THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Kahve Zihinsel Performansı Artırıyor: 12 Ağustos 2013

Gauloran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Çevirmen
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
6.857
Konular:
1487
Teşekkür (Etti):
472
Teşekkür (Aldı):
830
Ticaret:
(0) %
0
279
12-08-2013 15:18
#1
KAHVE ZİHİNSEL PERFORMANSI ARTIRIYORSAĞLIK - 12 Ağustos 2013 12:05
Araştırmalara göre, kahve ve kafein ile ilgili son yapılan bilimsel araştırmalara göre günde 2-3 fincan kahve, içenlerin zihinsel performansı artıyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA) ile Hemşire Sağlık Çalışması’nın yaptığı çalışmalara göre, orta düzeyde kahve tüketmek hafıza ve mantıklı düşünme üzerine olumlu etki ediyor. Ayrıca Ulusal İlaç Bağımlılığı Kuruluşu NIDA‘ya göre kafein, nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapabilecek maddeler arasında yer almıyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA)’ya göre, 1 kupa kahve içerisindeki kafein miktarının dikkat ve uyanıklığı artırıyor. Bu uyarıcı etkisine rağmen kafeinin beyin haritalama teknolojisi ile yapılan değerlendirmelerinde, vücutta gösterdiği etkinin bağımlılıkla ilişkili olmadığı gözlemleniyor. Aynı zamanda Ulusal İlaç Bağımlılığı Kuruluşu NIDA‘ya göre kafein, nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapabilecek maddelerin listesinde bulunmuyor.

Kahve ve kafein ile ilgili yapılan son bilimsel araştırmalara göre düşük ve orta düzeyde kafein almak endişe seviyesini düşürürken mutluluk hissini yükseltiyor. Hemşire Sağlık Çalışması’nın 50 bin 740 kadın üzerinde yaptığı çalışma günde 2-3 fincan kahve içen kadınların günde 1 fincan kahve tüketenlere oranla yüzde 20 daha az depresyona girdiğini gösteriyor. Ayrıca doğal bir antioksidan kaynağı olan kahve, içerdiği kafein sayesinde halsizlik ve uyuklama gibi semptomların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Fiziksel aktiviteye başlamadan önce tüketilen kahvenin ise dayanıklılığı artırdığı da ortaya konuyor. Kahve verdiği keyfin yanı sıra canlandırıcı etkisiyle, hayatına sağlık katmak isteyenlerin de yardımcısı oluyor.


---------------------

Telegram: drose98
Twitter: drose98tht

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler