İPUCU

Script Dilleri Scriptlerin oluşturulduğu dillerin dökümanlarının ortaklaşa paylaşıldığı alandır.

Seçenekler

Script Dilleri Nelerdir ?

05-11-2017 15:55
#1
SkyFull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
Cruciatus
Mesajlar:
1.104
Teşekkür (Etti):
61
Teşekkür (Aldı):
191
Konular:
332
Ticaret:
(0) %
Script diller C,Java ve bunun gibi Sistem Programlama Dillerinden çok farklı bir programlama yapısına sahiptirler. Script diller genellikle uygulamalara eklenip bu şekilde çalışma prensiplerine sahiptirler. Tip kullanmama (typeless) yaklaşımını seçtiklerinden dolayı Sistem Programlama Dillerinden çok daha hızlı geliştirilirler. Uygulamalarda bilgisayarların hızını arttırmak için diğer programlama dilleri ile karıştırılarak veya sade de kullanılarak günümüz yazılım araçlarında ve programlarında önemli yerler edinmeye başlamışlardır. Çoğu programcı 21. yüzyılın yüksek programlama dili olarak (High-level) script dilleri gösterdiği bilinmektedir.

*

*

SCRIPTING DİLLER

************Aslında Script diller sanıldığı gibi yeni teknoloji ürünü olan diller değillerdir. Bilinen 1960’lardan bu zamanlara kadar uzanan bir serüvenleri vardır. Çeşitli bilgisayar platformlarına uyumlu script diller geliştirilmiş ve devamlı olarak günümüze kadar geliştirilerek gelmişlerdir.

************Son 15 yılda teknolojilerde olan köklü değişiklikler bilgisayar donanımının yanı sıra programlama dillerinde de değişiklikler yaşatmıştır. Bu değişim öncelikle Sistem Programlama dillerinde daha sonrada Script dillerde olmuştur. Yani değişim Sistem Programlama Dillerinden Script dillere doğrudur.Bir çok programcı bu değişime ayak uydurup ayrıca katılırken, henüz bu değişimi kabul etmeyip hala direnen programcılarda bulunmaktadır.

************Script diller Sistem Programlama Dillerinden çok daha farklı amaçlar için tasarlanmışlardır. Genelde**Sistem Programlama Dilleri uygulama geliştirme yazılımlarında, Algoritmalar ve Veri yapılarını daha aktif kullanmak amacıyla dizayn edilmişlerdir. Bunun yanında Script diller sadece bu gibi dillere eklenmek için, bazı işlemleri daha çabuk yapabilmek için dizayn edilmişlerdir. Script dilleri varolan güçlü bir bileşen seti olarak düşünmek de yanlış değildir. Tabi ki bu doğrultuda Script dillerin temel amacı olarak da bu bileşenleri bir birlerine bağlamaktır diyebiliriz. Sistem Programlama dillerinin kullanılım yöntemi**ve yorumu biraz daha karmaşık iken script diller bileşenler arasındaki bağlantıyı sağlamakla yükümlüdürler ve hızlı uygulama geliştirme olanağı tanırlar.

************Sistem Programlama Dilleri ile Script Diller bir birlerini tamamlarlar. Daha doğrusu script dillerin görevi Sistem Programlama dillerinin daha zorlanarak yapacağı bazı işlemleri, çok daha hızlı bir biçimde onları tamamlamak koşulu ile yapmaktır. Daha öncelere de bakıldığında Script diller ve Sistem Programlama dilleri ayrı ayrı platformlarda kullanılarak bir birlerine destek verdikleri gözlemlenir.

Bilgisayar platformları 60’lardan günümüze kadar çeşitli dillere destek verirken Script dillere de destek vermektedirler. Diller bilindiği üzere bileşen frameworklerle kullanılmaktadırlar. Bu bileşenler Sistem Programlama Dilleri ile yaratılırlar ve Script dillerle beraber eklenirler. Bununla beraber, son zamanlardaki eğilimler; daha hızlı makine, daha iyi script diller, kullanıcı arayüzünün**artan önemi, bileşen mimarisi ve İnternet’in gelişimi Script dillerin uygulama alanlarını önemli ölçüde arttırmıştır. Bu saydıklarımızın hepsi kendi dalında önemlidir, fakat İnternet’in hızlı gelişimi ve İnternet için yapılan uygulama geliştirme yazılımlarının hız gerektirmesi script dilleri daha kullanılabilir yapmıştır. Şimdilerde İnternet’te**kullandığımız yazılımların genelinde script diller kullanılmaktadır. Tabi ki gelişim böyle sürdüğü sürece eğilim her zaman böyle devam edecektir. Günümüze nazaran çok daha fazla sayıda uygulama tamamen Script dillerle yazılacaktır. Ve görünen o ki Sistem Programlama Dilleri ise bileşen yaratmak için kullanılacaktır.
Alıntıdır
Kullanıcı İmzası
Allah Türkü Korusun.
cihanim Teşekkür etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı