İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Delik Kulak Zarı

djcapkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Türkiye
Yaş:
27
Mesajlar:
8.284
Konular:
851
Teşekkür (Etti):
447
Teşekkür (Aldı):
5233
Ticaret:
(0) %
07-10-2012 10:10
#1
Thumbs down
Delik Kulak Zarı
Kulak zarı dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran yapıdır. Kulak zarına ve birbirine yapışık orta kulak kemikçikleri (çekiç,örs,üzengi), titreşen zardan sesi iç kulağa iletirler.


Orta kulak östaki tüpü denilen bir yol ile genize bağlanmıştır. Yutkunma ve esneme sırasında açılan bu tüp genizdeki havayı orta kulağa iterek orta kulak basıncını dış atmosfer basıncına eşitler ve kulak zarının en iyi şartlarda titreşmesini sağlar. Kulak zarında çeşitli nedenlerle delinme meydana gelebilir. Delik kulak zarına genellikle işitmede yaklaşık %20 azalma, bazen de kulak akıntısı eşlik eder. Ağrı genellikle yoktur.

-Kulak Zarında Delinmeye Yol Açan Başlıca Nedenler :
Sebep genellikle travma veya enfeksiyondur,
1-Kulağa tokat atılması yada denize dalma sırasında oluşan travmalar,
2-Çeşitli darbelerle oluşan kafa kemiği kırıkları,
3-Ani patlamalar,
4-Toka, pamuklu çubuk, kürdan gibi bir cismin dış kulak yolundan içeriye temizleme veya kaşıma amacıyla sokulması,
5-Kaynak alevi veya asit gibi sıvıların dış kulak yolundan içeri girmesi,
6-Orta kulak enfeksiyonları,
kulak zarında delik oluşturabilir.

Orta kulak enfeksiyonları kulakta ağrı, işitme kaybı ve tedavide gecikildiğinde bazen zarda delinmeye yol açabilir. Zar delinmişse kulaktan iltihaplı ve kanlı bir akıntı olacaktır. Nadir olarak orta kulakta biriken sıvının boşaltılması ve orta kulağın havalanmasını sağlamak için kulak zarına tedavi amacıyla yerleştirilmiş ventilasyon tüpleri kulakta kalıcı bir delik oluşturabilir.

-Kulak Zarı Delikleri Ne Kadar Zamanda İyileşir?
Kulak zarı deliklerinin büyük çoğunluğu birkaç gün ile birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşirken, bir kısmında bu süre ayları bulabilmektedir. Kulak zarı iyileşip delik kapanana kadar kulak sudan korunmalıdır. 6 ay ila 1 yıl boyunca kendiliğinden kapanmayan delikler ameliyatı gerektirir.

-Kulak Zarı Deliklerinin İşitmeye Etkileri Nelerdir?
Kulak zarının işitmeye etkisi %17-20 civarındadır. Bu sebeble kulak zarının delinmesi bu oranlarda işitme kaybına sebep olmaktadır. Kronik orta kulak enfeksiyonlarında zarla birlikte orta kulak kemikçiklerinde oluşan tahribat, işitme kaybını arttırır. Travmada ise yine orta kulak kemikçiklerinde kopma ve zincirin devamlılığının bozulması sonucu ileri işitme kayıpları oluşabilir. Ani travma ve patlamalar işitme kaybı ile birlikte çınlamaya da yol açabilir. Çınlama genellikle birkaç gün içinde azalır.

-Kulak Zarı Delikleri Nasıl Tedavi Edilir?
İlk önce işitme testi yapılmalı ve orta kulakta oluşan tahribatın derecesi saptanmalıdır. Kulak zarındaki deliğin kapatılması işitmede iyileşme ve çınlamada azalma sağlar. Deliğin kapatılması orta kulağa su kaçışını ve olası orta kulak enfeksiyonlarını da engeller. Kulak zarı delik olan insanların bir kısmında orta kulakta kolesteatom (cilt kisti) dediğimiz yapılar gelişir. Kolesteatom orta kulakta enfeksiyona, işitme kemikçiklerinde ve diğer önemli orta kulak yapılarında tahribata ve çeşitli önemli komplikasyonlara yol açabilir.
Delik küçükse kendiliğinden kapanma ihtimali yüksektir. Doktorunuz iyileşmeyi zaman zaman sizi muayene ederek takip etmelidir.

-İyileşmede Zorluk Varsa Ne Yapmalı?
İyileşmede zorluk varsa ve deliğin büyüklüğü uygunsa doktorunuz bir yama yapabilir. Mikroskop altında zarın kenarları tazelenir, iyileştirici etkisi olan ilaçlar sürülür ve zarın üzerine ince özel bir silastik parçası yerleştirilerek yama yapılabilir. Bu tatbikat zardaki delik tam kapanıncaya kadar 3-4 kez tekrarlanabilir. Delik kapanırsa işitmede genellikle bir düzelme de olacaktır. Delik yama ile kapatılamayacak kadar büyükse veya birkaç kez kağıt yama tatbiklerinden sonra delik hala kapanmamışsa cerrahi müdahale gerekir.
Zarın kapatılması için çeşitli cerrahi teknikler vardır. Tüm tekniklerde iyileşmeyi sağlamak için zardaki delik bir doku parçası ile kapatılır. Bu işleme 'Mirengoplasti' adı verilir. Bu ameliyat %95-98 oranında deliğin kapatılmasında ve işitmenin düzeltilmesinde başarı sağlar. Basit bir ameliyattır ve çoğu kez hasta aynı gün evine gönderilir. Orta kulak kemikçiklerinde de hasar sözkonusu olduğunda aynı ameliyatta kemik zincirin yeniden yapılanması (restorasyonu) da gerçekleştirilir. Doktorunuz kulağınızdaki hasara göre tedavi seçeneklerini değerlendirecek ve sizin için uygun yolu seçecektir.
---------------------
http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Leon Scott Kennedy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Mesajlar:
155
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
8
Ticaret:
(0) %
07-11-2012 17:05
#2
Teşekkürler oldukça faydali bilgi ve paylaşım sunmuşsunuz.Emeğinize sağlık.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı