Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Programlama
> Script Dilleri


Script Dilleri Nelerdir ?

Script Dilleri

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-11-2017   #1
  • Offline
  • Yüzbaşı
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jan 2016
Nereden
Cruciatus
Mesajlar
Konular


  
Script Dilleri Nelerdir ?Script diller C,Java ve bunun gibi Sistem Programlama Dillerinden çok farklı bir programlama yapısına sahiptirler. Script diller genellikle uygulamalara eklenip bu şekilde çalışma prensiplerine sahiptirler. Tip kullanmama (typeless) yaklaşımını seçtiklerinden dolayı Sistem Programlama Dillerinden çok daha hızlı geliştirilirler. Uygulamalarda bilgisayarların hızını arttırmak için diğer programlama dilleri ile karıştırılarak veya sade de kullanılarak günümüz yazılım araçlarında ve programlarında önemli yerler edinmeye başlamışlardır. Çoğu programcı 21. yüzyılın yüksek programlama dili olarak (High-level) script dilleri gösterdiği bilinmektedir.

*

*

SCRIPTING DİLLER

************Aslında Script diller sanıldığı gibi yeni teknoloji ürünü olan diller değillerdir. Bilinen 1960’lardan bu zamanlara kadar uzanan bir serüvenleri vardır. Çeşitli bilgisayar platformlarına uyumlu script diller geliştirilmiş ve devamlı olarak günümüze kadar geliştirilerek gelmişlerdir.

************Son 15 yılda teknolojilerde olan köklü değişiklikler bilgisayar donanımının yanı sıra programlama dillerinde de değişiklikler yaşatmıştır. Bu değişim öncelikle Sistem Programlama dillerinde daha sonrada Script dillerde olmuştur. Yani değişim Sistem Programlama Dillerinden Script dillere doğrudur.Bir çok programcı bu değişime ayak uydurup ayrıca katılırken, henüz bu değişimi kabul etmeyip hala direnen programcılarda bulunmaktadır.

************Script diller Sistem Programlama Dillerinden çok daha farklı amaçlar için tasarlanmışlardır. Genelde**Sistem Programlama Dilleri uygulama geliştirme yazılımlarında, Algoritmalar ve Veri yapılarını daha aktif kullanmak amacıyla dizayn edilmişlerdir. Bunun yanında Script diller sadece bu gibi dillere eklenmek için, bazı işlemleri daha çabuk yapabilmek için dizayn edilmişlerdir. Script dilleri varolan güçlü bir bileşen seti olarak düşünmek de yanlış değildir. Tabi ki bu doğrultuda Script dillerin temel amacı olarak da bu bileşenleri bir birlerine bağlamaktır diyebiliriz. Sistem Programlama dillerinin kullanılım yöntemi**ve yorumu biraz daha karmaşık iken script diller bileşenler arasındaki bağlantıyı sağlamakla yükümlüdürler ve hızlı uygulama geliştirme olanağı tanırlar.

************Sistem Programlama Dilleri ile Script Diller bir birlerini tamamlarlar. Daha doğrusu script dillerin görevi Sistem Programlama dillerinin daha zorlanarak yapacağı bazı işlemleri, çok daha hızlı bir biçimde onları tamamlamak koşulu ile yapmaktır. Daha öncelere de bakıldığında Script diller ve Sistem Programlama dilleri ayrı ayrı platformlarda kullanılarak bir birlerine destek verdikleri gözlemlenir.

Bilgisayar platformları 60’lardan günümüze kadar çeşitli dillere destek verirken Script dillere de destek vermektedirler. Diller bilindiği üzere bileşen frameworklerle kullanılmaktadırlar. Bu bileşenler Sistem Programlama Dilleri ile yaratılırlar ve Script dillerle beraber eklenirler. Bununla beraber, son zamanlardaki eğilimler; daha hızlı makine, daha iyi script diller, kullanıcı arayüzünün**artan önemi, bileşen mimarisi ve İnternet’in gelişimi Script dillerin uygulama alanlarını önemli ölçüde arttırmıştır. Bu saydıklarımızın hepsi kendi dalında önemlidir, fakat İnternet’in hızlı gelişimi ve İnternet için yapılan uygulama geliştirme yazılımlarının hız gerektirmesi script dilleri daha kullanılabilir yapmıştır. Şimdilerde İnternet’te**kullandığımız yazılımların genelinde script diller kullanılmaktadır. Tabi ki gelişim böyle sürdüğü sürece eğilim her zaman böyle devam edecektir. Günümüze nazaran çok daha fazla sayıda uygulama tamamen Script dillerle yazılacaktır. Ve görünen o ki Sistem Programlama Dilleri ise bileşen yaratmak için kullanılacaktır.
Alıntıdır
    


__________________

Allah Türkü Korusun.

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.