Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
THT Makaleler
> Serbest Makale AlanıDarwin'den Doğal Seçilim (1)

Serbest Makale Alanı

 
 
Seçenekler
Alt 07-02-2018 18:08   #1
  • Teğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2016
Nereden
Boston
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 16
Teşekkür (Aldı): 21


Post Darwin'den Doğal Seçilim (1)Darwin'in Türlerin Kökeni adlı, evrimsel biyoloji açısından büyük gelişmelere ön ayak olan kitabında kendisinin evrimsel biyolojiye katmış olduğu en büyük yenilik yani Doğal Seçilim bölümünün özetini sizlere sunmak isterim.

Organik varlıklar uzun çağlar boyunca ve değişen yaşam koşulları altında, düzenlenimlerinin birçok parçası bakımından çeşitleniyorsa -ki bu gerçeğin yadsınamayacağı kanısındayım- her türün yüksek bir geometrik çoğalma oranına sahip olmasından ötürü belli bir yaşta, mevsimde veya yılda şiddetli bir yaşam mücadelesi varsa -ve yine bunun da kesinlikle yadsınamayacağı kanısındayım- bu durumda, tüm organik varlıkların birbirleriyle ve varoluş koşullarıyla olan ilişkilerindeki sınırsız karmaşıklığın yapıda, bileşimlerde ve alışkanlıklarda ortaya çıkan sınırsız çeşitliliği onlara yararlı kıldığı da göz önüne alınırsa, insanın işine yarayan bir çeşitliliğin hiç ortaya çıkmamış olması, son derece sıra dışı bir bulgu olurdu. Oysa her organik varlığa yarayan çeşitlikler gerçekten de ortaya çıkıyorsa, bu karakterdeki bireylerin yaşam mücadelesinde korunma şansının daha fazla olacağı ve güçlü kalıtım ilkesi gereği benzer karakterde torunlar üreteceği açıktır. Her canlının kendi organik ve inorganik yaşam koşulları karşısında iyileştirilmesini sağlayan bu korunma ilkesini, kısaca "Doğal Seçilim" diye isimlendirdim

Doğal seçilim, karakterlerin yakın yaşlarda kalıtımla kazanılması ilkesi gereği erişkinleri de tıpkı yumurtayı, tohumu veya yavruları değiştirdiği gibi rahatlıkla değiştirebilir. Eşeysel seçilim, birçok hayvanda en dinç ve en iyi uyarlanmış erkeklerin en iyi dölü bırakmasını sağlayarak, sıradan seçilime yardımcı olur. Dahası eşeysel seçilim, erkeklere sadece başka erkeklerle mücadele ederken kullanabilecekleri karakterler de verir.


Doğal seçilimin, çeşitli yaşam biçimlerini değiştirirken ve söz konusu yaşam biçimlerini farklı koşullara ve konumlara göre uyarlarken doğada gerçekten de böyle etki gösterip göstermediği, sonraki bölümlerde sunacağım kanıtların genel akışına ve dengesine bakılarak değerlendirilmelidir. Ama doğal seçilimin tükenmeye yol açtığını zaten görüyoruz ve tükenmenin, dünyanın geçmişinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu jeoloji de açıkça söylemektedir. Doğal seçilim bundan ayrı olarak karakter ıraksamasına da yol açar; çünkü aynı alanda desteklenen canlı varlıkların sayısı ne kadar fazla olursa, bu varlıklar yapı, alışkanlık ve bileşim bakımından o kadar fazla ıraksayacaktır ve bunun en iyi kanıtlarını, küçük bir yörenin sakinlerinde veya doğallaştırılmış ürünlerinde görürüz. Bu nedenle herhangi bir türün değişmekte olan torunları, bütün türlerin sayıca çoğalmaya yönelik aralıksız mücadelesi sırasında ne kadar fazla çeşitlenirse, bu torunların yaşam savaşında başarılı olma şansı da o kadar yüksek olacaktır. Böylece aynı türün varyetelerini birbirinden ayıran küçük farklar, aynı cinsin, hatta farklı cinslerin türleri arasındaki daha büyük farklarla aynı seviyeye gelene kadar, istikrarlı bir şekilde artma eğilimindedir.

Buraya kadar okuduysanız size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
İlginizin dağılabileceğini düşündüğümden 2 parça halinde yayınlamaya karar verdim. Yarın ikinci kısmı da yayınlayacağım.
İyi forumlar.© Copyright TurkHackTeam.Net

Konu Blue Whale tarafından (07-02-2018 18:14 Saat 18:14 ) değiştirilmiştir.. Sebep: "© Copyright TurkHackTeam.Net" eklendi
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau