THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

İstihbarat Teşkilatları

Akrep4136 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
TAOW
Mesajlar:
1.129
Konular:
51
Teşekkür (Etti):
37
Teşekkür (Aldı):
78
Ticaret:
(0) %
7
7491
29-12-2013 14:59
#1
Ulusal İstihbarat Teşkilatları
• ABD: CIA
• [CIA] Central Intelligence Agency (Kısaca: CIA; Türkçe: Merkezi İstihbarat Teşkilatı), 1947'de ABD başkanlarından Harry Truman dönemide kurulan, ABD'nin birimleri için gereken ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. Merkezi Virginia eyaletindeki Langley'de bulunmaktadır. Direktörlüğünü John Brennan yürütmektedir.
• CIA yasasına göre; kurum, organizasyonunu, görevlerini, personellerinin sayısını ve maaşlarını saklı tutmak hakkına sahiptir. Soğuk Savaşyıllarında ve sonrasında CIA pek çok gizli operasyonda rol alarak çeşitli sebepler dolayısıyla siyasi rejimleri zayıflatmaya ve hükümetleri devirmeye çalışmıştır.
• 1947'de Kongre tarafından, Milli Güvenlik Konseyi ile (National Security Council, NSC) bu konseyin yönetimi altında çalışmak üzere (CIA) kuruldu. CIA, NSC'ye milli güvenliği ilgilendiren konularda bilgi toplayıp verecek, elde edilen bilgileri değerlendirdikten sonra, hükümetle ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlayacaktı. CIA; NSC'nin vereceği emirler doğrultusunda, güvenlikle ilgili istihbarat işlerini yerine getiriyordu.
• Değişik kesimlerden seçilen CIA direktörleri arasında, ABD'ye başkanlık yapan George W. Bush'un babası George H. W. Bush da bulunmaktaydı.
Merkezi İstihbarat Teşkilatı
Kısaltma CIA

Kurumun logosu

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 18 Eylül 1947
Önceki kurum Stratejik Servisler Ofisi (OSS)

Bağlılığı ABD Devlet Başkanlığı

Adres George Bush Center for Intelligence
Langley, Fairfax County, Virginia, ABD
Personel sayısı Gizli
20.000 (tahmini)[1]

Bütçe Gizli
Web sayfası
http://www.cia.gov/


• Afganistan: NDS


• Almanya: BND
• Almanya Federal Haber Alma Servisi (Almanca:Bundesnachrichtendienst) Almanya'nın gizli haber alma servisidir. Kontrol edildiği yer Reichstag'dır. Karargahları Münih ve Berlin'dedir. 6.050 personeli vardır. Şuanki başkanı Ernst Uhrlau'dur. Kurucusu ünlü Nazi casusuReinhard Gehlen'dir. Almanya'nın 300 yerinde casus evleri vardır. Bundeswehr'in %10 mensuptur. Amt für Militärkunde(Ordu Bilim Ofisi) adlı bir bölümü vardır. Bütçesi 430.000.000 €'dur. Soğuk savaş döneminde Batı Almanya'nın Sicherheitsdienst Doğu Almanya'nın Stasi olarak iki istihbarat servisleri vardı ve Berlin Duvarı yıkınlınca tek çatı altında toplanarak "Bundesnachrichtendienst" adı altında birleştiler.
Almanya Federal Haber Alma Servisi
Kısaltma BND

Kurumun logosu

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 1947

Bağlılığı Almanya Başbakanlığı

Personel sayısı 6.050
Bütçe 430.000.000 € Euro


• Arjantin: SIDE

• Arnavutluk: SHISH
Devlet İstihbarat Servisi( Arnavutça : Sherbimi Informativ Shteteror ) Genellikle SHISH olarak bilinir.
Devlet İstihbarat Teşkilatı Sherbimi Informativ Shteteror Ajans genel bakış Kuruluş1997 'Önceki Birim'Sigurimi1991 yılına kadarShik1991-1997 MerkezTiran,_ArnavutlukYıllık bütçe$ 12,470,858.06Ajans yöneticleriBaşkan Bahri Şakiri, Başkan Yrd. Ylli AlushiWeb Sitesihttp://www.shish.gov.al/

TARİHÇE Milli İstihbarat Servisi (Arnavutça: Shërbimi Informativ Kombetar , Shik) Arnavutluk Parlamentosu tarafından 1991 yılında kuruldu. Ajans iç muhalefeti yönetmek ve rejimin bireysel üyelerinin çıkarlarını korumak için kullanılır olmuştur. Misyonu Devlet İstihbarat Servisi görevleri şunlardır: Ulusal güvenlik amacıyla yurt dışından bilgi toplamak; Bütünlüğünü, bağımsızlığını ve anayasal düzenin korunması amacıyla istihbarat faaliyetleri gerçekleştirmek; Terörist faaliyetlerle ilgili bilgi toplamak, uyuşturucu üretimi ve ticareti, kitle imha ve çevreye karşı suç silahlarının üretimi; Ulusal güvenlik tehlikeye atacak organize suçlarla ilgili bilgi toplamak

• Avustralya: ASIS
• Avustralya Gizli İstihbarat Servisi (ÇED; / eɪsɪs /)) karşı istihbarat faaliyetleri ve yurtdışı diğer istihbarat kuruluşlarıyla işbirliği taahhütname, yabancı istihbarat toplama sorumlu Avustralya hükümeti istihbarat kuruluşudur. ASIS İngiltere Gizli İstihbarat Servisi (MI6) veya ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eşdeğerdir.
• Kendi web sitesine göre, Asis Misyonu:
• Korumak ve Hükümet tarafından yönlendirildiği gibi eşsiz yabancı istihbarat servislerinin sağlanması yoluyla Avustralya'nın hayati çıkarlarını desteklemek.
• ASIS Bölümü Dışişleri ve Ticaret portföyünün bir parçasıdır ve Canberra DFAT karargahı içinde yer alır. Bugünkü Genel Müdürü Nick Warner olduğunu.
Australian Secret Intelligence Service

Kurumun logosu


• Azerbaycan: MTN
• Milli Güvenlik (MNS, Azerice: Milli Təhlukəsizlik Nazirliyi) Azerbaycan Bakanlığı Azerbaycan kabine içinde bir istihbarat kuruluşudur. MTS dışişleri, şirketler, kişiler hakkında bilgi edinme ve analiz alanında Azerbaycan Cumhuriyeti mevzuatı tarafından kendisine atıfta yetkinlikleri yürüten merkezi bir yürütme organıdır.MTN de istihbarat, karşı istihbarat, devlet sırrı koruması, ortaya, önlenmesi, engelleyen ve suçların tespiti yürütmektedir.
Ministry of National Security of Azerbaijan
Kurumun Logosu
Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi


• Bahreyn: BNSA
• Ulusal Güvenlik Ajansı ya da Ulusal Güvenlik Aparatı (Arapça: جهاز الأمن الوطني) ile ilişkili, ancak İçişleri Bakanlığı değil resmen parçasıdır Bahreyn'de bir soruşturma otorite olan Kral Hamad Kararname No yayınlamasından sonra [1] NSA kuruldu. 2002. 14. Devlet Güvenlik Soruşturma Genel Müdürlüğü yedek olarak ilan etti. NSA 2008 Kraliyet Kararnamesi tutuklama yapmak için güç verilir, ve bu gücü kayboldu 2011, yine Kraliyet Kararnamesi Alındı.

Kurumun logosu
• Bangladeş: NSI
• Yaygın NSI'ye olarak bilinen Milli Güvenlik İstihbarat, Bangladeş Halk Cumhuriyeti lideri Askeri istihbarat kuruluşudur.NSI iç güvenlik, sayaç istihbarat ve dış istihbarat alanındaki Bangladeş Hükümetinin önde gelen vücut [1]. NSI Bangladeş, diğer Bangladeş Ordusu İstihbarat (VKİ) olmak iki istihbarat şube büyüğüdür. Bu bağımsız bir uluslararası istihbarat kuruluşudur.Hizmet doğada sivil iken, bu ülkenin Başbakanı doğrudan rapor Tümgeneralliğe, rütbesiyle bir subay (CEO) tarafından yönetilmektedir.Personel çoğunlukla Ordu subaylarının oluşur.Ajans 19 ülkede 37 şube ofisleri bulunmaktadır.NSI ayrıca Bangladeş 64 ilçelerinde tüm 64 bölgesel birimleri vardır. Kuvvetler İstihbarat ordunun Genel Müdürlüğü aksine Bangladeş Ordu Ulusal Güvenlik İstihbarat sorumlu olmasına rağmen, bir üst düzey subay tarafından yönetilmektedir.
National Security Intelligence

Kurumun logosu• Beyaz Rusya: KGB
• BelarusCumhuriyetiDevlet Güvenlik Ajansı ( . : ; Translite Kamitet Dziaržaǔnaj Biaspieki , KDB , Rus Камітэт дзяржаўнай бяспекі , КДБ : Belarus . Комитет государственной безопасности , КГБ ; translite Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti , KGB ) Belarusulusal istihbarat kuruluşudur . Transnistriya muadili ile birlikte, Belarus çevrilmiş olsa ,Sovyetler Birliği'nindağılmasından sonraRus adı " KGB " tutulan tek istihbarat kuruluşudur . (" Özel Riot Polis ," Ancak , yine de OMON denir . )
• Bu Sovyetler Birliği'nin KGB Belarus halefi kuruluştur . Özgün Bolşevik istihbarat polis - -Çeka kurdu Felix Edmundovich Dzerzhinsky , şimdi Beyaz Rusya ne de doğdu ve bir ulusal kahraman olmaya devam edildi .
• Lukashenko'nun kişisel güvenliğinden sorumlu olduğunu Tümgeneral Vadim Zaitsev , 2008 yılının Temmuz ayında lideri atandı . Onun görev süresi Kasım 2012 tarihine kadar sürdü ve o Valery Vakulchik aldı . KGB resmen Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko tarafından kontrol edilir .

Kurumun Logosu


• Birleşik Krallık: SIS
Secret Intelligence Service (Gizli Haberalma Servisi), MI6 (Military Intelligence Section 6) (Askeri İstihbarat Bölüm 6) olarak bilinir.
MI6 adı geçmişte (1. ve 2. Dünya Savaşları) bu servisin askeri istihbaratın bir birimi olarak örgütlenmesinden gelir. Bugün resmi durumu ve hiyerarşik yapısı değişmesine karşın kamuoyunda bu adla anılmayı sürdürür.
Birleşik Krallık'ın haberalma kuruluşlarından biridir. Görevi dış istihbarat faaliyetleridir.
Bu konuda tek istisna Kuzey İrlanda'dır. Stratejik durumu nedeniyle Kuzey İrlanda'da haberalma görevi MI6'ya aittir.
Secret Intelligence Service
Kısaltma MI6
Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 1909

Bağlılığı İngiltere Başbakanlığı

Personel sayısı 3.000
Genel Direktör Sir John Sawers


• Bosna Hersek: OSA
• Yaygın olarak kısaltma OSA-OBA BH bilinen BH, ve İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı Bosna Hersek birincil istihbarat kuruluşudur. 2004 yılının Mart ayında Temsilciler ve Evi İnsanlar arasında Bosnalı House tarafından 2004 yılında kuruldu.

• Brezilya: ABIN

• Brezilyalı İstihbarat Ajansı (Portekizce: Brasil Agência de Inteligência, abin) 1960'ların ortalarında Humberto de Alencar Castelo Branco hükümeti sırasında oluşan Serviço Nacional de Informações (SNI) veya Ulusal Bilgi Hizmetleri halefi örgüttür.
• 1985 yılında Brezilya'da başlayan demokratikleşme sürecinin bir parçası olarak sivil-liderliğindeki hükümetin kontrolü altında istihbarat ajansları getirmek amacıyla, Devlet Başkanı Fernando Yaka de Mello, kısa süreli (1990-1994) Secretaria de Assuntos ile SNI yerine Estratégicos (SAE) veya Stratejik İşler Sekreterliği. Ancak, 144 SNI subayların görevden rağmen, ajans sivil hükümeti atlatmış ülkenin istihbarat faaliyetlerinin askeri ve etkin gözetim ve denetimi hakim olmaya devam etti.Brazilian Intelligence Agency
Agência Brasileira de Inteligência

Kurumun logosu


• Çin: MSS
• Çin Halk Cumhuriyeti (MSS) Devlet Güvenlik Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin güvenlik kuruluşudur. Aynı zamanda iç güvenlik konularında yer almaktadır olsa, muhtemelen de Çin hükümetinin en büyük ve en aktif yabancı istihbarat kuruluşudur.
• Ceza Muhakemesi Kanunu Madde 4 MSS procuratorates ve mahkemeler tarafından aynı denetimi ile devlet güvenliğini içeren suçlar için düzenli polis olarak insanları tutuklamak veya gözaltına aynı yetki verir. [1] Kamu Güvenliği Bakanlığı yakınındaki merkezi Pekin'de Çin Halk Cumhuriyeti.
Ministry of State Security
of the People's Republic of China

中华人民共和国国家安全部
Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Guójiā Ānquánbù

• Çek Cumhuriyeti: OFRI
• Dış İlişkiler ve Bilgi (OFRI) Çek için Ofisi: URAD pro zahraniční styky bir informace (ÚZSI) toplanması, analizi ve istihbarat yayılması için sorumlu Çek Cumhuriyeti'nin temel dış istihbarat servisidir. Bu dış ve ekonomik politika çıkarlarını desteklemek ve korumak için çok önemlidir Çek Cumhuriyeti Hükümetine doğru ve zamanında istihbarat sağlamak üzere görevlendirilmiştir. Servis ayrıca, terörle ülkeyi korur, vb kitle imha, ekonomik suç, hizmet Yetkileri silahlarının yayılması Yasası N.153/1994 Coll tarafından belirlenir., Ayrıca bırakır Çek Cumhuriyeti Yasası İstihbarat Hizmetleri organizasyon yapısı dışında. Hizmet Memurları etik ajansın koduna uygun olarak hareket için zorunlu olan
Office for Foreign Relations and Information
Úřad pro zahraniční styky a informace

Kurumun logosu


• Danimarka: FE
• Danimarka Savunma İstihbarat Servisi (DDIS) (Danca: Forsvarets Efterretningstjeneste, kısa FE (genellikle ama yanlış: FET)), Danimarka'nın dış istihbarat yanı sıra, Danimarkalı askeri istihbarat servisi olmakla sorumlu bir Danimarka istihbarat teşkilatı vardır. DDIS Savunma Bakanlığı bünyesinde bir departman ve Danimarka Savunma Bakanı sorumluluğu altında çalışır. Bu Kopenhag Kastellet de yer alır.
• DDIS, toplar, analiz eder ve Danimarka'nın güvenliğine önem koşulları ile ilgili bilgileri yayan ve uluslararası misyonlara konuşlandırılmış Danimarkalı askeri birimlerin güvenliği. İstihbarat faaliyetleri, siyasi, mali, bilimsel ve askeri ilgi bilgi koleksiyonu vardır.
• DDIS Danimarka polisinin istihbarat koludur Danimarka Güvenlik İstihbarat Servisi, ve Danimarka sinyal alayın sinyalleri istihbarat birimi ile yakından çalışır.
Danish Defence Intelligence Service
Forsvarets Efterretningstjeneste

Kurumun logosu


• Endonezya: BIN

• Ermenistan: HHAA

• Fas: DGED

• Fildişi Sahilleri: NSC

• Filipinler: NICA

• Fransa: DGSE

Direction Générale de la Sécurité Extérieure (DGSE) (Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü), Fransa'nın istihbarat teşkilatı.
2 Nisan 1982'de 82-306 sayılı tamim ile eski teşkilat olan Service de ********ation Extérieure et de Contre-Espionnage (SDECE)'ın yerini aldı. Sloganı "partout où nécessité fait loi", "zaruretin kanunu yarattığı her yerde" oldukça saldırgan bir anlam taşır.
Savunma Bakanlığı'na bağlı çalışmaktadır. İdari yapısı şu şekildedir:
• İdari İşler Müdürlüğü
• Operasyonlar Müdürlüğü, gizli operasyonları gerçekleştirmekle görevli
• İstihbarat Müdürlüğü
• Strateji Müdürlüğü
• Teknik Müdürlük, teknik bilgileri araştırır, onlardan yararlanmak için yöntem geliştirir. DGSE'nin teknolojiden yararlanmasını sağlar.
• Alliance Base. Jacques Chirac tarafından 11 Eylül 2001 Saldırılarının ertesinde kurulan bu birim, terörizme karşı CIA ile işbirliği yapmaktadır. Bu işbirliği sadece bilgi alışverişi boyutunda kalmamış, Alliance Base altmış kadar operasyona katılmıştır.
Direction Générale de la Sécurité Extérieure
Kısaltma DGSE

Domme, Périgord, Fransa'daki elektronik dinleme üssü.

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 1982

Bağlılığı Fransa Cumhurbaşkanlığı

Direktör Erard Corbin de Mangoux


• Gambiya: NIA

• Güney Afrika: SASS

• Gürcistan: DDS

• Güney Kore: NIS

• Hırvatistan: SOA

• Hindistan: RAW

• Hollanda: AIVD

• Irak: GSD

• Emniyet Genel Müdürlüğü (GSD) (مديرية الامن العامة, Mudiriyat al-Amn al-Amma) Irak istihbarat ajansı oldu. Bu terörist gruplar ve Irak direnişi tarafından yaygın şiddet bir ortamda 2004 Temmuz ayında bir basın toplantısında geçici Başbakanı İyad Allavi tarafından açıklandı. Kendi organizasyon bilgilerini zamanında açıkça değil de, Emniyet Genel Müdürlüğü belirlenen misyonu "sızmak ve Irak'ın inatçı isyan yok etme" oldu.
• GSD sonunda Irak Ulusal İstihbarat Servisi tarafından değiştirildi.
General Security Directorate
Mudiriyat al-Amn al-Amma
مديرية الامن العامة

• İran: VEVAK
• İstihbarat ve İran İslam Cumhuriyeti (Misiri) Milli Güvenlik Bakanlığı (Farsça: وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران Vezaret-e Ettela'at Jomhuri-ye Eslami-ye İran anlamıyla İstihbarat İran'ın Bakanlığı İslam Cumhuriyeti) birincil zekadır İran İslam Cumhuriyeti'nin ajansı. Ayrıca VEVAK (Vezaret-e Ettela'at va Amniyat-e Keshvar) veya vaja ya da seçenek olarak ıslak temizleme olarak bilinir. Önceki hükümetin istihbarat devraldığı zaman başlangıçta, SAVAMA olarak biliniyordu. Bakanlık nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarının doğası İran üç "egemen" Bakanlıklar arası kuruluşlarından biridir.
Islamic Republic Of Iran Intelligence Ministry
VAJA, VEVAK
وزارت اطّلاعات جمهوری اسلامی ایران

Kurumun logosu


• İsrail: Mossad

• Mossad, (İbranice: 'Ha-Mossad le-modi'in u-le-tafkidim meyuhadim') İstihbarat ve Özel Operasyonlar Enstitüsü isimli İsrail gizli servisinin kısa adıdır. Sembolik olarak on iki casus olayıyla kurulan Mossad resmi olarak 18 Eylül 1947'de kurulmuştur. Merkezi Tel-Aviv'dedir. Mossad tarafından doğrulanmasa da, Victor Ostrovsky'e göre, Mossad'ın sleeper yani uyuyan (görevde olmayan, beklemede olan) personeller dahil 30.000'e yakın istihbarat personeli vardır.[1] Kendi içerisinde de bölümlere ayrılır. Mossad'ın İbranice anlamı enstitüdür. Mossad, genel olarak dış istihbarat konularında görev yapar. İç istihbarat alanında Shin-Bet (Şabak) isimli kurum faaliyettedir.
• Mossad'ın bilinen operasyonları arasında 1972 Münih Olimpiyatları'nda Filistinli teroristler tarafından rehin alınıp katledilen İsrailli atletlerin intikamı amacıyla çeşitli ülkelere dağılmış Filistinli terorist liderlere ve İsrailli atletlerin cinayetinden sorumlu üyelere suikast düzenleyeşi bulunmaktadır. Bunun sonucunda kod adı Dereyea olan MOSSAD ajanı tutuklanmış ve Filistin'de göz altına alınmıştır. 4 Sene sonra bahsi geçen ajan Türkiye'de en üst rütbeli karşı casus ünvanını almıştır. Dünyanın en güçlü İstihbarat servislerinden biri olarak bilinmesine karşın Mossad çok çalkantılı dönemler geçirmiş ve bazı direktörleri istifa ederek kurumdan ayrılmıştır. Mossad, pek çok istihbarat kurumu gibi bünyesinde sosyal bilimler başta olmak üzere pek çok alanda kendini yetiştirmiş, nitelikli bireylerle çalışarak dünya üzerindeki her türlü anti-semitik faaliyetleri durdurmayı amaçlamıştır.
• Resmi olmayan rakamlara göre 30.000 çalışanı vardır.
Ha-Mossad le-modi'in u-le-tafkidim meyuhadim
Kısaltma Mossad

Kurumun logosu

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 13 Aralık 1949
Bağlılığı İsrail Başbakanlığı

Personel sayısı 1.200 (tahmini)
Başkan Tamir Pardo

Web sayfası
http://www.mossad.gov.il


• İspanya: CNI
• Centro Nacional de Inteligencia (Türkçe:İspanya Ulusal Haber Alma Merkezi) İspanya'nın resmî istihbarat merkezidir. Merkez ofisi başkentMadrid yakınlarındaki A-6 otoyolunda bulunmaktadır. İspanya'da istihbarat ile ilgili en yüksek merkezdir. Başlıca amacı Kuzey Afrika ve Güney Amerika ile 80'den fazla ülkede çalışmalar yapmaktır. CNI'nın 2006 yılı için bütçesi 208,5 milyon euro'dur
İspanya Ulusal Haber Alma Merkezi
Centro Nacional de Inteligencia
Kısaltma CNI

Kurumun logosu

Genel Bilgiler
Bağlılığı İspanya Krallığı Başbakanlığı

Bütçe 208.5 milyon euro


• İsviçre: SND

• İtalya: AISE

• Agenzia Informazioni E Sicurezza Esterna ("Dış İstihbarat ve Güvenlik Ajansı" İtalyan), yaygın AISE olarak bilinen ve eskiden Sismi olarak bilinen, İtalya'nın dış istihbarat kuruluşudur. İtalya dışında faaliyet gösteren, örgüt ağırlıklı HUMINT (İnsan zekası) kullanımı yoluyla İtalya'nın bölgesel çıkarlarını korur.
• Ajans şu anda Genel Adriano Santini tarafından yönetilmektedir.

• Japonya: NPA

• Ulusal Polis Ajansı (警察 庁 Keisatsu-Cho?) Japonya kabinesinde Kabine Ofisi Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu tarafından yönetilen bir kurumdur, ve Japon polis sisteminin merkezi koordinasyon kuruluşudur.
• Soruşturma ABD Federal Bureau gibi karşılaştırılabilir organlarının aksine, NPA kendi herhangi bir polis memuru bulunmamaktadır. Ulusal acil veya büyük ölçekli afetlerde ajansı valilik polis güçlerinin komutasını almaya yetkilidir rağmen Bunun yerine, rolü, genel standartları ve politikaları belirlemektir. Sırayla NPA için politika Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu tarafından ayarlanır.
National Police Agency
警察庁

Kurumun logosu


• Kamerun: BMM

• Kanada: CSIS

• Karadağ: ANB

• Katar: QSS

• Kazakistan: KNB
• Kazak Dış İstihbarat Servisi (Kazakça: Қазақстан Республикасының «Сырбар» сыртқы барлау қызметі "Syrbar" syrtky barlau kyzmeti ya da sadece Syrbar) Kazakistan'ın en birincil dış istihbarat kuruluşudur.Syrbar Şubat 2009 tarihinden itibaren Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Komitesi Barlau Bölümü devamıdır.
Foreign Intelligence Service
«Сырбар» сыртқы барлау қызметі

Kurumun bayrak ve sembolü


• Kırgızistan: SNB

• Kuveyt: KSS

• Küba: DI

• Libya: JM

• Lübnan: GDGS

• Macaristan: IH

• Maldivler: NSS

• Malezya: KRD

• Meksika: CISEN

• Mısır: GIS

• Genel İstihbarat Servisi (CBS) (Arapça: جهاز المخابرات العامة / Gihaz al-Muhabarat al-Amma), sık sık Muhabarat denilen (Arapça: المخابرات / al-Muhabarat), ulusal güvenlik istihbarat sağlayarak sorumlu bir Mısırlı istihbarat ajansı , hem yurtiçinde hem de ulusötesi, bir terörle mücadele odaklı. [1]
• Ve Devlet Güvenlik Soruşturma Servisi (SSIS): CBS birlikte Askeri İstihbarat Hizmetleri Ofisi ve Keşif (ادارة المخابرات الحربية والاستطلاع / Idarat al-Muhabarat al-Harbyya ve'l-Istitla Arapça) ile, Mısırlı istihbarat topluluğunun parçası olan (Arapça: جهاز مباحث أمن الدولة / Gihaz Mabahith Amn el-Devle). [1]
• Temmuz 2013 günü, General Muhammed Ahmed el-Fareed tohami yerine Ağustos 2012 yılında Muhammed Mursi tarafından atandı Mohamed Raafat Shehata arasında, Mısır istihbarat başkanı atandı
•

• Mozambik: SISE

• Nijerya: NIA

• Özbekistan: MXX

• Ulusal Güvenlik Servisi (Özbekçe Milliy Havfsizlik Hizmati, MHH içinde; Rus Служба национальной безопасности içinde, bazen SNB gibi Romalılaştırılmış СНБ) Özbekistan hükümetinin ulusal istihbarat kuruluşudur. Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra KGB'nin halefi olarak oluşturulur ve aynı sorumlulukları ve paramiliter polis ve özel kuvvetler de dahil olmak üzere fonksiyonel birimleri, benzer bir dizi korumaktadır.SNB kendi kontrolü altına girdi 2005 yılına kadar İçişleri Bakanlığı'nın bir rakip oldu.

National Security Service
Milliy Havfsizlik Hizmati
Служба национальной безопасности

Kurumun Logosu


• Pakistan: ISI

• Polonya: AW

• Portekiz: SIED

• Romanya: SIE

• Rusya: SVR

• Dış İstihbarat Servisi (Rusça: Служба Внешней Разведки Sluzhba Vneshney Razvedki veya SVR) Rusya'nın başlıca dış istihbarat kuruluşudur.SVR Aralık 1991 yılından beri KGB Birinci Baş Müdürlüğü (PGU) halefi [1] SVR merkezi Moskova Yasenevo İlçesi'nde Koordinatlar şunlardır:. 55.584 ° N ° 37,517 E.
• Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) farklı olarak, SVR Rusya Federasyonu dışında istihbarat ve casusluk faaliyetlerinden sorumludur. O bildirildi 1997'de SVR gibi yabancı ülkelerde altı kat gibi birçok casusları konuşlandırılan Rus Glavnoye Razvedyvatel'noye UPRAVLENIYE (GRU, Ana İstihbarat Müdürlüğü) ile işbirliği içinde çalışmaktadır. [2] SVR aynı zamanda anti-terörist müzakere yetkilidir işbirliği ve istihbarat paylaşımı, yabancı istihbarat örgütleri ile düzenlemeler ve Rusya başkanı analiz ve istihbarat yayılmasını sağlayan
Foreign Intelligence Service

Служба Внешней Разведки

Kurumun Bayrağı


• Sierra Leone: CISU

• Sırbistan: BIA

• Singapur: SID

• Slovenya: SIS

• Slovenská informačná služba (İngilizce: Slovak Bilgi Servisi, SIS) Slovakya hükümetinin bir istihbarat kuruluşudur. Bu Federálna bezpečnostná informačná služba (Çekoslovakya'nın istihbarat ajansı) soyundan olarak 21 Ocak 1993 tarihinde kurulmuştur.
• Slovenská informačná služba diğer üç Vojenská spravodajská služba (VSS), Vojenské obranné spravodajstvo (Vos) ve Narodny bezpečnostný URAD (NBU) olmak Slovakya'da dört Gizli Servis dışında biridir.

• Somali: NSS

• Sudan: JAWM

• Suriye: GSD

• Emniyet Genel Müdürlüğü (Arapça: إدارة الأمن العام, Idarat al-Amn al-Amm) Suriye'nin en önemli sivil istihbarat servisi ve iç muhalefeti bastırmak önemli bir rol oynar

• Suudi Arabistan: GIP

• Ri'āsat Al-Istikhbārāt Al-'Amah (Arapça: رئاسة الاستخبارات العامة), ya da Genel İstihbarat Başkanlığı (GIP), Suudi Arabistan Krallığı'nın birincil istihbarat kuruluşudur.

• Şili: ANI

• Tacikistan: MoS

• Tayvan: NSB

• Togo: NIA

• Tunus: TIA

• Tunus (Kuzey Afrika'nın Mağrip bölgesinde bir ülkedir Bu arazi ile Kuzey Afrika'da küçük bir ülke olduğunu vebatı Cezayir ile sınırlanmıştır ,Libya . güneydoğu veAkdenizkuzeyde ve doğuda . Tunus kuzey noktası bulunmaktadır Afrika'da , kuzeydeki ülkedir Atlas Dağları doğu flamalar bulunan vesoy kuzeydoğu sektör olarak yapma kuzeybatı Afrika ,ülkenin güney Sahra çölünün kuzey extansions kurmak , onların Akdeniz kıyılarıiki büyük Batı ve Doğu Akdeniz Bassins arasındaki doğal Afrika geçiş kıyıya temsil ve üçüncü , ikinci ve en yakın Halk puan yapmak kuzeybatı kuzeydoğu ve Sardunya Channel Sicilya Boğazı tarafından Cebelitarık sonra Avrupa'ya Afrika,.
• Tunus biraz altında 10,7 milyon tahmini nüfusu ile neredeyse 165,000 kilometre kare alanda ( 64.000 sq mi ) 'dir . Adını kuzey doğusunda yer alansermaye Tunus türetilmiştir . Ülkenin güney sahil şeridi , özellikle verimli toprak ve 1.300 kilometre ( 810 mil ) oluşangeri kalanı çok ile ,Sahra çölü nün oluşmaktadır .
• Tunus Avrupa Birliği ,Frankofon ülkeler ile bir ortaklık anlaşması vardır ve Arap Mağrip Birliği ,Arap Birliği ve Afrika Birliği'nin bir üyesidir . Tunus ekonomik işbirliği , endüstriyel modernleşme ve özelleştirme programları yoluyla , özellikle Avrupa ve Fransa ile yakın ilişkiler kurmuştur .
• 2011 yılında , bir devrim otokratik Cumhurbaşkanı Zine El Abidine Ben Ali ve ülkeninilk özgür seçimler yapıldı devrilmesiyle sonuçlandı . O zamandan beri , Tunus genç demokrasisini olmuştur .
Republic of Tunisia
• ________________________________________
الجمهورية التونسية
• al-Jumhūriyyah at-Tūnisiyyah

Kurumun logosu


• Türkiye: MİT
• Millî İstihbarat Teşkilatı
Millî İstihbarat Teşkilâtı, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzenine, varlığına, bağımsızlığına, güvenliğine ve millî gücünü meydana getiren bütün unsurlarına karşı içten ve dıştan gelecek mevcut ve muhtemel tehditler hakkında bilgi toplamak, önlem almak ve gerekli durumlarda ilgili makamları uyarmakla görevli teşkilâttır.
Devletin millî güvenlik politikasının hazırlanmasıyla ilgili her konuda istihbaratın tek elde toplanabilmesi amacıyla, 22 Temmuz 1965 tarihinde TBMM tarafından 644 sayılı kanun kabul edilmiş ve bu kanun ile kuruluşun adı Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) olarak değiştirilmiştir. Kanun ile MİT'in bir Müsteşar tarafından yönetilmesi ve Müsteşar'ın, kanun ile belirlenen görevlerin yerine getirilmesinde sadece Başbakan'a karşı sorumlu olması öngörülmüştür.
MİT, yaklaşık 19 yıl süre ile faaliyetlerini 644 sayılı kanun hükümleri doğrultusunda yürütmüş, ancak süratle değişen ve gelişen koşulların ışığında yeni bir yasal düzenlemeye gidilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu amaçla, 1 Kasım 1983 tarihinde 2937 sayılı "Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı Kanunu" çıkarılmış olup, kanun 1 Ocak 1984 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Millî İstihbarat Teşkilâtı
Kısaltma MİT
Kurumun Logosu:


Genel Bilgiler
Türü İstihbarat teşkilâtı

Kuruluş tarihi 22 Temmuz 1965

Önceki kurum Müsellâh Müdâfaa-i Milliye (1921-23)

Millî Emniyet Hizmeti Riyâseti (1926-65)

Bağlılığı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı

Adres Ulus, Ankara

Bütçe 855 milyon TL[1]

Müsteşar Hakan Fidan

Web sayfası
mit.gov.tr


• Türkmenistan: KNB
• Ulusal Güvenlik veya MNB için Bakanlığı (Türkmen In: Türkmenistanyň Milli howpsuzlyk ministrilgi) Türkmenistan hükümeti için bir istihbarat kuruluşudur. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra kalan KGB organların kalıntıları büyük ölçüde oluşur; işlevleri de büyük ölçüde aynı kalır. HOK ve ulusal polis gücü İçişleri Bakanlığı başkanlığında
• 2002 yılına kadar KNB olarak bilinen - Milli Güvenlik Komitesi.

Kurumun Logosu:


• Uganda: ISO

• Ukrayna: SZRU

• Ukrayna Dış İstihbarat Servisi (Ukraynaca: Служба зовнішньої розвідки України Sluzhba Ukrayiny rozvidky zovnishn'oyi) bağımsız bir devlet, siyasi, ekonomik, askeri ve teknik, bilimsel ve teknik, bilgi ve ekolojik alanlarda istihbarat faaliyetlerini yürütmektedir vücut ve bir doğrudan Ukrayna Cumhurbaşkanı astları.
• Ukrayna Anayasası, İstihbarat organları Ukrayna Kanunu [2] ve Ukrayna'nın diğer normlar ve düzenlemeler SZRU faaliyetleri başlıca rehberlik vardır.
The Foreign Intelligence Service of Ukraine
Служба зовнішньої розвідки України

Kurumun logosu


• Ürdün: GID

• Dairat al-Mukhabarat al-Ammah, Ürdün Krallığı'nın resmi istihbarat teşkilatıdır.
• Özellikle İslam Konferansı Örgütü içindeki ülkelerin istihbarat teşkilatları arasında önemli bir yeri vardır.

• Yeni Zelanda: EAB

• Yunanistan: EYP

• EYP, (Yunanca: Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών, ΕΥΠ) Yunanistan gizli servisi.
• EYP: "Ethniki Ypiresia Pliroforion" kısaltılmışıdır. Yunanistan'ın, merkezi Atina'da bulunan istihbarat teşkilatıdır.

Yerel İstihbarat Teşkilatları
• ABD: FBI
• Federal Bureau of Investigation (Federal Soruşturma Bürosu), kısa ve bilinen adıyla FBI, ABD'de bulunan federal araştırma bürosudur. 1908 yılında (Bureau of Investigation BOI) Araştırma Bürosu adıyla kurulmuş, 1935 yılında şimdiki adını almıştır. Günümüzde direktörlüğünü Robert S. Mueller III yürütmektedir. ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı olan, federal emniyet gücü işlevi gören FBI'nin, merkezi Washington kentindedir.
• 2006 yılı verilerine göre toplam bütçesi yıllık 8.7 milyar dolardır. Bu bütçesinin 495 milyon dolarını terörizm ve terörist grupların takibi için kullanmıştır. Ayrıca, karşı casusluk, siber suçlar, bilgi teknolojileri, adli güvenlik, emniyet, taşımacılık, kriminal programlar ve yeni elemanların eğitilmesi için bütçesini harcamaktadır.
• 50 yerel ofis, 56 uluslararası ofis ve 400'ün üzerinde iletişim ofisi ile tüm dünyaya yayılmış bir ağın sahibidir. Amerikan Güvenlik Sisteminde en üst noktayı oluşturan bu örgüt, Federal yasalarca belirlenmiş tüm suçların araştırmasını üstlenmektedir. FBI, devletlerin izinlerini alarak sınır ötesi operasyonlar yapma yetkisine sahiptir.
• İnsan kaçırmadan banka soygununa kadar yüzden çok federal suçu koğuşturmakla görevli 8000'i aşkın görevlisinin bir bölümü merkezde görev yaparken geri kalanlar ülkenin her yanındaki eyaletlere dağılmıştır. 1908'de kurulan ve 1935'te şimdiki adını alan örgüt dünyanın en geniş parmak izi koleksiyonunu barındırmaktadır.
Federal Soruşturma Bürosu
Federal Bureau of Investigation
Kısaltma FBI

Kurumun logosu

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 1935

Bağlılığı ABD Devlet Başkanlığı

Personel sayısı 22.161
Bütçe 8.1 milyar dolar
Direktör Robert S. Mueller III

Web sayfası
FBI — Homepage


• Almanya: BfV

• Arjantin: SIDE

• Avustralya: ASIO

• Azerbaycan: MTN

• Bangladeş: RAB

• Birleşik Krallık: MI5

• MI5 (Military Intelligence Section 5) 1909'da kurulan İngiliz iç istihbarat teşkilatı.MI5 iç istihbarattan sorumluyken, MI6 dış istihbaratla ilgilenir.

Güvenlik Servisi
The Security Service
Kısaltma MI5

hames House, Londra'da bulunnan MI5 merkezi.
Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 1909

Bağlılığı İngiltere Başbakanlığı

Genel Direktör Jonathan Evans• Brezilya: ABIN

• Çin: MSS

• Danimarka: PET

• Ermenistan: HHAA

• Estonya: KaPo

• Filipinler: NBI

• Finlandiya: Supo

• Fransa: DCRI

• Güney Afrika: NIA

• Güney Kore: NIS

• Hindistan: IB

• Hırvatistan: SOA

• Hollanda: NCTb

• İran: VEVAK

• İsrail: Shin Bet

• Şin Bet (İbranice: שב"כ, tam adı: שירות ביטחון כללי / Sherut-ha-Bitachon ha-Khali, anlam: Genel Güvenlik Servisi), İsrail'in yurtiçi gizli servisidir.
• 'Destek' ve 'Operasyon' olmak üzere iki bölüme ayrılır
•
• İsveç: SÄPO

• İsviçre: SAP

• İtalya: AISI

• Japonya: NPA

• Kanada: CSIS

• Macaristan: NBH

• Mısır: SSI

• Nijerya: SSS

• Norveç: PST

• Pakistan: IB

• Polonya: ABW

• Portekiz: SIS

• Romanya: SRI

• Rusya: FSB

• Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) (Rusça: Федера́льная слу́жба безопа́сности / Federalnaya slujba bezopasnosti ya da kısaca ФСБ(FSB)) Rusya Federasyonu'nun önceki Çeka, NKVD ve KGB teşkilatlarının yerini alan milli iç güvenlik teşkilatıdır.
• Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB), karşı istihbarat, iç güvenlik ve sınır güvenliği, terörizmle mücadele ve gizli izleme faaliyetlerini yürütür. Ana idari binası Kızıl Meydan'da Moskova'nın merkezinde KGB'nin eski ana idari binası ile aynı yerdir.
• Kurum önceden Federal Karşı İstihbarat Teşkilatı olarak bilinirdi. Boris Yeltsin tarafından 3 Nisan 1995 tarihinde Rusya Parlementosunun her iki kanadından da geçip yasalaşan FSK'nın yeniden yapılanması ve genişlemesiyle ilgili kanun maddesi yürürlüğe kondu. 9 Mart 2004 tarihindeki başkanlık kararnamesi ile Adalet Bakanlığına bağlandı.
• Casusluk görevlerini Rusya Federasyonu Dış İstihbarat Servisi (eski KGB SSCB Birinci Baş Direktörlüğü) üzerine aldığı için FSB daha çok iç işler ile ilgilenir. Ancak FSB ayrıca yurtdışında elektronik dinlemeleri yürüten FAPSI diye adlandırılan daireye de sahiptir. İlaveten FSB, son kabul edilen anti-terör yasasına uygun olarak eski Sovyet cumhuriyetleri bölgelerinde serbestçe operasyon yapabilir, eğer Rusya Federasyonu Başkanı emir verirse dünyanın herhangi bir bölgesinde askeri anti-terör harekatları yürütebilir. Rusya'daki bütün kolluk daireleri ve istihbarat daireleri gerektiğinde FSB'nin kılavuzluğunda çalışır. Örnek olarak, GRU, Spetsnaz ve Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'nın dahili askeri müfrezeleri Çeçenistan'da FSB ile birlikte çalışırlar.
• FSB Rusya devletinin iç güvenliğinden, karşı casuslukdan ve organize suçlardan, terörizmle ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleden sorumludur. Ancak, tenkitçiler iç muhalefeti bastırmakla uğraştığını, Rusya'nın nüfusunun tamamını topyekün denetim altına almaya çalıştığını, siyasi olayları eskiden KGB'nin yaptığı şekilde etkilemeye çalıştığını iddia ederler. Bu amaçlarına ulaşabilmek için FSB'nin kitlesel dinleme ve gözetleme yaptığı, aralarında yanlış bilgi vermenin, devlet denetimindeki kitlesel medyada propaganda yapmanın, araştırmacı gazetecileri, aykırı fikirdekileri ve muhalif siyasetçileri provake edilmesinin ve baskı altında tutulmasının da bulunduğu çeşitli aktif tedbirlere başvurduğu söylenir. Terörizmle mücadelede toplumun ilgisini çekmek ve onayını almak için teröristlerce gerçekleştirilen vahşet görüntüleri kurumun internet sitelerinde yayınlanması da propagandanın örneklerindendir.
• FSB İç Kuvvetler birliğini, stepsnaz'ı, ve çok geniş bir sivil bilgi toplama ağını kumanda eder. 2006 yılında bütçesinin yaklaşık %40 arttığı rapor edilse de FSB'nin personel sayısı ve bütçesi kanunen devlet sırrıdır. 1992 yılında Rusya'da Çeka'ların sayısının aşağı yukarı 500,000 kişi olduğu tahmin edilmekteydi.
• Eleştirenler, FSB'nin diğer ülkelerdeki ayrı yapılanmalar altında faaliyet gösteren bütün iç güvenlik ve istihbarat kuvvetlerinin görevlerini üstlendiğini, sadece bir emniyet ve istihbarat teşkilatı değil aynı zamanda eski KGB gibi bir siyasi güç haline geldiğini iddia ederler.
Rusya Federal Güvenlik Teşkilatı
Federalnaya slujba bezopasnosti Rossiyskoy Federatsii
Kısaltma FSB

Kuruluşun Arması


Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 3 Nisan 1995

Önceki kurum KGB
MBR
FSK

Bağlılığı Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı

Direktör
Aleksandr Bortnikov

Web sayfası
Информация ФСБ Ğ*оссии :: Федеральная Служба Безопасности• Sırbistan: BIA

• Singapur: ISD

• Sri Lanka: SIS

• Şili: ANI

• Türkiye: KDGM

• Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Türkiye'nin İçişleri Bakanlığı'na bağlı mahalli istihbarat örgütüdür. Kamu Düzeni ve Güvenliği Teşkilatı terörizmle mücadele için ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak, bu konuda politika ve strateji geliştirme ile yükümlüdür. İç işleri Kamu Düzeni ve Güvenliği müsteşarlığı gerektiğinde Genel kurmay, Milli istihabart teşkilatı, Dış işleri, Emniyet genel müdürlüğü ve Jandarma genel müdürlüğünden istediği istihbaratı toplama ve strateji belirleyip müdehale etmekle yükümlüdür.

• Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Resmi Gazete’nin 04.03.2010 tarihli nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren 5952 sayılı “Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun” ile terörle mücadeleye ilişkin politika ve stratejileri geliştirmek ve bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak üzere T.C. Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, 2010 Haziran ayından itibaren gerekli personelin bir kısmının temini ile fiili olarak çalışmalarına başlamıştır. Müsteşarlığın Teşkilat Kanunu ile kendisine verilen görevleri ifa etmekte olup güvenlikle ilgili operasyonel bir görevi bulunmamaktadır.
• Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Müsteşar, müsteşar yardımcıları ile ana hizmet, danışma ve yardımcı hizmet birimlerinden oluşmakla birlikte; gerekli görüldüğünde görevleri ve hizmet süreleri belirtilmek kaydıyla Müsteşarın teklifi ve Bakanın onayı ile özel ihtisas ve araştırma komisyonları kurulabilmektedir.
• Müsteşarlık bünyesinde, terörle mücadele alanında oluşturulacak politika ve stratejiler ile alınacak tedbirlere esas olmak üzere, ilgili birimlerden stratejik istihbaratın alınması ve değerlendirilmesi amacıyla doğrudan Müsteşara bağlı İstihbarat Değerlendirme Merkezi kuruluş çalışmaları devam etmekte olup; ilgili süreç tamamlandıktan sonra güvenlik kuruluşları ve istihbarat birimleri ile Dışişleri Bakanlığınca elde edilecek stratejik bilgi ve istihbarat bu merkezde değerlendirilecektir. Ayrıca, Müsteşarlık Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulunun sekreterya hizmetlerini yürütmektedir.
Kamu Düzeni ve Güvenliği Teşkilatı
Kısaltma KDGM
Kuruluşun Logosu:


Genel Bilgiler
Türü Koordinasyon, Araştırma ve Analiz
Kuruluş tarihi 2010

Bağlılığı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı

Üst kuruluş İçişleri Bakanlığı

Adres Çankaya, Ankara

Bütçe 14 milyon TL
Müsteşar Doç Dr. Mehmet Ulvi Saran

Web sayfası
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı


• Ukrayna: SBU

• Yeni Zelanda: NZSIS

• Yunanistan: EYP

• EYP, (Yunanca: Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών, ΕΥΠ) Yunanistan gizli servisi.
• EYP: "Ethniki Ypiresia Pliroforion" kısaltılmışıdır. Yunanistan'ın, merkezi Atina'da bulunan istihbarat teşkilatıdır.
Askeri İstihbarat Teşkilatları
• ABD: DIA

• Almanya: MAD

• Avustralya: DIO

• Savunma İstihbarat Örgütü (DIO) Savunma ve Hükümet karar verme ve planlama ve Avustralya Savunma Kuvvetleri operasyonların yürütülmesini destekleyen, elde edilen veya diğer Avustralyalı ve yabancı istihbarat örgütleri tarafından sağlanan istihbarat değerlendirme sorumlu bir Avustralya hükümetinin savunma istihbarat kuruluşudur.DIO Russell Ofisler, Canberra yer almaktadır.
• DIO, Savunma imgelem ve Jeo Örgütü (DIGO) ve Savunma Sinyalleri Müdürlüğü (DSD) ile birlikte, sırayla İstihbarat ve Güvenlik Sekreter Yardımcısı yetkisi altında düşüyor Savunma İstihbarat Grubu, oluşturan üç kuruluşlardır.

• Bangladeş: DGFI

• Birleşik Krallık: DIS

• Brezilya: DIE

• Hırvatistan: VSOA

• Mısır: DMISR

• Danimarka: FE

• Finlandiya: FMIS

• Filipinler: ISAFP

• Fransa: DRM.DGSE
•
Direction Générale de la Sécurité Extérieure (DGSE) (Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü), Fransa'nın istihbarat teşkilatı.
2 Nisan 1982'de 82-306 sayılı tamim ile eski teşkilat olan Service de ********ation Extérieure et de Contre-Espionnage (SDECE)'ın yerini aldı. Sloganı "partout où nécessité fait loi", "zaruretin kanunu yarattığı her yerde" oldukça saldırgan bir anlam taşır.
Savunma Bakanlığı'na bağlı çalışmaktadır. İdari yapısı şu şekildedir:
• İdari İşler Müdürlüğü
• Operasyonlar Müdürlüğü, gizli operasyonları gerçekleştirmekle görevli
• İstihbarat Müdürlüğü
• Strateji Müdürlüğü
• Teknik Müdürlük, teknik bilgileri araştırır, onlardan yararlanmak için yöntem geliştirir. DGSE'nin teknolojiden yararlanmasını sağlar.
• Alliance Base. Jacques Chirac tarafından 11 Eylül 2001 Saldırılarının ertesinde kurulan bu birim, terörizme karşı CIA ile işbirliği yapmaktadır. Bu işbirliği sadece bilgi alışverişi boyutunda kalmamış, Alliance Base altmış kadar operasyona katılmıştır.
Direction Générale de la Sécurité Extérieure
Kısaltma DGSE

Domme, Périgord, Fransa'daki elektronik dinleme üssü.

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 1982

Bağlılığı Fransa Cumhurbaşkanlığı

Direktör Erard Corbin de Mangoux


• Güney Kore: DSC

• Hindistan: DMI

• Hollanda: MIVD

• İsrail: MID

• Askeri İstihbarat Müdürlüğü (İbranice:. אגף המודיעין, Agaf HaModi'in - yaktı "İstihbarat Kısım", sık sık Aman kısaltılır) İsrail Savunma Kuvvetleri'nin merkezi, kapsayıcı askeri istihbarat organıdır.İstihbarat Dairesi İSK'nin Genelkurmay bölündüğünde Aman, 1950 yılında kuruldu (daha sonra, Agam: אג"ם). İstihbarat Dairesi kendisi Haganah İstihbarat Teşkilatı eski üyeleri büyük ölçüde oluşmuştur (HIS) Aman bir olduğunu bağımsız hizmet değil, kara kuvvetleri, deniz ya da İsrail Hava Kuvvetleri'nin bir parçası.
• Bu Mossad (ulusal istihbarat) ve Shin Bet (genel güvenlik) ile birlikte, İsrail İstihbarat Topluluğu ana kuruluşlar biridir. Şu anda Tümgeneral Aviv Kochavi tarafından yönetilmektedir. Bu 7.000 personel (1996 tahmini) bir kadroya sahiptir. Onun özel kuvvetler ve alan-keşif birimi Sayeret Matkal olduğunu ve onun seçkin eğitim kursu Havatzalot Programıdır.

Kuruluşun logosu


• İsveç: MUST

• İsviçre: MND.LWND

• İtalya: CII

• İtalya Listeni /, resmenİtalya Cumhuriyeti (İtalyanca : Repubblica italiana ) , Güney Avrupa'da üniter parlamenter cumhuriyettir . Kuzeyde , İtalya Fransa, İsviçre , Avusturya ve Slovenya sınırları ve yaklaşık Po Vadisi ve Venedik Ovası'nı çevreleyen ,Alp havza tarafından sınırlandırılır . Güneyde için, İtalyan Yarımadası'nın bütünüyle ve pek çok diğer küçük adalara ek olarak Sicilya ve Sardunyaiki büyük Akdeniz adaları oluşur . Campione d' Italia İsviçre'de bir İtalyan enklavın kuzeyinde ise San Marino ve Vatikan egemen devletler , İtalya içinde adalar vardır . İtalya 301.338 km2 ( 116.347 sq mi ) bir alanı kaplar ve bir ölçüde ılıman bir iklime sahiptir . 59.700.000 nüfusuyla , Avrupa'nın beşinci en kalabalık ülkesidir . İtalya da dünyadaki Euro ve dokuzuncu üçüncü Avrupa Birliği dördüncü büyük ekonomisi olduğunu.
• İtalya'nın başkenti ve en büyük şehri , Roma , yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu'nun hem de Hıristiyanlığın başkenti olarak hizmet veren , Batı medeniyetinin önde gelen siyasi ve dini merkezi olmuştur . Karanlık Çağlar boyunca , İtalya Roman miras Hıristiyan keşişler tarafından büyük ölçüde korunmuş olması ile , Germen kabileleri tarafından tekrarlanan istilaları karşısında kültürel ve sosyal düşüş dayandı . aynı zamanda , İtalyan kültürü, özellikle Rönesans döneminde , gelişti ,11. yüzyıl civarında başlayarak, çeşitli İtalyan şehirleri , komünler ve deniz cumhuriyetleri (aslında , modern kapitalizmin Ortaçağ İtalya kökleri vardır ) nakliye , ticaret ve bankacılık aracılığıyla büyük bir refah yükseldi , hangi birçok önemli bilim adamları , sanatçılar , ve bu Leonardo da Vinci , Galileo , Michelangelo ve Machiavelli gibi polymaths üretti. Bu arada, Polo , Columbus , Vespucci ve Verrazzano gibi İtalyan kaşif Exploration Avrupa Yaş açmak için yardım, Uzak Doğu ve Yeni Dünya için yeni yollar keşfetti. Bununla birlikte , İtalya sonra Fransa, İspanya , ve daha sonra Avusturya gibi Avrupa'nın büyük güçleri düşen av ,ortaçağın geri kalanı için çok sayıda savaşan devletlere bölünmüş kalacaktır . İtalya böylece18. Yüzyılın başlarına kadar süren uzun bir gerileme dönemine girersiniz .
• Birçok başarısız girişimler , İtalyan bağımsızlık ikinci ve üçüncü savaşlar 1859 ve 1866 arasında bugünkü İtalya'nın en birleşmesine neden sonra .19. yüzyıldan itibaren20. yüzyıla kadar , İtalya'nınyeni Krallık hızla sanayileşmiş ve Afrika'da bir sömürge imparatorluğu kazanmıştır.Bununla birlikte , Güney ve kırsal İtalya ölçüde büyük ve etkili bir diaspora körüklüyor , sanayileşme dışında kaldı . I. Dünya Savaşı'nda zafer rağmen , İtalya 1922 yılında bir faşist diktatörlüğün kurulmasını tercih , ekonomik kriz ve sosyal kargaşa , bir döneme girdi . Nazi Almanya tarafında Dünya Savaşı'nda sonraki katılımı askeri yenilgi , ekonomik yıkım ve iç savaş sona erdi . İlerleyen yıllarda , İtalya ,monarşiyi kaldırarak demokrasiyi yeniden ve böylece ile 16 dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olma , uzun bir ekonomik patlama zevk 1990'ların başında , nominal GSYİH ile beşinci büyük ekonomisi .
• İtalya 1993 yılında AB üyesi olmuştur ki , 1957 yılında Avrupa Birliği kurucu üyesi oldu. BuSchengen Bölgesi'ne dahil olan ve 1999 yılından bu yana Euro bölgesinin bir üyesi olmuştur . İtalya büyük bir Bölgesel Güç olarak kabul edilir. Bu tür Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ,Dünya Ticaret Örgütü gibi önemli kurumlarda üyeliği G7 , G8 , G20 , NATO , Avrupa ve Birleşmiş Milletler Konseyi. İtalya şu anda dünyanın onuncu büyük savunma bütçesini korur ve NATO'nun nükleer paylaşım politikasında bir katılımcıdır.
Italian Republic Repubblica italiana

Kuruluşun logosu


• Kanada: Int Branch

• Zeka (Int) Şube kararlar komutanları sağlamak için ilgili ve doğru bilgi sağlamak ile ilgilidir Kanada Kuvvetleri (CF) bir personel dalıdır.
• Şube her düzeyde komutanlar ve Kanada Silahlı Kuvvetleri operasyonel planlamacılar ihtiyaçlarını karşılamayı, yurtiçinde ve yurtdışında, zorlu çeşitli pozisyonlarda çalışan ve tüm güvenliği sağlamak.|Intelligence Branch

Kuruluşun logosu


• Meksika: CISEN

• Pakistan: MI

• "Askeri İstihbarat" ve onun kısaltması "MI" olarak bilinen Askeri İstihbarat Müdürlüğü, Pakistan ordusunun istihbarat koludur. Bu Rawalpindi, Pakistan merkezli.
• ISI aksine, MI, saldırgan karşı-ayaklanma istihbarat toplama belirlenmesi ve uyuyan hücreleri, yabancı maddeleri ve Pakistan içindeki diğer anti Pakistan unsurları ortadan kaldırarak ile görevli ve askeri casusluk soruşturması tüm üniformalı subaylar oluşur
Military Intelligence of Pakistan

Kuruluşun Logosu


• Polonya: SKW.SWW

• Romanya: DGIA

• Rusya: GRU

• GRU (Rusça:Главное Разведывательное Управление, Glavnoye Razvedyvatel'noye Upravleniye - Türkçe Baş İstihbarat İdaresi) Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetler Genelkurmayına bağlı askeri istihbarat teşkilatıdır. Daha öncesinde Sovyetler Birliği'nde Kızıl Ordu'ya bağlıydı. GRU Rusya'nın en büyük istihbarat teşkilatıdır.
• Şu anda istihbarat teşkilatının başında korgeneral Aleksander Şlyahturov bulunmaktadır.
• GRU sonradan Kızıl Ordu'nun sivil yöneticisi olan Leon Troçki tarafından 21 Ekim 1918'de kuruldu.İlk kurulduğu yıllarda Kayıt Müdürlüğü (Registrupravlenie veya RU) olarak bilinirdi ve ilk başkanı Semyon Aralov'du.
GRU Generalnogo Shtaba
Kısaltma GRU

Kurumun logosu

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 1918

Bağlılığı Rusya Federasyonu Başbakanlığı

Aleksander Şlyahturov• Suriye: AFID

• Askeri İstihbarat Müdürlüğü ( Arapça: شعبة المخابرات العسكرية , Shu'bat al- Muhabarat al- ' Askariyya ) . Suriye askeri istihbarat servisi kökleri Fransız mandası döneminde ( 1923-1943 ) için gitmek rağmen , bugünkü örgüt 1969 yılında kurulmuştur . selefi örgüt Deuxième Bürosu denirdi . Şam Savunma Bakanlığı karargahında merkezi.
• Askeri istihbarat servisi veya Arapça Muhabarat , Suriye siyasetinde çok etkili olduğu veBaşkan tarafından kontrol edilir . Farklı radikal gruplara destek sağlayan şüphelenilen . Ayrıca ,hizmet izler muhalifler Suriye . dışında hükümetin Lübnan'ın Suriye işgali sırasında ,Muhabarat Lübnan'daki siyasi otorite .
• Geç Assef Shawqat , Beşşar Esad'ınkardeşi - in -law , General Hassan Khalil yerine 2005 yılında yönetmen oldu. 2009 yılından itibaren 2012 yılına kadar,askeri istihbarat servisi Abdel - Fetih Qudsiyeh , başkanlığında kim Suriye Cumhurbaşkanı Esad gibi Alevi bir üyesidir

• Türkiye: GENKUR. İ.D.B. JİT

• [JİT] Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele ya da kısaca JİTEM, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüş alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşumdur. JİTEM'in varlığı uzun süre devlet kurumları tarafından onaylanmadı fakat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın JİTEM ile ilgili başlattığı soruşturmada devlet, JİTEM'i resmen kabul etti.Kurumun Güneydoğu'daki pek çok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu da iddialar arasındadır.

[İ.D.B.]4 Haziran 1937 yılında Teşkilat Kanununun 16.maddesinin (a) bendi 5.fıkrasına göre, doğrudan emniyet müdürüne bağlı, ajanlarla alakalı iş ve işlemler ile umum müdürünün verdiği hususi görevleri yapmakla görevli olan, “Önemli İşler Müdürlüğü” kurulmasıyla mevcut İstihbarat Daire Başkanlığının temelleri atılmıştır.

1951 yılına kadar Önemli İşler Müdürlüğü’nün taşra birimi bulunmamaktadır. 1951 yılında doğrudan Emniyet Genel Müdürüne bağlı, ideolojik akımlar kontr-espiyonaj ve her türlü kaçakçılık konularında haber toplamak üzere “Özel Büro” teşekkül ettirilmiş, çeşitli illerde de bu büroya bağlı birimler faaliyete geçirilmiştir. Yine bu yılda, ilk istihbarat eğitimi olan “Yeraltı ve Yıkıcı Faaliyetlerle Mücadele Kursu” düzenlenmiş; ilk defa İstihbarat hizmetlerinde çalışacak personel “istihbarat branşına“ geçirilmeye başlanmış; Önemli İşler Müdürlüğü personelinin yapacağı “görevler” kurs sonrasında netleşmiş; ilk defa Önemli İşler Müdürlüğüne bağlı taşra birimleri Özel Büro ya da Küçük Grupların oluşturulmasına başlanmış; ilk defa merkez ve taşra birimleri ile polis istihbarat birimince kurumsallığa doğru yeni adımlar atılmıştır.

1958 yılında açılan “İstihbarat Elemanı Sevk, İdare ve İstihbarat Operasyonu Düzenleme Kursu”nu müteakip Hatay, Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde İstihbarat Üniteleri teşkil edilmiş, kontr-espiyonaj ve terör faaliyetleri konusunda çalışmışlardır. 1958 yılına kadar farklı mekanlarda ve farklı isimler altında faaliyet gösteren taşra birimleri, bu tarihten sonra İl Emniyet Müdürlüklerinde“Özel Büro” ya da “Küçük Gruplar” olarak faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. 1958 yılından sonra polis istihbarat teşkilatı hem idari yapılanma hem de çalışma, görev ve sorumluluk yönünden sürekli yenilenip gelişmiştir.

27 Mayıs 1960 yılında gerek Özel Büro, gerekse Küçük Gruplar lağvedilmiş, bu defa Teşkilat Kanununa göre bir kuruluş olan Önemli İşler Müdürlüğü ele alınmış ve teşkilatın kuruluş amaçlarına uygun hale getirilmesine çalışılmıştır. 15 Kasım 1960 tarihli tamime bağlı olarak taşra birimlerinde İstihbarat Kısmı ya da İstihbarat Büroları kurulmuştur.

1963 yılında Önemli İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir talimatla, kısım ve büroların yeterli olmaması nedeniyle, (10 ilimizde kurulması kararlaştırılan İstihbarat Grupları için Vilayetlere tamim yapılarak, talimatın aradığı şartlara haiz personelin seçilip gönderilmesi istenmiş ve kurslar açılmıştır. Bu suretle “Temel Kurs” diyeceğimiz kurslarla İstihbarat Gruplarında çalışan personelin eğitim birliği temin edilmiştir. Önemli İşler Müdürlüğü kısa sürede gelişmiş ve bir İstihbarat örgütü olma niteliği kazanmıştır.

1970’li yıllara gelindiğinde ülkedeki ideolojik olayların artması üzerine, Önemli İşler Müdürlüğü, 24 Nisan 1971 yılında dönemin İçişleri Bakanının onayıyla, Daire Başkanlığı statüsüne dönüştürülerekÖnemli İşler Daire Başkanlığı adını almış, onayda Daire Başkanlığının doğrudan Genel Müdüre bağlandığı özellikle ifade edilmiştir.

1975 yılında, Önemli İşler Daire Başkanlığının ismi İstihbarat Başkanlığı’na çevrilerek, ilk defa yaptığı göreve paralel olarak isminde “istihbarat” kelimesi geçmiştir.

1983 yılında ise İstihbarat Daire Başkanlığı adını almış, bütün illerde Emniyet Müdürlükleri bünyesinde İstihbarat birimlerinin oluşturulması ise ancak 1983 yılında mümkün olabilmiştir.

Emniyet Genel Müdürüne doğrudan bağlı olarak faaliyet gösteren İstihbarat Dairesi Başkanlığı, kendisine özgü ilk kanun maddesine 1985 yılında PVSK’ya eklenen Ek-7. Madde ile kavuşmuş, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununa göre düzenlenmiş ve 13 Şubat 1989 tarihinde çıkartılan Yönetmelik hükümlerine uygun olarak teşkilatlandırılmıştır.

• Ukrayna: HUR MO

Sinyalize İstihbarat Teşkilatları
• ABD: NSA
• Ulusal Güvenlik Dairesi,ing.National Security Agency (NSA) ABD'nin en çok istihbarat toplayan teşkilatı olduğu tahmin edilmektedir. Kriptolojiüzerine uzman olan bir teşkilattır. 4.11.1952 tarihinde resmi olarak kurulmuştur. Yabancı ülkelerin iletişimlerini (telefon, e-posta vs.) dinleyerek bilgi toplarlar. Ayrıca Amerikan hükümetinin iletişimini yabancı teşkilatlardan korumak da onların görevidir.
• Çalışan sayısı net olarak açıklanmasa ve çok gizli tutulsa da 30.000 civarı olabileceği tahmin edilmektedir. Bunun büyük kısmını da matematikçilerin oluşturduğu ve NSA'in yeryüzündeki en çok matematikçiyi barındıran kurum olduğu söylenir.
• Ayrıca bilgi toplamak için internet, telefon görüşmeleri ve e-postaları da izlerler. Yeryüzündeki en büyük telefon görüşmeleri arşivine bu teşkilat sahiptir. İllegal olarak sivillerin telefon görüşmelerini kaydettikleri (ellerinde görüşmeleri kaydetmek için hiç bir yasal yetki, mahkeme emri olmaksızın) ve telekomünikasyon şirketlerinden telefon kayıtlarını istedikleri ortaya çıkmıştır.
• NSA, 1990'lı yılların başlarında 96 ülkede yılda 3.000.000 görüşmeyi dinleyebilecek kapasiteye gelmiştir. Hiçbir yasa tanımaksızın her ülkeden istediği bilgiyi alabilir. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasında önemli rol oynadığı ileri sürülmektedir.
• NSA'in asıl kuruluş amacı hiçbir ülkenin bilimde ABD'den daha ileride olmamasını sağlamaktır.
Ulusal Güvenlik Dairesi
Kısaltma NSA

Kurumun logosu

Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 4 Kasım 1952

Üst kuruluş Amerika Savunma Bakanlığı
Personel sayısı 30.000
Web sayfası
Welcome to the National Security Agency - NSA/CSS

• Almanya: BND

• Avustralya: DSD

• Avustralya Sinyalleri Müdürlüğü (ASD) (eski adıyla: Savunma Sinyalleri Müdürlüğü (DSD)) Sinyal istihbaratı (SIGINT) ve bilgi güvenliği (INFOSEC) sorumlu bir Avustralya hükümeti istihbarat kuruluşudur. ASD 1947 yılında kurulmuştur.
Australian Signals Directorate

Kuruluşun logosu


• Brezilya: 2ª Sch/EMD
• Subchefia de Inteligência Estado-Maior'un de Defesa (2 ª Sch / EMD veya SC-2/EMD) Sinyal istihbaratı sorumlu Brezilyalı savunma personelin bir bölümü yapmak. Bu Kriptoloji, elektronik harp, telekomünikasyon ve Brezilyalı ordu tarafından yürütülen faaliyetleri desteklemek amacıyla uzaktan algılama içeren askeri istihbarat "kombine operasyonlar", sorumludur.

• Birleşik Krallık: GCHQ

• Hükümet İletişim Karargahı ( GCHQ )İngiliz hükümeti ve silahlı kuvvetlere sinyalleri istihbarat ( SIGINT ) ve bilgi güvence sağlamaktan sorumlu bir İngiliz istihbarat kuruluşudur . 'Halka ' merkezli , Cheltenham banliyölerinde , bu Güvenlik Servisi ( MI5 ) ,Gizli İstihbarat Servisi ( MI6 ) ve Savunma İstihbarat ( DI ) yanında Ortak İstihbarat Komitesi ( JIC ) resmi başkanlığında çalışır .
• GCHQ başlangıçta Hükümet Kanunu ve Cypher Okul ( GC & CS veya GCC sunulmasını ) gibi Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan ve 1946 yılına kadar bu isim altında biliniyordu . İkinci Dünya Savaşı sırasında, Bletchley Park'ta yer oldu.
• GCHQ Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri İngiltere sorumluluğundadır , ancak bir Daimi Sekreteri olarak Dışişleri Bakanlığı ve Direktörü saflarında bir parçası değildir .
• İletişim- Elektronik Güvenlik Grubu ( CESG ) GCHQhükümeti ve İngiliz ulusal altyapının kritik parçaların iletişim ve bilgi sistemlerinin güvenliğini sağlamak için çalışan dalıdır .
• JTLS ( Ortak Teknik Dil Servis ) , küçük bir bölümü ve özellikle teknik dil desteği ve çeviri ve devlet daireleri arasında tercümanlık hizmetlerinden sorumlu çapraz -devlet kaynaktır . Bu idari amaçlı GCHQ ile birlikte yer almaktadır .
• Ihbarcı Edward SnowdenajansıTempora programı aracılığıyla Birleşik Krallık'ta tüm online ve telefon veri toplamak için uğraş verdiği ortaya zaman 2013 yılında, GCHQ medyanın büyük ilgisini gördü.|Government Communications Headquarters|GCHQ

Kuruluşun logosu


• Çin: SIGINT
• Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanlığı (basitleştirilmiş Çince: 中国人民解放军 总参谋部; geleneksel Çin: 中国人民解放军 总参谋部; pinyin: Zhōngguō Renmin Jifàngjūn Zǒngcānmóubù) komutu organı ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu karargahı (PLA .) Bu Merkez Askeri Komisyonu mutlak liderliği altındadır. Onun görevleri şunlardır - PLA Harekat Komutanlığı, İşe alımlarda, hareketlenmelere, Oluşumu, Eğitimleri ve Yönetim.
• Aşağıdaki bölümler vardır
• Savaş Operasyonu Komutanlığı
• Savaş Haberleşme
• Askeri İstihbarat
• Seferberlik
• Eektronik Harp
• Dış İlişkiler
• Yönetim
• Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Karargahı Pekin'de bulunan ve bugünkü komutanı orgeneral Dişi Fenghui olur.

• Finlandiya: FIRE

• Fransa: DGSE

• Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü (Fransızca: Yön Générale de la Sécurité EXTERIEURE veya DGSE) Fransa'nın dış istihbarat kuruluşudur. Savunma Fransız bakanlığı başkanlığında faaliyet gösteren, ajans özellikle yurt dışında milis ve karşı istihbarat operasyonları gerçekleştirerek, istihbarat ve ulusal güvenliğin sağlanmasında DCRI (İç İstihbarat Merkez Müdürlüğü) ile birlikte çalışır. Diğer birçok istihbarat ajansları gibi, faaliyet ve organizasyon ayrıntıları kamuoyuna değildir.

• Güney Afrika: NCC

• Hollanda: AIVD

• Hindistan: JCB

• Hırvatistan: OTC

• İsrail: 8200

• Birim 8200 (İbranice: 8200 יחידה, Yehida Shmoneh-Matayim) sinyal istihbarat (SIGINT) ve kod şifre çözme toplama sorumlu bir İsrail İstihbarat Kolordu birimidir. Ayrıca İstihbarat Kolordu Merkez Toplama Birimi olarak askeri yayınlarda belirir ve bazen İsrail SIGINT National Unit (ISNU) olarak adlandırılır.

• İsveç: FRA

• Milli Savunma Radyo Kurumu ( İsveççe: Försvarets radioanstalt , FRA ) : Savunma Bakanlığı bünyesinde düzenlenen ( Myndighet İsveç ) , bir İsveç Hükümeti Ajansı . FRA iki ana görevleri hükümet yetkilileri ve bilişim güvenliği konusunda devlete ait şirketlerin sinyalleri istihbarat ( COMINT ve SIGINT / ELINT ) ve destek vardır .
• Sinyallerin durdurma SIGINT gemi HMS Orion , İsveç topraklarında sabit sitelerden yapılır (İsveç Donanması tarafından işletilen ve yakında güvenlik yönetmeliklerine uygundur başka bir gemi tarafından değiştirilmesi [ 1 ] ) tarafından işletilen iki Gulfstream IV uçağı ( dan İsveç Hava Kuvvetleri ) .
• Hükümet ,Silahlı Kuvvetler ,Ulusal Polis Kurulu , Stratejik Ürünler Müfettişliği Ulusal Gümrük Kurulu ,Savunma Materyal İdaresi ,Savunma Araştırma Ajansı ve Acil Durum Yönetim Ajansı : FRA çeşitli makamların atamaları tarafından önceki işletilmektedir. 2009 yılından bu yana , FRA sadece Hükümeti ,Hükümet Ofisleri ve Silahlı Kuvvetler atama ile çalışır .
• Gözetim ve bilgi durdurma ile ilgili kararlarSavunma İstihbarat Komisyonu , " Statens inspektion för försvarsunderrättelseverksamheten " veİsveç Veri Teftiş Kurulu ( tüm durdurma İsveç hukukuna göre yapılır güvence sorumlu Hükümete bir komite ast) tarafından sağlanır .
• Ana karargahı Stockholm County Lovön adasında yer almaktadır . FRA 2008 yılında 562 milyon kron tutarında bir bütçe tahsis ve çevresinde 650 çalışanı bulunmaktadır .
National Defence Radio Establishment
Försvarets radioanstalt (FRA)

Kuruluşun logosu


• İsviçre: SIS

• Japonya: DIH
Savunma İstihbarat Müdürlüğü (情报 本部 Jōhōhonbu) Savunma Japon Bakanlığı'nın yetkisi altında, Japon hükümetinin resmi sinyalleri istihbarat kuruluşudur. Şu anda Amerikan Savunma İstihbarat Ajansı sonra modellenmiştir onun yaratılış ve yapısı ile büyük Japon istihbarat kurumlarından biridir.|Defense Intelligence Headquarters
DIH|情報本部|Jōhōhonbu

Kuruluşun logosu


• Kanada: CSE

• Pakistan: JSIB

• Daha yaygın Inter-Services Intelligence olarak ya da sadece baş harflerini ISI tarafından bilinir) Inter-Services Intelligence Müdürlüğü, Pakistan Hükümetine kritik ulusal güvenlik ve istihbarat değerlendirmesini sağlamak için operasyonel sorumlu Pakistan'ın önde gelen istihbarat kurumu vardır . ISI Pakistan üç istihbarat servislerininen büyük ,diğerleri İstihbarat Bürosu ( IB ) ve Askeri İstihbarat ( MI ) olmak . Daha önce20. yüzyılda ,ISI çalışmaları ve faaliyetleri (Merkezi İstihbarat Ajansı ile birlikte )mücahit karşı savaşta Sovyetler Birliği'ne karşı o - komünist Afganistan'da Afgan mücahit destek dahil ettik ve daha sonra stratejik ve istihbarat desteği sağladı 1990'lı yıllarda Afganistan'dak iç savaşta Kuzey İttifak'ı destekHint-İran karşı Afgan Taliban
• ISI 1947Hint- Pakistan Savaşı sonrası oluşan IB ve MIhalefi koordine ve Pakistan Silahlı Kuvvetleri'nin üç şube için casusluk faaliyetleri yapmaktadır . ISI paylaşımı , istihbarat toplama zayıflıkları maruz kalmıştı 1947Hint- Pakistan Savaşı sonrasında Pakistan silahlı kuvvetlerinin üç dalları arasındaki askeri istihbarat paylaşımını güçlendirmek amacıyla 1948 yılında bağımsız bir istihbarat servisi olarak kuruldu ve Ordu , Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri arasındaki koordinasyon . Kuruluşundan itibaren ,ajansı ISI tarafından sunulan ve işe alındıktan Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin tüm üç şube memurları rağmen ,Pakistan ordusunda atanan üç yıldızlı general subay başkanlığında olmuştur . Ancak , 1971Hint- Pakistan savaşı sırasında istihbarat toplama ve koordinasyon hatasından sonra , Kurmay Komitesi'nin Genelkurmay koordine ve Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin tüm askeri tatbikatlar ve işlemleri denetlemek için bir görev ile oluşturuldu .
• Ordu Kurmay Başkanı Sayın Başbakan'a bildirir, ancak resmi onay ve randevu Başbakan ihtiyaç duyulmaktadır . [2 ]ISI İslamabad , İslamabad Sermaye Venue merkezli Genel Müdüradlarını önerir , ve şu anda teğmen tarafından yönetilmektedir Mart 2012 Ahmed Şuja Paşa'nın yerine - Genel Zaheerul İslam ajansı 10.000 subay ve muhbir ve varlıkları içermez personeli , tahmini gücü vardır.
• Bu tür eski Fransız soruşturma hakimi Jean - Louis Bruguiere ve Yeni Amerika Vakfı başkanı Steve Coll Uzmanlar,Inter - Services Intelligence Lashkar - e - Taiba istihbarat yardım ve koruma gibi terör örgütlerini vermeye devam inanıyoruz .
Directorate for Inter-Services Intelligence


• Rusya: GRU

• Rusya Federasyonu Federal Koruma Servisi Özel İletişim ve Bilgi Servisi (Spetssvyaz, Spetssviaz; Rusça: Служба специальной связи и информации, Спецсвязь России) toplanması ve analiz sorumlu Rusya Federal Koruma Servisi bir kriptolojik istihbarat ajansı yabancı iletişim ve yabancı sinyalleri istihbarat yanı sıra, bilgi güvenliği ve kriptanalizdir / şifreleme içerir Rus hükümeti iletişim ve bilgi sistemleri, koruma. Bu Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı eşdeğerdir.

Special Communications Service
Спецсвязь России

Kuruluşun logosu• Türkiye: SİB

• Sinyal İstihbarat Başkanlığı, eski adıyla Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'nın 2012 yılında MİT'e devri ile kurulmuş olan ve sinyal istihbaratı (SIGINT) yapan birimdir.
• Türkiye‘nin en yüksek kapasiteli istihbarat ve dinleme üssü olarak bilinen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı (GESKOM), 1 Ocak 2012'de “GES Komutanlığı’nın Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na Devrine Ait Protokol” ile MİTGES Başkanlığı olarak MİT Müsteşarlığına bağlandı. Daha sonra ismi 15 Mayıs 2012 tarihinden itibaren "Sinyal İstihbarat Başkanlığı" (SİB) olarak değiştirildi.

• Ukrayna: Derzhspetszviazok
Derzhspetszviazok veya resmi Özel İletişim ve Ukrayna Bilgi Koruma için Devlet Hizmet (Ukraynaca: Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України; Derzhspetszviazok) Ukrayna Cumhurbaşkanı kontrolü altında, teknik, güvenlik ve Ukrayna istihbarat servisidir. Sergey Krasnokutsky 9 Ağustos 2011 yılında Direktörü atandı.
Servis Ukrayna Güvenlik Servisi Özel Telekomünikasyon Sistemleri ve Bilgi Koruma çözünmüş Bölümü (DSTSZI) dayalı, 2006 yılında kurulmuştur.
Yönetim, özel statüsü ile merkez yürütme organının statüsüne sahiptir.

• Yeni Zelanda: GCSB
• Hükümet İletişim Güvenliği Bürosu (GCSB) Yeni Zelanda hükümetinin bir istihbarat kuruluşudur.
• Resmi web sitesine göre ajansın misyonu ile Yeni Zelanda ulusal güvenliğe katkıda bulunmaktır: Yeni Zelanda için diğer devlet kurumlarına bilgi güvencesi ve siber güvenlik, yabancı istihbarat ve yardım sağlamak.
Government Communications Security Bureau
Te Tari Whakamau Irirangi

Kuruluşun logosu


• Suriye:MI

• Askeri İstihbarat Müdürlüğü ( Arapça: شعبة المخابرات العسكرية , Shu'bat al- Muhabarat al- ' Askariyya ) . Suriye askeri istihbarat servisi kökleri Fransız mandası döneminde ( 1923-1943 ) için gitmek rağmen , bugünkü örgüt 1969 yılında kurulmuştur . selefi örgüt Deuxième Bürosu denirdi .Şam Savunma Bakanlığı karargahında merkezi.
• Askeri istihbarat servisi veya Arapça Muhabarat , Suriye siyasetinde çok etkili olduğu ve Başkan tarafından kontrol edilir Farklı radikal gruplara destek sağlayan şüphelenilen . Ayrıca ,hizmet izler muhalifler Suriye . dışında hükümetin Lübnan'ın Suriye işgali sırasında ,Muhabarat Lübnan'daki siyasi otorite .
• Geç Assef Shawqat , Beşşar Esad'ın kardeşi - in -law , General Hassan Khalil yerine 2005 yılında yönetmen oldu. 2009 yılından itibaren 2012 yılına kadar,askeri istihbarat servisi Abdel - Fetih Qudsiyeh , başkanlığında kim Suriye Cumhurbaşkanı Esad gibi Alevi bir üyesidir

• Kazakistan:NSC

• Kazakistan Cumhuriyeti (NSC) Ulusal Güvenlik Komitesi Kazakistan'da bir istihbarat ajansı Bu teşkilat 13 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur.
National Security Committee of the Republic of Kazakhstan

Kazakh: Қазақстан Республикасы Ұлттық Қауіпсіздік Комитеті; Russian: Комитет Национальной Безопасности Республики Казахстан

Kuruluşun Logosu:


Elimden Geldiğince Derleyip Toparladım.Bazı Ülkelerin İstihbarat Kuruluşları Belli Fakat Hakkında Bilgi yok.

Kaynak:Wikipedia

ALINTI DEĞİLDİR.
--------------------- İstihbarat Teşkilatları


KOD ADI:BOZKURT

Her Hakkım Saklıdır®™
|l|lllll|lll||ll||lll
³³¹°¹³²¹³ °¹³¹²³

Copyright ©
Konu Akrep4136 tarafından (31-12-2013 22:01 Saat 22:01 ) değiştirilmiştir.
Pehor Teşekkür etti.
WideSight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
05/2013
Nereden:
{index.php}
Yaş:
24
Mesajlar:
2.118
Konular:
179
Teşekkür (Etti):
235
Teşekkür (Aldı):
509
Ticaret:
(0) %
30-12-2013 18:30
#2
Alıntı:
Akrep4136´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ALINTI DEĞİLDİR.
Bu Mu Alıntı Değil ?

Kaynak Ekle Şu Konuya
Konu WideSight tarafından (30-12-2013 18:33 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.
Akrep4136 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
TAOW
Mesajlar:
1.129
Konular:
51
Teşekkür (Etti):
37
Teşekkür (Aldı):
78
Ticaret:
(0) %
31-12-2013 22:01
#3
Elimden Geldiğince Derleyip Toparladım. Yazmıştım konunun sonuna
Kaynak:wikipedia
--------------------- İstihbarat Teşkilatları


KOD ADI:BOZKURT

Her Hakkım Saklıdır®™
|l|lllll|lll||ll||lll
³³¹°¹³²¹³ °¹³¹²³

Copyright ©
oflazkemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
01/2011
Nereden:
Konya
Mesajlar:
866
Konular:
35
Teşekkür (Etti):
171
Teşekkür (Aldı):
77
Ticaret:
(0) %
01-01-2014 12:10
#4
araştırmak güzeldir emegine sağlık
Akrep4136 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
TAOW
Mesajlar:
1.129
Konular:
51
Teşekkür (Etti):
37
Teşekkür (Aldı):
78
Ticaret:
(0) %
03-01-2014 18:15
#5
Alıntı:
oflazkemal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
araştırmak güzeldir emegine sağlık
Sağol Yorumun İçin
--------------------- İstihbarat Teşkilatları


KOD ADI:BOZKURT

Her Hakkım Saklıdır®™
|l|lllll|lll||ll||lll
³³¹°¹³²¹³ °¹³¹²³

Copyright ©
paracelsus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
[Bilinmiyor]
Mesajlar:
994
Konular:
219
Teşekkür (Etti):
31
Teşekkür (Aldı):
122
Ticaret:
(0) %
04-01-2014 09:37
#6
Çok Güzel Bir Araştırma Olmuş.
TEşşekkür ederim.
Bu Tip Çalışmaların Sonuna kadar arkasındayım.
Ama Dikkat Ettim MİT'in Logosundada ayrı bir asalet var Haa.
Akrep4136 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
TAOW
Mesajlar:
1.129
Konular:
51
Teşekkür (Etti):
37
Teşekkür (Aldı):
78
Ticaret:
(0) %
08-01-2014 20:16
#7
Alıntı:
yasirbaba4433´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok Güzel Bir Araştırma Olmuş.
TEşşekkür ederim.
Bu Tip Çalışmaların Sonuna kadar arkasındayım.
Ama Dikkat Ettim MİT'in Logosundada ayrı bir asalet var Haa.
Eee MİT Bu
--------------------- İstihbarat Teşkilatları


KOD ADI:BOZKURT

Her Hakkım Saklıdır®™
|l|lllll|lll||ll||lll
³³¹°¹³²¹³ °¹³¹²³

Copyright ©
Barkod* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
********
Yaş:
22
Mesajlar:
177
Konular:
39
Teşekkür (Etti):
162
Teşekkür (Aldı):
8
Ticaret:
(0) %
13-01-2014 18:05
#8
Çok iyi kardeş
--------------------- Unutmayın Taklitler Asılları Yüceltir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler