İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Toplumsal travmayı nasıl atlatacağız

ZeRooCooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
2.628
Konular:
1273
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
305
Ticaret:
(0) %
23-06-2013 13:19
#1
Toplumsal travmayı nasıl atlatacağız


Gezi Parkı eylemleri 16'ıncı gününe girdi. Dün yine gece geç saatlere kadar polis ve eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Polisin vatandaşlara yoğun olarak uyguladığı biber gazı, gaz bombaları, orantısız güç alanlardan yayılan dehşet verici bazı görüntüler, insanlarda stres ve travma yarattı.

Türkiye Psikiyatri Derneği Ruh Sağlığı Medya ve Çalışma Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Burhanettin Kaya toplumun ciddi anlamda travma yaşadığını belirtti.
Doç. Dr. Kaya uyardı, "İnsan eliyle yaratılmış bu travmadan kurtulmak için insanlar yanlış yollara yönelebilir."

Kaya insanlar için en acı verici travmanın "baba"dan gelen travma olduğunu belirterek; "Devlet insanların algısında "baba" gibi olması gereken, koruyan kollayan bir yapıdadır. Bu nedenle ondan gelen travmalar insanların güvenini ve psikolojisini ciddi anlamda hasara uğratıyor." Dedi.

Doç. Dr. Kaya olayları hürriyet.com.tr için şöyle değerlendirdi:

Öncelikle şunu vurgulamak lazım bu eylemler tamamiyle doğal bir halk tepkisi olarak ortaya çıktı. Bu çok nettir. Gerçekten Gezi Parkı'nda o kentin dokusu bozulmasın diye şehirci bir ruh ile başladı çünkü her çağdaş kentte insanların soluk aldığı kent parkları vardır. Bu çok önemlidir çağdaş kent yaşamı açısından. Gezi Parkı da böyle bir işlevi olan bir park. O yüzden insanlar tamamen doğayı korumak için tepki verdi öncelikle.

BÜYÜMENİN NEDENİ İNSANLARDAKİ "SIKIŞMA" DUYGUSU

Bu olayların büyümesinin nedeni ise son 30 yıldır egemen olan ve son 10 yıldır AKP iktidarıyla daha da göze çarpan Neo-Liberal politikalardır. Eğitimde değişim, sağlıkta dönüşüm adı altında ticarileşme, çalışma ortamında bozulma, kürtaj tartışmaları. Bireylerin cinsel kimliğiyle ilgili baskılar, zorlamalar, beslenmesine, içkisine müdahale, Suriye savaşına bir şekilde müdahil olan ülkenin insanlarda yarattığı sıkışma duygusu. Bütün bu belirsizliklerin içinde sıkışan insanlar tepki verdi. Altında hiçbir politik durum yok hatta politize olmayan bir grubun, çok genç kuşağın tepkisiyle başladı. Elbette bundan sonra dinamiği gören siyasi gruplar yer bulmaya çalıştı ama bu bir halk tepkisiydi. Bu tepkiye karşılık hem iktidar partisi hem de meclisteki geri kalan 3 parti sınıfta kaldı.

"SIKINTILARINI İFADE EDEMİYORLAR"

İnsanların sıkıntılarını ifade edemediklerini belirten Kaya, özellikle Başbakan'ın katı, sert ve ötekileştirici tavrının iletişimi kopardığını belirtiyor. "Bu reddedilmişliğin yanı sıra "çapulcu" diye etiketlenip ötekileştirme duygusu insanlarda öfke, kızgınlık yaratıyor. Ama bu insanların içinde mimar da var, profesör de var, doktor da var. Bu o kadar elit ve zeki bir kesimdi ki mizahla bu durumu eleştirmeyi bildi. Olayları tırmandıran ise belirsizlik oldu."

"BANA NE OLACAK"

Topçu kışlasının siyasi bir anlamı var. Israrla yapılacak deniliyor olması insanlarda "Bu yapı beni nereye ***ürecek sorusunu sorduruyor. Polis şiddeti de çok yoğun yaşandı bu süreçte. İnsanlar 'polis var yardım isteyebilirim' demek yerine 'polis var ya bana vurursa' diyor. Polisler güven kaybeden bir kuruma dönüştü. Acil servislerde kafa travmaları, gözünü kaybedenler, etkilenenler, ciddi ruhsal travmalar yaşandı. Bireylerin fizik bütünlüklerini tehdit eden şeylerle karşılaştılar. Akut travmatik stres bozukluğu oluşuyor. Bu kaygıyla başa çıkmak için yanlış şeyler yapabilir, insan eliyle oluşan travmalar ve
bireyin yaşamını tehdit ediyor. İnsanların baba gibi bildiği, güven duyduğu bir yapı oluşturuyorsa bu travma çok derin olur. Çocuk için en acı travma babadan, ebeveynden gelen travmadır.

ETKİLENENLERE DESTEK

Olaylar ile ilgili olarak harekete geçen 4 dernek de psikolojik destek ihtiyacı içinde olan vatandaşlara ücretsiz olarak destek vermek üzere harekete geçti. Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği bu olaylardan etkilenenlere destek olacak. Dernek üyesi hekimler ve danışmanlar, çalışmalarını İstanbul Tabip Odası ile ortak olarak yürütecek.
--------------------- Kişiliğini makamdan alanlar, makamdan sonra kişiliksiz kalırlar...

Hz. Ömer

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı