THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Plastik Ürünlere Dikkat

Yusuf111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Nereden:
System32
Mesajlar:
463
Konular:
147
Teşekkür (Etti):
46
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
0
348
23-04-2012 21:27
#1
Fitalat, plastiklerde ve çeşitli kokularda kullanılan bir tür kimyasal. Fitalatlar, endokrin bozucular olduğu için insan metobolizmasına da çeşitli zararlar veriyorlar. Bu zararlardan bir tanesi de tip 2 diyabet hastalığı.

Son yapılan araştırmalar bu zararlara bir yenisini daha ekledi. Tip 2 diyabet hastalığı. Diatbetes Care, adlı yayında gündeme gelen araştırma, fitalat ve şeker hastalığı ilişkisine dikkat çekildi.

Araştırma için uzmanlar 1016 yetişkin ile çalıştı. Araştırmaya katılanların kolestrol seviyeleri, içki ve sigara kullanıp kullanmadıkları, spor yapma alışkanlıklarının yanısıra kanlarındaki fitalat oranları da incelendi. Ve kanlarında fitalat oranı yüksek olanların tip 2 diyabet hastalığına daha yatkın oldukları ortaya çıktı.

Fitalatlar aslında günlük hayatımızda hep bizimle birlikteler. Bugüne kadar obeziteye neden oldukları, sperm sayısının düşürdükleri, hatta karaciğer kanserine sebep oldukları ortaya çıkmıştı. Şimdi bunlara bir de tip 2 diyabet hastalığı eklendi.

PLASTİK ÜRÜNLER TERCİH EDİLMEMELİ


Fitalatlardan uzak durmak için, yiyecekleri plastik kaplara koymamakta, plastik duş perdelerini kullanmamakta, yer kaplaması olarak plastik ürünleri tercih etmemekte fayda var. Bunların dışında içinde çok fazla kimyasal bulunan mumlar, hava kokuları, temizlik ürünleri, sabunlar, parfümler, şampuanlar da fitalat içerebiliyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler