TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

202 kekeme konuşmaya başladı

ZeRooCooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
2.628
Konular:
1273
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
305
Ticaret:
(0) %
03-07-2013 00:31
#1
202 kekeme konuşmaya başladı


Bağcılar Belediyesi, Nisan ayından bu yana kekemelere ‘Konuşma Bozuklukları Eğitim Kursu’ veriyor. Kursa katılan 202 kekeme, seri bir şekilde konuşmaya başladı. Engelliler Sarayı'nda verilen eğitime yoğun ilgi yaşanıyor. 600 kekemenin başvuru yaptığı merkezde, konuşma bozukluğu, kekemelik, süratli konuşma, tutukluk ve artikülasyon problemi olanlara eğitim veriliyor. Kursa, 5 yaşından itibaren herkes katılabiliyor. Günde 5 saat olmak üzere ortalama 15 gün boyunca devam eden eğitim bireysel ve grup ortamında verilebiliyor. 15 günlük eğitimi tamamlayan kursiyerler 3 ay boyunca uzmanlar tarafından kontrol altında tutuluyor.

3 PSİKOLOG YAKINDAN İLGİLENİYOR

’Konuşma Bozuklukları Eğitim Kursu’nda görev yapan 3 psikolog konuşma bozukluğundan dolayı sosyal çevrelerinden uzaklaşan ve özgüvenini kaybeden kursiyerlerle yakından ilgileniyor. Kursiyerlerle eğitim öncesi yüz yüze görüşüyor. 3 aylık dönemde 60 kişi eğitime alınıyor. Toplam 4 sınıfta verilen 3 haftalık eğitimin ardından seri şekilde konuşma alışkanlığı ediniliyor. 3 haftalık eğitim döneminin ardından yeni kursiyerlerin geldiğini dile getiren yetkililer, “Mezun olan her öğrenci haftada bir gün kontrol olmak üzere merkeze geliyor. Eğitimin kalıcı olmasını sağlamak amacıyla kontrollerimizi kurs sonrasında da devam ettiriyoruz.” açıklamalarında bulundu.

"OĞLUMUN DURAKSAMADAN KONUŞMASI BENİ ÇOK MUTLU ETTİ"

Konuşma engeli bulunan oğlu Hüseyin’i kursa getiren anne Hurihan Oğuzhan, bir süre sonra ortaya çıkan olumlu gelişmeler karşısında şaşkınlığını gizleyemediğini vurguladı. Anne Oğuzhan, “Eğitim sonrası oğlumun duraksamadan konuşması beni çok mutlu etti. Okula geldiğimde oğlumun konuşmasını duyunca çok sevindim. İnşallah bu sorunu yaşayan herkes bizim gibi mutlu olur” ifadelerini kullandı.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise Engelliler Sarayı’nda çok önemli bir hizmeti daha başlattıklarını bildirip, “Binlerce insanımız konuşma bozukluğu sebebiyle kariyer yapamıyor. Çocuklarımız sosyal çevrelerinden uzaklaşıyor. Kendisini sağlıklı olarak ifade edemiyor. Bu kurslarla çocuklarımızın, gençlerimizin ve ailelerinin endişelerine son veriliyor” dedi.
--------------------- Kişiliğini makamdan alanlar, makamdan sonra kişiliksiz kalırlar...

Hz. Ömer

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler