THT DUYURU

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

takipci
chat
Seçenekler

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi

Hakyiyenhacky3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Nereden:
İnstagram
Yaş:
20
Mesajlar:
4.303
Konular:
747
Teşekkür (Etti):
233
Teşekkür (Aldı):
1254
Ticaret:
(0) %
0
1149
06-06-2017 13:32
#1
İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi
Not : Konu Güncellenicek Ve Eğitim Programı Konularının Linki Konulacaktırİstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi

İstihbaratın en önemli öğesi insandır. İstihbarat uzmanlarına göre en sağlam istihbarat, insandan insana olandır. İstihbari bilgi kaynağından bağımsız olarak, iletişim ve depolama yönlerinden giderek dijital niteliğe dönüşmektedir. Siber uzay bugün savaşın beşinci boyutu olarak kabul görmüş, yapılan siber saldırılar artık konvansiyonel savaş sebebi olarak kabul edilmiştir.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), üye ülkelerin siber güvenlik güçlerinin artırılması ve siber saldırılara karşı etkin savunma yapılabilmesi için çeşitli stratejiler ve rehberler geliştirmektedir. Bu bilgiler ışığında, günümüzde istihbarat alanında “insan” kadar siber uzaydaki unsurlar da önem teşkil etmektedir.

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi alan kişiler, istihbarat konusunda temel bilgilere sahip olduktan sonra, siber güvenlik ile ilgili konularda da tecrübe edinerek, kurumlarda “siber güvenlik uzmanı“, “siber istihbarat analisti“, “sızma testleri uzmanı“, “bilgi güvenliği uzmanı” vb. farklı görevlerle ilgili sektörlerde görev alabilmektedirler.

Eğitimde saldırı yöntemleri gerçek sistemler üzerinde uygulamalı olarak öğretilir ve bu saldırı yöntemlerine karşı neler yapılabileceği yine uygulamalı olarak gösterilir.

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi, katılımcıların mevcut terör örgütleri, organize suç grupları, adi suç grupları gibi oluşumlarla, Sinyal İstihbaratı (SIGINT), Elektronik İstihbarat (ELINT), Haberleşme İstihbaratı (COMINT), Siber İstihbarat (CYBINT), Görüntü İstihbarat (IMINT), Açık Kaynak İstihbaratı (OSINT) ve İnsana Dayalı İstihbarat (HUMINT) gibi başlıca haber toplama yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olmalarını, bağlı oldukları kurumların bina, personel, veri, haberleşme güvenliğini sağlayabilmeleri için gerekli bilgi ve becerinin oluşturulmasını amaçlar.

Sun Tzu’nun “Belirli bir sezgisel kavrayış gücünden yoksun casuslardan tam manasıyla istifade edilemez. Kafası kurnazlığa çalışmayan biri, ihbarların doğruluğundan emin olamaz.” sözünden anlaşılacağı üzere, hedef hakkında bilgi sahibi olmak yetmez. Aynı zamanda mevcut istihbaratı doğru şekilde değerlendirmek ve analiz etmek de gerekmektedir. Bunun için İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi’nde katılımcılara, istihbarat disiplininin oluşturulması ve analiz yapma becerilerinin kazandırılması da hedeflenmektedir.

Kimler Katılmalı
İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi; bilişim personelleri, denetçiler, güvenlik uzmanları, web sitesi yöneticileri ve ağ altyapı bütünlüğü konusunda çalışmalar yapan/yapmak isteyen herkes için önemli ölçüde yarar sağlamaktadır.

Ön Gereksinimler
İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi’ne katılabilmek için temel seviyede Linux, Network, Programlama ve Veritabanı bilgisine sahip olmak gereklidir.

Eğitim Programı

Temel İstihbarat
İstihbarat Değerlendirme/Analiz
İstihbarata Karşı Koyma (İKK)
Psikolojik Harekat/İstihbarat
Siber İstihbarat/Savaş/Suç
Fiziksel “Capture the Flag” Yarışması
Siber Güvenlik/Bilgi Güvenliği/Ethical Hacking’e Giriş
Pentest için Laboratuvar Kurulumu
Hedef Sistemler Hakkında Bilgi Toplama
Otomatik Zafiyet Tarama ve Değerlendirme
Etki Alanı (Domain) Saldırıları
Parola/Şifre Kırma Saldırıları
Network Zehirleme
Kablosuz Ağ Saldırıları
DDoS Saldırıları
Sosyal Mühendislik Saldırıları
Web Uygulaması Hacking & Güvenlik
Penetrasyon Testi Raporlaması
Güvenli Yazılım Geliştirme
Reverse Engineering
Forensics/Siber Olay Analizi
Malware Analizi

------------------------------------------------------------------------------------------------
Konu Linkleri ;

Temel İstihbarat : http://www.turkhackteam.org/siber-gu...-dersleri.html
İstihbarat Değerlendirmre / Analiz : http://www.turkhackteam.org/siber-gu...t-analizi.html
İstihbarata Karşı Koyma (İKK) : http://www.turkhackteam.org/siber-gu...ikk-nedir.html
--------------------- I never lose. Either I win or I learn.
Konu Hakyiyenhacky3r tarafından (06-06-2017 14:15 Saat 14:15 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler