THT DUYURU

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Siber Güvenliğe Giriş Kılavuzu // 'Taipan

'Taipan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2015
Mesajlar:
3.874
Konular:
87
Teşekkür (Etti):
935
Teşekkür (Aldı):
1400
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 20:56
#1
Siber Güvenliğe Giriş Kılavuzu // 'Taipan
Merhabalar arkadaşlar bu konumda siber güvenlik alanına giriş yapacaksak nasıl bir yol izlemeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz ve kendimizi geliştirmek için neler yapabiliriz bunları anlatmaya, kaynaklar (konunun sonunda) ve örnekler vermeye çalışacağım. Öncelikle belirtmek istediğim birkaç şey var bunlardan bir tanesi şuan konu açtığım kategorideki http://www.turkhackteam.org/siber-gu...erekenler.html adlı Kenzaii hocamızın açtığı konudan haberim var. Şimdi böyle bir konu forumda var neden bir tane daha açıyorsun diyecek olan arkadaşlarımız çıkabilir. Kesinlikle söyleyebilirim ki bu konu tamamen doğru bir konu lakin şahsıma göre eksik bir konu. Bu yüzden daha geniş çaplı bir konu olması için bu konuyu hazırladım. Belirtmek istediğim bir başka şey ise konuda belirteceğim her şey bazı kesimler veya kişiler tarafından doğru bulunmayabilir ki elbette ben de söylediğim her şey doğru diyemem lakin yanlış gördüğünüz şeyleri ETİK kuralları çerçevesince medeni bir şekilde konuyu baltalamadan konu altında tartışıp fikir alışverişi yapabiliriz. Bunları belirttikten sonra daha fazla uzatmadan konumuza giriş yapalım.

Siber güvenlik denilince aklımıza birçok alan gelebilir. Aslında siber güvenlik şahsıma göre tek bir alan değil bir alanlar topluluğudur. Ben bu konuda ise kendi bilgimin olduğu kadarıyla “Web Güvenliği” ve “Ağ Güvenliği” alanlarında ki dikkate alınması gereken şeylerden bahsedeceğim. Bu iki alan kanımca aslında tamamen keskin sınırlarla birbirinden ayrılamazlar yani ben ağ güvenliğine yöneleceğim diyip web’e hiç bakmamak yada sıfır bilgim var demek mümkün olamaz. İki alan birbiriyle ilişki içinde bulunan, kesişim kümelerinin olduğu alanlardır. Bu yüzden konudaki başlıkları tek tek Web ve Ağ olarak ayırmadım. Bu hususu da belirttikten sonra izleyeceğimiz yoldaki köşe taşlarımıza geçelim.


1)Mantık-Sorgulama:

Bu konunun en önemli ve üzerinde en çok durulması gereken maddesi olarak “Mantık ve Sorgulama”yı görüyorum. Bu madde siber güvenlikte hangi alanla ilgilenirseniz ilgilenin hepsi için birinci madde niteliğindedir. Zaten bu maddeden sonra bahsedeceğimiz maddeler aslında bir nevi bu maddenin alt dallarıdır yani mantığı kavramak için yapılması ve bilinmesi gereken şeylerdir.

Yaptığınız veya yapacağınız işin çalışma mantığını ve nedenini bilmezseniz asla tam olarak belli bir konuma gelemezsiniz. Hazır bilgi üzerinden belli bir yere kadar gidebilirsiniz lakin devamında tıkanırsınız. Bu olay siber güvenlikte de geçerlidir. Kullandığınız sistemin çalışma mantığını bilmezseniz, ben bu butona bastım ama bastıktan sonra arkada nasıl olaylar döndü, arkada gerçekleşen olaylar neden bu şekilde gerçekleşti diye sorgulamazsanız 3-0 geride başlarsınız.

Hayatta her zaman sorgulamak insana bir şeyler kazandırır ama kaybettirmez. Eğer işin mantığını bilirseniz ve mantığını bilmek için sorgularsanız üstüne katacağınız bilgileri temelin üstüne oturtmak daha kolay olur. Bunun içinde kullanacağımız üç adet sorumuz var bunlar: Ne, neden ve nasıl. Çok sevdiğim bir hocam olan Engür Pişiricinin bir eğitimde bize en çok yönelttiği ve kafamıza vura vura sordurduğu sorulardır bunlar. Engür hocamın çok sevdiğim de bir sözü vardır onu da burada belirtmeden geçmeyeyim: “Eğer bir şeyin güvenliğini öğrenecekseniz öncelikle o şeyi bilmeniz gerekir. Bla bla güvenliğini öğreneceksen o bla bla’yı bileceksin. Ağ güvenliği öğreneceksen önce ağ bileceksin.” der bizi de ayak üstü fırçalar bu üç soruya yöneltirdi. Bu üç soruyu yönelterek sorgumuzu yapar ve işin mantığını kafamıza oturturuz. Bunu bir örnek ile size açıklamaya çalışayım.

DNS’i ele alalım. DNS’e dair yönelteceğimiz sorularımızı yukarıda belirttik. DNS ne? DNS neden var, ne işe yarar? DNS nasıl çalışır? Sorularımızı bu sırayla yöneltirsek temelimizi oluşturmamız daha kolay olur. Öncelikle DNS’in ne olduğunu sonrasında DNS’in tanımını bilerek ne işe yaradığını ve neden kullanıldığını en sonunda ise bunların ışığında DNS’in çalışma mantığını öğrenerek bu kavramı tamamen kafamızda oturturuz. Peki biz bu yolları izleyerek nasıl bir kazanım elde etmiş oluruz? İşin mantığını bildiğiniz için kendinizi saldırganın yerini koyarak DNS’in çalışma adımlarındaki güvenlik açıklarını, zaafiyetleri fark eder ona göre önleminizi alırsınız. Ya da bir sisteme sizden pentest yapmanız istenirse de bu bildiğiniz eksiklikleri kullanırız. Mesela DNS’in ve internet’in çalışma mantığını eğer anlayamazsınız “Ortadaki Adam Saldırısı”nı tam olarak kavrayamaz, kavrasanız bile tek yönlü olarak bilip çeşitli varyasyonlar üretemezsiniz.
2)Ağ(Network):

Yukarıda da belirttiğim gibi eğer kollayı sıvayıp ağ güvenliğine dalmak istiyorsak önce ağ öğrenmemiz, ağ temellerini atmamız gerekir. Yani eğer sektörde “Ya ben ağ güvenliğiyle uğraşıyorum ama ağ bilgim yok” derseniz size karşınızdakiler bir yerleriyle gülerler. Protokolleri, protokollerin çalışma mantığını, birbirleri ile ilişkilerini, ağ mantığını bilmeden yapamayız. Mesela bir önceki konumda bkz: http://www.turkhackteam.org/siber-gu...me-taipan.html NMAP’i anlattım ve mantığı üzerinde durdum. Eğer siz konuda verdiğim ağ temellerine vakıf olmadan konuyu okursanız NMAP’in çalışma mantığını anlamanız da o kadar zor olur.Mesela ağ ve bir sonraki madde olan web için kendi bölümümden bir örnek vereyim. Eğer siz insan(makina,sistem) fizyolojisini(normal işleyiş) bilmezseniz patolojisini(aksaklıklar, hasar, açıklar, zaafiyetler) anlayamazsınız. Yani mesela bir sistem’in yönetimini gerçekleştiriyorsunuz ve çalışan işlemlerde birkaç şey var, bunların sistemin normal işleyişinde var olması gereken olaylar mı olduğunu yoksa sistemdeki bir zaafiyetten mi kaynaklandığını anlamanız için öncelikle sistemin normal işleyişinin nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Aynı şekilde bir sisteme pentest yapacaksanız da ağ’ın temelindeki açıkları ve sömürülebilir noktaları bilip ona göre bildiğiniz zaafiyetlere yönlenirsiniz. Misal TCP syn attack yapacaksanız yada IP sahteciliği yapacaksanız(teorikte evet de pratik de çok zor) TCP’yi bilmelisiniz.

TCP’yi bilmelisiniz derken demek istediğim “Açılımı Transmission Control Protocol’dür, TCP/IP protokol takımının aktarım katmanı protokollerinden birisidir. Gelişmiş bilgisayar ağlarında paket anahtarlamalı bilgisayar iletişiminde kayıpsız veri gönderimi sağlayabilmek için TCP protokolü yazılmıştır.” şeklinde bana TCP’yi anlatmanız değildir. TCP bilmek derken çalışma mantığını, neden ihtiyaç olduğunu, ne olduğunu anlatmanızdır.

Ağ hakkındaki bilgilerinizi pekiştirmek için Cisco’nun bir simülasyonu var bunu kullanabilir. Kendi ağınızı kurup üstünde denemeler yapabilir, işleyişi takip edebilirsiniz. Bunu da belirtmiş olayım.


3)Web:

Evet gelelim en sevdiğim maddelerden birine. Bu maddeyi çok seviyorum çünkü bu madde forumda çoğunluğunun temel olarak ne kastedildiğini şahsıma göre anlamadığı ve çok iyi bildiğini iddia ettiği bir maddedir. Öncelikle gelelim şimdiliye kadar anlatılmış olan şahsıma göre de yanlış olan Web temeline. Bu temel şu şekilde: “Önce CMS Bruteforce, sonrasında Havij ile Sql İnjection bunun bir tık üstü olarak Sqlmap ile (temel düzeyde) sql injection, shell atma, config çekme....” ilerleyip gidiyor. Hatta hatırı sayılır kişiler tarafında “en basitinden (SQL,İSS,RFI,LFI,XSS)” şeklinde açıkların bilinmesi önerilmiştir. Şimdi adım adım bu temeli bir ele alalım.a)CMS Bruteforce:

Allah affetsin zamanında ben de yaptım. Lakin sonrasında doğru yolu buldum. Şimdi burayı okuyanların aklına şu gelmesin. “CMS bruteforce yapanları aşağılıyor, hor görüyor.”. Birincisi bunu yapmam kendi ilkelerime aykırı gelir ikincisi bunu yapmak haddime değildir. Ben burada bunun yanlış kullanımını anlatacağım.

Şimdi ilk gelenlere CMS bruteforce ile başla denir. Karşıdaki de okeyler başlar CMS Bruteforce’a. Öncelikle burada ki yanlış yeni gelen ve temel olarak nerden başlamalıyım diyen kişiye temel diye CMS Bruteforce’u vermek. Şimdi gelelim ikinci yanlışa. Ben kimseye sakın CMS Bruteforce kullanma demem. Kullanacaksan kullan lakin orda 2 tane butona basıp çıkan siteyi burda allayıp pullayıp pazarlarsan ve başka insanlara bununla hava atarsan işte o zaman laf ederim. Arkadaşlar CMS Bruteforce’u kullanacaksanız kullanın ama lütfen çalışma mantığını bilerek kullanın. Hani diyorsanki kardeş ben günde illa bir defa CMS bruteforce açmadan yapamıyorum. Açın açmayın diyen yok lakin o program arkada neler yapıyor? Neden ben bu butona basıyorum. Bu butona bastığımda arkada noluyor? Bunları düşünerek araştırarak yapın.Burda dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var. Bakın en baştan beri “Bruteforce” yapmayın demiyorum “CMS bruteforce” yapmayın, illa yapacaksanız da çalışma mantığını bilerek zevk için yapın diyorum çünkü bruteforce yapma dersek yanlış yapmış oluruz. Bruteforce doğru şekilde ve bilinçli kullanımlarında çok etkili ve bazen kullanılması şart olan bir yöntemdir. Bunun da altını çizelim.


b)SQL Injection:

Şimdi de buradaki yanlışlara değinelim. Kişiye öncelikle birkaç tane video atıp(sql açığı sorgulama, havij kullanımı, sqlmap kullanımı) sql injection yarım yamalak anlatılır. Bu birinci yanlışımız. İkinci yanlışımız ise “en basitinden (SQL,İSS,RFI,LFI,XSS)” tırnak içinde belirtildiği gibi bu açıkları basit olarak görmek. Madem bu kadar basit açıklar ve bu kadar kolay öğrenilebiliyor ise neden bu beyanlarda bulunan kişileri HackerOne tarzı sitelerde çok yüksek miktarlı ödemeler yapan şirketlerden ödül almış şekilde göremiyoruz?Şimdi gelelim Web’in şahsıma göre doğru olan temeli nedir ve nasıl atılmalıdır o bölüme. Eğer kişiye web temeli verilecekse bunlar zaafiyetler değil web’in kendisi olmalıdır. Php, js, css, html, veritabanı yönetimi gibi şeyler verilmelidir ki kişi zaafiyetleri anlayabilsin. Buna 3 tane örnek vereceğim ilk örneğimiz “SQL injection” üstünden olacak. En basitinden mesela elinizde bir site var ve sitede sql var mı diye kontrol edeceksiniz. Nasıl yapılması anlatıldı? Sonuna tırnak işareti koyarak. Bizim yapmamız gereken şey neden tırnak işareti koyuyoruz? Ya da tırnak işareti yerine ünlem işareti koysak olmaz mı , olmazsa neden olur, olmazsa neden olmaz? Bu soruları yöneltmek ve atıyorum SQLMAP kullanıyorsunuz diyelim yada manuel olarak yapıyorsunuz. Select, where, get gibi girdileri neden veriyoruz? Bunlar neden bize bu çıktıları veriyor? Şeklinde sorular yönetip SQL sisteminin çalışma mantığını ve nasıl işlediğini bilmeliyiz ki bu soruların cevaplarını alabilelim.

İkinci örneğimiz ise XSS zaafiyeti üzerinden olacak. Mesela XSS zaafiyeti var mı diye kontrol ediyorsunuz, atıyorum bunu alert verdirerek yapmaya çalışıyorsunuz ama biz bu alert’i nasıl verdiriyoruz, bu alert neden çıkıyor? Diye sorular yöneltmeliyiz. Alert’i verdirirken js kodu çalıştırıyorsunuz. Bu yüzden JavaScript bilmeliyiz. Eğer javascript bilmeden ben xss açığı kullanıyorum falan derseniz sadece kendinizi kandırmış olursunuz.Üçüncü örneğimiz ise yine çok kullanılan yöntemlerden biri olan Login Bypass yönetimiyle ilgili olacak. Siz admin panelini karşınıza aldınız gittiniz admin ve pass bölümüne ''Or'='Or'' veya 1'or'1'='1 yazdınız panele girdiniz. Peki biz bu kodları kullanarak sisteme giriş nasıl yaptık? Neden bu kodları kullandık? Mesela ben “Taipan’=’Taipan” yazsaydım sisteme girmez miydi? Girmezse neden girmezdi veya girseydi neden girerdi? Şeklinde soruları yöneltip bunların mantığını kavramaya temelini öğrenmeye çalışmalıyız. Web konusunda diyebileceklerim bunlar.


4)Temel Linux Bilgisi:

Arkadaşlar size gidip kali linux kurun veya ubuntu kurun falan demeyeceğim lakin sanal makinede de olsa bir linux dağıtımına sahip olmanızı öneririm. Linux bilgisi sektörde vazgeçilmeyen şeylerden biridir. Temel komutları, dizinleri, server yönetimini, önemli dosya ve klasörleri bilmeniz gerekmektedir. Bash script yazamayan insan kendine şahsıma göre güvenlikçi dememelidir. Mesela çoğumuzun yaptığı bir şeyden örnek vereyim. Forumda birçok konuda anlatılan bir şeyden bahsedeceğim “Shell Atma”. Gittik bir siteye shell’i bastık shell ekranı karşımızda konularda hep “public_html” sekmesine ulaşmamız istenir. Peki neden bu sekme? Bu sekme aslında neye karşılık geliyor? Ya da shell üzerinde linux komutları çalıştırılabilir mi? Bu soruların cevaplarını alabilmemiz için linux temellerini bilmemiz gerekir. Tersten bakacak olursak mesela siz bir linux server’a sızdınız yada o server’ın üzerindeki siteler ve server size emanet. Siz nereye bakmalısınız? Hangi dizin’e dikkat etmelisiniz? Hangi dosyalardan bilgi toplayabilir yada toplanmasını engelleyebilirsiniz? Bu soruların yanıtları için de temel düzeyde linux bilgisi gereklidir. He tabi kimseye linux bilgini temelde tut, windows bilme falan demiyoruz yanlış anlaşılmasın. Windows bilgisinin de olması gerekmektedir tabi ki. Genel olarak işletim sistemleri hakkında bilgi diyebiliriz.5)Python

Şimdi burda python dedim diye diğer dilleri es geçin demiyorum sakın yanlış anlaşılmasın. Daha yaygın ve basit kullanımından ötürü python diyorum. Python bilmek cidden hayat kurtarıyor. Python temellerinizi sağlam atıp “Python 4 Hackers” kısmına geçmenizi öneririm. Konunun en sonunda vereceğim CTF linkindeki soruları inceleyip neden bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.
6)İngilizce

İngilizce olmadan belli bir yere kadar ilerleyebiliyorsunuz lakin kaynak konusunda çok sıkıntı çekiyorsunuz. Genelde düzgün ve faydalı kaynakların çoğunun ingilizce olması, Uluslararası iletişim dili olması, sektörde kullanımının yaygın olması nedeniyle ingilizce çok önemli bir köşe taşı.


7)Eğitimler ve Konferanslar

Türkiye’de ücretsiz birçok eğitim bulunmakta. Genelde eğitimler konferanslarla beraber olurlar lakin sadece konferanslar da olabiliyor. Kendinizi geliştirmeniz açısından eğitimler ve konferanslar çok önemli çünkü kısa sürede işin ehli kişilerden bilgi alımı yapıp genelde bunu test etme imkanı da buluyorsunuz. Mesela Türkiyede aklıma gelen birkaç tane ücretsiz eğitim veren(sınavla veya sınavsız),konferans düzenleyen etkinlik yazayım: Hacktrick, Linux Yaz Kampı, BGA, Cezeri SGA, CSCon, Akademik Bilişim Günleri, Lostar Yaz Kampı, Özgür Web Günleri şimdilik aklıma gelenler bunlar lakin konunun sonunda birçok şirket, topluluk ve şahıs linki vereceğim oradan takip edebilirsiniz. Ek olarak ücretli eğitimler de var ancak onları paylaşmak istemedim araştırıp bulabilirsiniz.

Bir de DD co-adminimizin oluşturduğu bir liste var onu da ekleyeyim


Kod:
https://twitter.com/DDenekk/status/936258887598198784

8)CTF’ler

Abi büyük küçük demeyin gördüğünüz CTF’e katılabiliyorsanız katılın. CTF’ler edinilen bilgilerin pekiştirilmesinde ve yeni bilgiler edinilmesinde çok etkili bir yöntem. E tabi birde işin ucunda ödül de oluyor. CTF’lerin başka güzel bir yanı ise soruları çözmek için uğraşırken araştırma yapıyorsunuz ve bu zaman diliminde araştırma yapıp öğrendiğiniz bilgiler başarıyla birleşince akılda daha çok kalıcı oluyorlar. Yukarıda belirttiğim şirket, topluluk veyahut etkinliklerde eğitime girişler genelde ctf ile oluyor yada eğitim sonunda CTF düzenleniyor. Bunlara ek olarak kendiniz istediğiniz zaman uğraşabileceğiniz CTF’ler için konu sonunda birkaç tane link vereceğim ordan girip uğraşabilirsiniz. Ayrıyetten üst düzey CTF’ler hariç çevremdeki arkadaşlarla mizah olarak belirlediğimiz ve girdiğimiz CTF’lerde karşımıza birçok kez çıkan “CTF’in 5 Farzı” dediğimiz unsurlar var onları da şöyle dizeyim:

-Linux Bilgisi
-Python Bilgisi
-Wireshark
-Kriptoloji(Ciddi matematik ister)
-Think Simple

Hele sonuncusu yani basit düşünme bazen soruların cevaplarını görünce o kadar içinizi acıtıyor ki “Lan ben neler yaptım bu muymuş” falan diyorsunuz. Bunları da belirtmiş olup yukarıdaki maddelerin önemini kavrayabilmeniz için son zamanlar bir CTF olan STMCTF’in sorularının ve çözümlerinin olduğu bir linki paylaşıp bir sonraki ve son maddemize geçelim. STMCTF’in sorularını incelemenizi kesinlikle öneririm. Şahsen hem ufkumu açtı hem de ne kadar düşük bir seviyede olduğumu fark edip çalışma azmi verdi.


Kod:
https://github.com/stmctf/stmctf17


9)Sektördeki Abilerimiz, Topluluklar ile Günceli Takip Etmek:

Başlık biraz uzun ama maddeyi tamamen açıklar şekilde oldu. Türkçe kaynak sıkıntısı çekmemek için sektörde yer sahibi olan kişileri, toplulukları ve sayfaları takip ederek blog yazılarından, makalelerinde ve incelemelerinden faydalanmak size çok şey katar. Bunlara ek olarak da günceli takip ederek yenilikleri öğrenir ve kendi bilgilerimizle pekiştirip anlamaya çalışarak fransız kalmamış oluruz. Bu madde ile ilgili olan linkleri de konunun sonunda sizlerle paylaşacağım.


Sektördeki Abilerimiz:Kod:
https://twitter.com/MertSARICA
https://twitter.com/dimakoci_
https://twitter.com/mertcangokgoz
https://twitter.com/erdem_kayar
https://twitter.com/0x94
https://twitter.com/GurayYildirim
https://twitter.com/m3karadag
https://twitter.com/KoAkinci
https://twitter.com/cihanmehmets
https://twitter.com/AltnokBesim
https://twitter.com/mdisec
https://twitter.com/Barknkilic
https://twitter.com/hlldz


Şirketler, Topluluklar ve Sayfalar:
https://twitter.com/Lostar
https://twitter.com/InnoveraBT
https://twitter.com/canyoupwnme
https://twitter.com/pentestblog
https://twitter.com/nixcraft
https://twitter.com/defcon
https://twitter.com/cyberstruggle
https://twitter.com/Hackers_toolbox
https://twitter.com/_aucc
https://twitter.com/netsparkertr[/code]


CTF’ler ve Lablar:


Kod:
ctf.canyoupwnme.me
ctftime.org
https://www.vulnhub.com
https://pentesterlab.com


Bloglar ve Kaynaklar:


Kod:
http://python4hackers.com/
https://github.com/fatihacet/turkcekaynaklar-com
https://www.mertsarica.com/
https://mertcangokgoz.com
http://ahmetkotan.com.tr/
http://www.halitince.net/
https://www.wonderhowto.com/
https://www.teakolik.com
https://www.gurayyildirim.com.tr/
http://www.gokhanyuceler.com/
https://www.mehmetince.net/
https://github.com/Hack-with-Github/Awesome-Hacking
http://alperbasaran.com/
https://www.netsparker.com/blog/
phrack.org

Evet arkadaşlar konunun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konudan önce beni uyaran birkaç kişi oldu kardeşim uğraşıyorsun açacaksın ama millet bildiğinden pek şaşmaz diye benim amacım bir kişi de olsa insanların biraz daha bilinçlenmesidir. Bir de “la bu kadar şey yazdın da sanki kendin yapıyor musun” diyebilirsiniz. Barış Manço’nun sevdiğim bir sözü vardır “Barış söyler de kendi bir ders alır mı?” diye bende de o hesap Herkese iyi akşamlar dilerim.
---------------------
Man In The Middle

#Kalbimizdesin Solo-Türk


Konu ZoRRoKiN tarafından (25-12-2019 09:59 Saat 09:59 ) değiştirilmiştir.
0x762 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RAdministrator
Üyelik tarihi:
04/2007
Mesajlar:
38.814
Konular:
462
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
4095
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 20:57
#2
Ön sayfadan #Rez. Eline sağlık
---------------------
siberdrone15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2016
Mesajlar:
4.431
Konular:
524
Teşekkür (Etti):
1797
Teşekkür (Aldı):
776
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 20:58
#3
efsane.
MwTugi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbaratçı
Üyelik tarihi:
05/2016
Nereden:
Nereye !
Yaş:
5
Mesajlar:
4.886
Konular:
376
Teşekkür (Etti):
334
Teşekkür (Aldı):
1618
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 21:06
#4
Sen muhteşem bir detaysın.
Ellerinde sağlık böyle kaliteli konular gelmez kolay kolay dostlar kıymetini bilin (:
---------------------
Düşme!
Düşersen, bağımsızlığını ilan eder dostların,
Düşünce, bütün düşüncelerin değişir hayata dair.
Yılanın ne kadar masum, kurdun suçsuz, çakalın çakal olmadığını anlarsın iki yüzlü insanları görünce
,
Düşme!

10'uncu Köyden!
MH99 Teşekkür etti.
Ultra723 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2013
Nereden:
sitemap.xml
Yaş:
9
Mesajlar:
2.717
Konular:
555
Teşekkür (Etti):
250
Teşekkür (Aldı):
504
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 21:12
#5
Ne güzel de anlatmışsın, ellerine sağlık, ben bu işlerde uzman olduğumu hiç bir zaman öne sürmedim / sürememde fakat CTF'leri çözmemiz ve öncü abilerimizin Blog yazılarını okumamız bizim için biçilmez bir kaftan olacaktır

Ayrıca Brute force yöntemi sözde lamer'lik değil bence Halen bazı yöntemlerin içinde brute force yöntemi kullanılıyorr... diye biliyorum ^^
---------------------
к. αтαтüяк

---> “Para ya da mal çaldığınızda birileri onun kaybolduğunu anlarlar. Bilgi çaldığınızda çoğu zaman bunu kimse fark etmez, çünkü bilgi hâlâ ellerindedir.”


- Kevin Mitnick


A8Yxqrk=+K+5
KurokoTetsuya, MH99 Teşekkür etti.
Dèfacer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Mesajlar:
2.606
Konular:
314
Teşekkür (Etti):
380
Teşekkür (Aldı):
544
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 21:13
#6
Çok uzun bir konu olmuş ellerine sağlık
--------------------- "Zamanı Gelmiş Bir Fikrin Önünde Hiçbir Ordu Duramaz."
MH99 Teşekkür etti.
'Taipan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2015
Mesajlar:
3.874
Konular:
87
Teşekkür (Etti):
935
Teşekkür (Aldı):
1400
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 21:15
#7
Alıntı:
Ultra723´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne güzel de anlatmışsın, ellerine sağlık, ben bu işlerde uzman olduğumu hiç bir zaman öne sürmedim / sürememde fakat CTF'leri çözmemiz ve öncü abilerimizin Blog yazılarını okumamız bizim için biçilmez bir kaftan olacaktır

Ayrıca Brute force yöntemi sözde lamer'lik değil bence Halen bazı yöntemlerin içinde brute force yöntemi kullanılıyorr... diye biliyorum ^^
Bruteforce kısmını aynı şekilde bende konu da altını çizdim zaten


Güzel yorumlar için teşekkürler
---------------------
Man In The Middle

#Kalbimizdesin Solo-Türk


0x762 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RAdministrator
Üyelik tarihi:
04/2007
Mesajlar:
38.814
Konular:
462
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
4095
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 21:17
#8
Alıntı:
Ultra723´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne güzel de anlatmışsın, ellerine sağlık, ben bu işlerde uzman olduğumu hiç bir zaman öne sürmedim / sürememde fakat CTF'leri çözmemiz ve öncü abilerimizin Blog yazılarını okumamız bizim için biçilmez bir kaftan olacaktır

Ayrıca Brute force yöntemi sözde lamer'lik değil bence Halen bazı yöntemlerin içinde brute force yöntemi kullanılıyorr... diye biliyorum ^^
Bahsettiği cms brutforce denilen araç. Kaba kuvvet saldırısı bazı durumlarda gerçekten işe yarıyor. BurpSuite kullanırken elle deneme yapmak yerine genelde otomatik olarak denerim ama cms brutforce atıyorsun siteyi admin pass bilgisini akşam bırak sabaha 5-6 site düş zaten wordpress olduğu için temel mantık aynı gir siteye at indexi çek bi zone gir foruma paylas. Nasayı hackleyende o kadar ego yok .
---------------------
MH99 Teşekkür etti.
'Taipan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2015
Mesajlar:
3.874
Konular:
87
Teşekkür (Etti):
935
Teşekkür (Aldı):
1400
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 21:18
#9
Alıntı:
'TURKSTFN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bahsettiği cms brutforce denilen araç. Kaba kuvvet saldırısı bazı durumlarda gerçekten işe yarıyor. BurpSuite kullanırken elle deneme yapmak yerine genelde otomatik olarak denerim ama cms brutforce atıyorsun siteyi admin pass bilgisini akşam bırak sabaha 5-6 site düş zaten wordpress olduğu için temel mantık aynı gir siteye at indexi çek bi zone gir foruma paylas. Nasayı hackleyende o kadar ego yok .
İyi hatırlattın aslında bi ara burpsuite de anlatmak lazım üşenmezsem
---------------------
Man In The Middle

#Kalbimizdesin Solo-Türk


KurokoTetsuya, MH99 Teşekkür etti.
AquieLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2014
Nereden:
aquu.php
Mesajlar:
4.003
Konular:
629
Teşekkür (Etti):
817
Teşekkür (Aldı):
2301
Ticaret:
(0) %
14-11-2017 21:19
#10
Tebrikler Taipan.İşin mantığını kavramak en önemlisi.Bu alanda başarılı olmak isteyen bireyler olaylara farklı açıdan bakabilme yeteneklerini geliştirmeliler.Açtığın konular kaliteli yeni arkadaşların muhakkak senden öğrenecekleri şeyler var.

Edit:Brute Force ile ilgili görüşüm şu ;
yeni başlayan biri buradan başlamalı çok net.Ama öğrendikten sonra artık bunu bırakmalı sabahtan akşama site düşmesi için beklememeli.Deneme-Yanılma yöntemlerini daha zekice hedef kişiler,sistemler için kullanmalı.Deneme-yanılma yöntemini CMS Brute force ile göstermek biraz yanlış olmuş.
---------------------

WWW.TÜRKHACKTEAM.ORG/TV
- AquieLL -
Siber Güvenlik
Konu AquieLL tarafından (14-11-2017 21:23 Saat 21:23 ) değiştirilmiştir.
MH99 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler