THT DUYURU

Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Şirketinize Karşı Saldırılarda Güvenlik Sağlamak İçin İpuçlar // Qwx

Qwx
Qwx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
04/2012
Mesajlar:
2.734
Konular:
116
Teşekkür (Etti):
96
Teşekkür (Aldı):
613
Ticaret:
(0) %
29-09-2019 17:01
#1
Şirketinize Karşı Saldırılarda Güvenlik Sağlamak İçin İpuçlar // Qwx
Şirketinize Karşı Saldırılarda Güvenlik Sağlamak İçin İpuçlar

Dijitalleşen dünyada internete bir şey bağlıysa siber saldırılara karşı tamamen güvende değildir. Yapabileceğimiz şey ise sektörde bulunan en iyi güvenlik uygulamalarını izleyerek cihazlarımızı daha güvenli hale getirmek için çabalamaktır. Yaygın görünebilecek fakat uygulanması çok önemli olan ve eksik veya hiç uygulanmadığı takdirde bir takım zarara sebebiyet verecek olan ipuçlarının listesidir. Bu liste güvenlik ile ilk adımlarını atması gereken işletmeler için temel ipuçları içermektedir.

Şifreler

Şifreler en önemli güvenlik unsurlarındandır. Cep telefonumuzdan kullanmış olduğumuz çeşitli platformda bile şifrelerimiz bulunmaktadır. İşletmelerde çalışanlar için şifrelerini seçerken sağlam bir yöntem kullanmalı ve benzerlerini kullanmaktan kaçınmalıdır. Bazı zayıf şifre durumlarıyla karşılaşılırsa bu durumun önüne geçmek için iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak işletmelere bağışıklık sağlayabilir.

Tehditler ve Saldırılar

İşletmenizin bir hedef olmadığını asla düşünmeyin. Kuruluşunuzun önemsiz olduğunu düşünerek, hiç kimsenin saldırmaktan faydalanmayacağını düşünmek olgunlaşmamış bir düşünceler bütünüdür. İşletmenizde sadece şirket adına bilgileriniz değil müşterilerinizin çok önemli olabilecek verilerin ve gizliliğin hakkında düşünmek zorundasınız.

Verilerinizi Yedekleyin

Bir veri yedekleme çözümü kullanmak ve sık sık güncellendiğinden emin olmak herhangi bir aksilikte tekrardan ilgili yedeğe dönüp hatanın giderilmesini sağlamak adına daha uzun bir zaman dilimi kazanabilirsiniz. Özellikle işletme birden fazla yedekleme çözümü kullandığında ve çevrimdışı duruma getirdiğinde verileri güvenle koruyacaktır.

Dijital Güvenlik

Güvenlik duvarları, antivirüs yazılımları ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için kullanılan diğer güvenlik teknolojilerini, şirketinizden gelişmiş kimlik avı saldırıları ve fidye yazılımlarından korunmak için kullanmanız gerekmektedir.

Kullanıcı Hesapları ve Ayrıcalıklar

İşletmenizde çalışan kişilerin kullanmış oldukları kullanıcı hesaplarının şirketiniz için daha önem arz eden bölümlere giriş yapmasını engelleyebilirsiniz. Çalışanlar için sadece görevlerinin gerektiği kadar olan bölüme erişim sağlamalarını yapılandırabilirsiniz. Hesapları inceleyebilir ve kayıt tutabilirsiniz.

Personel Bilinci

Çalışanların siber tehditler hakkında bilgilendirmek adına çeşitli sunum ve toplantılar gerçekleştirebilirsiniz. Ardından çalışanlarınızı kontrol etmek adına pentester işe alarak bu bilinci kontrol ettirebilirsiniz.

Veri Güvenliği

İşletmenizde çalışanlar şirket dışarısına hassas verileri çıkarmamak adına kurallar koyarak cep telefonlarında, laptoplarında fiziksel olarak çalınabilecek herhangi bir teknolojik alette şirket hakkında önem arz eden verilerin bulunmasını önleyebilirsiniz.

Ağ Güvenliği ve Test

Sürekli olarak tüm sistemlerinizin ağlarını izleyiniz ve kayıt altında tutunuz. Zarara yol açabilecek güvenlik açıklarını tespit etmek için pentest yaptırabilirsiniz.


---------------------
A hacker does for love what others would not do for money.
Konu Qwx tarafından (01-10-2019 02:22 Saat 02:22 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler