THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Trombosit PLT Sayımı? Düşüklüğü durumunda ne olur?

'iMuh@fiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Bakü
Yaş:
27
Mesajlar:
11.074
Konular:
4080
Teşekkür (Etti):
1114
Teşekkür (Aldı):
1193
Ticaret:
(0) %
0
475
02-08-2013 17:07
#1
Trombosit yani plt düşüklüğü olan ziyaretçilerimiz plt düşüklüğü ve bu durumda ne olabileceğine dair Tahlil.coma sıkça soru soruyorlar.Plt düşüklüğü nedenleri,plt düşüklüğünde neler olabileceği ve hangi durumlarda plt düşüklüğünün tehlike yaratabileceğine dair aşağıdaki yazımızı okumanız sizlere konu hakkında bilgi verecektir.
Trombosit ( PLT ) Testi,trombositlerin sayılmasıdır.Trombosit sayımı otomatik tam kan sayım cihazları ile yapılmaktadır. EDTA lı tüplere alınan kan ile bu test yapılır.EDTA ile pıhtılaşması engellenen kandaki eritrositler hemolize edildikten sonra kalan trombositler optik sayıcılarda sayılırlar. Kan sayımı sırasında bazı faktörler, trombosit yani plt sayısının yanlışlıkla düşük bulunmasına neden olabilir. Trombosit soğuk aglutininleri varlığı, dev trombositler, hiperlipemi ve EDTAya bağlı trombosit kümeleşmesi gibi durumlarda otomatik kan sayım cihazları hatalı sonuç verebilir.Bu nedenle trombosit sayımının aç karına yapılması da önemlidir.Trombosit sayısı düşük bulunduğunda periferik kan yaymasında trombositlerin değerlendirilmesi önem taşımaktadır.Periferik yayma,mikroskop eşliğinde yapılan bir incelemedir.Yüzlük büyütmede bir alanda görülen her trombosit 10 000/mm3 trombosit sayısına denk gelir.Normal bir periferik yaymada trombosit sayısının normal olduğunu söyleyebilmek için yüzlük büyütmede ortalama olarak her alanda en az 1415 trombosit görülebilmelidir,Trombosit sayısı düşük olduğu zaman travma sonrası ve spontan kanama riski artmaktadır. Trombosit fonksiyon bozukluğu olmadığı sürece trombosit sayısı 50 000/mm3ün üzerinde ise spontan kanama riski çok azdır. Trombosit sayısı 50 000/mm3ün üzerinde ise cerrahi gereken hastaların ameliyat olması uygun olabilir.
--------------------- Kimler geldi kimler gecti don bak arkana elbet ki zaman bizi sizide silip supurecektir peki bizden geriye ne kalicak ? keske hic bir sey kalmasa...

Youtube kanalim ► https://goo.gl/eM6wz2

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler