TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Reçeteyle ilacın asıl nedeni...

byubTR* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2013
Mesajlar:
1.370
Konular:
491
Teşekkür (Etti):
120
Teşekkür (Aldı):
335
Ticaret:
(0) %
08-06-2013 21:34
#1
Reçeteyle ilacın asıl nedeni...
Bazı ağrı kesici, öksürük şurubu gibi ilaçların çeşitli içeceklerle karıştırılması, uyuşturucu özelliği kazandırıyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Sağlık Bakanlığı, yanlış kullanımları reçete şartı ile sona erdirmeyi hedefliyor. Diğer yandan da , reçete sorunluluğu ile ilgili tartışmalar devam ediyor .
Sağlık Bakanlığı'nın reçete şartı , beraberinde tartışmaları da getirdi. Hastalar durumdan oldukça şikayetçi. Eczacılar, bilinçli ilaç kullanımı için reçete gerekli diyor. Kamuoyundaki reçete tartışması esasında bir suistimalin önlemeyi hedefliyor. Akılcı ilaç kullanımını öneren Sağlık Bakanlığı, belli ilaçların bağımlık derecisinde kullanılmasının önüne geçmeyi istiyor.
Zira, bazı ağrı kesici, öksürük şurubu, göz damlası gibi ilaçların çeşitli içeceklerle karıştırılması, uyuşturucu özelliğini ortaya koyuyor.

Özellikle büyüme hormonları, antibiyotikler, antihistaminikler ve antidepresanların bilinçsizce kullanılmasının kısa ve uzun vadede ortaya çıkan yan etkilerini önlemek için hekim reçetesi şart. İlaçta 'reçeteli' ibaresi varsa, o ilaç artık hastaya hekim eczacı işbirliği ile verilecek.

--------------------- PR2 Siteden Çok Ucuz Reklam Alanları !
İletişim için pm atınız .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler