THT DUYURU

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

takipci
chat
Seçenekler

ÖNEMLİ Sosyal Medya Gizlilik

MrXCyberQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2019
Mesajlar:
1.400
Konular:
139
Ticaret:
(0) %
0
2922
22-07-2019 17:20
#1
Post
ÖNEMLİ Sosyal Medya Gizlilik
Merhabalar, Türk Hack Team Ailesi
Sizlere Bu Konuyu Açma Sebeplerimden Bahsetmek İstiyorum Öncelikle;
1-Güvenlik Asla Ve Asla Hafife Alınabilecek Bir Şey Değildir
2-Sosyal Media Düşkünlerinin Okuması Gerek


İsterseniz Şimdi Konumuza Başlayalım Hatam Olursa Belirtebilirsiniz Elimden Geldiğince Düzelteceğim

İlk Öncelikle Sosyal Medyadan Başlamak İstiyorum.Günümüzde Sosyal Medyayı Kullanmayan Kalmadı Diyebiliriz Sizlere En Çok Kullanılan
Sosyal Medya Programlarından Bahsetmek İstiyorum;
1-İnstagram "Play Store"dan 1 Milyarı Aşkın İndirme Bulunmaktadır"
2-Facebook "Son Zamanlarda Kullanımı Azalsada Kullanılmaya Devam Edilmektedir"
3-Snapchat "Fotoğraf Paylaşımı Bulunmaktadır"


Şimdi İse Sizlere Bunların Ne Amaçla Ne Zaman Yapıldığından Bahsedeceğim.

İlk Olarak İnstagramdan Bahsedelim;

İnstagram Nedir Nasıl Kullanılır "Yazılar İntarnet Üzerinden Alınmıştır"
Instagram Nedir?

Instagram, basitçe bir fotoğraf paylaşma uygulamasıdır. Sosyal medya yönüyle, insanların kayıt olabildiği, arkadaş ekleyip çıkarabildiği, mesajlaşabildiği dev bir ağdır. İlk çıkış amacı sadece fotoğraf paylaşmak olan Instagram, şu anda 500 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısıyla tamamen bir fenomene dönüşmüştür. Bırakın sadece fotoğraf paylaşmayı, Instagram üzerinden mesaj gönderip alabilirsiniz. Bazı söylentilere göre, Instagram’daki mesajlaşmanın WhatsApp’a yaklaştığı söylenmekte. Çoğu insan, Instagram’ı Facebook’un icat ettiğini düşünse de durum öyle değil.

İnstagram Kim Tarafından Keşfedilip Kurulmuştur?

Instagram 2010 yılında, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirildi. 2012 yılında Mark Zuckerberg’in yoğun uğraşları sonucu Facebook tarafından satın alındı.

İnstagram"ın Kelime Anlamı Nedir ?

Instagram’ın kelime anlamı nedir?, gibi sorular geliyor. Instagram’ın anlamı, İngilizcedeki “Instant” ve ” Telegram” kelimelerinin birleşimiyle oluşur. Eskiden kameralar, Instant yani anlık çekim olarak pazarlanırdı ve insanlar fotoğrafları birbirlerine Telegram yani türkçedeki telgraf olarak gönderirlerdi. Bundan esinlenilmiştir.

Instagram Ne İşe Yarar?

Instagram yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında özünde fotoğraf paylaşmaya yarayan bir uygulama. Lakin, günümüzde fotoğraf paylaşamadığınız bir sosyal medya uygulaması zaten yok. Facebook, Twitter, Pinterest vb. bu sosyal medya mecralarının tümünde zaten fotoğraf paylaşma var. Peki nedir Instagram’ı bu kadar ünlü yapan şey. Tabii ki hiç kuşkusuz, türünün ilk örneği olması. Dünyada bazı şeyler vardır, bunlardan biri de bir girişimde ilk olmak. İnsanlar ilk olanları daha çok hatırlar ve benimser. Instagram üzerinden fotoğraflarınızı paylaşırken, bu fotoğraflara çeşitli filtrelemeler yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra videolarınızı ekleyebilir hatta hikaye bile paylaşabilirsiniz. Az önce yine söylediğimiz gibi direct message üzerinden arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz.

Facebook Nedir Nasıl Kullanılır v.b
Facebook Tarihi

Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg isimli öğrenci tarafından “The Facebook” adı ile kuruldu. Facebook ilk zamanlar Harvard Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin kendi aralarındaki iletişim sağlaması amacıyla kurgulanmış ücretsiz bir uygulamaydı. Fakat kısa süre içerisinde kullanıcılarının beğenisini toplamış ve Harvard Üniversitesi dışında da popüler hale gelmiştir. Facebook’un nihai amacı insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını sağlamaktı. Facebook kullanıcıları arkadaşlarıyla iletişim kurmak için not, durum güncellemesi, fotoğraf, video vb. öğeleri kullandılar. Bu da “sosyal paylaşım sitesi” kavramını doğurdu. Bu gelişmelerin ışığında Facebook‘un üye sayısı 5.5 milyonu aşmıştı.

2008 yılına gelindiğinde ise Facebook sunduğu birçok hizmetin yanında Farm Ville gibi popüler oyunlarla da popülaritesini korudu. Aynı sene içerisinde insanların birbirlerini Facebook’u kullanmaya davet etmesi ile beraber Facebook’un kullanıcı sayısı iki katına çıkarak üye sayısı toplamda 10 milyona ulaşmıştı.

2009 yılında Facebook, kullanıcıları “like” özelliği / kavramı ile tanıştırdı. Bununla birlikte “like” kavramı günümüz popüler kültürünün yadsınamaz bir gerçeği, ifadesi haline geldi.

Alexa istatistiklerine göre Facebook 2010 itibariyle dünyanın en fazla ziyaret edilen 2’inci sitesiydi. Dünya çapındaki başarıları katlanarak artan Mark Zuckerberg, Time Magazine tarafından ‘’Yılın Adamı’’ seçildi. Facebook bu yılı 500 milyon kullanıcı ile kapatmıştı.

2013 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun önemli bir kısmı Facebook kullanmaya başladı. Facebook sadece sıradan kullanıcıların değil, reklamcıların ve marka değerini arttırmak isteyen firmaların da odak noktası haline gelmişti. Burada dikkat etmemiz gereken konu ise iletişim, fotoğraf paylaşımı, bilgi aktarımı gibi sosyal kullanımlarının dışında Facebook’un ekonomik anlamda kazanç elde etmek isteyen firmalar için de uygun bir mecraya dönüşmesiydi.

Son iki yıla (2016’nın ve 2017’nin) baktığımızda Facebook 1 milyardan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri sıralamasında üçüncüdür. Facebook günümüzde iletişim, fotoğraf / video paylaşımı, bilgi aktarımı gibi özelliklerinin ötesine geçip insanların anlamlı topluluklar oluşturduğu ve kriz anlarında dayanışma gösterdiği bir platform olma özelliği de taşımaya başlamıştır.

Sitenin farklı kullanımlarına son olarak 2017 yılında yaşanan olay ile örneklendireceğim. Meksika’da meydana gelen deprem de “Kriz Yardım Merkezi“ aracılığıyla milyonlarca kişi güvende olduklarını yakınlarına duyurdu bununla birlikte uygulama tekrar bir iletişim, fotoğraf paylaşımı, bilgi aktarımın ötesine geçip insanların anlamlı topluluklar oluşturduğu ve kriz anlarında dayanışma gösterdiği bir platform halinde karşımıza çıktı. Aynı sistem ülkemizde yaşanan terör ve deprem gibi üzücü olaylarla ve kriz anlarında da devreye sokuldu ve insanlar güvende olduklarını Facebook aracılığıyla arkadaşlarına bildirdiler. Kısacası lokasyon fark etmeksizin dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan kitlesel ve olumsuz olaylara Facebook duyarsız kalmıyor. Bu da kullanıcı deneyimi açısından Facebook’a artı puan olarak ekleniyor.

Facebook Nedir? Neden Önemlidir?

Dünyanın en geniş kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook’un birçok ülke ve kültürdeki 7’den 70’e tüm insanlara, toplumlara ulaşıyor olmasındaki en temel sebep ücretsiz oluşudur. Buna ek olarak kullanımı kolay bir ara yüze sahip olması, sürekli yapılan güncellemeler ve iyileştirmeler Facebook’un popülaritesini özetlemek için yeterlidir.

Bahsettiğim üzere en temel amacı insanlar arasındaki iletişimi sağlamak ve iyileştirmek olan Facebook’un zaman içerisinde birçok farklı kullanım alanına şahit olduk. Örneğin işletmelere ‘’Facebook For Business’’ ile dijital reklamcılığa giriş yapıp 3D’ye (doğru mesajla, doğru zamanda, doğru kişilere) kolaylıkla ulaşabilme imkanını sunuyor.

Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır v.bSnapchat nedir?

Snapchat, kullanıcıların fotoğraf çekebildikleri, video çekebildikleri, bunların üzerine not ekleme imkanı olan ve tüm bunları belli bir süreliğine paylaştıkları (1-10 sn.) bir sosyal mesajlaşma platformudur.Snapchat nasıl kullanılır?

Snapchat hesabı açtıktan sonra önünüze gelecek olan ilk ekranda kendi isminizi, profil fotoğrafınızı, beni bekleyenler, arkadaşlarım ve arkadaş ekle menüleriyle kullanıma başlayabilirsiniz.

Ön ve arka kamerayla fotoğraflar çekerek fotoğraflar üzerinde oynayarak şekilden şekle sokarak eğlenceli hale getirebilirsiniz.

1-10 saniye aralıklarında çekilen videolara ve fotoğraflara sağdan sola sürükleyerek efekt verebilirsiniz.

Snapchat ile fotoğraf ve videolarınıza emojiler ekleyip, üzerine yazılar yazarak arkadaşlarınıza istediğiniz mesajı verebilirsiniz.

Fotoğraf ya da video çektikten sonra yukarıdaki 'T' işaretine tıklayarak yazı yazabilir, tut-sürükle-bırak metoduyla istediğiniz yere koyabilirsiniz.

Snapchat kullanımınıza göre size ödül ve puan verilmektedir.Ödüllerin üzerine bir kere tıklayarak ödülünüzün ne manaya geldiğini görebilirsiniz.

Snapchat ile aynı zamanda sohbette edebiliyorsunuz. Ekranı sola kaydırdığınızda direk sohbet ekranı önünüze geliyor. Burası üzerinden video, fotoğrafta gönderebilirsiniz.

Snapchat"de Video Gönderme

Resim çekilirken bastığımız butona basılı tutarak video çekebilirsiniz. Aynı resimlerde olduğu gibi videolarda da filtreler var. Videonuzu hızlı veya yavaş hala getirebilirsiniz. Daha sonra videonuzu hikâyenizde paylaşmak için sağ alttaki tuşa basmanız yeterlidir.

Snapchat Ne İşe Yarar ?

Anlık mesajlaşma uygulaması olan Snapchat’le paylaştığınız video ya da fotoğraflarınız kısa bir süreliğine görüntülenebilmekte ve daha sonra silinmektedir. Kullanıcılar bu uygulama ile karşılıklı olarak yazılı metinler, ses, fotoğraf ya da video gönderebilmektedir. Daha önceden belirlenmiş süreler boyunca görüntülenebilen paylaşımlar Snapchat sunucusu ile kullanıcıların cihazlarından silinmektedir. Uygulamanın %70’ini kadınlar oluşturmakta ve en çok İngiltere ve ABD’de tercih edilmektedir.


Şimdi İse Sosyal Medyada Saklı Kalması Gereken Bilgilerden Bahsedelim
Sosyal ağlarda paylaşılmaması gereken bilgiler:

Facebook’daki Farmville ve Mafia wars gibi kişisel verileri, yetenekleri, konum ve yer bilgisi gibi hassas bilgileri toplayan oyunlardan sakının. Oynamak isterseniz de oyunun ayarlarını ve paylaşım bilgilerini mutlaka kısıtlayın.
Sizi sarhoş, kötü ve itici gösteren fotoğrafları kesinlikle paylaşmayın.
İleride sizi zor durumda bırakabilecek eski sevgilinizle çekilmiş, alay konusu olabilecek ya da çekildiği yer itibarıyla başınıza iş açabilecek fotoğrafları paylaşmayın.
Bir ilişkiniz olduğunu paylaşmayın.
Bir ilişki aradığınızı belirtmeyin.
Patronunuz veya çalıştığınız iş hakkında menfi konuşmayın.
Yorum paylaşma ve eleştiri gönderme alanlarında işinizden sıkıldığınızı ve ayrılmayı düşündüğünüzü paylaşmayın.
Herhangi bir zaafınızdan bahsetmeyin.
Arkadaşlarınızla olan sorunlarınızı paylaşmayın.
Anne-babanızla yaşadığınız problemleri paylaşmayın.
Şifrelerinizi kesinlikle paylaşmayın.
Şifrelerinizde kullandığınız kediniz, köpeğiniz ya da hayvanınızın adını paylaşmayın.
Çocuklarınızın resimlerini ve videolarını kesinlikle paylaşmayın.
Evinizi dışarıdan ya da içeriden resimleri ve videoları paylaşmayın.
Herhangi bir resmi görevinizi, bilirkişi olduğunuzu, jüri üyeliğinizi, karar verici mekanizmalarda söz sahibi olduğunuz gibi bir takım stratejik bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.
Banka hesabınızda ne kadar para olduğunu, tahvil ve hisse bilgilerinizi paylaşmayın.
Tatile ve iş gezisine gittiğiniz bilgisini paylaşmayın.
Evinizden ne kadar süre ayrı kalacağınız bilgisini vermeyin.
Günlük, haftalık ya da aylık aktivite veya iş takip programınızı paylaşmayın.
Vücudunuzu tam boy (fiziksel) olarak kesinlikle teşhir etmeyin.
Dini, siyasi ve ideolojik düşüncelerinizi paylaşmayın.
Yemek öğünlerinde ne yediğinizi paylaşmayın.
Hastalık bilgilerinizi ve alejik rahatsızlıklarınızı paylaşmayın.
Herhangi bir özel yeteneğinizi belli eden resim ya da videoları paylaşmayın.
Kısacası sosyal ağlarda sizi eleverip ileride sıkıntıya sebep olabilecek hiçbir bilginizi en yakın arkadaşlarınız olsa bile asla paylaşmayın.

EĞER UNUTTUĞUM BİR BÖLÜM VARSA YAZABİLİRSİNİZ SAYGILARIMLA HOŞCAKALIN
Konu MrXCyberQ tarafından (23-07-2019 16:05 Saat 16:05 ) değiştirilmiştir.
sEfee, nickname3334, ayhans, easi, CIS, TheVictor Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler