THT DUYURU

chat
Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Little Snitch Nedir, Ne İşe Yarar? // Siber Güvenlik Kulübü

Deepon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
09/2018
Mesajlar:
182
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
26
Ticaret:
(0) %
2
3308
07-10-2018 18:08
#1
Little Snitch
Nedir, Ne İşe Yarar?Little Snitch, OS X (macOS) işletim sistemi için yayınlanan bir programdır. Ücretsiz deneme sürümü ve ücretli sürümleri bulunmaktadır. Bu konuyu açtığım tarih ile birlikte en son 4.2.1 sürümü yayınlanmıştır. macOS 10.11 ile macOS 10.14 sürümleri arasındaki tüm Mac bilgisayarlarda sorunsuz çalışmaktadır. Mac, sanal makine veya Hackintosh kullanan kişiler bu programı rahatlıkla kurabilir. Program uzun yıllardır yayınlanmakta ve güvenilirdir. Siber güvenlik için de önemli bir programdır.Little Snitch ile Yapabileceklerimiz
Ağ Trafiğini Görüntüleme ve Yönetme
Anlık Veri (Data) Kullanımı Göstergesi
Bağlantı Haritası
Download / Upload Analizi
Hangi Programın Hangi Sunucuları Kullandığını Gösteren Tablo
Programların Seçilen Sunucuya Erişimini Engelleme ve Erişime izin verme
...birçok şey daha
Anlatım

Programı çalıştırdığınızda interneti kullanan programlar devamlı olarak listelenir. Hangi programın ne yaptığını görüntüleyebilirsiniz. Ne kadar MB indirme yapılmış, ne kadar MB yükleme yapılmış, hangi sunuculara veri iletmiş, hangi sunuculardan veri alınmış. Bunların hepsini görüntüleyebilirsiniz. Harita hâlinde hangi ülkelerdeki sunucularla bağlantı kurduğunuz listelenir. İster erişime yasaklayın, ister erişime izin verin. Örneğin Safari tarayıcısını erişime engellerseniz tarayıcı üzerinden internete bağlanamazsınız. Bu program ile her şeye müdehale edebilirsiniz. Mesela bu programı ilk kurduğumda Apple'ın kendi sunucularına GPS verisi gönderdiğini fark ettim. Fakat Konum Servisleri, Otomatik Tarih Ayarlama, Find My Mac gibi GPS kullanan özelliklerin hepsi devre dışıydı. Belki bir özelliği bilmeden unutmuşumdur, hiç zannetmiyorum ama olabilir. Bu program sayesinde Apple'ın sunucularına giden bağlantıyı engelleyebilirsiniz.
Görselde görmüş olduğunuz gibi sağ üst köşelerde ne kadar veri (Data) kullanılmış görebiliyorsunuz. Ortada ise bahsettiğim haritayı görebilirsiniz. Sol köşede ise hangi programın internet kullandığı listeleniyor. Listedeki programların başındaki butona tıklayarak hangi IP / domainler ile bağlantı kuruyor görebilirsiniz. Listeden bağlantıları engelleyebilir veya engellemeyi kapatabilirsiniz.

Sol aşağı köşede ise zamana göre ne kadar veri gönderilmiş / alınmış göstergeli bir şekilde görebilirsiniz.

Burada da gördüğümüz gibi 'Mail' isimli program Google'ın sunucusuna bağlanmaya çalışıyor ve bağlantı kurulmadan önce Little Snitch sizden bağlanılması için izin istiyor. İzin verirseniz bağlantı kuruluyor, izin vermezseniz bağlantı kurulmuyor. Bu sayede Apple'ın kendi programlarını bile yönetebilirsiniz. (Örneğin: iCloud, App Store)

Bu görselde ise bağlantı hakkında detaylı bilgi edinebiliyoruz. Sağ alt köşede IP, domain, protokol (TCP/UDP), SSL, ne kadar süre bağlantı kurulduğunu ve en son ne zaman bağlantı kurulduğunu görebiliyoruz.


Genel olarak Little Snitch bu şekildeydi, tabii ki daha birçok özelliği vardır ancak benim bildiklerim bu kadar. macOS işletim sistemi kullanan herkesin kesinlikle kullanması gereken bir program. Ücretli fakat internette araştırırsanız cracklenmiş sürümleride mevcut.Little Snitch'in resmi sitesinden indirebilirsiniz. '.dmg' uzantılı dosyalar Apple tarafından doğrulandığında açılmaktadır. Yani VirusTotal gibi sitelere taratmaya gerek yoktur. Doğrulanmayan programları açmaya çalıştığınızda 'Bilinmeyen Geliştirici' uyarısını alırsınız.
Konum hoşunuza gittiyse veya gitmediyse eleştirilerinizi beklerim.


Site: https://www.obdev.at/products/littlesnitch/index.html


Hichigo, Greendex, 10z3r0010ne Teşekkür etti.
isor1234 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
08/2018
Nereden:
New York
Mesajlar:
447
Konular:
101
Teşekkür (Etti):
40
Teşekkür (Aldı):
36
Ticaret:
(0) %
07-10-2018 18:14
#2
eline sağlık böyle güzel bir konu görmedim...
ATABÖRÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
Ötüken
Yaş:
83
Mesajlar:
3.366
Konular:
303
Teşekkür (Etti):
934
Teşekkür (Aldı):
894
Ticaret:
(0) %
07-10-2018 20:32
#3
Emeğinize sağlık klüp iyi yerlere gelicek eminim
---------------------
Ey Türk milleti! Kendine dön! Sen yükseltmiş Bilge Kağan'ına, hür ve müstakil ülkene karşı hata ettin, kötü duruma düşürdün. Milletin adı, sanı yok olmasın diye Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Kardeşim Kül Tegin ve iki şad ile ölesiye bitesiye çalıştım.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler