THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Arı Sokması

WideSight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
05/2013
Nereden:
{index.php}
Yaş:
24
Mesajlar:
2.118
Konular:
179
Teşekkür (Etti):
235
Teşekkür (Aldı):
509
Ticaret:
(0) %
0
401
10-08-2013 15:44
#1
Arı sokmalarının belirtileri nelerdir?

Arı sokmasının belirtileri kısa sürer. Acı, şişme ve kızarıklık gibi lokal belirtiler olur. Arı birkaç yerden soktuysa nefes borusuna, yakın bir yerden soktuysa yada kişi alerjik bünyeli ise çok tehlikeli olabilir. Arı Sokması Yaz aylarında başımıza gelebilecek tatsız sürprizlerden biri de arı sokmalarıdır. Arı sokmasının verdiği rahatsızlık kişiden kişiye değişir. Neyse ki hayati tehlike oluşturabilen ciddi reaksiyonlar nadiren görülür.

Arı Sokulan Kişide Neler Görülür ?

Genellikle arının iğnesiyle verdiği zehir, o bölgede basit bir bölgesel reaksiyona yol açar. Ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Ağrı birkaç saatte geçer, şişlik ise genellikle ertesi gün kaybolur.Nadiren ciddi sistemik reaksiyonlar görülür. Bu durumda, vücudun farklı yerlerinde döküntü, kızarıklık, şişlikler olabilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi, nefes almada zorluk ortaya çıkar. Kan basıncının düşmesiyle kişi şok tablosuna girer. Bu acil bir durumdur ve arı sokmasından sonra birkaç dakika içinde görülür.

Arı Sokmasından Sonra Neler yapılmalıdır?

Öncelikle, arının iğnesini hemen çıkarmak en doğru harekettir. Tutup çekerek değil, kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmesi daha doğru olacaktır.Yara su ve sabunla yıkanır.Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır. Çocuğun izin verdiği ölçüde yarım saate kadar buz uygulanabilir.Yara yerine karbonatlı su sürülebilir.Duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.
Konu WideSight tarafından (10-08-2013 15:56 Saat 15:56 ) değiştirilmiştir.
Maskeli Korsan Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler