İPUCU

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Kimler VPN kullanır? En iyi VPN’i Nasıl Seçersiniz?

PROHACKTR41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
1.918
Konular:
295
Teşekkür (Etti):
270
Teşekkür (Aldı):
441
Ticaret:
(0) %
11-08-2017 20:26
#1
Kimler VPN kullanır? En iyi VPN’i Nasıl Seçersiniz?

VPN ‘in ne olduğunu biliyor ama kullanmanın size gerçekten ne sağlayacağını tam bilmiyor olabilirsiniz. Günümüzde, her türlü verinin güvensiz bir şekilde dolaştığı şu ortamda mutlaka VPN kullanmalısınız. Belki de bu yazıyı okuduktan sonra, internet kullanımı ne kadar önemliyse ve hayatımızın bir parçası haline geldiyse, VPN kullanımının da o kadar önemli olduğunu düşüneceksiniz. VPN’den daha önce bahsetmiştik, özetle hatırlatmak gerekirse VPN, bilgisayarınızı ya da mobil cihazlarınızı güvenli hale getirir, internet üzerinden aldığınız ve gönderdiğiniz her türlü verinin şifrelenmesini sağlarak sizi meraklı gözlerden korur. Online kimliğiniz ve gizliliğinizi garanti altına alır. En iyi vpn nasıl seçilir yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğiz.
Kim bu VPN’ciler gelin şimdi onları tanıyalım;Download’çular:VPN Download’çulara giren bu grup, yasal ya da yasal olmayan dosyaları download edenlerden oluşur. Bu gruptakiler, bazı şirketlerin (özellikle telif hakları yüzünden) cadı avı listesine girmemek için vpn kullanırlar. Bu kişilerin bilgisayarlarında genelde torrent programı kuruludur. BitTorrent gibi bir programı kullanan kişinin güvende olabilmesinin en etkin yolu vpn’dir.
Dosyayaları indirse de indirmese de sadece torrent yüklü diye belki de kendisine açılan bir davada ifade vermek zorunda kalacak ya da para cezası ödemek zorunda kalacaktır. Ancak vpn ile kendisine ulasilamayacağı için güvende olacaktır.
saklansana IPVanish GüvenlikGizlilik meraklısı güvenlik delileri:
Bu kişiler ister sıkı bir şekilde monitör edilen güvenli bir ortamda olsunlar, ister tamamen özgür ve açık bir ortamda, VPN kullanmadan rahat edemezler. Her türlü iletişimlerinin güvenli ve şifreli olarak gitmesini isterler. Evlerinde de olsalar, yurt dışında seyehatte de olsalar meraklı gözlerden kendilerini korumak için vpn kullanırlar. Onlar için güvensiz bağlantılar, birilerinin konuşmalarınızı dinlemesi gibidir.Seyyahlar:
Galatasaryın şampiyonlar ligi maçı yayınlandığı anda canlı izlemek onlar için en önemlisidir. En sevdikleri tv dizisinin alt yazılarını beklemeden ya da Türkiye için yayın zamanını beklemeden hemen canlı izlemek, kendi lokasyonuna yasak olan internet radyolarını dinlemek isterler, ya da özelliklerini çok beğendikleri yeni bir web servisini ya da uygulamasını kullanmak isterler ama sadece bazı ülkelerden bu servislerin kullanımına izin verilmiştir. Bu sebeble vpn onlar için vazgeçilmezdir.
Üsttekilerin karışımı:
Üstteki gruplara dahil değilseniz, onların bir karışımı olabilirsiniz. Tüm bu örnekler için VPN servisi faydalı olaiblir, ister kendinizi korumak, ister işinizle ilgili hassas verileri koruyup kovulmaktan kurtulmak, isterse telif hakları savunucularından kaçmak için.
vpn-tuneli
Yukarıdakilerden hiçbirinin size uymadığını düşünseniz bile aslında VPN kullanmanın size yararları çoktur.Seyehat ederken ya da çalışırken güvenilir olmayan ağlardan (ağın sahibi olmadığınız ya da yönetimi sizde olmayan ağlar, ya da ağı yöneten kişişye güvenmediğiniz durumlar. ) internete bağlandığınızda aslında mutlaka VPN kullanmalısınız. Bir kahvecide laptopunuzu açıp, oranın kablosuz ağından facebook’a girmeniz ya da hava limanlarında telefonunuzun wireless’ından epostalarınızı kontrol etmeniz, sizi potasnsiyel bir güvenlik riskine sokar.


VPN’i kaliteli yapan nedir?
VPN sağlayıcılarının kalitesini, sunucu lokasyonları, sunucu sayısı, bağlantı protokolleri, bağlantı hızları ve ücret belirler.
Nelere dikat etmeniz gerektiği altta sıraladık:Protokol:
VPN ‘leri araştırdığınızda openVPN, PPTP, L2TP ve diğer vpn tipleri ile karşılaşırsınız. Teknik değilseniz kafanız karışabilir. Tüm bu protokol tipleri güvenli bağlantı sağlamaya yarayan protokollerdir. Çoğunun son kullanıcı için aslında bir anlamı da yoktur. Herbir protokolün kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin PPTP bağlantınıza hız kazandırmakla beraber beraber içinde güvenlik açıkları da barındırmaktadır. Daha bilinçli kullanıcılar ipsec ve SSL (openvpn) istemcileri kullanırlar.
VPN Sunucu LokasyonlarıSunucu Lokasyonları:
VPN ‘i kullanma amacınıza bağlı olarak, vpn sağlayıcınızın hangi ülkelerde sunucuları olduğu önemlidir. Ne kadar fazla ülkede sunucuları varsa o kadar avantajlıdır.
Örneğin ülkenize yasak yani lokasyon kısıtlaması olan bir siteden örneğin, İngiltere’de canlı bir TV kanalı izlemek istediğinizde, vpn sağlayıcınızın İngiltere’de sunucusu olduğundan emin olmalısınız. Örneğin şampiyonlar ligi maçını Rusya’dan yayın yapan bir kanaldan izlemek istediniz, o halde sağlayıcınızın Rusya’da sunucuları olması oldukça avantajlıdır.
Loglama:
VPN’e bağlandığınızda, VPN sağlayıcınıza güveniyorsunuz demektir. Çünkü tüm verileriniz onların sunucuları üzerinden geçmektedir. Siz gene de birçok sadırgandan korunmuş olursunuz ancak gezinti kayıtlarınızı vpn sağlayıcınız sucunularında tutuyor olabilir. Download’çu ya da Gizlilik meraklısı ve güvenlik delisi gurubundaysanız bu sizi oldukça rahatsız edecektir. Bu sebeble üye olmadan önce vpn sağlayıcınızın güvenlik politikalarını okumanızı tavsiye ederiz.

Mobile vpn saklansana
Mobil Uygulama:
VPN servis sağlayıcısına para veriyorsanız (aslında ücretsiz olanları bile kullansanız), bunu tüm cihazlarınızda kullanabilmelisiniz. Çoğu kaliteli vpn sağlayıcı desktop ve mobil uygulamalarını kullanıcıarına sağlamaktadır. Aynı anda hem mobilde hem masaüstü bilgisayarınızda kullanbilmeniz de artı bir özelliktir.


Ücret:
Son olarak ücret. Ücretsiz VPN’lerin gizlilik politikalarını mutlaka okuyun. Ücretsiz ve ücretli VPN’lerin arasında güvenlik açısından önemli farklar olabilmektedir.


Ücretsiz VPN sağlayıcıları aktivitelerinizi kayıt altında tutabilirler, ve gezinme davranışlarınıza göre özel reklamlarla canınızı sıkabilirler. Kullanım alışkanlıklaırınızı belirleyip, ilerisi için size gösterecekleri potansiyel reklamları belirleyebilirler. Daha az sayıda sunucuları olmaktadır ve gizliliğe, paralı olanlar kadar önem vermezler. Çok iyi hizmet verenler vardır ancak gezintilerinizin kayıt altına alınması yani loglama ve gizlilik sizin için önemliyse ücretsizlerden sakınmanız gerekir.

Gene de bütçeniz çok kısıtlıysa ve hızlı çabuk ortalama bir güvenlik arıyorsanız sizin için çok iyi bir seçim olabilirler.
Üyelikli VPN sağlayıcıları gizliliğinizi ve güvenliğinizi daha ciddiye alırlar, çünkü zaten bunun için para vermişsinizdir. Kullanıcı davranışlarını kaydetmezler ve size reklam göstermezler. Gerçekten nette hiçbir verinizin kayıt altına alınmasını istemeyen kişilerdenseniz, gizlilik ve güvenlik sizin için önemliyse, ücretli servisleri tercih etmek sizin için avantajlıdır.


NOT:REKLAM GİBİ BİR AMACIM YOK

Kaynaklar:http://torrentfreak.com/
deadspin-quote-carrot-aligned-w-bgr-2<\/title><path d="M10,3.5l3-3,3,3Z" style="fill:%23fff;stroke:%23fff"/><path d="M0,3.5H10l3-3,3,3H26" style="fill:none;stroke:%231b3a4d"/><\/svg>')}.f_branding_on.blog-group-deadspin .editor-inner.post-content .pu
Konu PROHACKTR41 tarafından (17-08-2017 21:17 Saat 21:17 ) değiştirilmiştir.
ilkbey43 Teşekkür etti.
'TÜRKÇÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Mesajlar:
2.058
Konular:
277
Teşekkür (Etti):
980
Teşekkür (Aldı):
492
Ticaret:
(0) %
11-08-2017 20:32
#2
yazı rengini degiştirmeni öneririm kardeşim zor okunuyor
yada benim gözler sıkıntılı
yinede eline saglık
n0on - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2017
Yaş:
8
Mesajlar:
1.017
Konular:
31
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
113
Ticaret:
(0) %
11-08-2017 20:40
#3
Hocam kör oldum
---------------------
"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum.Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdtâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir."
Mustafa Kemal Atatürk
Black-Coder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2013
Yaş:
23
Mesajlar:
1.074
Konular:
117
Teşekkür (Etti):
333
Teşekkür (Aldı):
170
Ticaret:
(0) %
11-08-2017 23:22
#4
Konu bence direk çöp kutusuna taşınmalı ne biçim renk seçimi yazı okunmuyor gözleri yoruyor, yöneticiye şikayet edildi.
---------------------
Black-Coder kullanıcısının imza signatürünü görme yetkisine sahip değilsin veya erişime engellendin.
Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsan site yöneticileriyle iletişime geç.
TurkHackTeam.Org/Net © 2002 - 2019
MWM
MWM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
215
Konular:
23
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
11-08-2017 23:23
#5
Kör Oldum
Hacking474 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
230
Konular:
67
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
6
Ticaret:
(0) %
11-08-2017 23:53
#6
Ben gayet iyi okuyorum
PROHACKTR41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
1.918
Konular:
295
Teşekkür (Etti):
270
Teşekkür (Aldı):
441
Ticaret:
(0) %
12-08-2017 00:24
#7
Alıntı:
Black-Coder´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu bence direk çöp kutusuna taşınmalı ne biçim renk seçimi yazı okunmuyor gözleri yoruyor, yöneticiye şikayet edildi.
boş ihbar
Ve demene gerek yok
Konu PROHACKTR41 tarafından (12-08-2017 14:21 Saat 14:21 ) değiştirilmiştir.
tengriyiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
ankara.
Mesajlar:
741
Konular:
70
Teşekkür (Etti):
68
Teşekkür (Aldı):
166
Ticaret:
(0) %
12-08-2017 00:27
#8
İçerik güzel ama konu kötü, şuan gözlük almaya gidiyorum düzenlenmeli
---------------------
Tengri Türüküg Közedzün Yegedzün.
<script language="JavaScript">alert("T E N G R İ Y İ Z");</script>
PROHACKTR41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
1.918
Konular:
295
Teşekkür (Etti):
270
Teşekkür (Aldı):
441
Ticaret:
(0) %
12-08-2017 16:25
#9
Alıntı:
tengriyiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İçerik güzel ama konu kötü, şuan gözlük almaya gidiyorum düzenlenmeli
Duzelttim
aykut456 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
13
Konular:
3
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
12-08-2017 20:43
#10
saol hocam

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı