THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

HIV'li Kan Skandalında Rapor Açıklandı

Yusuf111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Nereden:
System32
Mesajlar:
464
Konular:
147
Teşekkür (Etti):
46
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
23-04-2012 21:31
#1
Exclamation
HIV'li Kan Skandalında Rapor Açıklandı
İstanbul'da farklı hastanelerdeki 3 hastaya HIV'li kanın verildiği, 2 kişinin ölümüne yol açan HIV'li kan skandalında müfettiş raporu tamamlandı.

Böbrek nakli sonrası yaşamını yitiren Ahmet Emin Bilgin hakkında Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın hazırladığı inceleme raporunda, Kızılay’a kan veren donör C.M.’nin, şüpheli ilişkilerini doğru olarak beyan etmemesi nedeniyle her 3 hastanın HIV virüsü kapmasında ihmali bulunduğu ortaya konuldu. Raporda, C.M.’nin bağışçı formlarını yeterince okuyup anlamaması nedeniyle kusurlu olduğu vurgulandı.

Kadıköy Başsavcılığı’na gönderilen raporda, ayrıca Kızılay Kan Merkezi görevlilerinin tarama testlerini mevzuata uygun olarak yerine getirdikleri, hastaların HIV virüsü kapmalarında ihmal ve kusurlarının olmadığı belirtilirken, “Donörün önceki bağışıyla ilgili olarak geriye dönük araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle Bilgi Kan Merkezi (BKM) çalışanlarının, bu konuda hatalı oldukları düşünülmektedir” denildi.

'FORMU OKUMADAN İMZALADIM'

Raporda donör C.M.’nin, “İki kez Kızılay’a kan verdim. Bağışçı formunda ‘Dövme ya da akupunktur yaptırdınız mı, takı için cildinizi deldirdiniz mi?’ sorusuna ‘Evet’ yanıtını vermiştim. 7 yıl önce kulağımı deldirmiştim. Formu okumadan imzaladım. Ama formu kendim doldurdum” şeklindeki ifadesine de yer verildi. C.M., savcılığa verdiği ifadede de biseksüel ilişkiye girdiğini sakladığını söylemişti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler