İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Domuz etinin zararları

bruce+lee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2010
Yaş:
26
Mesajlar:
1.693
Konular:
381
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
183
Ticaret:
(0) %
10-05-2012 19:27
#1
Thumbs up
Domuz etinin zararları
Günümüzde en fazla tüketilen etler arasında yer alan domuz etinin gerek İslam dini açısından gerekse sağlığımız açısından birçok zararlı yönü bulunmaktadır. İslam dininde yasaklanan her şeyde bir hikmet olduğu gibi domuz etini yasaklanmasında da hikmetler bulunmaktadır. Domuz etinin zararlarına geçmeden domuzun özelliklerini değinmek istiyoruz.
Domuz her şeyden önce kendi pisliği ve ölü yavrusu dâhil bulduğu her şeyi yiyebilen bir hayvandır. Domuz, diğer hayvanlara göre hızlı ve en zayıf sindirim sistemine sahip bir hayvan. Sindirim, sadece 4 saat sürmektedir. Diğer hayvanlarda ise 12 saat. Yani domuz, yediği besinlerdeki toksinleri tam olarak zehirsiz hale getirememektedir. İlave olarak domuz eşini kıskanmayan bir hayvandır.
Domuz Etinin Özellikleri
Domuz biyolojik yapısı gereği fazla miktarda antikor, büyüme hormonu, kolesterol ve lipit içerir. Yanı ısıra aşırı miktarda kükürt içermektedir. Domuz etindeki sağlığa zararlı canlılardan biri de “trişin” parazitidir.
Domuz Etinin Zararları Nelerdir?
Domuz etini zararları pek araştırmacı ve uzman tarafından zararlı olduğu sabitlenmiş durumdadır.
* İçinde bulunan fazla miktarda büyüme hormonundan dolayı insan vücudu fazla kilo almakta ve daha sonra şekil bozuklukları meydana gelmektedir.
* “Trişin” adı verilen parazit insan bünyesine girerek kalp kaslarına gitmekte ve ölümcül olabilmektedir. İlaveten çiğneme, konuşma ve yutma kaslarında felçlere neden olur. Aynı zamanda damarlarında tıkanıklık, menenjit ve beyin iltihaplarına neden olur.
* İçerdiği aşırı miktardaki yağdan dolayı damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp krizlerine neden olur.
* Domuz yağında bulunan “sutoksin” adı verilen maddenin dışarı atılabilmesi için lenf bezlerinin aşırı çalışması gerekir. Bu durum ise özellikle çocuklarda lenf bezlerinin şişmesi ve iltihaplanmasına neden olur. Boğazın şişmiş haldeki görüntüsü adeta bir domuzu andırmaktadır. Bu sebeple, bu hastalığa domuz hastalığı yada skrofuloz adı verilir.
* İçerdiği kükürtten dolayı eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak eklem yumuşar. Vücut ağırlığına dayanamaz. Eklemlerde bozulmalar meydana gelir.
* Domuz eti yiyenlerde el ve ayaklar yağ depolar. Kişi tembel hale gelir.
* Fazla miktardaki büyüme hormonundan dolayı doku şişlikleri ve iltihaplanmalar meydana gelir. Bu da burun, çene, el ve ayakların büyümesine ve şekil bozukluklarına neden olur.
* Büyüme hormonu aynı zamanda kansere davetiye çıkarır. Çünkü, bilimsel bir veri, belli bir yaştan sonra erkek domuzların kansere yakalandıklarını ifade etmektedir.
* Domuz etinde bulunan “histamin” ve “imtidazol” isimli maddeler deride dermatit, kaşıntı ve nörodermatite neden olmaktadır.
* Aynı maddeler aynı zamanda kan çıbanı, apandisit, toplardamar hastalıkları ve safra yolları hastalıklarını tetikler.
* Canlılar yedikleri besinlerin tesiri altında kalırlar. Et yiyenler yırtıcı, otyiyenler ise daha uysal olmaktadır. Domuz eti yiyenlerde ise domuza ait sıfatlar meydana gelmektedir. Domuz eşini kıskanmayan bir hayvan olduğu için de, domuz eti yiyen kişilerde kıskançlık hissinin kayba uğradığı belirlenmiştir.
* Yapılan araştırmalar domuz eti tüketimi ile karaciğer iltihaplanması arasında doğru orantı tespit edilmiştir.
Domuz Eti İslam Dininde de Haram Kılınmıştır
İslâm dini birtakım hayvanların etlerini yemeyi serbest bırakmışken, bazılarını yasaklamıştır. Meşrû kılınan veya yasaklanan hayvan çeşitleri incelendiğinde insan sağlığı için yararlı hayvanların etinin meşnî, zararlı olanların ise yasaklanmış olduğu anlaşılır. İşte domuz da beslenme tarz, görünüşü, insanı tiksindiren tabiatı ve bünyesinde, etini yiyenlere geçebilen trişin vb. zararlı unsurlar taşıması nedeniyle yasaklanmıştır.
Kur’ân’ı Kerîm’de beş âyette domuzdan söz edilir. Âyetler şöyledir:
“Allah sizlere yalnız leşi, kanı, domuz etini, bir de Allah’tan başkası adına kesilenleri haram kıldı” (el-Bakara, 2/173; Nahl, 16/115)
“Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adı anılarak kesilen… hayvanlar sizin için haram kılınmıştır” (el-Mâide, 5/3)
“Ey Muhammed, de ki: Bana vahyolunanlar arasında, yiyen bir kişinin yediği herhangi bir şeyin haram olduğuna dair bir hüküm bulamıyorum. Ancak leş veya akıtılmış kan yahut domuz eti ki bunlar pistir, yahut doğru yoldan çıkarak, Allah’tan başkasının adı anılarak kesilen hayvanların yenmesi haramdır… ” (el-En’âm, 6/145)
Aşağıdaki âyette de domuzun çirkin hâline işaret edilmiştir.
“…Allah kime lânet eder ve gazabına uğratırsa ve kimlerden de maymunlar, domuzlar ve tağûta kullar yaparsa, işte bunlar, makamları en kötü, yolları da en sapık olanlardır” (el-Mâide, 6/60).
Câbir b. Abdillah’tan, Allah Rasûlünün Mekke’nin fethi yılında Mekke’de iken şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Şüphesiz Allah ve Rasûlü şarabın, ölü hayvan etinin, domuzun ve putların alım-satımını haram kılmıştır” (Buhârî, Büyü’, 112; Tecrîd-i Sarih Tercümesi VI, 537, 538)
Domuz eti diğer birçok dinlerde de yasaktır. Meselâ yahudilerin kitabı Tevrat’ın tesniye bölümünde yenilmesi yasak olan hayvanlar sıralanırken “… ve domuz… çünkü tırnaklıdır fakat geviş getirmez. O size murdardır bunların etinden yemeyeceksiniz ve leşlerine dokunmayacaksınız” (Tevrat, Tesniye, bab, 14/8) denilmektedir.
Allah insanlara rızıkların güzel ve temiz olanlarından yemeyi ve buna karşılık da şükretmeyi emretmiştir. Helâl yemek duânın ve ibadetin kabulüne sebeptir. Haram yemek ise bunların geri çevrilmesine sebep olur. Allah Rasûlü şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar, şüphesiz Allah temizdir, ancak temiz olanı kabul eder. Şüphesiz Allah, müminlere, peygamberlere emrettiği şeyleri emretmiştir. Allah şöyle buyurmuştur: Ey peygamberler, güzel rızıklardan yiyin, sâlih amel işleyin, ben sizin yaptıklarınızı bilirim ” (Mü’minûn, 23/51). Yine buyurdu: Ey iman edenler, size rızık olarak verilenlerin temiz olanlarından yiyiniz. ” (Tâhâ, 20/81). Sonra Allah Rasûlü, uzun yolculuğa çıkan, saçı başı karışmış, toza batmış, ellerini göğe kaldırmış, ey Rabbim, ey Rabbim. diye dua eden bir adamı zıkretti: “Bu kimsenin yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, haramla beslenmiş, duası nasıl kabul olunsun?” (Müslim, Tirmizî, Ahmed b. Hanbel)
Âyette şöyle buyrulur: “O, pis olan bütün Şeyleri insanlara haram kılar” (el-Â’râf, 7/157)
--------------------- Güvendiğim tek insan Kendim...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı