THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Burun Tıkanıklığı Nedir

djcapkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Türkiye
Yaş:
28
Mesajlar:
8.228
Konular:
847
Teşekkür (Etti):
427
Teşekkür (Aldı):
5325
Ticaret:
(0) %
1
418
07-10-2012 10:05
#1
Burun Tıkanıklığı Nedir? KBB-Baş ve Boyun Cerrahisi kulak burun boğaz hastalıkları, burun tıkanıklığı, koku kaybı, burun eğriliği, geniz etiBurun tıkanıklıkları kulak burun boğaz hastalıkları bölümüne yapılan başvurularda sık görülen şikayetlerden birisi olmasına karşın çoğu kez yeterince önem verilmeyen ancak değişik durumlarda hayati önem taşıyabilecek bir belirtidir.


Koku kaybı şikayeti ile başvuran hastaların yarıya yakınında burun tıkanıklığı yakınması da vardır. Eğer koku kaybının yapılan muayenede burun tıkanıklığına bağlı bir sebepten olduğu saptanabilmiş ise tedavi edilebilme şansı yükselmektedir. Ancak koku hücrelerinin tam hasar görmüş olduğu durumlarda günümüzdeki olanaklarla koku kaybını geri döndürebilmek mümkün değildir. Burundan nefes almakta güçlük çekilmesi genel olarak burun tıkanıklığı olarak tanımlanır. Bu durum dinlenme halindeyken de mevcut ise daha fazla önem ve öncelik taşır.

Günlük yaşam sırasında örneğin, yol yürüme, merdiven çıkma gibi olağan fiziksel hareketleri güçleştiren bir burun tıkanıklığı da mutlaka araştırılmalıdır. Spor yapmayı, yani ağır fiziksel etkinlikleri güçleştiren burun tıkanıklıkları da söz konusu olabilir. Bu durum özellikle profesyonel sporcularda önem kazanmaktadır. Burun tıkanıklıkları tek taraflı, iki taraflı, bir tarafta daha fazla yada bazen bir tarafta bazen de diğer tarafta olmak üzere değişken olabilir. Bütün bir yıl sürebileceği gibi mevsimsel şiddetlenmeler yada ay içerisinde dönemsel değişmeler gösterebilir. Yıllardan beri var olabilir yada yakın zamanda ortaya çıkmış olabilir. Her iki durum da önemli sayılmalıdır.

*Burun Tıkanıklığı Neyin Belirtisidir?
Burun tıkanıklığının kendisi başlı başına bir belirtidir yada burun akıntısı, geniz akıntısı, burundan konuşma, koku kaybı, horlama, yüz ve baş ağrısı, çocuklarda yüzde ve dişlerde şekil bozukluğu, işitme kaybı, kişilik değişimleri gibi belirtilerle de beraber bulunabilir. Bu durumda bazı burun ve sinüs hastalıkları ile olay karmaşıklaşmış demektir.

*Burun Tıkanıklıklarının Önemi Nedir?
Burun tıkanıklıkları komşu organlar olan orta kulak ve sinüslerimiz ile ilgili hastalıklara yol açabilirler. Özellikle çocuklarda yüz kemiklerinin gelişimini, dişlerin düzgün çıkmasını ve zihinsel etkinlikleri olumsuz etkiliyebilirler. Burun tıkanıklıklarının çoğu kez gözden kaçan bir sonucu da koku kaybıdır. Koku alamama kişinin ruh halini, hayattan zevk alma durumunu ve sosyal ilişkilerini sanıldığından fazla etkilemektedir. Burun tıkanıklıkları ayrıca akciğer hastalıkları ve teorik olarak kalp hastalıkları gelişimi üzerine olumsuz etki gösterebilirler.

*Burun Tıkanıklıklarının Çocuklardaki Sebepleri Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yenidoğanda burun tıkanıklığı çok önemli ve hayati bir belirtidir. Burun içerisi ve geniz ile ilgili bir gelişme anomalisi nedeniyle olabilir. Bu durum doğumdan hemen sonra hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınır. Bebeklik ve çocukluk dönemi burun tıkanıklıklarının en sık rastlanılan sebebi ise halk arasında geniz eti denilen adenoid büyüklüğüdür. Geniz etinin burun boşluğunu tamamen tıkıyor olması yada orta kulak ve/veya sinüslerle ilgili hastalıklara yol açması ameliyatla tedaviyi gerektirir. Bu ameliyat teknik olarak küçük fakat özellikli bir ameliyat olarak kabul edilir ve başarı oranı yüksektir. Çocuk burun tıkanıklıklarının önemli bir sebebi de çocuk sinüzitleridir. Bu durum özellikli ve sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir. Allerjik sebepler ve bazı gelişimsel anatomik koşullar da burun tıkanıklığı yapabilir. Çocuklarda tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş bir yabancı cisim nedeniyle olabileceği için ayrıca dikkat çekici kabul edilmelidir. Nadiren çocuklarda burun tıkanıklıkları iyi veya kötü huylu tümörlere bağlı olabilir.

*Burun Tıkanıklıklarının Erişkinlerdeki Sebepleri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Erişkinlerde en sık burun tıkanıklığı sebebi halk arasında kemik eğikliği olarak bilinen, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması halidir. Bu duruma septum deviasyonu denilir ve genellikle burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların (konkaların) şişmesi ile birlikte olduğunda burun tıkanıklığı daha da şiddetlidir. Kemik eğikliği burun içerisinden yapılan bir ameliyatla düzeltilmeyi gerektirebilir. Günümüzde konka şişmeleri eğer ilaç tedavilerine cevap vermiyorsa lazer yada radyofrekans yardımlı girişimlerle oldukça rahat ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedirler. Erişkin burun tıkanıklıklarının diğer sebepleri ise sinüzitler, allerjik koşullar, polipler, horlama-apne sendromu ve daha nadiren iyi ve kötü huylu tümörlerdir.

*Burun Tıkanıklıklarının Tanı ve Tedavisinde Günümüzdeki Yenilikler Nelerdir?
Bu konuda aslında son yıllarda çok önemli gelişmeler olmuştur. Öncelikle burun tıkanıklıklarının tanısı ve ayırıcı tanısı günümüzde endoskop denilen ince optik çubukların burun içerisini tamamen gözler önüne koyması ile kesin ve kolay bir muayene şeklinde yapılabilmektedir. Bu endoskoplar ameliyat sırasında da kullanılmakta ve eşlik eden ince araçlarında yardımı ile tedavideki başarının ve hasta rahatının en üst düzeyde gerçekleşmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca son yıllarda lazer ve radyofrekans yardımı ile yapılan konka ameliyatları ile hastanın aynı gün taburcu edilmesi ve çoğu kez tampon kullanımının gerekmemesi gibi belirgin üstünlükler de önemli gelişmelerdir.
--------------------- *
* Hepiniz birer Türk Bayrağı'sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.
*
Leon Scott Kennedy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Mesajlar:
155
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
8
Ticaret:
(0) %
07-11-2012 17:12
#2
Çok yaşıyorum burun tıkanıklığını sanıyorum bronşiti tetikliyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler