İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

"Yurtdışından 10 Bin Hasta Geldi"

linduska8448 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
İzmir
Yaş:
37
Mesajlar:
3.022
Konular:
1825
Teşekkür (Etti):
40
Teşekkür (Aldı):
129
Ticaret:
(0) %
27-12-2012 12:43
#1
"Yurtdışından 10 Bin Hasta Geldi"
Adana İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, Adana'nın sağlık alanında ve sağlık turizminde önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Adana İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, Adana'nın sağlık alanında ve sağlık turizminde önemli bir yer tuttuğunu belirterek, " Son 3 yılda yurtdışından 10 bin hasta geldi. Bu 100 binleri bulabilir" dedi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Adana Sağlık Turizmi Derneği ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ndeki Hipokrat Salonu'nda 'Sağlık Turizmi Sektörü ve Gelişmeler' paneli düzenlendi.

Sektör temsilcileri, akademisyen, öğrenci ve sağlık çalışanlarının katıldığı panelde konuşan Adana İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, sağlıkta dönüşüm programını eski sorunları ortadan kaldırdığını savundu. Adana'nın sağlıkta çok önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Özer, "Kentin 2 milyon nüfusu var ama 4 milyon kişiye toplam 6 bin 500 yatak ile sağlık hizmeti veriliyor. Son 3 yılda yurtdışından 10 bin hasta geldi. Bu 100 binleri bulabilir. Adana tarihiyle ve gelişmiş sağlık yatırımlarıyla sağlık turizminden daha çok yararlanabilir" diye konuştu.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise Türkiye'nin sağlık turizmi açısından önemli mesafe kat ettiğini söyleyerek, sağlık turizminin gelişimi için akredite sağlık kuruluşları, ulaşım, altyapı, konaklama, tedavi öncesi ve sonrasında yapılacak işlerin önemine vurgu yaptı.

Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik de, Türkiye'de her geçen gün sağlık turizmine ilginin arttığını kaydederek, "Sağlık turizminin daha da gelişmesi için kamu - özel ayrımı gözetmeden sıkı işbirliği yapıyoruz. İşbirliğimizi geliştirmek ve sağlık turizmi ile ilgili ne yapılabilir diye bu organizasyonu yaptık. Farkındalığımızı ne kadar arttırırsak o kadar başarılı oluruz" şeklinde konuştu.

Panelde söz alan Kamu Hastaneleri Birliği Adana Genel Sekreteri Kemal Kiraz, Türkiye'de eskiden sağlık alanında 'hasta kuyrukları', 'ilaç sorunları' ve 'hastanede rehin kalan hasta' gibi sorunların konuşulduğunu söyleyerek, "Artık sağlık turizmini konuşuyoruz. Bu çok önemli. Sağlık turizmi sadece kamunun ya da özel sektörün tek başına yapacağı bir iş değil. Büyük çaplı sonuçlar için büyük çaplı çalışmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Sağlık Turizmi Sektörü ve Gelişmeler paneli, çeşitli konularda yapılan oturumlarla sürdü. Panelin ilk oturumunda, ÇÜ Karataş Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu'ndan Doç. Dr. Cihan Yavuz 'Sağlık Turizmi Destinasyonları', Ortopedia Hastanesi Genel Direktörü Fırat Uzer, 'Sağlık Turizminde Özel Hastanelerin Rolü', Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Cem Kaan Parsak, 'Sağlık Turizminde Üniversite Hastanelerinin Rolü' ve Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, 'Sağlık Turizminde Kamu Hastane Birliklerinin Rolü' konulu sunum yaptı. Panelin öğleden sonraki ikinci oturumunda ise, 'Sağlık Turizminde Hedef Pazar Analizleri', 'Sağlık Turizminde Seyahat Acentelerinin Rolü', 'Sağlık Turizminde Tanıtımın Önemi' ve 'Sağlık Turizmi Teşvik Uygulamaları' konularında sunum gerçekleştirildi. - Adana

haberler

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı