İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Saç dökülmesi nedenleri

EcLipsee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2011
Yaş:
25
Mesajlar:
1.359
Konular:
591
Teşekkür (Etti):
19
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
03-02-2012 15:53
#1
Saç dökülmesi nedenleri
Saçlarımız belirli bir büyüme döngüsü sonucunda dökülür.

Normalde saç tellerinizin %90'ı anagen evre denilen ve 3-7 yıl arası süren büyüme fazındadır. Bu dönemde kıl kökündeki canlı hücreler bölünüp çoğalarak saçınızın uzamasını sağlar.

Saçlarınızın %1'i 3-4 hafta süren ve saç uzamasının yavaşlayıp kıl folikülünün küçülmeye başladığı katagen evre denilen geçiş dönemindedir.

Saç döngüsünün son dönemi olan ve 2-4 ay süren dinlenme fazında saç uzaması durur. Saç tellerinizin %10'u telogen evrede bekler. Bu dönem sonlanıp anagen faz yeniden başlarken kıl düşer ve yerinde yeni bir kıl büyümeye başlar.

Bu nedenle, günde 100-150 civarında saç telinizin dökülmesi normal kabul edilir.

Hormonal değişimler, yaş, genetik özellikler, tahriş, travma, hastalık, vitamin eksikliği gibi pek çok kişisel nedene bağlı olarak saçın büyüme ve dinlenme fazında kalma süresi değişir. Büyüme fazı kısaldıkça saç dökülmesi artar.

Yaşınız ilerledikçe, saçlarınızın daha yavaş uzaması, incelmesi ve daha fazla dökülmesi normaldir.

Aşırı saç dökülmesinin çeşitli nedenleri vardır:

Normalde saç döngüsünü düzenleyen androjen hormonlarıdır. Androjenler kıl köklerinizdeki ince ve kısa tüylerin uzayıp saç teline dönüşmesini sağlar.

Erkeklerdeki saç dökülmesinin %95'ini testosteron adı verilen androjen hormonunun yol açtığı androgenetik alopesi ya da erkek tipi saç dökülmesi teşkil eder. Vücuttaki üretimi ergenlik çağında artmaya başlayan androjen hormonları, orta yaşlara kadar yüksek düzeyde seyrettiği için erkek tipi saç dökülmesi de aynı dönemde şiddetli seyreder.

Testosteron, 5-alpha-reductase enzimi yardımı ile dihidrotestosteron'a (DHT) dönüşür.

DHT kıl folikülündeki androjen reseptörlerine bağlanarak folikül zarını kalınlaştırır, elastikiyetini ve kan dolaşımını azaltır. Sonuçta kıl folikülü küçülüp atrofiye uğrar ve saç dökülür. Her siklusta daha ince, zayıf ve kısa saçlar gelir. Zamanla kıl kökleri tamamen harap olur ve artık yeni saç gelmez. Eğer saç telleri çok sayıda ve gruplar halinde dökülürse, kişi kel olur.

Hepinizin vücudunda DHT üretilmekle birlikte, bazılarınızda saç dökülmesinin daha fazla olmasının nedeni, kıl köklerinizde DHT'nin bağlandığı androjen reseptörlerinin çok daha fazla sayıda olmasıdır.

Hatta başınızdaki kıl köklerinin bir kısmı daha fazla androjen reseptörüne sahip olduğu için, diğerlerine göre DHT'ye daha duyarlıdır. Başınızın bazı bölgelerindeki saçların daha fazla dökülme nedeni de budur.

Bu özellik kalıtımsal olarak genlerinizde belirlenmiştir.

Bu nedenle, ailesinde erkek tipi saç dökülmesi olanlarda kel kalma olasılığı daha yüksektir.

Günümüzde antiandrojenler ile önleyici tedaviler yapılmaktadır. Gelecekte gen tedavileri ile kıl köklerinin DHT etkisinden korunması planlanmaktadır.

Saç dökülmesini artıran başka nedenler de vardır.

Psikolojik stres, ateşli hastalıklar, aşırı kilo kaybı, yetersiz beslenme, ameliyatlar ya da bazı ****bolik hastalıklar bu duruma yol açabilir. Altta yatan nedenler düzeldiğinde saç döngüsü de normale döner.

Diyetinizde demir, protein, vitamin yada çinko eksikse; ağır zayıflama diyeti yapıyorsanız ya da iştah probleminiz varsa kıl köklerinde beslenme bozulur ve saç dökülmesi artar.

Saçlarınıza şekil verirken ya da fırçalarken saç tellerinizi asılmak da saç dökülmesini kolaylaştırır. Fön vb. saç şekillendirici yöntemleri devamlı olarak kullanırsanız kalıcı saç dökülmesi ortaya çıkabilir.

Boya, perma gibi kimyasallar da saç dökülmesini artıran nedenlerdendir.

Saçlarınızın günde 150 telin üzerinde ya da alıştığınızdan daha hızlı döküldüğünü düşünüyorsanız, doktorunuza başvurun. Doktorunuz dökülmenin nedenini belirleyerek sizin için en uygun tedaviyi seçecektir.
---------------------
Bu Maskenin Altında Bir Yüz Var...
Ancak Benim Değil.
Ne Altındaki Kaslardan Daha "Ben"dir O Yüz...
Ne de Altındaki Kemiklerden.
Bu Maskenin Altında Etten Daha Fazlası Var.
Bu Maskenin Altında Bir Fikir Var!
Ve Fikirler Kurşun Geçirmez!..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı