THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Bayram İkramlarında En Sağlıklı Tüyolar

Gauloran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Çevirmen
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
6.851
Konular:
1480
Teşekkür (Etti):
468
Teşekkür (Aldı):
829
Ticaret:
(0) %
0
293
09-08-2013 14:56
#1
Ramazan ayının ardından bol ikramlı bayramlar, rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Uzmanlar özellikle 1 ay boyunca yavaşlayan mide bağırsak alışkanlıklarına, bayram ikramlarıyla birlikye tatlı, hamurlu ve tuzlu yiyeceklerle yüklenmenin önemli risk oluşturacağı uyarısında bulunuyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor: Bayramlardaki ikram alışkanlıklarını geri çevirme yerine yaz mevsiminin avantajını kullanarak sebze-meyve, hafif yiyecek, tatlılar ve su tercih edebilirsiniz. Böylece hem ikramı geri çevirmemiş hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.

Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Uzman Diyetisyeni Funda Kasapoğlu, bayramlardaki ikram geleneğini geri çevirmek istemeyen vatandaşlara 'sağlıklı' tüyolar verdi.

AKLINIZA HER GELDİĞİNDE MUTLAKA BİR BARDAK SU İÇİN

BEÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Uzman Diyetisyeni Funda Kasapoğlu, "Bayramı hepimiz sevinçle bekliyoruz. Fakat bunun getirisi olarak sofralar kuruluyor, yeme içme bollaşıyor, yediğimiz şeylerin kalorisi ve yağ içeriği artıyor. Zaten vücuttaki dengeler bir ay içerisinde değişmişken bunları gözardı ettiğimizde de bu yeme isteği ve bu ortamlarla beraberinde birtakım sağlık sorunları da yaşamaya başlıyoruz. Neler yapmalıyız? Öncelikle kendi vücudumuzun farkında olalım. Ramazan boyunca susuz kaldık mutlaka bunu unutmayalım. Vücudumuzun su ihtiyacını bu dönemde artık tamamlamaya başlayalım ve aklımıza her geldiğinde mutlaka bir bardak su içelim. Kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri budur. Hem ****bolizmamızı hızlandıracaktır, hem de vücudumuzdaki elektronik dengelerin yerine oturmasını sağlayacaktır. Azalmış olan besin tüketimimizi, öğün sayımızı artıralım azar azar ve sık sık beslenmeye çalışalım." dedi.

Uzman Diyetisyen Funda Kasapoğlu, Türk toplumu olarak bayram ziyaretlerindeki abartılı ikram geleneğine karşı da şu tüyoları veriyor: "Türk toplumunun adetleri, gelenek ve görenekleri doğrultusunda yediğimiz şeyler şerbetli tatlılar, yağlı börekler, hamur işlerinden her ikram edileni aldığımızda risk oluşuyor. Şeker hastaları tatlıları bir kere geri çevirmeliler, yoksa şekerlerini kontrol altına alamazlar. Tansiyon hastalarının, zaten tatlı ve tuzlu şeyler sağlıklarını olumsuz etkileyecektir. Sağlıklı insanlar bile ramazandan çıktıktan sonra vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelmişken birden yüklenirlerse ciddi mide rahatsızlıkları yaşayacaklardır. Her gittiğimiz yerdeki ikramı kabul etmeyelim. Öncelikle değişimin kendi evlerimizde başlaması gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz bayramdan muzdarip olmayı düşünüyoruz, ne yapsak diye kara kara düşünüyoruz ama kendi evimizde hiç birşey yapmıyoruz. Adet diyoruz, gelenek diyoruz şerbetli tatlılar, börekler her şey masamızda... O zaman biz misafirimize sütlü tatlı veya meyve ikram edelim. Çay, kahve yerine bitki çaylarını tercih edelim. Bu değişiklikleri evimizde yavaş yavaş oturtursak etrafımızda da görürüz. Genelde her sunulan kahve yerine su talep edebilirsiniz. İkram reddetmek saygısızlık olarak algılanabilir ama sağlığımızı da düşünmemiz gerekiyor. Bu konuda ısrarcı davranılmaması gerekiyor. İlla ikramı geri çeviremiyorsak baklava yerine meyve ya da sebze isteyin. Su isteyin. Böylece hem ikramı geri çevirmemiş olursunuz hem de sağlığınızı korumuş olursunuz."

YAZ MEVSİMİNİN AVANTAJINI KULLANALIM

İkramlarda yaz mevsimindeki meyve-sebze avantajının da değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Funda Kasapoğlu, "İkramlar genellikle baklava, börek tarzında olduğu için akşamları mutlaka evimizde sebze yemekleri bulunduralım. Çünkü Ramazan süresince bağırsak alışkanlıklarımız iyice tembelleşti. ****bolizmamızın da gereği o yüzden sebze ve meyveyle bağırsağımızı harekete geçirelim, suyla bunu destekleyelim. Yaz aylarının inalınmaz avantajı var. Tercihimizi yaz meyvelerinden yana kullanabiliriz. Seçici olalım. 'Bu bayram da geçsin ondan sonra dikkat ederim' mantığında olmayalım. Yoksa bayram zehir olabilir. Öncelikle sağlığımızı ve sevdiklerimizi düşünelim." şeklinde uyarılarda bulunuyor.
---------------------

Telegram: drose98
Twitter: drose98tht

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler