THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Ani ölüm nedir?

'iMuh@fiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Bakü
Yaş:
27
Mesajlar:
11.074
Konular:
4080
Teşekkür (Etti):
1114
Teşekkür (Aldı):
1193
Ticaret:
(0) %
0
326
01-08-2013 17:15
#1
Ani ölüm nedir?
Bazı otoritelere göre bir saatten kısa sürede ölümdür. Dünya sağlık Örgütüne (WHO) göre ise "Kişinin terminal devreye girmesinden, belirtilerin başlamasından 6 saat sonra gelişen ani ölümdür.

Sporda ani ölüm nedir?

Sportif aktivite sırasında veya takip eden saat içinde herhangi bir travma olmaksızın gerçekleşen ölümlere verilen tanımlamadır.
Antrenman veya yarışma sırasında yada hemen sonrasında belirtilerin ortaya çıkmasında 1-6 saat arasında meydana gelen ölümlere denir. 100000 / 2,3 oranında görülür.
Ölüm riski sporcularda 2,5 kat daha fazladır.
Ani ölüm en çok Basketbol, Futbol ve Amerikan futbolunda görülür.
Erkeklerde risk dokuz misli fazladır.


Sporda ani ölüm sıklığı nedir?

ABD verilerinde yaş ve spor grubu içinde kabaca yılda 50.000 - 100.000 sporcuda 1dir. ABD'de 1974-1996 yıllarında yılda) toplam 550 sporda ani ölüm vakası tespit edilmiştir.
İtalya verileri için ise bu oran yılda 100.000 sporcuda 2.3 tür.
Türkiye'de son yıllarda medyaya yansıyan 126 sporda ani ölüm olayı tespit edilmiştir.Sporda ani ölüm nedenleri nelerdir?

%80'i kalp-dolaşım sistemi kökenlidir. 35 yaşının altında görülen ölümlerin büyük bir çoğunluğu doğuştan (ailesel/genetik) kalp-dolaşım sistemi ile ilgili yapısal sorunlardır. ABD de kalp durması ile ortaya çıkan ani ölümlerin ise yaklaşık hipertrofik kardiyomyopati (anormal büyümüş kalp kası) nedenlidir. Geri kalan bölümü ise koroner arter ve kalp iletisi gibi değişik nedenleri içermektedir.


Sporcuda ani ölüm riskini artıran diğer faktörler nelerdir?

Bir kısım doping maddeleri (anabolik streodler, uyarıcılar, kan doping gibi) aşırı alkol tükemiti, kokain kullanımı ile aşırı ağır egzersizler riski arttırır. Değişik hastalıklar (diyare, kusma, gripal enfeksiyon gibi...) esnasında ağır aktivitelere katılmak da riski arttıran faktörlerdir.

Sporcu Sağlığı.
--------------------- Kimler geldi kimler gecti don bak arkana elbet ki zaman bizi sizide silip supurecektir peki bizden geriye ne kalicak ? keske hic bir sey kalmasa...

Youtube kanalim ► https://goo.gl/eM6wz2

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler