THT DUYURU

Server Güvenlik Linux ve Win server güvenlik

takipci
chat
Seçenekler

Server Nedir? Server Türleri

HackPanda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çaylak Grafiker
Üyelik tarihi:
01/2019
Nereden:
#AdobeXD
Mesajlar:
391
Konular:
100
Teşekkür (Etti):
216
Teşekkür (Aldı):
138
Ticaret:
(0) %
1
932
3 Hafta önce
#1
Server Nedir? Server Türleri
Server Nedir?

Server (Sunucu), bilgisayar ağlarında, istemcilerin (kullanıcıların) erişebileceği, kullanımına ve paylaşımına açık kaynakları veya bazı servisleri (FTP, E-Posta, Web Sitesi) çalıştıran bilgisayar birimlerine verilen genel bir addır. Sunucu bilgisayar sunduğu servise göre de Web sitesi yayınlıyorsa Web Sunucusu, Eğer posta servislerini yayınlıyorsa E-Posta Sunucusu veya Veritabanı sunucusu olarak isimlendirilirler.

Sunucu aynı anda yüzlerce farklı kullanıcıdan gelen isteklere yanıt vereceği için performans olarak masa üstü bilgisayarlarımızdan daha hızlı ve daha geniş depolama alanları içerir. Mesela Hosting.com.tr olarak her 1000 site yayınlamak için 2 Adet Intel Xeon CPU, 128 GB ram ve 4 TB SSD diske sahip donanımlar kullanıyoruz. Bu kaynaklar çok sayıda siteyi, bu sitelere yapılan istekleri yerine getirmek için ancak yeterli gelmektedir. Evimizde ise böyle bir bilgisayarı ticari uygulamar çalışmayacaksa kullanmak gereksiz olacaktır. Bu nedenle sunucu-istemci mimarisinde sunucular daha güçlü ve uzun süreli çalışmaya uygun tasarlarınlar.


Server türleri nelerdir?

File Server (Dosya Sunucu) : Bir network üzerinde kullanıcıların ortak kullandıkları dosyaların bulunduğu sunucu bilgisayara verilen isimdir.

Database Server (Veri tabanı Sunucu): Veri tabanı hizmetleri vermek için oluşturulan sunuculardır . İstemciler veri tabanı sunucuları üzerinde verilen yetkiye bağlı olarak çeşitli SQL ifadelerini kullanabilirler. Örneğin, SQL Server, MySQL veya Oracle en çok bilinen veri tabanı sunucularıdır.

Web Server (Site Yayınlama Sunucusu): İnternet üzerinde bulunan web sayfalarının depolanmasında ve istekte bulunan kullanıcılara bu sayfaların gönderilmesinden sorumludur.

Proxy Server (Vekil Sunucu): İnternet erişimi sırasında kullanılan bir ara sunucudur. İnternete erişecek bilgisayar proxy server üzerinden çıkış yapar. Böylece çok fazla ziyaret edilen bir sayfa proxy server ön belleğine alınarak istekte bulunan bilgisayara ön belleğinden web sayfasını göndererek erişim hızını artırır.

DNS Server (DNS Sunucusu): Domain Name System yani alan adı sisteminde bulunan kayıtları ve domain yönlendirmelerini saklamak için kullanılırlar. Ağ üzerinde bir domain için IP adresi bilgisine ihtiyaç duyduğumuzda DNS sunucusu üzerinden sorgulatarak bulabiliriz.

SMTP Server (SMTP Sunucusu) : Simple Mail Transfer Protocol yani basit Mail transfer protokolu olan servis tüm mail geliş gidiş trafiğini, sunucular arasındaki mail iletişimini yürütür. Mail göndermek veya almak istediğimizde SMTP Sunucususu tarafından yapabiliriz.
---------------------
Umudunu kaybetmiş toplum her şeyini kaybetmiştir

Nova Design'in öğrencisi
Hê-ll, Kaanklc1999 Teşekkür etti.
Ⱨ₳₵₭ĐɆⱤ₮ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2019
Nereden:
Samsun
Mesajlar:
938
Konular:
44
Teşekkür (Etti):
210
Teşekkür (Aldı):
169
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#2
Cevap: Server Nedir? Server Türleri
Eline saglik Gorsellerle desteklersen cok daha guzel olucak.
İyi çalışmalar...
---------------------
BiIeIim ki miIIi benIiğini biImeyen miIIetIer başka miIIetIere yem oIurIar.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler