İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Yetişkinlerde Tırnak Yeme - Yetişkinlerde Tırnak Yeme Tedavisi

djcapkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Türkiye
Yaş:
27
Mesajlar:
8.284
Konular:
851
Teşekkür (Etti):
447
Teşekkür (Aldı):
5233
Ticaret:
(0) %
13-09-2012 20:49
#1
Thumbs down
Yetişkinlerde Tırnak Yeme - Yetişkinlerde Tırnak Yeme Tedavisi
Yetişkinlerde Tırnak Yeme - Yetişkinlerde Tırnak Yeme Tedavisi

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Faruk Yorulmaz, yetişkinlerde iş stresi ve eşle
ilişkilerden kaynaklanan stresin, tırnak yemeyi artırdığını söyledi.

Prof Dr Yorulmaz yaptığı açıklamada tırnak yeme alışkanlığının çocuklarda daha sık olmakla birlikte büyüklerde de rastlanan ciddi bir sorun olduğunu bildirdi.

Bu alışkanlığın çoğunlukla 3 yaş civarında başladığını ifade eden Yorulmaz, ''Tırnak yeme alışkanlığı küçük çocukların üçte birinde görülürken, ergenlik çağındaki çocukların yarısında görülür ve yaş ilerledikçe azalmakla birlikte yetişkinlikte de sürebilmektedir.

Çocukluk döneminde kardeş kıskançlığı, ailede yaşanan sorunlar ve şiddet gibi pek çok olay tırnak yemeyi başlatabilir ve artırabilir'' dedi. Yetişkinlerde iş stresi ve eşle ilişkilerden kaynaklanan stresin tırnak yemeyi artırdığını vurgulayan Yorulmaz, şunları kaydetti: ''Tırnak yiyen kişi genellikle içinde bir huzursuzluk, gerginlik, kıskançlık duygusu taşımakta ve duygularını tırnak yiyerek dışa vurmaktadır. Aşırı baskıcı ana-baba veya sert bir öğretmenin etkisinde kalan çocuklarda daha sıktır Sorunların daha fazla olduğu zamanlarda tırnak yeme de artar, sorunlar azaldıkça azalır. Tırnak yiyenlerde uyku bozukluğuna da daha sık rastlanmaktadır.

Bu durum pek çok sıkıntıya yol açar Örneğin, okul veya iş hayatında, tırnağını yediğini gizlemeye çalışan, ancak vazgeçemediği için gerginlik yaşayan pek çok insan vardır. Bu durum kişide gerilim, suçluluk ve öfke duygularına yol açabilir. Bu durum kötü bir görüntü yaratmasının yanı sıra pek çok sağlık problemine de neden olabilir''

TIRNAK YEMENİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Yorulmaz, kişinin tırnağı son kısma kadar yiyebildiğini ve böylece tırnak etinin şiş ve iltihaplı bir görünüm alabildiğini belirterek, şöyle dedi:

''Özellikle el temizliği iyi olmayan kişilerde tuvalet sonrası el yıkama yeterli olmadığından tırnak yeme ile parazitler de ağza bulaştırılabilir. Parazit bulaştığında genellikle evdeki diğer kişilere de geçtiğinden tüm aile tedavi almak zorunda kalabilir'' Tırnak yiyenlerde kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıklar, ağız, boğaz, bademcik enfeksiyonları, diş eti, sindirim yolu enfeksiyonları da görülebildiğini bildiren Yorulmaz, araştırmaların tırnak yiyen çocukların diğer çocuklara göre daha çok hastalandığını, okul devamsızlığı yaptığını gösterdiğini söyledi.

ÇÖZÜM

Prof Dr Yorulmaz, ailelerin bu sorun için başvurduğu yanlış yöntemlerin davranışın daha fazla pekişmesine yol açabildiğini bildirdi. Çözümün zaman alacağını, bu nedenle anne babaların sabırlı ve anlayışlı olması gerektiğini vurgulayan Prof Dr Yorulmaz, cezalandırmak, bağırmak, sert davranmak ya da alay etmenin sorunu çözemeyeceğini belirtti.

Çocuğun ne zaman tırnağını yediği, gerginlik ve uyumsuzluk nedenlerinin araştırılması ve bunları çözümlenmeye çalışılması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, ''Çocukların kaygı, korku verici televizyon filmleri izlemeleri, bu tür bilgisayar oyunları oynamaları yasaklanmalıdır. Tırnak yiyen çocuklara gece yatarken hafif eldivenler giydirmek yararlı olabilir'' diye konuştu.

Yorulmaz, yanlış uygulamaların ******n bu alışkanlıktan vazgeçmesini sağlamadığı gibi bazen alışkanlığın daha da kökleşmesine neden olabileceğini belirterek, tüm bunlara rağmen sorun devam ediyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerektiğini kaydetti.
---------------------
http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Arzum1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
40
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
17-09-2012 19:01
#2
teşekkür

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı