İPUCU

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Siber suçlar yeni duyurusu

G@KHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
11/2009
Yaş:
32
Mesajlar:
2.942
Konular:
646
Teşekkür (Etti):
776
Teşekkür (Aldı):
401
Ticaret:
(0) %
04-01-2018 01:11
#1
Thumbs down
Siber suçlar yeni duyurusuSuçlu Saydığı Bir Kişiyi Veya Suç Saydığı Bir Olayı Bildirme
1. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15 Kaşım 2002 gün ve B.02.PPG.0.12-320-19407(2002/51) sayılı genelgesine göre; "Memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılan ihbar ve şikâyetlerde soyut ve genel nitelikte olanlar, somut olay veya kişi belirtilmeyenler, isim ve imza bulunmayan veya hayali imza ve isim numarası taşıyan ihbar ve şikâyetleri isleme alınmayacaktır."
2. İhbar edeceğiniz olay, site vb. durumların var ise ekran görüntüsü, video görüntüsü, fotoğraf gibi dokumanlar e-postanıza ekleyiniz.
3. Eğer belirttiğiniz konu ile ilgili yapılan işlem sonucunu almak istiyorsanız geçerli bir E-Posta adresinizle iletişime geçiniz.
4. İsminiz, e-posta adresiniz ve telefon numaranız ucunu kişiler tarafından bilinmeyecektir.


Mağduru Olduğu Bir Olayı veya Kişiyi Bildirme
1. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15 Kaşım 2002 gün ve B.02.PPG.0.12-320-19407(2002/51) sayılı genelgesine göre; "Memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılan ihbar ve şikâyetlerde soyut ve genel nitelikte olanlar, somut olay veya kişi belirtilmeyenler, isim ve imza bulunmayan veya hayali imza ve isim numarası taşıyan ihbar ve şikâyetleri isleme alınmayacaktır."
2. Şikâyetinizin sağlıklı bir şekilde isleme alınabilmesi için Sık Sorulan Sorular bölümündeki olaylardan size uygun olanı belirleyip gerekli adımları atiniz. Mağdur Olmamak İçin Siber dolandırıcıların Yapacağı 10 Şey Teknolojiler değişse de siber suçlular, ister e-posta yoluyla, ister kısa mesaj veya telefon yoluyla olsun, banka bilgilerini ele geçirmek için kullanıcıları kandırmanın yeni yollarını her zaman buluyorlar.
Anti virüs yazılım kurulusu ESET'in iletişim platformu WeLiveSecurity.com'un editörlerinden Rob Waugh‘e göre son zamanlarda siber suçlular; arama, kısa mesaj hatta kurye yoluyla kullan içinin parasını ele geçirmeye çalışıyor. Bu saldırıların çoğu çok ikna edici görünebiliyor; en azından ilk bakışta. Güvende kalmanın anahtarı, gelen mesajların üslubunu ayırt etmektir diyen Waugh, kullanıcıları dikkatli olmaya çağırdı ve bankanızın asla yapmayacağı, fakat siber dolandırıcıların yapacağı 10 şeyi sıraladı.
İşte O Maddeler
1) Mesajla sizin, siz olduğunuzu doğrulamak için bilgilerinizin istenmesi - Bankalar kesinlikle mesaj yoluyla bilgilerinizi doğrulamanızı veya şifrenizi göndermenizi istemez. Ayrıca bankalar, uygulamalarını bu şekilde güncellemezler. Mesaj yoluyla gelen linklere tıklamayın ve gelen mesajdaki herhangi bir numarayı aramayın. Onun yerine bankanızın normal numarasını arayın.
2) Banka he sabinizin kendisini silmemesi için 24 saat surenizin olduğunun söylenmesi - Zaman sınırlaması olan bütün mesajlara çok şüpheli yaklaşılmalıdır. Siber suçlular hisli çalışmak zorundadırlar. Çünkü web siteleri işaretlenebilir, bloke edilebilir veya hızlıca kapatılabilir. O nedenle düşünmeden tıklamanızı sağlamaları gerekir. Bankalarsa sadece iletişime geçmenizi bekler, genellikle zaman sınırlaması belirlemezler.
3) Bankacılık uygulamanızın yeni bir sürümünü içeren link yollanması - Örneğin, ESET tarafından keşfedilen bankacılık Truva ati Hiperbol, kullanıcıların cep telefonu numaralarını girmelerini isteyen kotu amaçlı bir web sayfası kullanıyor. Bankanız uygulamalarını bu şekilde paylaşmaz. Onun yerine resmi uygulama mağazalarından indirerek uygulamanızın güncel olmasını sağlar. Ayrıca yeni sürümlerle ilgili link de paylaşmaz.
4) E-postada kısaltılmış bir web adresi (URL adresi) kullanılması - Siber suçlular, sözde bankanızdan gelen e-postadaki zararlı web sayfalarının daha gerçek görünmesini sağlamak için çeşitli numaralar kullanırlar. Bunların en basitlerinden biri URL kısaltma servisleridir. Bankanızdan e-posta veya kısa mesaj yoluyla gelen kısa linklere asla tıklamayın. Onun yerine bankanızın her zaman küllendiğiniz web sitesine gidin (her zaman kullandığınız URL adresinden) veya e-postadaki numaradan değil resmi numarasından bankanızı arayın.
5) Sahte banka kertinizi almaşı için kurye gönderilmesi - Özellikle İngiltere de görülen kurye dolandırıcılığı oldukça yeni bir yöntem. Telefonunuz çalar, arayan bankanızdır ve sahte bir banka kartını değiştirmeleri gerektiğini söylerler. Kurye ile değiştirmeyi teklif ederler ve bankanız, sahte kartları toplayan kuryenin kısa bir sure içinde size ulaşacağını söyler. Kurye geldiğinde "doğrulamak" için kertinizin şifresini ister ve paranız sihirli bir şekilde ortadan kaybolur. Eğer kartınız sahteyse, bankanız sizi kartı imha etmeniz gerektiği konusunda bilgilendirir ve yenisini size posta yoluyla gönderir.
6) Banka olduklarını kanıtlamak için sabit hattınızı arayıp, onları geri aramanızın istenmesi Yeni dolandırıcılık yöntemlerinden biri de, polis veya bankanız tarafından aranıp, kartınızdan yapılmış geçersiz bir işlem tespit edildiğinin söylenmesidir. Bunun ardından suçlular kim olduklarını kanıtlamak için telefonu kapatarak normal numarasından bankanızı aramanızı isterler fakat aslında telefonu kapatmayıp size cevir sesi dinletirler. O sırada bankanızın numarasını tuşlarsınız ve karsınıza yine ayni çete çıkıp sizden kredi kartı detaylarınızı ve şifrenizi ister.
7) Hiçbir uyarı yapmadan yeni bir e-posta adresinize mesaj yollanması - Bankanız aniden, normalde kullandıklarından farklı bir e-posta adresinizden sizinle iletişime geçerse, kuşkulanın! Bankalar kafalarına göre yeni e-posta adresleri eklemezler.
8) Güvenli olmayan bir web sayfasının kullanılması - Gerçek bir banka sayfasındaysanız, tarayıcınızın adres çubuğunda sayfanın güvenli olduğunu gösteren, asma kilit veya kırılmamış anahtar gibi bir sembol olmalıdır. Eğer sembol görünmüyorsa çok çok dikkatli olun. Banka sitelerine kişisel bilgisayarınızdaki tarayıcıdan girmenin en iyi yöntem olma sebeplerinden biri budur. Akıllı telefon tarayıcılarından hangi sayfaların güvenli olduğunu anlamanız daha zor olabilir.
9) Size "Sayın Müşteri" veya "Sayın e-postaadresiniz@gmail.com" seklinde hitap edilmesi - Bankalar genellikle size adiniz ve unvanınızla hitap ederler ve genellikle hesap numaranızın son 4 hanesi gibi başka bir güvenlik katmanı ekleyerek bunun gerçek bir e-posta olduğu, oltalama olmadığı güvencesini verirler. "Sayın müşteri" veya "Sayın e-posta adresiniz" seklinde hitap eden herhangi bir e-postadan hemen şüphelenin! Büyük miktarlarda yollanan otomatik spam mesajlar, sizi gafil avlamaya çalışır.
10) Annenizin kızlık soyadını istemek için e-posta gönderilmesi - Bankalar iletişime geçtiğinde - örneğin dolandırıcılık şüphesiyle - bir parola veya gizli bir numara isteyebilirler. Ancak bütün bilgilerinizi sormayacaklardır. Eğer bilgilerinizin çoğunu soran bir form görürseniz linki kapatın ve bankanızı arayın.

Kısacası birşeyler bahsetmek istedim eğer uygunsuz görülürse benim bahsettiğim konular silinebilir ve düzenlenebilir tarafımca iznim vardır

14 senedir ihbar yapıyorum gerek redhack gerek devrimciler işte biz davanın adamıyız seni şöyle şöyle yapacagız diyen şahıslar ınternet üzerinden tehditler bunların hiç birisine aldırmadım çünkü vereceğimiz bir can var oda allaha babam kıbrıs gazisi olduğu için fazla üzmek istemiyorum çünkü benimle gurur duyuyor fakat bu işlere girme şu işleri yapma gibi sözler söylüyor babanın dediğini bu zaman da yapacaksın ülke milletin için canını feda ediceksin ama bu ülkede 14 sene içerisinde yakalattığım kaç kişi var hiç saymadım En Son Pkknın ünlü Hackeri Coldhackers onu deşifre ettik Redhacke Yardım yaparken Terör Örgütüne Türkiyede Milyonlarca hacker var devlet bu şahısları alıp özel olarak eğitim vermeli diye düşünüyorum fakat bi ara bunun konusu vardı ama ne olduğunu şuan bilmiyorum 14 19 yaşında hackerlar alınıp devlet yetiştirecekti

Uzun lafın kısası size örneklerden verebilirim Siz siz olun kimseye şantaj yapmayın devletiniz için çalışın Turkhackteam İçin ÇalışınEn basit örneği kendinizi kullandırmayın hiç bir şahısa bu çocuk namazında niyazinda bir çocuktu sevdiğim en iyi arkadaşımdı fakat tim onu kullanıp attı ve tim ona dediki sen bizden değilsin kendi yaptığın işten sorumlusun fakat bunu ona yaptıran o timdi

Ünlü oyuncuların telefon ve mail hesaplarını ele geçirip özel görüntülerini yayınlayarak şantaj yapan Ayyıldız Tim yöneticisi EbuDuhan nickini kullanan Osman...

Şuanda Cezaevinde

https://www.teknolojioku.com/guncel/...e540630d1df32a


Sadece Sizlere bazı kardeşlerime genç arkadaşlara bu işi yapacak olan arkadaşlara bunları göstermek istedim umarım faydalı olmuşumdur Allah Yar Ve Yardımcınız Olsun Allaha Emanet olunuz Hayırlı Sabahlar

Redhack resmen terör örgütü ilan edildi - Türkiye Haberleri - Radikal

Bunun terör örgütü olduğunu ispatlanması için sabah 9 sabah 4 facebook sayfalarını zamanında takip ettik ve terör örgütü olduğunu ispatladık hepsinin facebook hesaplarını siber suçlar egm gönderdik dediğim gibi bahsettiğim gibi bunların hepsi gerçektir istediğinizi istediğinize sorun size aynısını söylecektir bende size anlatmak istedim Ama Şunu unutmayın ki Başınız Sıkıştımı Anne baba koşar Sonra yandım Allah Demeyin Savcılık yada hakim karşısına bir suçtan çıktığınızda sabıkalı oluyorsunuz ve size ona göre iş veriliyor
Konu G@KHAN tarafından (04-01-2018 01:23 Saat 01:23 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı