İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Diyabetli hastalara eğitici rehber programı

serox21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2012
Nereden:
Toprak'tan
Yaş:
28
Mesajlar:
1.537
Konular:
194
Teşekkür (Etti):
80
Teşekkür (Aldı):
376
Ticaret:
(0) %
18-12-2012 12:20
#1
Diyabetli hastalara eğitici rehber programı
Diyabetiklerin ve yakınlarının eğitiminde yaygınlaştırma sağlanması için diyabetli hastaların eğitimlerinde kullanılmak üzere "Diyabetli Hasta Eğitici Rehberi Hazırlık Çalıştayı" yarın Ankara'da başlanacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı"'nın, "Diyabetin Önlenmesi ve Diyabetin ve Komplikasyonlarının Etkin Tedavisi", amaçları doğrultusunda hazırlanacak rehber için yarın Obezite, Diyabet ve ****bolik Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından düzenlenecek ve iki gün sürecek.

Açıklamada, Türkiye'de hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenlerden ortaya çıkan diyabetli hasta sayısının her geçen gün arttğı belirtildi. Ayrıca yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet sıklığı hızla yükseldiği vurgulandı.

Türkiye için de önemli bir hastalık yükü sebebi olan diyabet hastalığının erken tanı ve tedavisinin sağlanması, ilgili risk faktörleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi, diyabete bağlı diğer sağlık sorunları sıklığının Dünya Sağlık Örgütü hedeflerine indirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından "Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı" uygulamaya konuldu.

Programın, diyabet hastalığının önlenmesi ve kontrolüne yönelik risk faktörleri ve korunma, örgütlenme, insan gücü planlaması ve eğitim, rehabilitasyon, tedavi ve evde bakım hizmetleri, sürveyans ve araştırmalar, finansman ve sektörlerarası işbirliği ile geleceğe yönelik uygulama yaklaşımlarını kapsıdığı kaydedildi.
---------------------
Forumu Yaşatan Yorumdur


TurkHackTeam.org/net
Konu serox21 tarafından (18-12-2012 12:35 Saat 12:35 ) değiştirilmiştir.
OnlineGameHacked Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı