İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kansere karşı Metmorfin!

35Li - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2012
Nereden:
İzmir
Yaş:
26
Mesajlar:
156
Konular:
85
Teşekkür (Etti):
30
Teşekkür (Aldı):
11
Ticaret:
(0) %
24-06-2013 17:02
#1
Kansere karşı Metmorfin!
Diyabet tedavisinde sıkça kullanılan Metformin; hücrelere etki ederek kansere yakalanma riskini yüzde 54 oranında azaltıyor
Metformin; 'Tip 2' diyabet tedavisinde en sık kullanılan ilaçtır. 1958 yılında Avrupa'da onaylanan ve kabul edilen ilaç, Amerika'da 1994 yılından itibaren kullanılmaya başlandı. Kanser riskini azaltıcı etkisi bulunan Metformin'in; şeker hastalığı, damar tıkanıklıkları ve obeziteyi önlemede de önemli rol oynadığı belirtiliyor. Metformin; insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri düzeyini düşürür. Glukoz üretimini ise yüzde 24-36 oranında azaltır. Günde üç kez, 500 mg dozunda alınan metformin, insülin düzeyini yüzde 25 oranında artırır.

DİYABET BÜYÜK BİR RİSK FAKTÖRÜ
En bilinen antidiyabetik ilaçların başında gelen Metformin, son 10 yılda birçok kanser çalışmasına da konu oldu. 8 bin diyabet hastasıyla yapılan bir araştırmada; bu hastaların kansere yakalanma riskinin yüzde 54 oranında azaldığı görüldü. Metformin'in; meme, kolon ve akciğer kanseri dahil, tüm kanserlerde yaşam süresini uzattığı da tespit edildi. Diyabet; kansere neden olan önemli faktörlerden biridir. Diyabetli kişiler, sağlıklı insanlara göre yüzde 41 oranında daha fazla kanser riski taşır. Yüksek kan şekeri tek başına; böbrek, pankreas ve melonom kanserlerini tetikleyebilir. Doğal ürünlerden elde edilen Metformin; ****bolizmanın işlevini ve hücre büyümesini düzenler. İnsanlar ve hayvanlarla yapılan çalışmalarda; bu ilacın yeni kanser oluşumunu önlediği görüldü. Düşük maliyetle ulaşılabilen bu ilacın, yaşlılarda kullanılmasında da bir sakınca olmadığı biliniyor. Metforminin; kolon kanserinde bağırsakta polip büyümesini engellediği görüldü. Bu; en ölümcül kanser türlerinin başında gelen kolon kanseri için büyük bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Günlük 250 mg Metformin alımının kanser riskini yüzde 55 azalttığı biliniyor.

TÜMÖRÜ KÜÇÜLTÜR
Yapılan çalışmalarda metforminin, akciğer kanserinde yüzde 72 oranında koruma sağladığı görüldü. Hayvanlarla yapılan testlerde; 13 gün boyunca Metformin verilen farelerde tümörlerin küçüldüğü tespit edildi. Metformin sayesinde; kanserin önlenmesi, insan ömrünün uzatması ve yaşam kalitesinin artması konusunda ciddi adımlar atıldı.

OBEZİTE KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR
Obezite; farklı kanser türlerinde risk artırıcı etkiye sahip. Yapılan çalışmalarda obezite sorunu yaşayan kadınlarda kanser riskinin yüzde 59 oranında arttığı görüldü. Kanser riskini artıran en önemli faktörlerin başında gelen obezite, diyabetle birlikte 'ikiz tehlike' olarak adlandırılıyor. Çalışmalar; kanserden ölümlerin yüzde 20'sinde obeziteye rastlandığını gösteriyor. Metformin, obezite ve diyabetin çok sık görüldüğü topluluklar için çare olarak nitelendiriliyor.

HÜCRESEL BOZUKLUKLAR OLUŞUR
Çeşitli ****bolik bozuklukların neden olduğu diyabet ve obezite sonucunda, hücresel büyüme bozuklukları meydana gelir. Bu da kanser oluşumunu tetikleyen bir faktördür. Metformin, moleküller üzerinde etki ederek bunu önleyebilir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı