TARİHTE BUGÜN

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Hack Nedir? Hacker Kime Denir?// 'Taipan

'Taipan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2015
Mesajlar:
3.874
Konular:
87
Teşekkür (Etti):
935
Teşekkür (Aldı):
1400
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 16:47
#1
Hack Nedir? Hacker Kime Denir?// 'Taipan
Hack ve Hacker kavramları forumumuzda ve genelde çokça kullanılan kavramlar. Hani bazı hit peşinde koşan sitelerde "Çok bilinen yanlışlar" şeklinde başlıklar görürsünüz ya, bu konu da o yanlışlar altına giriyor. Burada şimdi bir anket yapacak olsak birçok farklı görüş oluşacaktık. Bunlardan birkaçını alt alta sizin için sıralayayım mesela ben.


>> Web sayfasına index basan adam hacker'dır hacı.


>> Hazır tool kullanan adamdan hacker olmaz bilader. Kendisi yazacak tool'unu. Hazırıyla babam'da hacker olur.


>> Geçen bizim arkadaşın face'ini gözümüzün önünde patlattı. Adam tam bir hacker bro. Kevin Mitnick yanında pire kalır.


>> Benim oda arkadaşım var bizim alt komşudan beleş internet çekiyo çocuk. Adaptör neyin bir şey takıyor bir iki şey yapıyor tak internet bizde. Adam hacker hacker!


>>Ya abi adam adımla Google'da arama yaparak TC kimliğimi ve ev adresimi bulmuş. Hacker mı ne ondan galiba.


Bu örnekler böyle uzar gider. Eminim şuan bu konuyu okuyan kişiler içinde de bu görüşlerden birisine sahip olan kişiler vardır. Şimdi ben bu görüşlere yanlış diyemem. Herkesin görüşü kendisine aittir. Hatta çoğunluk olarak da şahsıma göre doğrudurlar fakat birisi hariç. “Hazır tool kullanan adamdan hacker olmaz bilader.” Bu kısma şahsen ben katılmıyorum nedenini ise konunun çok uzak olmayan bir bölümünde değineceğim. Bu görüşün bir kısmına ise kesinlikle katılıyıyorum. Evet, babanız da hacker olabilir. Neden mi? Bunun cevabı da bir önceki sebeple konunun ilerleyen kısmınızda karşınıza çıkacak.


Şimdi gelelim benim “Hack ve Hacker” hakkındaki şahsi düşünceme. Şahsen ben Hack olayını bir kültür olarak görüyorum. Hacker’lık kısmını ise bu kültürü benimseyen insanlar olarak yorumluyorum. Tabi bu konuda katıldığım bundan çok da uzak olmayan bir görüş var. Bu görüşün sahibi Richard Stallman’dır. Şimdi “Richard Matthew Stallman kimdir, necidir?” derseniz çok kısa bir şekilde kendisine değinelim. Stallman Özgür yazılım aktivisti, GNU Projesi’nin(GNU is Not Unix) ortaya çıkmasını sağlayan kişi, yazılım geliştiricisidir. İsteyenler “Özgür Yazılım Felsefesi”ni araştırabilirler. Stallman’dan hakkını yiyerek çok kısa bir şekilde bahsettiğimize göre “Hack ve Hacker” üzerine olan görüşünü sizlerle paylaşayım.


HACK ÜZERİNE(On Hacking)
2000 yılı Ocak ayında, Koreyi ziyaretim esnasında “hacker” kelimesinin gerçek anlamını açık ve tam olarak tasvir eden komik bir şaka geldi aklıma. Bir kaç GNU fanı ile beraber öğle yemeğinde tteokpaekki yemek için bir yere oturduğumuzda garson önüme 6 adet yemek çubuğu koydu. Belki bunlar 3 kişi içindi ama aklıma, 6 çubuğu da kullanmam gerektiğini düşünmenin daha eğlenceli olabileceği geldi. Bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum ama bunu yapmak için bir çözüm bulabilirsem bunun bir “hack” olacağı aklıma geldi. Düşünmeye başladım ve bir kaç saniye sonra aklıma bir şey geldi.
İlk önce sol elimin yardımı ile üç tane yemek çubuğunu sağ elime yerleştirdim. Çubukları tek tek kolayca kullanabilmem için onları nereye yerleştireceğimi düşünmem gerekmiş olsa da bunu yapmak o kadar da zor olmadı. Sonra diğer üç çubuğu sağ elimin yardımı ile sol elime yerleştirdim. diğer elimdeki üç çubuğu düşürmeden bunu yapmak zor oldu. Birkaç denemeden sonra bunu da becerdim.
Sonra altı tane yemek çubuğunu nasıl kullanacağımı bulmam gerekti. Bu daha da zordu. Sol elimdekileri kullanmayı beceremesem de sağ elimdekileri kullanmayı başardım. Bir kaç dakikalık deneme ve ayarlamadan sonra bir parça yemeği çubuklarla üç değişik yönden yakalayarak ağzıma atmayı başardım.


Pratik kullanım için pek de kolay bir yol değildi, iki yemek çubuğu kullanmak tamamen mükemmel çözümdü. Ama yemekte bana eşlik edenlerin de takdir ettiği gibi, üç çubukla yemek yemek, zor ve hiç düşünülmemiş bir şey olduğundan bir “hack değeri”ne sahipti. Faydalı olup olmamasına bakmadan şaka amaçlı olarak zor bir şeyler yapmak “hack” yapmak idi.


Kore’de geçen olayları anlattığım bir arkadaşım, bir eline 4 yemek çubuğu yerleştirip onu iki çift halinde kullanarak iki parça yemeği ağzına atmayı başardı. Arkadaşım, benim yaptığım hack’e tüy dikmişti. Yaptığı eyleme hack denebilir miydi? Bence denebilirdi. Öyleyse o bir “hacker” mıydı? Hack yapmayı ne kadar sevdiğine bağlıydı bu.


Hack toplulukları 1960 ve 1970’li yıllarda MIT ve diğer üniversitelerde ortaya çıktı. “Hack Etme”, yazılım yazmaktan pratik şakalara, hatta MIT kampüsünün çatı ve tünel sistemlerini keşfetmeye uzanan çok geniş eylemleri içerirdi. Yapılan MIT ve bilgisayar ile alakası olmayan diğer eylemler hackerların “hack etmek”den anladığına göre değişiyordu: Örneğin 1950’lerin notası olmayan tartışmalı John Cage parçası 4’33” bir beste olmaktan çok bir “hack”idi bence.1300’lü yıllarda Guillame de Machaut tarafından yazılan üç parçalı palindromik(tersinden okununca da aynı olan) eser “Ma Fin Est Mon Commencement”, güzel olduğu gibi iyi bir “hack” idi. Afacan çocuklar, “hack”e değer verdi.Hack gibi çok çeşitli bir kavram hakkında bir tanım yapmak zor olsa da bence bu eylemlerin ortak noktası şakacılık, zekilik ve keşiftir. Öyleyse “hack etmek” demek mümkün olanın sınırlarını şakacı bir zeka ile keşfetmektir. Şakacı zekayı sergileyen eylemlerin “hack değeri” vardır.
Hackerların aptal yöneticilerin dayatmak istediği kurallara pek az saygısı vardır, bu yüzden bunların etrafından dolaşmak için yollar ararlar. Örneğin MIT’de bilgisayarlarda ‘güvenlik’ kuralları uygulanmaya başlandığında(ki bu kullanıcıların yapabilecekleri şeylerin kısıtlanması anlamına geliyordu) kimi bilgisayarları özgürce kullanmak isteyen, kimi de şakacı zekaya önem veren bazı hackerlar güvenlik kurallarını atlatacak zekice yollar keşfetti(hack etme eylemi ille de faydalı bir iş için olmak zorunda değildir.) Bazı hackerlar bunu yaparken diğerleri MIT’in Büyük Kubbesine komik nesneler yerleştirerek, 6 aşamada gerçekleştirilen hesaplamaları 5 aşamada yapabilecek yollar bularak, sayıları Roma rakamları ile yazmayı sağlayacak programlar yazarak veya İngilizce soruları anlayabilen programlar yaparak bunu gerçekleştirdi.Bunun yanında başka bir grup hacker, bilgisayar güvenliği sorununa başka bir çözüm buldu: “Güvenlik” bileşenlerini içermeyen “Uyumsuz Zaman Paylaşımı Sistemi”ni tasarladılar. Hackerların cennetinde, Yapay Zeka Labaratuvarının şaşaalı günlerinde güvenliği ihlal etmek diye bir şey yoktu, çünkü ihlal edilecek “güvenlik” yoktu. İşte o atmosfer içinde daha önceden yatkın olduğum hackerlığın ne olduğunu öğrendim. Üstesinden gelmemiz gereken yapay güvenlik engelleri yaratmadan şakacı zekamızı sergileyebileceğimiz pek zengin bir alan mevcuttu.


“Ben hackerım” dediğim zaman insanlar kendimi güvenlik ihlalcisi gibi takdim ederek kötü bir itirafta bulunduğumu düşünür sıklıkla. Bu kavram kargaşası nasıl oluştu acaba?


1980li yıllarda hackerların farkına varan haber medyası, gerçek hackerlığın sadece dar bir kolu olan olan ve nadiren yapılan “güvenlik ihlali” konusuna kafayı taktı. Hack etme eyleminin diğer tüm yönlerini gözardı ederek bu kavramı “güvenliği ihlal etme” anlamında kullanmaya başladılar. Bunu düzeltme konusunda yaptığımız tüm girişimlere rağmen medya bu tanımı yaymaya devam etti. Bunun sonucu olarak da çoğu insan biz hackerların gerçekte ne yaptığı ve ne düşündüğü konusunda yanlış bir fikre sahip oldu.


Yanlış anlaşılmayı düzeltmek için hack etme ile güvenlik ihlali arasına bir ayrım koyarak-güvenlik ihlali için “crack etme” (kırma-Ç.N.) terimini kullanarak bize yardımcı olabilirsiniz. Bunu yapan kişiler “cracker”lardır. Bazıları aynı zamanda hacker olabilir, tıpkı satranç oyuncusu veya golfçü olabilecekleri gibi. Ama çoğunluğunun hackerlık ile alakası yoktur.


Evet Stallman’ın Hack üzerine görüşleri bu şekilde. Stallman’ın bu yazısını okuduktan sonra neden belirttiğim görüşe karşı çıktığımı ve neden “Babanızın da hacker olabileceği” görüşüne katıldığımı anladığınızı düşünüyorum. Bu çeviriyi konu sonunda vereceğim bir blogdan aldım. Yazının orjinalinin linkini de konu sonuna ekleyeceğim. Şimdi gelelim işin “Kültür” kısmına. Yazının başında Hack’i bir kültür olarak gördüğümü ve Hacker’ları da bu kültürü benimseyen insanlar olarak yorumladığımı söylemiştim. Peki nedir bu kültür? Bu konuda da bilgi sahibi olabilmeniz için şu kitabı okumanızı öneririm:
Yazımı Türkiye’de Özgür Yazılımın, felsefesinin ve internetin gelişmesinde büyük katkısı olan büyüğümüz, “İnternet’in Babası”, Sayın Doç. Dr. Mustafa Akgül hocamıza Allah’tan rahmet dileyerek ve saygılarımı sunarak bitirmek istiyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.
Çeviri'nin kaynağı:


Kod:
https://ozgurilgin.wordpress.com/2010/03/27/richard-stallman-hack-uzerine/
Stallman'ın yazısının orijinal hali:


Kod:
http://stallman.org/articles/on-hacking.html

---------------------
Man In The Middle

#Kalbimizdesin Solo-Türk


PALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Mesajlar:
12.737
Konular:
239
Teşekkür (Etti):
482
Teşekkür (Aldı):
2896
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 16:50
#2
"Hazır tool kullanımı" hususuna aynen katılıyorum. Elinize sağlık.
CxFor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Nereden:
Cx Island
Mesajlar:
3.109
Konular:
267
Teşekkür (Etti):
4358
Teşekkür (Aldı):
3871
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 16:50
#3
Ellerine,emeğine sağlık. Bu burada kalsın okuyacağım.
---------------------
~ Twitter Hesabım ~ | https://t.me/CxFor
| “ Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır,
ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.“

“ Emek verilen her şey çok güzeldir. 🌹 “ |
https://i.hizliresim.com/oV7X57.png
KesoBabey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
THT
Mesajlar:
244
Konular:
56
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
34
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 16:55
#4
Güzel bir anlatım olmuş.
---------------------
Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez
'Taipan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2015
Mesajlar:
3.874
Konular:
87
Teşekkür (Etti):
935
Teşekkür (Aldı):
1400
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 17:09
#5
Alıntı:
CxFor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine,emeğine sağlık. Bu burada kalsın okuyacağım.

Teşekkürler Siz seversiniz Stallman'ı
---------------------
Man In The Middle

#Kalbimizdesin Solo-Türk


THE HACKER 21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Green Team
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
3.046
Konular:
90
Teşekkür (Etti):
210
Teşekkür (Aldı):
975
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 17:49
#6
Elinize Sağlık
--------------------- ‘’ Mufassal kıssa başlarsın, garip efsane söylersin.’’

Rainshy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
Mercurius
Mesajlar:
1.850
Konular:
137
Teşekkür (Etti):
493
Teşekkür (Aldı):
503
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 18:00
#7
Üşenmeden baştan sona kadar sıkılmadan okuduğum güzel bir makaleydi emeğine sağlık.
---------------------
𝓢𝓪𝔂𝓰ı 𝓿𝓮 ö𝔃𝓵𝓮𝓶𝓵𝓮.
𝟏𝟖𝟖𝟏 - 𝟏𝟗𝟑∞
DeneyimsizDenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
02/2011
Nereden:
Gökyüzü
Yaş:
29
Mesajlar:
12.050
Konular:
2306
Teşekkür (Etti):
2190
Teşekkür (Aldı):
8516
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 18:01
#8
Gerçekten de hack dediğimiz şey bir kültür ve yaşam tarzı, düşünce biçimi halini aldı. Bunu anlatmak istediğim çok üyeden onu boşver hocam şu feysi nasıl patlatırız onu de hele cevabı alıyorum. Sıralı ve her zaman işe yarayan çözümler söylenmediğinde de sen de bir halt bilmiyormuşsun cevabı alınıyor. Bir anlamda bana bir anahtar ver önüme gelene bin tekme atayım diyor. O anahtarı en başta düşünce biçimi olarak vermek istediğimde ise dinlemiyorBu anlamda çok da iyi bir yazı olmuş. Çok da güzel olmuş çok da şekil olmuş hacker kardeşim
---------------------

ATATÜRK'LE KALIN...

CUMHURİYETLE KALIN...
SAĞLICAKLA KALIN...


https://i.resimyukle.xyz/HdQ4GB.png
BLOGUMA GİTMEK İÇİN TIKLA!
info@caglar-celik.com
Twitter : @ddenekk


'Taipan, AXPA Teşekkür etti.
Belirsizlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
Küba
Mesajlar:
215
Konular:
35
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
35
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 18:07
#9
Sonuna kadar okudum elinizde sağlık
--------------------- Düşmanların en büyüğü,düşmanlığını gizleyendir

Hz.Ali(R.A)
"Atmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Moderatör
Üyelik tarihi:
12/2017
Nereden:
Atlas'a
Mesajlar:
3.410
Konular:
211
Teşekkür (Etti):
406
Teşekkür (Aldı):
541
Ticaret:
(0) %
17-07-2018 18:13
#10
Ellerine sağlık hocam doğru demişsin beğendim.
Yalnız arkadaşına dede internet şifre kırmayı sana anlatsın.Google dan Tc bulmayıda bunlar benim hoşuma gitti.
Babamda olabilir demişsin ya benim babam nokia 10 17 kullanıyo.

---------------------
Radikal Sevda
Konu 'Taipan tarafından (17-07-2018 18:21 Saat 18:21 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler