İPUCU

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Tüm Dünyayı Saran WanaCrypt0r 2.0 Nedir ? Nasıl Korunuruz ?

Painful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Nereden:
NEW WORLD
Yaş:
18
Mesajlar:
4.903
Konular:
382
Teşekkür (Etti):
363
Teşekkür (Aldı):
566
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 16:57
#1
Tüm Dünyayı Saran WanaCrypt0r 2.0 Nedir ? Nasıl Korunuruz ?
Bildiğiniz gibi son iki gündür aniden ortaya çıkan WanaCrypt0r 2.0 isimli bir fidye virüsü tüm dünyayı sararak 70'in üzerinde ülkede binlerce kullanıcının bilgisayarına girdi ve bazı büyük şirketlerin işlerinin duraklamasına neden oldu. Peki basit virüs temizleme yöntemleriyle önüne geçilemeyen, bulaştığı bilgisayarın sahibinden Bitcoin isteyen WanaCrypt0r 2.0 virüsü tam olarak nedir? Bu virüsten nasıl korunuruz?


WanaCryptor 2.0 Nedir?
WanaCrypt0r 2.0 virüsü, Windows işletim sistemindeki açıklardan yararlanarak bilgisayarınızı kontrolü altına alıyor ve bilgisayarı kullanılamaz hale getirerek kullanıcılardan internetin para birimi Bitcoin ile ödeme yani bir anlamda fidye istiyor. Eğer kullanıcılar bu fidyeyi ödemezde virüs, kullanıcıları bir daha bilgisayarını kullanamamakla tehdit ediyor.

Genellikle hangi kullanıcılara bulaşıyor?
WanaCrypt0r 2.0 virüsü Windows XP ve Windows 8.1 dahil olmak üzere doğru düzgün virüs koruması olmayan tüm Windows 10 öncesi işletim sistemlerini kapsıyor. Bu virüsten güncel bir virüs koruması kullanan kullanıcılar yırtarken Windows 10'un güvenlik güncellemeleri bu virüse engel olmayı başarıyor ancak yeterli virüs koruması olmayan kullanıcılar apaçık tehdit altında. Windows 10 kullananlar ise şu an için güvende.

70'i aşkın ülkede binlerce bilgisayarı esir almış durumda, Türkiye'yi fazla etkilemedi
Özellikle Rusya ve Çin başta olmak üzere 70'in üstünde ülkede gözlenen virüs büyük şirketlerden günlük ev kullanıcılarına kadar binlerce kişinin bilgisayarına sızmış durumda. Türkiye'de ilk bilgilere göre 100'ün altında kullanıcının bilgisayarına girerken Türkiye, bu virüsün en az rastlandığı ülke olarak dikkat çekiyor. Ayrıca konuyla ilgili açıklama yapan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye'deki kullanıcılarının içinin rahat olması gerektiğini ve Türkiye'nin siber ordusu USOM'un bu virüs için de savunmada olduğunu söyledi.

WanaCryptor 2.0'dan korunmak için ne yapmalı?

Bu virüsün size bulaşmasını engellemeniz için uzmanlar her şeyden önce korsan içeriklerden kesinlikle uzak durmanız gerektiğini, lisanslı Windows sürümü ve tüm programları lisanslı kullanmanız gerektiğini söylüyor. Ayrıca antivirüs programının bu virüse karşı etkili olduğu ve hem aktif hem de güncel bir antivirüs programı kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. Öyle ki birçok antivirüs programının yetkilileri bu virüsle karşılaşmamak kullanıcılarına antivirüs programlarını sürekli güncellemeleri gerektiğini de söylüyor.

Gelelim Detaylı Bir Korunma Yollarına ve Vüris İncelemesine;


Şifreleme ve çözme tekniği


Bilgisayara bulaştıgı andan itibaren dosyanın bulundugu dizine zip halinde şifrelenmiş dosya bırakacaktır.
Daha sonra zip dosyasının içeriğini aynı klasör içinde başlangıc görevlerini gerçekleştiriyor.ilk önce fidye notlarının yerelleştirilmiş sürümünü msg klasörünü ayıklayır desteklenen diller listesi


Bulgarian, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Filipino, Finnish, French, German, Greek, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Spanish, Swedish, Turkish, Vietnamese,

WanaCrypt0r daha sonrahttps://dist.torproject.org/torbrowser/6...2.9.10.zip dosyasından bir TOR istemcisi indirip TaskData klasörüne ayıklayacaktır.Bu TOR istemcisi,gx7ekbenv2riucmf.onion,57g7spgrzlojinas. onion,xxlvbrloxvriy2c5.onion,76jdd2ir2embyv47.onio n ve cwwnhwhlz52maqm7.onion adresindeki fidye yazılım C2 sunucuları ile iletişim kurmak için kullanılır.Bilgisayarı olabildiğince çok dosyayı şifrelemek üzere hazırlamak için, WanaCrypt0r şimdi icacls komutunu yürütür. / Grant Everyone: F / T / C / Q, değiştirmek için fidye yazılımının bulunduğu klasör ve alt klasörlerdeki dosyalara herkesin tam izin vermesini sağlar. Daha sonra veritabanı sunucuları ve posta sunucuları ile ilişkili süreçleri sona erer, böylece veritabanlarını ve posta mağazalarını da şifreleyebilir.

Veritabanı işlemlerini sona erdirmek için yürütülen komutlar şunlardır:taskkill.exe /f /im mysqld.exe

taskkill.exe /f /im sqlwriter.exe

taskkill.exe /f /im sqlserver.exe

taskkill.exe /f /im MSExchange*

taskkill.exe /f /im Microsoft.Exchange.*
Şimdi, Wana Decrypt0r bilgisayardaki dosyaları şifrelemeye hazırdır. Dosyaları şifreleyken, WanaDecrypt0r yalnızca aşağıdaki uzantılardan birine sahip olan dosyaları şifreler:

.der, .pfx, .key, .crt, .csr, .pem, .odt, .ott, .sxw, .stw, .uot, .max, .ods, .ots, .sxc, .stc, .dif, .slk, .odp, .otp, .sxd, .std, .uop, .odg, .otg, .sxm, .mml, .lay, .lay6, .asc, .sqlite3, .sqlitedb, .sql, .accdb, .mdb, .dbf, .odb, .frm, .myd, .myi, .ibd, .mdf, .ldf, .sln, .suo, .cpp, .pas, .asm, .cmd, .bat, .vbs, .dip, .dch, .sch, .brd, .jsp, .php, .asp, .java, .jar, .class, .wav, .swf, .fla, .wmv, .mpg, .vob, .mpeg, .asf, .avi, .mov, .mkv, .flv, .wma, .mid, .djvu, .svg, .psd, .nef, .tiff, .tif, .cgm, .raw, .gif, .png, .bmp, .jpg, .jpeg, .vcd, .iso, .backup, .zip, .rar, .tgz, .tar, .bak, .tbk, .PAQ, .ARC, .aes, .gpg, .vmx, .vmdk, .vdi, .sldm, .sldx, .sti, .sxi, .hwp, .snt, .onetoc2, .dwg, .pdf, .wks, .rtf, .csv, .txt, .vsdx, .vsd, .edb, .eml, .msg, .ost, .pst, .potm, .potx, .ppam, .ppsx, .ppsm, .pps, .pot, .pptm, .pptx, .ppt, .xltm, .xltx, .xlc, .xlm, .xlt, .xlw, .xlsb, .xlsm, .xlsx, .xls, .dotx, .dotm, .dot, .docm, .docb, .docx, .doc,


Bir dosya şifrelendiğinde, dosyanın şifrelendiğini belirtmek için şifreli dosyaya .WNCRY uzantısını ekleyecektir. Örneğin, test.jpg adlı bir dosya şifrelenir ve yeni bir test.jpg.WNCRY ismine sahip olur.Dosyaları şifreleyince, bir @ Please_Read_Me @ .txt fidye notunu ve bir dosyanın şifrelendiği her klasörde @ WanaDecryptor @ .exe şifre çözücüsünün bir kopyasını da depolar. Bu dosyalara sonradan bakacağız.Son olarak, WanaCrypt0r Gölge Birim Kopyalarını temizleyen, Windows başlangıç kurtarma özelliğini devre dışı bırakan, Windows Server Yedekleme geçmişini temizleyen bazı komutlar yayınlayacak. Verilen komutlar şunlardır:C:\Windows\SysWOW64\cmd.exe /c vssadmin delete shadow /all /quiet & wmic shadowcopy delete & bcdedit /set {default} boostatuspolicy ignoreallfailures & bcdedit /set {default} recoveryenabled no & wbadmin delete catalog -quiet


Bu komutlar İdari ayrıcalıklara ihtiyaç duydukları için kurbanlar aşağıdaki komuta benzer bir UAC istemi göreceklerdir.
Sonunda, Wana Decryptor 2.0 kilit ekranı görüntülenecektir. Bu ekranda fidye nasıl ödenebilir konusunda daha fazla bilgi içerir ve yukarıda listelenen dillerden birini seçmenize izin verir.
Ödeme Yap düğmesini tıklattığınızda, fidye yazılımı bir ödeme yapıp yapmadığını görmek için TOR C2 sunucularına geri bağlanır. Hatta biri yapılsaydı, fidye yazılımları dosyalarınızın şifresini otomatik olarak çözer. Ödeme yapılmadıysa, aşağıdaki gibi bir yanıt göreceksiniz.WanaCrypt0r ransomware'inde üç adet sabit kodlanmış bit adresi var. Bu bit veri iletme adresleri 13AM4VW2dhxYgXeQepoHkHSQuy6NgaEb94, 12t9YDPgwueZ9NyMgw519p7AA8isjr6SMw ve 115p7UMMngoj1pMvkpHijcRdfJNXj6LrLn'dir.

Wana Decryptor 2.0 ekranında ayrıca, fidanbabası geliştiricisine başvurabileceğiniz bir formu açan bir Bize Ulaşın etiketi bulunur.Fidye ayrıca, Masaüstü duvar kağıdınızı aşağıda gösterildiği gibi başka bir fidye notu görüntülemek üzere yapılandıracaktır.Son olarak, en az değil, sık sorulan soruların yanıtlarını içeren ve daha fazla bilgi içeren bir fidye notu masaüstünde kalacaktır.@Please_Read_Me@.txt Ransom NoteÖnlem olarak korunmak için harici hdd lerinizi ihtiyacınız olmadıkca takılı tutmayın ve firewall acık olsun bilmediginiz baglantılara izin vermeyin güncellemeler otomatik degil manul olarak ayarlayınızEmsisoft Anti-Malware'in Davranış Engelleyicisi etkinleştirilmiş olarak Wana Decrypt0r yükleyicisini çalıştırmayı denediğimde yakalıyor.IOCs

Hashes:SHA256: ed01ebfbc9eb5bbea545af4d01bf5f1071661840480439c6e5 babe8e080e41aaWana Decrypt0r / WanaCrypt0r ile ilişkilendirilmiş dosyaları:[Installed_Folder]\00000000.eky

[Installed_Folder]\00000000.pky

[Installed_Folder]\00000000.res

[Installed_Folder]\@WanaDecryptor@.exe

[Installed_Folder]\@WanaDecryptor@.exe.lnk

[Installed_Folder]\b.wnry

[Installed_Folder]\c.wnry

[Installed_Folder]\f.wnry

[Installed_Folder]\msg\

[Installed_Folder]\msg\m_bulgarian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_chinese (simplified).wnry

[Installed_Folder]\msg\m_chinese (traditional).wnry

[Installed_Folder]\msg\m_croatian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_czech.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_danish.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_dutch.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_english.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_filipino.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_finnish.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_french.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_german.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_greek.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_indonesian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_italian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_japanese.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_korean.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_latvian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_norwegian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_polish.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_portuguese.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_romanian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_russian.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_slovak.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_spanish.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_swedish.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_turkish.wnry

[Installed_Folder]\msg\m_vietnamese.wnry

[Installed_Folder]\r.wnry

[Installed_Folder]\s.wnry

[Installed_Folder]\t.wnry

[Installed_Folder]\TaskData\

[Installed_Folder]\TaskData\Data\

[Installed_Folder]\TaskData\Data\Tor\

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\libeay32.dll

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\libevent-2-0-5.dll

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\libevent_core-2-0-5.dll

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\libevent_extra-2-0-5.dll

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\libgcc_s_sjlj-1.dll

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\libssp-0.dll

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\ssleay32.dll

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\taskhsvc.exe

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\tor.exe

[Installed_Folder]\TaskData\Tor\zlib1.dll

[Installed_Folder]\taskdl.exe

[Installed_Folder]\taskse.exe

[Installed_Folder]\u.wnry

[Installed_Folder]\wcry.exeWana Decrypt0r / WanaCrypt0r ile ilişkili kayıt defteri girdileri:HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run \[random] "[Installed_Folder]\tasksche.exe"

HKCU\Software\WanaCrypt0r\

HKCU\Software\WanaCrypt0r\wd [Installed_Folder]

HKCU\Control Panel\Desktop\Wallpaper "[Installed_Folder]\Desktop\@WanaDecryptor@.bmp"Wana Decrypt0r / WanaCrypt0r'den Kayıt Ağ İletişimi: Wana Decrypt0r / WanaCrypt0r ile ilişkili:

gx7ekbenv2riucmf.onion

57g7spgrzlojinas.onion

xxlvbrloxvriy2c5.onion

76jdd2ir2embyv47.onion

cwwnhwhlz52maqm7.onion


https://dist.torproject.org/torbrowser/6...2.9.10.zipWana Decrypt0r / WanaCrypt0r Kilit Ekran Metin:Bilgisayarıma ne oldu?

Önemli dosyalarınız şifrelidir.

Belgelerinizin, fotoğraflarınızın, videolarınızın, veritabanlarının ve diğer dosyalarınızın birçoğu şifrelendiğinden artık erişilebilir değillerdir. Belki dosyalarınızı kurtarmanın bir yolunu bulmakla meşgulsünüz, ancak zamanınızı boşa harcamayın. Şifreleme servisimiz olmadan dosyalarınızı kimse kurtaramaz.Dosyalarımı Kurtarabilir miyim?

Emin. Tüm dosyalarınızı güvenli ve kolay bir şekilde kurtarabileceğinizi garanti ederiz. Ama yeterince zamanınız yok.

Dosyalarınızın bir kısmını ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Tıklayarak şimdi deneyin.

Ancak tüm dosyalarınızın şifresini çözmek isterseniz, ödemeniz gerekecek.

Ödemeyi göndermek için yalnızca 3 gününüz var. Bundan sonra fiyat iki katına çıkacak.

Ayrıca, 7 gün içinde ödeme yapmazsanız, dosyalarınızı sonsuza dek kurtaramazsınız.

6 ay içinde ödeme yapamayacak kadar zayıf olan kullanıcılar için ücretsiz etkinlikler düzenleyeceğiz.Nasıl ödeme yaparım?

Ödeme yalnızca Bitcoin'de kabul edilmektedir. Daha fazla bilgi için tıklatın.

Lütfen Bitcoin'in şu anki fiyatını kontrol edin ve biraz para çekici satın alın. Daha fazla bilgi için tıklatın.

Ve doğru miktarı bu pencerede belirtilen adrese gönderin.

Ödemenizin ardından tıklayın. En iyi kontrol zamanı: Pazartesiden cumaya 09: 00-11: 00 arası (GMT).

Ödeme yapıldıktan sonra derhal dosyalarınızın şifresini çözmeye başlayabilirsiniz.Temas

Yardımımıza ihtiyacınız varsa, öğesini tıklayarak bir mesaj gönderin.Siz, ödeme yapana ve ödeme işleme koyulana kadar, bu yazılımı kaldırmamaya ve anti-virüsünüzü bir süre devre dışı bırakmamenizi önemle tavsiye ederiz. Virüsten koruma yazılımınız güncellenir ve bu yazılımı otomatik olarak kaldırırsa, ödeme yapsanız bile dosyalarınızı kurtaramazsınız!Wana Decrypt0r / WanaCrypt0r Fidye Not Metni:Q: D osyalarımın neyi varmış?C:Asıl önemli dosyalar şifrelendi. Onların şifresiz çözülene kadar artık erişemeyeceğiniz anlamına gelir.

Talimatlarımıza uyarsanız, tüm dosyalarınızı hızlı ve güvenli şekilde çözebileceğinizi garanti ederiz!Şifresini çözmeye başlayalım!S:Ben ne yapacağım?Y:İlk olarak, şifre çözme işlemi için servis ücretleri ödemelisiniz.

Lütfen, bu bit arkadaşınızın adresine 300 TL değerinde bir bit eşyası gönderin: 12t9YDPgwueZ9NyMgw519p7AA8isjr6SMwSonra, "@ WanaDecryptor @ .exe" adlı bir uygulama dosyası bulun. Bu şifre çözme yazılımıdır.

Çalıştırın ve talimatları uygulayın! (Bir süre antivirüsünüzü devre dışı bırakmanız gerekebilir.)S:Nasıl güvenebilirim?C:Şifre çözme konusunda endişelenmeyin.

Dosyalarınızı kesinlikle çözeceğiz, çünkü kullanıcılar hile yaparsak kimse bize güvenemez.Yardımımıza ihtiyacınız varsa, şifre çözücü penceresine tıklayarak bir mesaj gönderin.Şifreli Dosya Uzantıları:

.WCRY

.WNCRYÖdemeyi yapsanız bile ödemedi olarak gösteriyor yani büyük bir vurgun.

Alıntı içerikler içermektedir webtekno'dan.
---------------------
THEY ALWAYS WATCHİNG YOU
Konu Painful tarafından (21-05-2017 17:00 Saat 17:00 ) değiştirilmiştir.
ZoRRoKiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Root Administrator
Üyelik tarihi:
08/2005
Nereden:
WORLD
Mesajlar:
2.121
Konular:
799
Teşekkür (Etti):
459
Teşekkür (Aldı):
6451
Ticaret:
(1) %
21-05-2017 17:00
#2
Çok güzel bir paylaşım
--------------------- Ne fark eder ki...
ardax76, Milliyetci87, Painful, kenzai Teşekkür etti.
Painful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Nereden:
NEW WORLD
Yaş:
18
Mesajlar:
4.903
Konular:
382
Teşekkür (Etti):
363
Teşekkür (Aldı):
566
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:04
#3
Alıntı:
ZoRRoKiN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok güzel bir paylaşım
Teşekkür ederim efendim
---------------------
THEY ALWAYS WATCHİNG YOU
PsychoosTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
mars
Yaş:
22
Mesajlar:
204
Konular:
19
Teşekkür (Etti):
23
Teşekkür (Aldı):
36
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:05
#4
Emeğine sağlık.
--------------------- Size karşı gelen her başı kesin , ama kanını akıtmadan.Veteran 7
'GonzaLes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
04/2015
Nereden:
Kayseri
Yaş:
81
Mesajlar:
11.597
Konular:
891
Teşekkür (Etti):
7116
Teşekkür (Aldı):
7529
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:09
#5
Daha bitmedi mi bunun macerası bea (:
Eline sağlık (:
---------------------
Her çözüm geçerli bir çözüm değildir!
'GonzaLes

drwx--x--x
Tüm konularım için tıkla<
Painful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Nereden:
NEW WORLD
Yaş:
18
Mesajlar:
4.903
Konular:
382
Teşekkür (Etti):
363
Teşekkür (Aldı):
566
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:10
#6
Alıntı:
'GonzaLes´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Daha bitmedi mi bunun macerası bea (:
Eline sağlık (:
Bence 1 hafta sürer

Teşekkürler.
---------------------
THEY ALWAYS WATCHİNG YOU
King Kong - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
2.399
Konular:
153
Teşekkür (Etti):
158
Teşekkür (Aldı):
425
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:29
#7
İşte Milletimiz 2-3 Gün Beklemek Yerine Hemen Telaşa Kapılıyor Halbuki Biraz Araştırsalar Ellerine Sağlık Hocam
Painful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Nereden:
NEW WORLD
Yaş:
18
Mesajlar:
4.903
Konular:
382
Teşekkür (Etti):
363
Teşekkür (Aldı):
566
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:38
#8
Alıntı:
King Kong´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İşte Milletimiz 2-3 Gün Beklemek Yerine Hemen Telaşa Kapılıyor Halbuki Biraz Araştırsalar Ellerine Sağlık Hocam
Türkiye'yi etkilemez ya
---------------------
THEY ALWAYS WATCHİNG YOU
TheSparrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Nereden:
57. ALAY
Mesajlar:
804
Konular:
211
Teşekkür (Etti):
134
Teşekkür (Aldı):
215
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:44
#9
Elinize emeğinize sağlık
---------------------
★═══════════════════★
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
★═══════════════════★
☾★
Targutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2015
Mesajlar:
4.453
Konular:
537
Teşekkür (Etti):
1139
Teşekkür (Aldı):
1651
Ticaret:
(0) %
21-05-2017 17:45
#10
Hadi yine iyisin

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı