İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Dünya Türkiye’de şifa buldu

Lord of the Dark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
GaBaRıN EtEK
Mesajlar:
1.758
Konular:
390
Teşekkür (Etti):
56
Teşekkür (Aldı):
182
Ticaret:
(0) %
28-05-2012 23:28
#1
Dünya Türkiye’de şifa buldu
Dünya Türkiye’de şifa buldu


TURİSTLER DE ‘BENİ TÜRK DOKTORLARINA EMANET EDİN’  DEDİ

Türkiye dünyanın şifa merkezi oldu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2010’da 400 bin turist tedavi olmak için Türkiye’yi seçti. Sağlık turiz-minden 800 milyon dolar kazandık.
İSTANBUL
Özlem Yurtçu
GEÇMİŞTE tedaviyi yurtdışında arayan Türkiye, artık dünyanın şifa merkezi haline geldi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2010’da 400 bin kişi ülkemize şifa bulmaya geldi. Bunların yaklaşık 100 bini tıp turizmi, kalanı ise termal turizm için Türkiye’yi seçti ve Türkiye bu işten toplamda 800 milyon dolara yakın bir gelir elde etti. Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dr. Dursun Aydın, bu sayıların yılda yüzde 30-40 oranında artacağını tahmin ettiklerini söylüyor ve ekliyor: 2012 itibariyle şehir hastanelerimizin inşaatı başladı ve yabancı sağlık personelinin çalışmasının önü açıldı. Sağlık Serbest Bölgeleri’nin kurulması yönünde mevzuat çalışmaları da başladı. Tanıtım ile ilgili teşvik veriliyor, sağlık turizminin gelişmesi için çalışılıyor. Sonuç olarak 2023’te sağlık turizmi hedefimiz yıllık 1 milyon yabancı hasta, 20 milyar dolar döviz geliridir.
En çok Almanya’dan hasta geliyor
Sağlıkta Dönüşüm Programı sonrasında sağlık hizmetlerinin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşarak Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline geldiğini anlatan Dr. Aydın, “Sağlık turizmi 3 ana başlıktan oluşuyor. Tıp turizmi, termal turizm, yaşlı ve engelli turizmi. Tıp turizminde 2010 verilerine göre hastaların yüzde 80’i göz, diş, ortopedi, kardiyoloji, onkoloji, plastik cerrahi ve beyin cerrahisi branşlarına geldi. Yüzde 92’si özel hastanelerde tedavi gördü” diyor. Türkiye’ye gelen hastaların yüzde 70’i Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Belçika, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu bölgesi gibi ülkelerden geliyor. Ülkelerde ise başı yüzde 36 ile Almanya çekiyor. Daha sonra yüzde 8 ile Fransa, yüzde 5 ile Avusturya sırayı alıyor. Termal turizm söz konusu olduğunda hasta coğrafyası değişiklik gösteriyor.
Termal turizmde Japonlar birinci
Dr. Dursun Aydın, 2010 verilerine göre ülkemizdeki kaplıcalar için gelen hasta sayısının 260 bine yakın olduğunu belirterek “Japonya, Almanya, Rusya, Kore, İran, Ortadoğu ülkeleri ve ABD ülkelerinden gelen hastalar öncelikli olarak Denizli, İzmir, Balıkesir, Afyon ve Bursa illerini tercih etti. Yaşlı turizmi ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın istatistik verilerinden yararlanıyoruz. Buna göre 2008 yılında 56 bin civarında olan sağlık turisti sayısı 2010’da 109 bin kişiye ulaşarak iki katına çıktı” diyor. Özel sağlık kuruluşlarının yanı sıra; bakanlığın hastanelerinde de sağlık turizmi hizmeti verilmeye başlandığına işaret eden Dr. Aydın şöyle devam etti: Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Adana, Antalya, Denizli, Bursa, Gaziantep, Hatay ve Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu 18 ilde 40’a yakın hastanemiz, yabancı uyruklu hasta kabul edebilecek altyapıya sahip.
ÇAĞRI MERKEZİ SİSTEMİ DE VAR
Sağlık turizminde 444 47 28 numaralı hat “Uluslararası Hasta Destek Birimi” olarak çalışıyor. 7/24 yabancılara destek verilen çağrı merkezinde 4 dilde (İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça) tercümanlık hizmeti veriliyor. Sağlık turizmi ve ‘turistin sağlığı’ kapsamında kamu hastanelerine gelen hastaların rapor, epikriz ve yurtdışından provizyon işlemlerine yabancı dilde destek sağlanıyor. Ayrıca 184 Sabim ve 112 Acil hattını yabancı hastaların araması halinde üçlü konferans sistemi ile tercümanlık hizmeti verilebiliyor.
HASTA, ALDIĞI HİZMETTEN MEMNUN
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık hizmetlerindeki memnuniyet oranının geçen 9 yıl içinde arttığını kaydetti. Akdağ, “2003 sonlarında yüzde 39 olan sağlıktan memnuniyet oranı, 2011’de yüzde 79’a çıkmış durumda. ‘Orta derecede memnunum’ diyenleri de buna eklerseniz, ‘Ben bu ülkede verilen sağlık hizmetlerinden memnun değilim diyenlerin’ oranı sadece yüzde 12’lerde. Bunu uluslararası örgütler de çok iyi fark etti” dedi.
DSÖ, ÖRNEK ÜLKE GÖSTERDİ
DÜNYA Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Cenevre’de düzenlediği 65. Sağlık Asamblesi’nde Türkiye örnek ülke gösterildi. DSÖ Genel Direktörü Margaret Chan ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Zsusanna Jakab ve 190’ın üzerinde üye ülke temsilcisi katıldığı toplantıda Türkiye’ye övgüler yağdırdı. DSÖ Genel Direktörü Chan, sağlık reformu yapan ülkeler arasında ilk sıraya yerleşen Türkiye hakkında, “Hepimizin sağlıkta örnek alacağı bir ülke” dedi.STAR

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı