THT DUYURU

 
 
Siber Güvenlik Siber Güvenlik ile alakalı araçların kullanımı, bilgi paylaşımı ve siber güvenlik eğitimi ile ilgili kaynakların paylaşıldığı alanımızdır.

Seçenekler

Dos,Ddos ve Botnet Nedir?

YsfTlh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2018
Nereden:
Tekirdağ
Mesajlar:
92
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
61
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
2
594
03-12-2020 14:23
#1
DoS ve DDoS Nedir?

DoS, Denial of Service’in baş harflerini alan bir siber saldırı çeşididir. DDoS ise Distributed Denial of Service’in baş harflerinden oluşan bir siber saldırı çeşididir.

Öncelikle DoS saldırısından bahsedelim. DoS saldırılarını; bir sunucunun hizmet vermesini engellemek amacıyla yapılan saldırılar olarak düşünebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; TTNET alt yapısını kullanan tüm kullanıcılara yönelik bir saldırı düşünüldüğünde TTNET sunucularına yapılan bir DoS veya DDoS saldırısı bunun için çok iyi bir yöntem olacaktır. Yapılan saldırı ile sunuculara erişim ya tamamen engellenecektir ve kullanıcılar hizmet alamayacaklardır ya da kısmi olarak engellenecektir ve yine kullanıcılar tam anlamıyla hizmet alamayacaklardır.

Bu anlattıklarımızdan anlayacağınız kıssa ise DoS saldırılarının hedef sistemin içerisine girmeksizin kilitlemeye yarayan saldırılar olduğudur.

DDoS saldırıları ise, yapılan DoS saldırılarının birden çok bilgisayar üzerinden yapılması ile oluşan dağıtılmış yani “Distributed” saldırılardır.
Botnet Nedir?

Botnet, robot ve internet terimlerinden oluşturulmuş bir kavramdır. Saldırganlar, yazımızda da bahsettiğimiz gibi bilgisayarlarınızı bir Bot’a yani zombi bilgisayara dönüştürmek için kötü amaçlı yazılımlarını bilgisayarınıza bir şekilde sokar. (Bazen bir program, bazen bir script, bazense sadece bir resim dosyası ile bile olabilir.) Böylece bilgisayarınız Botnet’e dahil olmuş olup artık sanal bir ordunun parçasıdır.

Botnet ile saldırgan, kişilere istenmeyen e-postalar gönderebilir, virüsleri yayabilir, bilgisayarlara veya sunuculara saldırabilir ve istediği diğer tüm saldırı çeşitlerini gerçekleştirebilir.

Botnet dâhilindeki bilgisayarlar uzaktan yönetilebilir ve saldırgan adına istenilen bilgileri çalıp, düzenleyebilirler. Böylece saldırganın bulunması oldukça zorlaşır. Ayrıca bilgisayarınızda siz farkında olmadan bir suça karışmış olur. Bu bilgisayarlar genelde tek bir saldırgan tarafından yönetilirler ve para karşılığında başkalarına satılabilir veya başkalarının işleri için kullanılabilirler.

Eğer bir Botnet yani zombi bilgisayar ordusu kiralamak isterseniz saatliğine 10 ile 100 dolar arasında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Satın aldığınız bu sanal ordu ile DoS veya DDoS saldırıları yapabilirsiniz.

DoS ve DDoS Saldırıları Suç mudur?

Herhangi bir DoS veya DDoS saldırısı, “Bir bilişim sisteminin işleyişinin engellenmesi.” Olarak geçtiğinden TCK’nın 244. maddesi uyarınca bir suçtur. Bu saldırıyı yaptığından şüphelendiğiniz kişiyi şikâyet ettiğinizde bu kişinin bilgisayarına el konup, incelemeye alınır. İnceleme sonucunda teknik delil elde edilebilirse bu kişiye ceza yaptırımları uygulanır.

ALINTIDIR
76528b, - Teşekkür etti.
TürK.KuRdU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
'm
Mesajlar:
3.984
Konular:
315
Teşekkür (Etti):
964
Teşekkür (Aldı):
1287
Ticaret:
(0) %
03-12-2020 14:28
#2
paylaşım için teşekkürler.
--------------------- hate me, won't break me, I’m killing everyone i love
- Teşekkür etti.
YsfTlh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2018
Nereden:
Tekirdağ
Mesajlar:
92
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
61
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
03-12-2020 14:31
#3
Alıntı:
TürK.KuRdU´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
paylaşım için teşekkürler.
rica ederim, bende teşekkür ederim yorumunuz için
--------------------- Söz Uçar Yazı Kalır
Konu YsfTlh tarafından (03-12-2020 14:40 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.
- Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler