THT DUYURU

chat
Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

takipci
Seçenekler

Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

nefeskesen06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
05/2018
Nereden:
TEŞKİLAT
Yaş:
30
Mesajlar:
511
Konular:
105
Teşekkür (Etti):
296
Teşekkür (Aldı):
120
Ticaret:
(0) %
0
2430
24-07-2018 11:56
#1
Bilgisayar ve haberleşme kanallarının ön görülemez artışıyla birlikte, siber dünyada orantılı olarak genişlemektedir. Sürekli gelişen ve tahmin edilemez genişliğe ulaşan siber ağlar, kontrolsüz genişlemeyle birlikte çeşitli siber saldırılara açıklık bırakmaktadırlar. Bu yüzden, bireyler olarak siber saldırılardan korunma yöntemlerimizi arttırmalı ve daha çok dikkat göstermeliyiz. Siber saldırılardan korunmak için alabileceğiniz başlıca önlemler;

Hesaplarınızı Düzenli Kontrol Edin

Banka hesaplarınızı, sosyal medya hesaplarınızı düzenli olarak kontrol edin. Hesap hareketlerinizi, takip ettiğiniz kişileri, beğendiğiniz gönderileri belirli periyotlarla inceleyin. Fark etmeden uğramış olduğunuz siber saldırıyı erkenden fark etmeniz, siber güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.

Bilgisayarınızı Düzenli Olarak Taratın

Bilgisayarınıza bulaşabilecek zararlı bir yazılım, sadece bilgisayarınıza değil sizin de hayatınızda büyük zararlar açabilir. Ve hayatınızı bilgisayarınız gibi formatlayamazsınız. Özel hayatınıza ait bilgilerin kopyalanması, çoğaltılması ve sızdırılması benzeri bir çok büyük sorunla karşılaşabilirsiniz.

Önemli Bilgilerinizi Not Alın

Önemli şifrelerinizi kendini anlayacağınız veya kriptolu bir biçimde küçük not kağıtlarına yazarak, direk ulaşım olmayacak özel bir yerde saklamaya özen gösterin. Hayatta kağıttan en güvenli başka hiçbir şey yoktur.

Karışık Şifre Kombinasyonları Kullanın

Şifrelerinizi tek düze, basit şifre kombinasyonlarıyla oluşturmayın. Mutlaka bilgisayar, telefon ve diğer cihazlarınızda şifreler olsun. Hesaplarınızın şifrelerini büyük küçük harf, rakam ve noktalama işaretlerinden oluşturmaya özen gösterin. Bu tarz şifreler geçilmesi en zor şifre türleridir.

Yukarıda verilmiş olan maddeleri düzenli periyotlarla uygulayarak, bireysel siber güvenlik duvarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler