Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Siber Güvenlik (https://www.turkhackteam.org/siber-guvenlik/)
-   -   Siber Zorbalık Nedir? / SessizKalpler (https://www.turkhackteam.org/siber-guvenlik/1633666-siber-zorbalik-nedir-sessizkalpler.html)

SessizKalpler 25-12-2017 18:57 18:57

Siber Zorbalık Nedir? / SessizKalpler
 
Siber Zorbalık Nedir? / SessizKalpler


http://www.pdrdergisi.com/upload/med...1506340768.jpg

Siber zorbalık nedir bu konu gerçekten ilgimi çekmiştir bunun ile ilgili bir konu yazmadan kendimi almayacağım ben SessizKalpler esenlikler dilerim. Bugün ki konum Siber zorbalık bu arada Siber zorbalık demişken alınmayalım (aslında alınalım da konu biz değiliz) Bizden kasıt Hackerlar da siber zorba sayılır ama olay bizden ibaret değil şimdi olaya girmeden önce Zorbalık günümüzde nedir kısa bir bilgi vererek anlatımıza devam edelim. Zorbalık bir çocuğun başka bir çocuğa fiziksel yada işitsel ve daha iğrenci cinsel olarak zarar verecek davranışlar göstermesidir. Bu örnekleri inanılmaz derecede genişletebiliriz yada evrensel olarak kısaltabiliriz her neyse. Günümüzde bu çeşitlere ek olarak yeni bir kavram girdi Teknoloji, ve Teknolojinin girmesiyle birlikte zorbalığa da yeni bir çeşit geldi Siber Zorbalık. Zorbalıktan bahsettikten sonra siber zorbalıktan bahsetmek gerekirse siber zorbalık, Elektronik ortamda bir kişinin kişiden kasıt genellikle küçük kesimlerin başka bir kişiye Teknolojik ortamda yani ( Psikolojik, Sözel, Görseller vs.) kullanarak zararlar vermesidir.

http://haberkibris.com/images/2013_0...13-01-27_m.jpg

Şimdi siber zorbalığa en basitinden bir örnek vereyim bir kullanıcı başka bir kullanıcının mobil cihazına erişerek özel hayatını ilgilendiren veriler aldı özel hayattan öte yüzüm kızararak söylüyorum olur mu olur mesela (çıplak fotoğraflar) kişi kendi telefonu olduğu için çekmek ister çekerde. Kişinin telefonuna İllegal yollarla (Hacking) vs. işlemler ile ele geçirir ve bunu sosyal medya ve yahut alternatif herkese açık platformlarda paylaşmaya tehdit ederek kişiden yüklü bir miktar para istedi, daha iğrenci ahlaksız tekliflerde bulundu işte bu ve bunun gibi durumlar siber zorbalığa gelmektedir. Şimdi bu örnek bir insanın başına gelmeyeceği düşünülse de olur mu olur, Başka bir örneğimde ise başınıza gelme ihtimali yüksek veya gelmiş empati kuracağınız bir senaryodan bahsedeyim. Mesela Herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden resim paylaştınız hemen zorba bir birey veya grup gelerek fotoğrafınızın altına “İğrençsin, Tipin *** gibi, Evlat olsan sevilmez” gibi hakaretler yağdırabilir. Fark ettikten sonra bunu silseniz bile sosyal medya platformu üzerinden aileniz, sevdiğiniz arkadaşlar, akrabalar gibi kesimlerin de bunu göreceğiniz farz ederek zorbanın sizi ne kadar küçük düşüreceğini anlamış oldunuz bu arada örnekte geçen iğrenç bir deyimin üzerinde durmak isterim “Evlat olsan sevilmez” bu deyim yada her neyse bu cümleyi kullanan kişilerden nefret ederim sizde kullanılmasının önüne geçin kullanan kişileri uyarın gerek tatlı dilden gerek tatsız dilden her neyse. Şimdi de başa bir senaryodan bahsedeyim zorba kişi sizi hedefleyerek özel mesaj yoluyla iğrenç görüntü içerikleri paylaşabilir buda sizi psikolojik olarak yıkıntılara sürükleyen faktörlerden biridir bu ve bunun gibi durumlarda olmadan önce önlem almanız olduktan sonra bir daha asla tekrar etmemiz için gerekenleri yapmanızı tavsiye ederim.

https://i.ytimg.com/vi/k4FF7KS6cZ0/maxresdefault.jpg

Asla bu kişilerin tehditlerine ahlaksızlıklarına maruz kalmayın, Unutmayın ki Siber Dünya sizin kontrolünüzde ! Size güzel bir haberim var bu dünyada kalıp güç gösterisi değil, Zeka çalışır ufak birkaç işlem ile o kişinin sizin hayatınızı mahvetmesinden onu dünyanızdan atabilirsiniz. Birkaç örnek ile ne demek istediğimi size anlatayım. Özel mesaj yolu ile saldırıda bulunuyorsa engelleyin! Hakaretlerde bulunuyorsa her sosyal medyanın şikayet bileşeni vardır bir güzel şikayet edip sosyal medya hesabınıza erişimini kapatın. Şimdi burada gelip ailenize danışında demek isterdim ama ailenize bunu utanıp paylaşmak istemeyeceğinizi biliyorum o zaman iş sizde bitiyor. O kişinin size karşı yaptığı tüm saldırganlığın kanıtlarını bir yerde toplayın iletişim çıktılarınızı silmeyin korkmayın utanmayın bir yerde biriktirin o kanıtlar ile kişinin yaşına bakılmaksızın bir ömür hapiste sürünmesin sağlayabilirsiniz. Diyelim ki o kişi size hakarette bulunuyor onu kendi silahı ile vurun onun ettiği hakaretleri apaçık medyanız da paylaşın bu sizi değil onu rencide eder. Size ne kadar sözlü saldırdıkça anlık şikayet edin. Yetmedi mi gidin çocuk şubeye kanıtları gösterin. Gerçek dünyada olsa size fiziksel zorbalık yapmaya devam edeceğini düşünerek korkardınız ama Siber dünyada onun psikolojik saldırısını zekanız ile öyle bir püskürtün ki bir daha bırakın zorbalığa İnternete giremesin. Evet arkadaşlar bir konumun daha sonuna geliyorum başka bir konuma görüşmek üzere hayattan hep zevk almanız dileğiyle ben SessizKalpler iyi forumlar dilerim.

M4K4R 25-12-2017 19:00 19:00

Eline sağlık

NoteBox 25-12-2017 19:04 19:04

Eline Sağlık

LifeHacker 25-12-2017 19:04 19:04

Bunu konu alan bir film'de vardı diye hatırlıyorum.Eline sağlık :)

ZEDREIS 25-12-2017 19:18 19:18

Eline sağlık.

"Squ4LL 25-12-2017 23:59 23:59

Ellerine sağlık

2nokta 26-12-2017 00:06 00:06

Yıllar geçtikçe yeni yeni kavramlar ortaya çıkıyo..
Bundan 3 yıl önce böyle bi şeyden çok bahsetmezdik..
Ama şimdi duyunca yadırgamaz olduk..
Daha çok dikkat etmek gerek artık.. :)

Güzel konu ..Teşekkürler.

VeFaLıTÜRK 26-12-2017 00:36 00:36

Eline sağlık hocam. Çok güzel, yararlı, faydalı bir konu açmışsın :)

BravE HearTs 26-12-2017 00:41 00:41

Yararlı Konu Eline Emeğine Sağlık

Resta26 01-01-2018 04:10 04:10

Konu iyi//


Şu Anki Saat: 01:26

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.