THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Az uyku çok kilo!

ßr@In - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
5.172
Konular:
1328
Teşekkür (Etti):
1346
Teşekkür (Aldı):
2603
Ticaret:
(0) %
12-04-2012 21:50
#1
Az uyku çok kilo!
Bir grup bilim insanı, gerçekleştirdikleri araştırma sonucunda, çok az ya da huzursuz uyku uyumanın diyabet ve obezite riskini artırdığını ortaya çıkardı.
ABD’de görev yapan Orfeu Buxton’ın ekibiyle 21 denek üzerinde yaklaşık altı haftada gerçekleştirdiği deneyde, deneklere, 10 saat uyuyup iyice dinlenerek gelmeleri söylendi.

Araştırmanın yapılacağı laboratuvara uykularını alarak gelen denekler, tamamen yalnız kalacakları loş odalara kondular. Odalarda, zamanı belirtecek hiçbir göstergenin veya aletin bulunmamasına dikkat edilirken, deneklerin uykusu sürekli bölünerek, 28 saatlik süreçlerde en fazla beş saat uyumaları sağlandı.
İçeride fotoğraf albümü düzenlemek, yazmak gibi farklı işlerle ilgilenen deneklerin ziyaretçi almasına ve internete bağlanmasına izin verilmedi.
Buxton ve ekibi, deney sırasında ve sonrasında deneklerin ****bolik verilerini, insülin ve glikoz seviyelerini ölçtü.

Sonuçlar, pankreasın salgıladığı insülinin ani düşüşe geçtiğini, yemeklerden sonra glikoz seviyelerinin yükseldiğini ortaya koydu. Deneklerden üçününse, şeker hastalığı adayı olmalarına yol açabilecek glikoz seviyelerine ulaştığı tespit edildi.

YILDA 5-6 KİLO
Deneklerin ****bolizma hızlarında da ortalama yüzde 8'lik bir düşüş yaşandığını belirten Buxton, bu oranın yılda 5-6 kilo alınması anlamına geldiğini söyledi.

Uykusuzluğun diyabet ve obezite riskini artırdığı yönünde bulgular elde edilen deneyin son dokuz günü boyunca, deneklerin kaliteli ve yeterli uyumaları sağlanınca, deneyden önce ölçümlenen kan değerlerini geri kazandıkları görüldü.
Araştırmacıları şaşırtan bir başka bulguysa, genç ve orta yaşlı gönüllülerin katıldığı araştırmada, yaş faktörünün sonuçları etkilememesi oldu.
Buxton'a göre, araştırma verileri, gece vardiyasında çalışanların sağlığının olumsuz yönde etkilenebileceğine işaret ediyor.
---------------------

Size bir sürprizim var!!
Bir beyne sahipsiniz...


ßr@In

http://i.hizliresim.com/4rJ637.pngBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler