THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Su kurdeşen dökmeye neden olabilir

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.131
Konular:
6505
Teşekkür (Etti):
1703
Teşekkür (Aldı):
2212
Ticaret:
(0) %
0
264
16-07-2013 20:00
#1
Alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, sıcak havalarda en kolay ve ulaşılabilir olan suyun, bazı kişilerin kurdeşen dökmesine yol açabildiğini belirtti.

Tabak, yaptığı yazılı açıklamada, gündelik hayatta adı nadir duyulan su alerjisinin, gerekli önlemler alınmadığında sağlık açısından ciddi sorunlar doğurabildiğini bildirdi.


Su alerjisinin, kişinin su ile teması sonrasında kurdeşen (ürtiker) denilen; ciltte meydana gelen yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik ve döküntü şeklinde ortaya çıktığını kaydeden Tabak, şu bilgileri verdi:

TER BİLE KURDEŞEN DÖKTÜREBİLİR


"Bunaltıcı sıcaklıkların giderek arttığı ve ferahlamaya fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, serinlemek için suyun keyfini daha çok çıkartmak isterken ciddi sağlık sorunları kapınızı çalabilir. Sıcak havaları yaşadığımız şu günlerde akla gelen en kolay ve ulaşılabilir serinleme aracı olan su, bazıları için kurdeşen döktüren kabus dolu günleri de beraberinde getiriyor. Deniz ve çeşme suyu dışında, kişinin teri ve hatta gözyaşı bile ciltte kurdeşene benzeyen döküntüler oluşturabiliyor. Hastanın su ile teması sonrasında canını yakacak boyutlarda yanma ve kaşıntı söz konusudur. Bu sıkıntılı durum kişinin alerjiye olan duyarlılığına bağlı olarak 10 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir."

GÖĞÜS VE BACAKLARDA KABARMA

Tabak, suyun sıcaklığının ya da soğukluğunun su alerjisinin vücuda etki derecesinde fark yaratmadığını, su alerjisinin yanma ve kaşıntı gibi durumlarla birlikte genellikle göğüs ve bacakların üst kısmında 2-3 milimetre çapında kabarmalarla meydana geldiğini ifade etti.

Su alerjisinden en fazla kadınların etkilendiğine dikkati çeken Tabak, bu rahatsızlığı olan hastaların su içmeyle bile boğazında şişme gözlenebildiğini bildirdi.

"SU TESTİ YAPTIRMAK ŞART"

Yonca Tabak, halk arasında adı pek duyulmamış su alerjisinin gerekli önlemler alınmadığı ve doğru bir tedavi süreci uygulanmadığı takdirde sağlık açısından kalıcı kötü sonuçlar doğurabileceğine vurgulayarak, "Kişilerin, su alerjisi olup olmadıklarını bilmeleri ve kendilerine doğru bir tedavi sürecinin uygulanabilmesi için mutlaka alanında uzman bir hekime danışıp 'su testi' yaptırmaları gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Tabak, halkın serinlemek için plajlara akın ettiği şu günlerde su alerjisine karşı alabilecekleri önlemler hakkında da şu bilgileri verdi:

"Kişi, duştan ve denizden çıktıktan sonra kurulanma işlemini yüzde yüz pamuklu havlularla yapmalıdır. Cilde suyla temasını engelleyecek, su geçirmeyen kremlerin veya doktor tavsiyeli olarak ağızdan alınan koruyucu alerji ilaçları kullanılmalıdır. Duşta kalma süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Serin ve gölge alanlar tercih edilerek mümkün olduğunca terlememeye özen gösterilmeli. Uzun süre denizde kalınmamalıdır."
---------------------
- 2015-2018 Moderasyon -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler