İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kanser tedavisinde enfeksiyon riskini azaltıyor

Star-Turk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2012
Mesajlar:
3.518
Konular:
782
Teşekkür (Etti):
754
Teşekkür (Aldı):
1492
Ticaret:
(0) %
16-07-2013 19:46
#1
Arrow
Kanser tedavisinde enfeksiyon riskini azaltıyor


Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Bozcuk, kemoterapinin en önemli yan etkilerinden biri olan ve hatta bazı hastalarda ölümle sonuçlanabilen enfeksiyonun oluşma riskini önceden belirleme modeli geliştirdiklerini bildirdi.Bozcuk, kanser hastalarının kemoterapi sonrası karşılaştıkları en önemli tehlikelerden birinin enfeksiyon olduğunu belirtti. Hastada, kemoterapi verildikten sonra ciddi enfeksiyon riskleri oluştuğunu ve bu enfeksiyon nedeniyle hastanın ölebildiğini dile getiren Bozcuk, enfeksiyon riskini belirlemek amacıyla yaklaşık 4 yıl önce bir çalışmaya başladıklarını kaydetti.

ÖZEL KAN SAYIMI YAPILDI

Bu doğrultuda değişik illerde tedavi gören 3 bin hasta üzerinde çalışma yaptıklarını anlatan Bozcuk, şunları söyledi:
"Hasta tedaviye girmeden önce hastanın, hastalığın ve bir takım özel kan sayımları ile ilgili özellikleri aldık, daha sonra kemoterapi sonrasında o hastada tehlikeli enfeksiyonun gelişip gelişmediğini yakından takip ettik. Tüm verileri topladıktan sonra enfeksiyon gelişme riskiyle ilgili en iyi ilişkili olabilecek durumları araştırdık, bunları da özel bir model haline getirdik."

BU MODEL ENFEKSİYON RİSKİNİ BELİRLEYEBİLİYOR

Hasta geldiğinde onun enfeksiyon riskini basit bir yöntemle hesaplamanın mümkün olacağını belirten Bozcuk, modelin başka bir hasta grubunda da yardımcı veriler sunabildiğini ispatladıklarını ifade etti.

Modelin tıp dünyasına ışık tutacağını vurgulayan Bozcuk, "Kemoterapinin bugün en korktuğumuz yan etkilerinden bir tanesi, kemoterapi sonrası gelişen, bazen ölümle sonuçlanan tehlikeli enfeksiyonlar. İşte bu modelle enfeksiyon riskini belirleyip, doğru tedavi uygulanabilecek" dedi.

TEDAVİYİ KOLAYLAŞTIRACAK

Bu çalışmaya göre hastaya tedaviden önce, kemoterapi verildikten sonra ne kadar risk faktörünün gelişebileceğini söyleyebildiklerini dile getiren Prof. Dr. Bozcuk, buna göre riski önceden belirleyip, buna göre tedavi uygulama şansları olduğunu kaydetti. Kemoterapi önerilen hastaya enfeksiyon riskine göre koruyucu ilaçlar verilebileceğini, tedavinin ya da tedavi dozlarının değiştirilebileceğini söyleyen Bozcuk, "Enfeksiyon riskini belirlediğimiz takdirde hastaya daha doğru bir tedavi yöntemi uygulayabileceğiz. Bu durum hasta sağlığı açısından bizler için çok önemli" diye konuştu.

Enfeksiyon riskine göre hastaların hastanede yatmak zorunda kaldıklarına işaret eden Bozcuk, enfeksiyon riski azaldığında hastanın da hastanede kalma süresinin azalacağını kaydetti. Bozcuk, modelin uygulanmasıyla enfeksiyona bağlı ilaç tedavilerinin de önüne geçilebileceğini vurguladı.

ÇALIŞMA YAYIM AŞAMASINDA

Çalışmanın tamamlandığını, uygulamaların yapıldığını ve heyecan verici bulgular saplanıldığını söyleyen Bozcuk, çalışmayı uluslararası bir bilimsel dergiye gönderme aşamasında olduklarına değindi. Bozcuk, uluslararası bir dergide yayımlandıktan sonra çalışmayı yaygın halde kullanmaya başlayacaklarını ifade etti.
---------------------
" Zaman herşeyi affeder ama ben zaman değilim. "

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı