TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Soğuk hava romatizmayı tetikliyor!

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.434
Konular:
5532
Teşekkür (Etti):
244
Teşekkür (Aldı):
3137
Ticaret:
(0) %
31-12-2013 17:46
#1
Soğuk hava romatizmayı tetikliyor!
Özel Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, soğuk havanın romatizmal hastalıkları tetiklediğini söyledi.

Romatizması olanlar soğuk ortamda ağrılarını daha fazla hisseder. Soğuk, sadece ağrının daha fazla hissedilmesine yol açar. Budan dolayı hastalar kendilerini rahat hissedecekleri ortamı seçmeli. Ancak soğuk, nemli yerde yaşadıkları için hastalığın ilerlemediği bilinmeli. Soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımı değiştiği için ağrı ve sızı olması doğaldır. Ancak romatizmaya neden olmaz ve tek başına romatizma düşündürmez" dedi.

HAVA DEĞİŞİMİ ROMATİZMAYI TETİKLER

Yanartaş, yağmurlu havayla romatizmal hastalıkların ortaya çıkması ya da şiddetlenmesi arasında bir ilişki olmadığını belirtirken "Havadaki elektrik yükü değişimleri ağrı üzerinde etkili olabilir. Hastaların bir bölümü yağmurlu havayla şikayetleri arasında bağlantı kurar. Ama yağmurla şiddetlenen romatizmal hastalıklar genellikle geçicidir ve basit ağrı kesicilere yanıt verirler. Ciddi romatizmal hastalıkların ağrısı da bazen hava değişimlerinden etkilenebilir" diye konuştu.

Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, bazı romatizmal hastalıklar güneşten ciddi şekilde etkilendiğine de dikkat çekerek "Bu gruptaki hastalar güneşin çok aşırı olduğu dönemden sonra bir alevlenme gösterebilir. Romatizma her mevsim başlayabilir. Her mevsim şikayetler artabilir. Sonbahar ve kış mevsimlerinde şikayetlerin artması romatizmal hastalıkların ortaya çıkması ya da alevlenmesinde etkili değildir. Ancak bu dönemlerde hava şartlarına bağlı depresyon, hareketsizlik ve soğuk gibi faktörlere bağlı geçici şikayetler olabilir" şeklinde konuştu.

ROMATİZMA AĞRILARI NASIL GEÇER?

Dr. Gamze,Romаtizmа аğrısınа iyi gelecek yöntemі bir ölçüde hasta kendi deneyіmlerіyle keşfeder. Bazen ovmak iуi gelirken bazen harеkеtsiz kаlmаk dаhа doğru olabilir. Bazı ağrılar için sıcak uygulamak iyiyken bazı iltihaplı durumlarda sıcak ağrıуı artırabilir, ağrıyan yere soğuk buz uygulaması ise iyi gelebilir.

Hastanın kendisindeki durum değişikliklerini ve evde kendisine iyi geldiğini fark ettiği uygulamaları doktoruу' la pаylаşmаsı tedavinin başarısına katkı yapacaktır.
--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler