THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Diş teli taktırmayı düşünenler buraya

djcapkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Türkiye
Yaş:
28
Mesajlar:
8.228
Konular:
847
Teşekkür (Etti):
427
Teşekkür (Aldı):
5325
Ticaret:
(0) %
1
927
07-10-2012 10:11
#1
Diş telinin takılması

Önce çürükler temizleniyor, çekilmesi gereken diş varsa çekiliyor. Sonrası kolay dişçi koltuğuna oturuyorsunuz ve ağzınıza elips'e benzer birşey takıyorlar, acıtmıyor sadece dudaklarınızı açık tutmak için. Sonra üst tarafını biraz zımparalıyorlar, değişik bir duygu ağzınıza minnacık kum kadar diş parçaları geliyor ve üzerine yapıştırıcı sürüyorlar. (tadı biraz değişik) Sonra braketleri ( o minik kareleri) yerleştiriyorlar. Biraz durduktan sonra braketlerin dışına taşan yapıştırıcı kazınıyor. U şeklinde ince bir tel arkadaki dişlerinizdeki diğerlerine göre daha büyük olan brakete geçirilip diğerlerine oturtturuluyor. ( Eskiden arka dişlere yüzük tarzı bişey geçiriyorlardı, artık birazcık daha büyük braket takıyorlar) En sonda lastikler takılıyor bu oturduğu yerden çıkmamasını sağlıyor.

Estetik
Estetik açıdan zaten artık gelişmiş bir yöntem, Şeffaf'ı arkadan takılanı derken dişlerinizde belli olmuyor bile.
Ama ben yine klasik demir braketler derim. Neden mi? Çünkü demir braketler artık öyle kocaman kocaman değil, Minnacık oyuncak gibi.
Arka dişlere deve gibi yüzük takmıyorlar artık zaten.
Hem lastiklerle çok şeker oluyorlar( yaşınız kaç olursa olsun)
Lastik konusuna gelince, şeffaf seçmeyin çay kahve sarartıyor, gri seçmeyin diş telini çok belli ediyor, teneke çiğniyormuş gibi duruyorsunuz.
Uçuk pembe, gül kurusu, bebek mavisi o kadar şirin duruyor ki, inanamazsınız.
Şeffaf telde lastikler gibi bir zaman sonra sararıyor. Ve dibinize girilmeden tel olduğu anlaşılmıyor ancak dişinizde birikmiş tükürük , plak, balgam gibi duruyor. sarılaşınca zaten daha da kötü .
Hem dişleriniz çarpıksa bırakın diş telleriniz belli olsun, dişleriniz daha az dikkat çeker.
Yani estetik diye tutturup endişelenip hem pahalı, hem süreyi uzatan bir yöntemi tercih etmeyin .
Ayrıca erkekler ağız sağlığına önem veren kızlardan hoşlanır. Tel takmanız garipsenmeyecek emin olun

Ağzı Sızı

İlk bir saat telleri garipsiyorsunuz, dillinizle üstünde dolanırken dilinizi zedeliyorsunuz. Sonrasında dudak ağrıları başlıyor.
ben dudak ağrısı için dayanamayıp peçeteden ince bir şerit yaptım etrafını bantladım. Dişlerimle dudaklarımın arasına yerleştirdim.
Dudak ağrım biraz geçince doktorun verdiği mumu ( balmumu gibi bişey, sakız tarzı ama kopuyor çekince uzamıyor, koparıp ufak bi yuvarlak yapıp braketin üzerine koyup azcık bastırıyorsunuz) batan yerlere koydum , dilimle üstünde gezinirken bu sefer tel yokmuş gibi oluyor dudaklarım acımıyor.
Fırçaladıktan sonra biraz ağrı oluyor.
İlk günler gerçekten yemek yiyemiyorsunuz. Benim bir badem şekerini yemem 10 dakika iki sigara böreğini yemem 30 dakikamı aldı.
Dişlerinizi zorlamayın güzel güzel çorba yiyin bir kaç gün.

Yenmemesi gerekenler

Sakız, Hurma, zeytin, lokum tarzı şeyler nugalı karamelli çikolatalar mentos tarzı şekerler
zeytini yiyorsanız çekirdeğini çıkarıp yiyebilirsiniz, Lokum, hurma tarzı yapışkan şeyleri belki yiyebilirsiniz ancak braketlere dolar çıkmaz temizlenmez zorlarsanız braket kırılır( denenmiştir) Hele sakızı hiç çiğnemeyin.
Kola falan içmeyin diyorlar, pipetle için içtikten sonra fırçalayın bişiycik olmaz.
Ön dişlerle ısıramıyorsunuz, koparıp ağzınıza atın ne yerseniz yiyin. Arka dişlerle çiğneyin çok büyük ve sert parçalar atmayın.
çiğnemeden önce ağzınızda yumuşatırsanız iyi olur.


Temizlik, fırçalama, yemek birikmesi, koku

Birtane güzel sert fırça alın, Bastırarak fırçalayın eskisi gibi tertemiz oluyor arasındada bişeycik kalmıyor. Fırçanın sertliği giderse bir zaman sonra temizlemiyor ayda bir değiştirmeye özen gösterin.
Tel yüzünden diş eti çekilmesi , diş etlerinde sorun olur falan diyorlar bunun için Alkollü Listerin kullanın.
Hem telleri tertemiz yapar, hem dişlerinizi hem aralarını. Cidden iyi bir temizleyici. Yalnız çok yakıyor, o yüzden kapağının yarısına listerin yarısına su doldurup öyle çalkalıyorum ben. Alkol dişetlerine iyi geliyor ama Alkollüsünü tercih etmem derseniz alkolsüzü, portakallısıda var.
Yemek yedikten sonra üstü yemek dolar falan diyorlar külliyen yalan. Ön dişlerinle ısıramıyorsun zaten öyle bişey kolay kolay takılmıyor o yüzden.
Arka dişlerde yemek kalıntısı olursa olur onun için ufak bir fırça taşısanız yanınızda yeter, Su gargarası bile yeter aslında.
Lastikler koku yapar, siz hissetmessiniz dışardan hissedilir diyenleri duydum.
Ben koku hissetmedim evet, ama ağzımıda koklattım bi kaç kişiye bu yüzden kimse koku var demedi.
Yinede endişelenen varsa, çantasında naneli ağız spreyi yada rokko'nun şekersiz dile yapıştırılan naneli kağıt gibi şekerleri var onlardan edinebilirsiniz.
Olips falan taşımayın tamam kokuyu giderir ama, dişleri çürütür.
Ha bu arada ne yerseniz yiyin su dışında herşeyden sonra dişlerinizi fırçalayın. Hiç olmadı macunsuz üstünden geçin yada gargara yapın.

Yakınlaşma öpüşme

Hiç bir sorun yaratmıyor, öpüşün koklaşın.
sadece karşı taraf diline biraz dikkat etse yeterli ama bu konuda diş teli var yada yok öpüşürken farkedilmiyor yani sorun edilmeyecek bir detay


Fiyat aralığı

Eğer diş doktoruna giderseniz, evet benim ortodontistim var çağırırım hallederiz der. Ortodontist geldinde size 3.500-6000 arası fiyat verir. Neden? Çünkü diş doktorunun muaynanesini kullandığından en az 1000-1.500'unu ona verir. O yüzden muaynanesi olamayan bir ortosontiste gitmeyin.
Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiyatlar daha düşüktür ben alt üst toplamda 2500'e taktırdım. Ve diş çekimleri, tedavi sonrası sabit olmayan tel masrafları falan içinde oluyor.
Araştırmadan başlamayın işe, kazıklanmayın. Devlet hastaneleri 5 yıl sonrasına randevu verir hatta 18 yaş üstündeysen vermez. 15 yaşındaysan 18'i geçicek tarihe verir.
En ideali ağız ve diş sağlığı merkezleridir.

Yaş Önemi

Yaşın hiç bir önemi yok, 8 yaşından 100 yaşına kadar her hastaya takılabilir. Tabi dişler yerindeyse

Dişim eksik tel taktırabilir miyim?

Evet, benim kocaman azı dişim yoktu, azı dişimin karşısından ufak bir diş çekti şimdi az düzeltiler telle o aralık kapandı gayette hoş oluyor.
Bir, karşılıklı iki diş eksikse hiç bir sorun olmaz. üç diş , dört diş eksikliklerinde bile takıyorlar. Ya implant yapıyorlar önceden öyle durumlarda, Yada tele öyle bir ayar çekiyorlar ki boş yerde diş varmış gibi düzeltiyor hepsini çıkarınca ister köprü ister implantla kapatıyorsunuz orayı


Hangi durumlarda uygulanır.

Diş ayrılığı, dişlerin önce olması, çapraşık olması , düzgün kapanmaması, birbirini itmesi,dişin şeklini değiştirmez ama yerinden memnun olmadığınız her dişe uygulanabilir


20'lik dişler çıkarken dişlerimi bozuyor

Ortodontide kolay halledilen bir sorun. Çeneniz darsa ve fazladan dişe yeriniz yoksa, dişleriniz gömülü kaldıysa aldırmaya korkuyorsanız. Dişlerinizde birazda çarpıklık varsa ortodontiste gidin. yanlardan ufak iki diş çekiyor. 20'liklere yer açıyor. tel takınca 20'likler rahat rahat çıkıyor boşluk kapanıyor. Taptaze 20'lik dişlerinizi kullanabiliyorsunuz. Hem dişleriniz mükemmel oluyor.


Diş telinin dezavantajları
Damaklıysa bazen diliniz dönmüyor Ş J Z tarzı harfleri söyleyemiyorsunuz. Ama çoğu hastada damaksız tedavi uygulanır konuşmada sorun olmaz.
10.0000 de 1 ihtimalle diş kökü erimesine sebep veriyor tedavide aksaklık çıkıyor ama halledilebiliyor hiç olmadı doktora sen bana böyle sorun çıkıcağını söylemedin,bilsem taktırmazdım, şimdi dişsizmi kalıcam kapla hepsini der kaplatırsınız ama ihtimal düşük o yüzden dert etmeyin. en iyi kaplama bile dişinizin yerini tutamaz.
Süre uzun evet ama sonrası mukemmel. Zaten bi süre sonra ağzınızdaki teli hissetmiyor. Allah ne verdiyse yiyor acı bile duymuyorsunuz.

Braket yada tel kırılması

Doktorunuzu arayın en yakın zamana randevu alın, o halleder büyütülücek bişey değil.

Lastikler

tedavinin sonuna doğru alt dişlerden üst dişlere lastik takıyorlar. Ki hizaları aynı olsun abartılıcak bişey değil. Çok rahatsız oluyorsanız çıkarırsınız yemek yerken falan. Sonra yine takarsınız( ama aksatmayın tedavi uzuyor)
--------------------- *
* Hepiniz birer Türk Bayrağı'sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.
*
Leon Scott Kennedy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Mesajlar:
155
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
8
Ticaret:
(0) %
07-11-2012 17:03
#2
Bizim bir arkadaşda diş teli taktırmışdı yazık çocuğa yapmadıkları zulum kalmadı ******n psikolojisini bozdular.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler