THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Bayılan kişiye ilk yardım

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.265
Konular:
5520
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
3009
Ticaret:
(0) %
0
237
21-07-2013 23:53
#1
Bayılma çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ama bayılmanın temel nedeni, beyne yeterince kan gitmemesidir.
Bayılmanın en belirgin nedenleri, kişinin korku yaşaması, uzun süre aç kalması, kan şekerinin düşmesi ve tansiyonun düşmesidir. Yani herhangi bir nedenle kişinin beynine kan gitmemesidir.
Bayılmaya karşı çok özel bir müdahale şekli yoktur. Yapılacak şey, bayılan kişinin kesinlikle ayağa kaldırılmaya çalışılmamasıdır. Yanı sıra beynin kana ihtiyacı olduğu için kişi sırt üstü yatırılmalı ve beyne kan gitmesine yardımcı olunmalıdır. Keza ayaklar yukarı kaldırılarak altına bir yükselti konulabilir.
Bayılma uzun sürerse
Beyne yeterince kan gittiği zaman, kişi 3-4 dakika içinde kendine gelecektir. Eğer kendine gelmiyorsa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna ***ürülerek gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Çünkü 3-5 dakikadan uzun süren bayılmalarda başka nedenler aranabilir.
Halk arasında bayılanlara soğan ya da alkol koklatmak gibi uygulamalar vardır. Bunların hiçbiri yapılmamalıdır. Çünkü bayılmanın esas neden beyne kan gitmemesidir. Bu yüzden sadece beyne kan gitmesine yardımcı olunmalı ve bunun dışında bir şey yapılmamalı, dışarıdan herhangi bir şey verilmemelidir.
Sıvı bir şey verilmesi halinde hastanın soluk borusuna kaçabileceği için, farklı müdahalelere neden olabilir ve kişiye daha fazla zarar verebilir. Bu yüzden sıvı vermek, alkol ya da soğan koklatmak gibi uygulamalara gidilmemelidir.
--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler