THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

O kadar yoksun değiller

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.131
Konular:
6505
Teşekkür (Etti):
1703
Teşekkür (Aldı):
2212
Ticaret:
(0) %
0
283
28-07-2013 09:51
#1
Psikopatların, empati yoksunu olmadıkları, aksine istemli olarak empati kurabildikleri ortaya çıktı.

Sonuçları Brain dergisinde yayımlanan yeni bir araştırma çerçevesinde, bir grup psikopat suçluya, birinin diğerinin canını acıttığı videoların izletildiği ve yalnızca acı içindeki kişinin nasıl hissetiğini hayal etmeleri istendiğinde psikopatların beyinlerinde acıyla bağlantılı bölümde ışık yandığı görüldü.
HEM DUYGUSUZ HEM CANA YAKIN OLABİLİRLER

Bilimadamları, araştırmanın, psikopatların hem duygusuz hem de cana yakın olabilmelerini açıkladığını söylediler. Ekip, doğru eğitimle psikopatların, "empati düğmelerini" etkinleştirmelerinin sağlanabileceğini, böylece bu kişilerin rehabilitasyona bir adım daha yaklaştırabileceği önerisinde bulundu.

"YÜZEYSEL CANA YAKINLIK, YALAN SÖYLEME"

Araştırma kapsamında, psikopati teşhisi koyulan 18 suçlu ve 26 kişiden oluşan kontrol grubuna, beyin taramaları yapıldığı sırada belirli bir talimat verilmeden bir dizi klip izlettirildi. Deneklere, klipleri tekrar izlemeleri, ancak bu defa kliplerdeki kişilerin hissettiklerini hissetmeye çalışmaları istendiğinde, psikopatların beyinlerinde acıyla ilişkili bölümün aydınlandığı gözlendi.

Bir kişilik bozukluğu olan psikopati, yüzeysel cana yakınlık, patolojik yalan söyleme ve vicdansızlıkla karakterize ediliyor.
---------------------
- 2015-2018 Moderasyon -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler