THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Beyin ve Gözün Mükemmel Uyumu

'iMuh@fiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Bakü
Yaş:
27
Mesajlar:
11.074
Konular:
4080
Teşekkür (Etti):
1114
Teşekkür (Aldı):
1193
Ticaret:
(0) %
1
358
09-08-2013 10:47
#1
Beyin ve Gözün Mükemmel Uyumu


Beyin ve Gözün Mükemmel Uyumu Görme işleminin yalnızca gözler sayesinde gerçekleştiği zannedilse de aslında görme işleminin en önemli safhaları beyinde gerçekleşmektedir...
Günümüzde mevcut iletişim teknolojilerini daha da geliştirmek için çok büyük çabalar sarfediliyor yeni yatırımlar yapılıyor. Oysa şu anda yeryüzünde öyle bir iletişim ağı kurulu ki yaklaşık 100 milyar kullanıcı bu iletişim ağı üzerinden sürekli haberleşiyor Bu kullanıcılar iletişimi kolaylaştırmak için trilyonlarca yeni bağlantı kuruyor Burada elektrik kesilmiyor bilgisayardaki gibi bağlantı sorunları yaşanmıyor kullanıcılar hiç dinlenmiyor Dahası bu teknolojinin geliştirilmesi gibi bir durum söz konusu değil; varolduğu günden beri en mükemmel şekilde işliyor. Burası beyin Kontrolü altında bulunan sayısız işlemden biri ise görüntü oluşumu En özel ve en hızlı bağlantılardan biri gözle kuruluyor ve kusursuz görüntü sürekli olarak elde ediliyor
Bilindiği gibi insan vücudundaki sistemlerin işleyişinde en önemli görev beyne düşmektedir. Örneğin; görme işleminin yalnızca gözler sayesinde gerçekleştiği zannedilse de aslında görme işleminin en önemli safhaları beyinde gerçekleşmektedir.
Gözümüz ile beynimizin olağanüstü bir uyum içinde çalışması sonucunda kesintisiz olarak etrafımızdaki varlıkları görmemiz mümkündür. Bunun için beynimizde planlanmış işlemler gerçekleşir ve bunların hiçbirinde tesadüfe yer yoktur.
Kör Nokta ve Beynin Tamamlayıcı İşlevi
Bu yazıya baktığınızda sayfayı tam olarak gördüğünüzü düşünüyor olabilirsiniz. Ancak durum bundan farklıdır. Elinizde tuttuğunuz dergide sayfanın küçük bir noktası var ki o noktayı göremiyorsunuz. Bu durum yalnızca bu sayfa için değil hayatınız boyunca gördüğünüz bütün görüntüler için geçerlidir. Bu deneylerle ispatlanmış bir gerçektir.
Bu körlüğün sebebi gözü beyne bağlayan sinirlerin gözün bir noktasında bulunmamasıdır. Retinanın bu küçük bölümünde koni ve çubuk hücreleri yoktur. Bu yüzden burası ışığa duyarlı değildir ve retinanın bu bölgesinde görüntü okunmaz. Peki göz içinde böyle kör bir nokta bulunduğu halde nasıl olur da etrafımızdaki her şeyi eksiksiz görürüz? Bunun sebebi beynin tamamlayıcı özelliğidir.
Kör nokta yüzünden eksik kalan nokta çevresindeki fona uygun olarak tamamlanır. Diğer bir ifadeyle beyin bu noktayı olabilecek en uygun renge boyayarak kamufle eder. (Meliha Terzioğlu Fizyoloji Ders Kitabı Cilt 1 İstanbul: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yayınları s. 437)
--------------------- Kimler geldi kimler gecti don bak arkana elbet ki zaman bizi sizide silip supurecektir peki bizden geriye ne kalicak ? keske hic bir sey kalmasa...

Youtube kanalim ► https://goo.gl/eM6wz2
Rival - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
10/2013
Mesajlar:
7.263
Konular:
2437
Teşekkür (Etti):
729
Teşekkür (Aldı):
1068
Ticaret:
(0) %
09-08-2013 11:21
#2
Sağol Teşekürler

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler