TARİHTE BUGÜN

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Bilgisayar Ve Siber Güvenlik//P2

EagleEyes1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Mesajlar:
160
Konular:
34
Teşekkür (Etti):
52
Teşekkür (Aldı):
28
Ticaret:
(0) %
14-04-2018 12:23
#1
Exclamation
Bilgisayar Ve Siber Güvenlik//P2
2.BİLGİSAYAR VE ERİŞİM GÜVENLİĞİ
Bilgisayara Giriş Güvenliği(BIOS Parolası-Kullanıcı Parolası)
Bilgisayarınız açılırken kullanıcı adı ve parola sormuyorsa bilgisayarınızı bilgisayarınıza fiziksel olarak ulaşabilen herkes açabilir ve kişisel bilgilerinize erişebilir. Bu nedenle ilk olarak bilgisayarınızın “kullanıcı adı” ve “parola” ile açılmasını sağlayın!
Bu işlemi iki şekilde yapabilirsiniz:
-Bilgisayarınızın her açılışta parola sormasını sağlayarak(BIOS Parolası);
- Bilgisayarınızda kurulu olan işletim sisteminin açılışında parola sormasını sağlayarak. Farklı işletim sistemlerinde farklı adımlar izlemek gerekebilir.
Bilgisayarınızın giriş güvenliğini sağlamanın en kolay yollarından birisi bilgisayarınızın BIOS ayarlarından açılış parolası tanımlamaktır. Bilgisayara BIOS parolası koymak için ;
1. Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmalı ve BIOS ayarlarına girmelisiniz.
2. Bunun için bilgisayarınızı açtığınızda ekrana ilk görüntü geldikten sonra ‘Delete’ veya ‘F2’ tuşuna basınız. (BIOS’a göre değişebilir, hangi tuş olduğu, BIOS ayarlarına girebileceğinizi belirten ekranda gösterilecektir.)
3. BIOS ayarlarındaki seçeneklerden “Güvenlik” (Security) ile ilgili olan seçeneği seçtiğinizde “Kullanıcı Parolası” (User Password) ve “Yönetici Parolası” (Supervisor Password) olmak üzere iki farklı parola türü (BIOS’a göre değişebilmektedir) karşımıza gelecektir.
4. “Yönetici Parolası” sadece BIOS’a girmek istendiğinde sorulur.
5. “Kullanıcı Parolası” ise hem BIOS’a girmek istendiğinde, hem de bilgisayarın her açılışında sorulacaktır.
6. Eğer sizden başka kimsenin makinanızı açmasını istemiyorsanız bu seçeneği seçmeniz daha uygun olacaktır. Bu seçeneklerden herhangi birini seçtiğinizde koymak istediğiniz parola sorulacaktır.
7. Parolayı girdikten sonra kontrol amacıyla parolanız tekrar sorulacaktır. Burayı da doldurduktan sonra ‘Esc’ tuşuyla ana menüye çıkın. F10 veya Tekrar ‘Esc’ ye bastığınızda yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Değişiklikleri kaydederek çıkın.
Bilgisayarınızda kurulu olan işletim sisteminin açılışında parola sormasını sağlayarak. Farklı işletim sistemlerinde farklı adımlar izlemek gerekebilir.

Windows işletim sisteminin açılışına parola tanımlamak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.
1. “Başlat” menüsünden “Ayarlar” ve sonrada “Denetim Masası” na tıklayınız.
2. Açılan “Denetim Masası” penceresinde “Kullanıcı Hesapları”nı seçiniz.
3. Açılan “Kullanıcı Hesapları” penceresinde “Hesap değiştir” ile hesabınızın üzerine tıklayınız.
- Hesap değiştir’e tıkladığınızda Bilgisayarınızda şimdiye kadar açılmış kullanıcılar listelenir. Bu hesaplardan hangisi size aitse o hesabı seçiniz.
- Açılan penceredeki “Parola oluştur” linkine tıklayınız.
- Açılan parola oluşturma ekranında ” Yeni bir parola yazın” kutusuna şifrenizi girin ve “Onaylamak için şifrenizi yeniden girin” ve alttaki parola oluştur butonuna basınız.
4. Şifreniz oluşturulmuş oldu. Windows her açılışta şifrenizi soracaktır.
Parola Güvenliği
- Güvenliğin oluşturulacağı birim için kullanılan programlarda uygulanan parola standardı belirlenmeli, bu parola sistemi aşağıdaki unsurları içerecek standarda getirilmelidir.
- Bilgi Güvenliği Yetkilisinin devreye girmesi ile parola standardı belirlenerek uygulanmaya başlanmalı, geliştirilerek aşağıdaki yapıya çekilmesi konusunda plan yapılmalıdır.
- Parola en az 8 karakterden oluşmalıdır.
- Harflerin yanı sıra, rakam ve "?, @, !, #, %, +, -, *, %" gibi özel karakterler içermelidir.
- Büyük ve küçük harfler bir arada kullanılmalıdır.
- Bu kurallara uygun parola oluştururken genelde yapılan hatalardan dolayı saldırganların ilk olarak denedikleri parolalar vardır. Bu nedenle parola oluştururken aşağıdaki önerileri de dikkate almak gerekir.
- Kişisel bilgiler gibi kolay tahmin edilebilecek bilgiler parola olarak kullanılmamalıdır. (Örneğin 12345678, qwerty, doğum tarihiniz, çocuğunuzun adı, soyadınız gibi)
- Sözlükte bulunabilen kelimeler parola olarak kullanılmamalıdır.
- Çoğu kişinin kullanabildiği aynı veya çok benzer yöntem ile geliştirilmiş parolalar kullanılmamalıdır.
Yazılım Güncellemelerinin Edinilmesi
Başta işletim sistemleri olmak üzere, sistemdeki tüm yazılımların güncelleştirmelerinin takip edilmesi güvenlik açısından son derece önemlidir. Bu güncelleme gerekliliği, yazılım işlevleri açısından değerlendirmeyiniz. Stabil şekilde çalışan ve işinizi gördüğü için dokunmadığınız bir yazılım, sizin için bir güvenlik riski taşıyor olabilir. Web tarayıcılar ve e-posta istemcileri, yapıları gereği bir çok güvenlik açığı barındırabilmektedir. Bu tip yazılımlar için sürekli olarak güncellemeler yayınlanmaktadır. Windows’lar için otomatik güncelleme hizmetleri açık olması son derece önemlidir.
Dosya Paylaşılmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
-"Paylaştırılmış klasörler" başkasının erişimine izin verdiğiniz ve çoğu zaman dosya paylaşmak amacıyla kullandığımız klasörlerdir.
- Paylaştığınız bir klasöre ya da dosyaya herkesin, bütün haklarla ve kullanıcı sınırı olmadan erişmesine izin vermeniz, bu paylaşımdan gelebilecek tüm tehlikelere imkan vermeniz anlamına gelir.
- Sizin haberiniz olmadan aynı ağdaki bir kişi paylaştığınız dosyalara erişebilir, değiştirebilir hatta silebilir. Sizin istemediğiniz ya da bilmediğiniz kimseler tarafından da elde edilerek size ve bilgisayarınıza çeşitli zararlar verilebilir.
- Yine bu gibi paylaşımlar çoğu zaman virüslerin ve zararlı yazılımların yayılmak için kullandıkları alanlardır. Başka birinin bilgisayarına bulaşmış bir virüs, sizin paylaşım alanınızdan bilgisayarınıza kolaylıkla bulaşabilir.
- Dosyalarınızı korumanın en iyi yolu dosya paylaşım yazılımı kullandığınız veya herhangi bir şekilde internet ortamında paylaşıma izin verdiğiniz bir bilgisayarda, kişisel bilgi ve dosyalarınızı bulundurmamaktır.
- Eğer kişisel dosyalarınızı bilgisayarınızda bulundurmak zorunda iseniz, dosyalarınızı ve paylaşımlarınızı korumak için
- Dosya veya klasör paylaşımlarını kişi bazında yetkiler vererek yapılandırabilirsiniz.
- Dosyalarınızı parola kullanarak izinsiz erişimlerden koruyabilirsiniz.
Veri Kayıpları ve Verilerin Yedeklenmesi
Yazılım veya donanım hataları yaşandığında veri kaybı yaşanabilir. Yedekleme, bilgi kaybını azaltmak için önlem almaktır. Yedeklemenin önemi, değerli bir bilginin yitirilmesinden sonra daha iyi anlaşılır. Ancak yitirilen bilginin arkasından üzülmektense, akıllı davranıp yedek almak hem zaman kazandırır hem de iş gücü tasarrufu sağlar.

Dosyalarınızı veya verilerinizi
-farklı ortamlara (CD, DVD, USB gibi) kopyalayarak
- yedekleme yazılımları ile yedeğini alarak sağlayabilirsiniz.

Devamı Yakında Gelecek.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler