THT DUYURU

Silkroad Online Silkroad oyunu hakkında herşey.

Seçenekler

Silkroad Sp Farm Geniş Anlatım 1 Ayda 1 Milyon Sp

juStf0ry0u - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2010
Nereden:
İSTANBUL
Mesajlar:
635
Konular:
123
Teşekkür (Etti):
36
Teşekkür (Aldı):
83
Ticaret:
(0) %
21-08-2010 20:59
#1
Silkroad Sp Farm Geniş Anlatım 1 Ayda 1 Milyon Sp

Level Gap nedir diye soranları görür gibiyim.

LeveL Gap : Kendi Leveliniz ile kullandığınız herhangi bir skill mastery den en yüksek olanının arasındaki farktır. Daha açık bir deyişle.. Örneğin ; 20 LeveL bir karakteriniz var. 15 Level Cold. 18 Level Light. 14 Level Heuksal. 17 Level Fire. SkiLL ağacınız mevcut. Yukarıdaki formüLde dediğim gibi kendi leveliniz - En yüksek mastery leveli yani bu örnek karakterimize göre 20 - 18 {Light en yüksek olduğu için herhangi biri olabilirdi farketmez "weapon/force"}

Tam verimLi bir farm için 9 LeveL Gap iLe başlayıp 17 levele kadar Sp Farm yapabilirsiniz. Bu doğruLtuda karakterinizin bütün masteryLErini 10 LeveLde geLiştirmeyi kesinlikle durdurmaLı ve artık farm sürecine girdiğinizi mastery iLe uzun süre oynamayacağınızı biLmeLisiniz.

Mastery level neden 10 Gap'ı geçmemeli?

Farmın ne demek olduğunu herkes biliyor. Bu rehberdeki amaç çok kısa sürede hayal sanılan sp'leri biriktirmek. Bunu yaparkende oyunun her türlü boşluğundan yararlanmak , her özelliğini dikkatlice incelemeliyiz.

Mastery level'in neden önemli olduğunu "Parti"yi komple masaya yatırarak , yapmamız gerekenleri bir sonraki başlıkta inceliyoruz..


Parti , Parti ile Güçlenme ve Partinin Yararları

Öncelikle parti ne demektir , eksileri ve artıları nelerdir inceleyelim..

Parti ; Oyundaki kişilerin birlikte gelişmeleri , takım oyununu benimsemeleri için var olan bir sistemdir. Partiyi ana başlıkta 2 , alt başlıklarla toplam 4 seçenekle inceliyoruz.

1 - Exp Parti
2 - Item Parti

1- Exp distribution ; Exp'in paylaşımsız olduğunu ve partinin 4 kişi ile sınırlı olduğuna işarettir. Alt başlığı ile 2 seçenek olabilir.

2 - Item distribution ; Yaratıklardan düşen itemlerin paylaşımsız olduğuna işarettir. Alt başlığı ile 2 seçenek olabilir.

Parti Seçenekleri ;

1 - Exp Distribution , Item Distribution.

Bu parti tipi 4 kişi ile sınırlıdır. Partide bulunan kişiler her öldürdükleri yaratık için 10% daha fazla exp/sp kazanırlar. Itemler paylaşımsızdır!

Dikkat! ; Farm yapacağımız için kesinlikle tercih etmeyeceğimiz parti tipidir!

2 - Exp Distribution , Item Share.

Bu parti tipi 4 kişi ile sınırlıdır. Partide bulunan kişiler her öldürdükleri yaratık için 10% daha fazla exp/sp kazanırlar. Itemler paylaşımlıdır!

Dikkat ; Farm yapacağımız için kesinlikle tercih etmeyeceğimiz parti tipidir!

3 - Exp Share , Item Distribution.

Bu parti tipi 8 kişi ile sınırlıdır. Partide bulunan kişilerin öldürdüğü yaratıklardan kazanılan her exp/sp partideki herkesin leveline oranla eşit olarak dağıtılır. Item Paylaşımsızdır!

Dikkat ; Farm yapacağımız için kesinlikle tercih etmemiz gereken parti tipidir!
4 - Exp Share , Item Share.
Bu parti tipi 8 kişi ile sınırlıdır. Partide bulunan kişilerin öldürdüğü yaratıklardan kazanılan her exp/sp partideki herkesin leveline oranla eşit olarak dağıtılır. Item Paylaşımlıdır!

Dikkat ; Farm yapacağımız için kesinlikle tercih etmemiz gereken parti tipidir!
Buraya kadar olan kısım birazda olsa Silkroad oynamış kişilerin bildiği açıklamalardı. Bundan sonrasında farm rehberine tam olarak geçmeden önce Parti'den daha iyi nasıl yararlanabiliriz bunu görelim.

Parti Ortalaması , Bonus Exp/Sp!
Exp Share partilerde (3 ve 4. şık) bulunan kişilerin, kazanılacak olan exp/sp'ye etkisi büyüktür.Partideki kişilerin ; leveli ve ırkı üzerinde durmamız gereken 2 büyük faktördür. Bu kısımdaki açıklamalara karışıklık getirmeden örneklerle anlatacağım.

Örneğin ;
Bir parti ele alalım... Bu partide toplam 6 kişi olsun. Partideki kişiler ;

1 - 80 level çin
2 - 25 level çin
3 - 34 level avrupa
4 - 28 level avrupa
5 - 27 level avrupa
6 - 22 level çin , olduğunu varsayalım.
Parti ortalaması = Toplam level / Kişi sayısı formülüyle bulunur. Örneğimizdeki partinin ortalamasını bu formülle ; 80+25+34+28+27+22/6 işlemiyle 216/6 yani 36 olarak buluyoruz.

36 olarak bulduğumuz kasmamız gereken yaratık bölgesini açık bir şekilde gösteriyor. Normal şartlarda bu partinin Samarkandda Hun Shooters'da kasması en iyisidir.. Ancak atlanılmaması gereken büyük nokta ise partideki ırk farklılığı.
Partide 80, 25 ve 22 level olmak üzere 3 tane çin , 34 , 28 ve 27 level olmak üzere 3 tane avrupa ırklarından karakterler bulunmakta. Hemen ırk ortalamasını buluyoruz.
Aynı ırktaki karakter level toplamı / karakter sayısı = Irk Level Ortalaması formülünden yararlanıyoruz.
Bu formülle;

Çin ırkı level ortalaması = 80+25+22/3 = 42,33...
Avrupa ırkı level ortalaması = 34+28+27/3= 26,33..

şekilde ırk level ortalamasını bulduk. Şimdi ise ırk farklılığın partiye yansıyacağı oranı bulacağız.

Irk Farklılık Oranı = Yüksek orandaki ırk / Düşük orandaki ırk.

Bizim örneğimize göre yüksek ortalamada olan çin ırkı olduğuna göre formülümüze yerleştiriyoruz.

Irk Farklılık Oranı = 42.33/26.33= 1.607... gibi devirli bir rakam çıkarıyor.

Irk farklılık oranı Parti ortalamasından çıkarılır.. Yani bulduğumuz 36 ortalamadan 1.607{sadece 1.6 kullanılması daha iyidir} oranını çıkarıyoruz ve bulduğumuz yeni oran 36-1.6=34.4 olur. Bu oran örnek olarak aldığımız partinin en iyi şekilde yararlanabileceği yaratık levelidir. Küsüratlı oranlarda hangi tamsayılığa yakınsa o level'deki yaratıkta kasılmalıdır. Yani bu durumda sayımızı tamlaştırdığımızda 34 leveldeki yaratık bu parti için maximum verimlilik pozisyonundadır. Yani.. Ong gibi yaratıklar.

Bir partiden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?
Yukarıda açıkladıklarım partinin tamamen teorikleştirilmiş açıklamasıdır. Şimdi ise bu bilgilerle partiden en iyi şekilde nasıl yararlanırız bunları görelim. Bu durumda öğreneceğimiz kısım ; Bonus Exp/Sp.

Bonus Exp/Sp Nedir?
Bonus Exp/Sp bir partiden elde edilebilecek en iyi exp/sp'dir. Yukarıdaki örneğimizle devam ediyoruz. Verilerimizi yine bir arada toplayalım.

Partideki kişi sayısı : 6
Çin karakter sayısı : 3
Avrupa karakter sayısı : 3

Parti Level Ortalaması : 36
Irk farklılık nedeniyle oluşan ortalama : 34

Bir partiden en iyi şekilde yararlanmanın 3 önemli yolu vardır.. Birincisi kasan kişinin seriliği ve ırkı , kasılan kişilerin ırkı , ikincisi partideki kişi sayısı ve son olarak gelişilen bölge (yaratık).

Bir partiden yüksek verim elde etmek istiyorsak partinin tamamının aynı ırktan olması her zaman ilk tercihimiz olmalıdır. Eğer yukarıdaki örnekte bütün karakterler çin ırkından veya avrupa ırkından olsaydı şöyle bir formülümüz olacaktı;

Level toplamı/Karakter sayısı = Parti ortalaması Parti aynı ırktan oluştuğu için parti daha az enerji ile daha çok iş yapabilmemizi sağlayacak yani bize bonus exp/sp almamıza izin verecekti. 10%.! Bu yüzde 10luk rakam nasıl kullanılacak. Daha az enerjiden kasıt burada ortaya çıkıyor.

Bulmuş olduğumuz ortalama 36ydı. 36nın yüzde 10'u ortalamadan çıkarılır. Yani ; 36 - 36x10/100 = 36 - 3.6 yani 32.4 lük bir ortalama elde edecektik. Tam kısmı aldığımız için yeni ortalamamız 32 olacak kasabileceğimiz en iyi yaratık leveli 32 ye inmiş olacaktı.

2. önemli nokta partideki kişi sayısı ; partideki kişi sayımız 6 ve ortalamamız 36. Partinin bize müsaade ettiği kişi sayısı 8 iken neden bunu kullanıp ortalamayı düşürmüyor , spawnı hızlı ve bol olan yaratıkta gelişmiyoruz?
Partiye 36 levelden düşük kişileri almayı tercih etmeliyiz ki ortalama düşsün ve daha az enerji ile daha fazla verim elde edebilelim.

3. önemli nokta ise gelişilen bölge yani öldürülen yaratık ; Partideki level ortalamasını düşük tutmamız demek spawnı bol olan yaratıklarda hızlıca verim elde edebilmek demektir. Bunun için bir çok öneri ve yol olabilir. Onglar , penon fighter'lar , earth ghost soldier'lar vs vs vs..

Artık partinin ne demek olduğunu , nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğimiz öğrendik.. Sıra geldi rehberimizin derinliklerine daha fazla derinlik katmaya..

Sp Farm Hesabı , Sp Farm Hedefi Belirlemek

Belirlediğiniz karakter yapısı bölümünden , karakterinizi seçtiniz ve artık sp farm hesaplamak istiyorsunuz.

Eğer belirlediğiniz karakter ırkı çin ise ; 1 veya 2 numaralı sitelerden hesaplayabilirsiniz..

Eğer belirlediğiniz karakter ırkı avrupa ise ; 1 veya 2 numaralı sitelerden hesaplayabilirsiniz.

Hesapları bitirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta level sınırının 90 olduğu ve açmak istediğiniz skillerin tamamını toplamanız gerektiğidir.

*** Rehberimizde farmı bi kereden bitirecek olmamız ve ilerde sorun yaşamamanız için her iki siteden de kontrol etmenizi öneririm.

Hesap bittikten sonra yeni bir hesap yapacağız. Yine mi hesap? diyenleri görür gibiyim Merak etmeyin bu seferki hesap biraz olsun yüzünüzü güldürecektir.

Örneğin karakterinize uygun sp farm hedefiniz yani 90 levelde full farmlı halde olmanız için gereken sp miktarı : 900.000 olduğunu varsayalım.

900.000 rakamını bir kereden toplamak yerine kasarkende elde edeceğimiz sp'leri hesaplayarak bu rakamdan düşmemiz hem zaman hem de hız açısından önemli olacaktır. Bunu nasıl yapacağız?

SP Farm Hedefi ;

Başlangıç levelini 28 bitiş levelini 90 olarak seçip kastığımız sürede kazanacağımız sp miktarını öğrenmiş oluyoruz. Yani : 228,438 SP

Bu rakamı 900.000 den çıkarıp asıl kasmamız gereken miktarı öğreniyoruz.. Yani ; 900.000 - 228,438 = ? (Bu hesabı yapıverin )

Hesabımızı da yaptık.. Devam edelim
Rehberimizde partinin ne demek olduğunu , ne işe yaradığını ve farm boyunca bize gereken bütün bilgileri anlattık. Sıra geldi bunları en iyi şekilde nerede ve nasıl yapacağımız konusuna.

"Eğer daha önceden karakteriniz var ve yüksek levellere ulaşmışsanız" diyerek belirttiğim yüksek level karakterinizi , yeni açacağınız karakterin bölgesine ***ürün. {Costantinople} Yeni karakterimizi açar açmaz partiyi ayarlayıp direk olarak costantinople'dan çıkıp samarkand bölgesindeki limanda bulunan megalopa ve crabs adlı yaratıkların bulunduğu mekana gidin. {Crabs ve Megalopa Nerede? cevap : Tıklayın...} Yolda bile karakteriniz level almaya başlayacaktır. Yeni karakteriniz en az level 15 olana kadar burada çalışmaya başlayın. Unutmamanız gereken en önemli şey yeni karakterinizin mastery level'inin max. 10 levelde bırakılacak olması. 11 bile yapmayın!. ilk 10 levelde seri bir şekilde mastery'i yükseltip level almaya bakın.

Karakteriniz ortalama level 15 oldu. Sıra geldi uzun süre yer alacağımız bir mekan belirlemeye.
Yeni mekanımız Ong & Blood Ong bölgesi olacaktır.
Resimde belirtilen noktalar farmımızı yapabileceğimiz en güzel yerlerdir. Ancak buraları elde etmek biraz zor olacaktır. Çünkü bu farmın farkında olan herkes asıl karakterinden vazgeçip burada farm yapmaktadır. Buralarda yer bulacağınız zaman size gerekli olan en başta sabır olmalıdır. Neden sadece bu noktalar dediğinizi görür gibiyim. Sebebi çok basit , 7/24 bilgisayar başında olmayacağınız için siz yokken yaratıkların farm yapacağınız karaktere saldırmaması , karakterinizin ayakta kalabilmesi içindir.

Crabs bölgesinden çıktıktan sonra yine asıl karakteriniz yardımıyla ong'ların bulunduğu bölgeye ulaşıp , en boş neresi ise oraya kurulun. Kurulduğunuz bölgeye ve çevrenizdekilere iyi davranın , çünkü 1 ayınız burada geçecek.

Farm artık başladı. Asıl karakterinizin buildine göre hızlı olacak bir farma tekrar hoşgeldiniz.

Farmımız genel anlamda 19-27 level aralıklarında geçecektir. Karakteriniz için max farm sınırı 27 level 99.99% exp. dir. Bu oran kesinlikle artmamalıdır. Bu sınıra ulaştığınızda sıra geldi farmın en sıkıcı işi level düşürmeye. Level düşürmeyi karakteriniz 19 levele inene kadar yapmak zorundasınız ki günde 2-3 kez level düşürmek zorunda kalmayın.
Yukarıda gördüğünüz resim hızlıca level düşürebileceğiniz yerleri göstermektedir. Genel olarak boş olmasına rağmen bazen beyin özürlü arkadaşlar yüzünden yavaşlayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken çaktırmadan bir diğer spota geçmek.

Level düşürme işlemini hızlı yapabilmeniz için size gerekli olan tek şey var o da cleric veya force açık bir karakter. Tek bilgisayarda bu işlemi yapmak biraz zor olabilir bu durumda bir arkadaşınızın yardımı ile 1 saat içerisinde 27 level karakterinizi 19 levele kadar düşürebilirsiniz.

Bu işi kafaya koyup , ciddi anlamda yaparsanız level düşürme işi her gün gerekecektir. Günde sadece 1 saatinizi alacaktır. O yüzden korkmayın keza topladığınız sp leri gördükçe hevesle yapacağınıza eminim. Yine tekrarlıyorum , farm işi sabır işidir. Sabırsızsanız bu okuduklarınızın tamamını kafanızdan atıp bir başka konuya yönelin ve oyunda farmsız karakterinizle ezilmeye devam edin.

Farm konusunda bilmeniz ve yapmanız gerekenlerin tamamı bunlardan ibaret. Hepsini dikkatlice okuyup uygulayacağınıza eminim.

Şimdi sıra geldi bir kaç ipucu vermeye.

item Mall Yardımcı İtemleri

Bu rehberdeki amacımız en kısa sürede en iyi verimi elde edebilmek. Bu yüzden zamandan tasarruf etmek istiyorsak kullanmamız gereken bazı item mall yardımcı itemlerine ihtiyacımız olacak.

Bu itemler Premium Gold Time Plus ve 4-Week Skill Gold Time Service Ticket'dir.

Bu itemleri gece vaktinde kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.{Lag ve yoğunluktan biraz olsun kurtulmak için}

Bu itemler doğru zamanda kullanılır ve farm yukarıda anlatılan şekilde gerçekleştirilirse bir günde elde edebileceğiniz sp miktarı ortalama olarak 50.000 olacaktır.

Yok kullanmayacağım ancak bu farmı yapacağım diyorsanız yukarıdaki bütün rakamları ikiye katlayınız. Keza bu itemler oyunun gerçeği haline gelmiştir. Bu 2 itemin maliyeti şu an ortalama 40-45 ytl'dir. Ama sonunda kazanacağınız karakterin bedelini varın siz hesaplayın

örnek ;

İşte size 25 günlük uğraş ile farm yapılan karakterlerimin son halleri ;
yani bu rakamlar hayal değil , gerçek


Bazı Taktikler

- Yardımcı item mall itemlerini kullanmaktan çekinmeyin.
- Premium ve Sp ticket'i aynı anda kullanmayın. Biri bitince diğerini başlatın.
- Karakterinizi sürekli kontrol altında tutun çünkü bulunduğumuz oyunda malesef ki beyin özürlü arkadaş sayımız çok ve gelip karakterinize pk olabilir ve siz bilgisayar başına geldiğinizde bu durum hoşunuza gitmeyebilir.
- Karşılaşabileceğiniz tek zorluk level düşürme olacaktır. Bununda sadece 1 ay olduğunu unutmadan , sadece yapmanız gerekeni yapın.
- Level düşürme işlemi için kesinlikle karakterinizi pk yapmayın , elde ettiğiniz sp leri kaybettiğinizi görünce oldukça üzülürsünüz.
- Yeni karakterinizi kasacak karakterin hiç yoksa 64+ olmasına özen gösterin. Unutmayın kasacak karakter ne kadar seri olursa farmınız o kadar çabuk biter. Normal şartlarda yukarıda belirttiğim 50k sp'yi toplamak hiçte zor değil!
- Farm yaptığınız bölgeden kolay kolay vazgeçmeyin. Size pk olacak olanlar , sataşacak olanlar mutlaka olacaktır. Unutmayın , köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek en mantıklı olanıdır.
- Farmını yapacağınız bilgisayarın temiz olmasına özen gösterin. Tabi ki kasanın içindeki tozdan değil , bilgisayarın içindeki virüs , trojan'dan bahsediyorum

Bir Kaç Tavsiye

- Eğer oyuna yeni başlıyorsanız kesinlikle Hybrid karakter tercih etmeyiniz.
- Yüksek level oLmadan PvP olayına girmeyiniz.
- Her zaman ilk tercihiniz karakterinizi güçlendirmek olsun.
- Hedef belirlediğiniz sp'yi elde etme amacından asla vazgeçmeyin. Düşük levelde yapılan farm en kolayıdır.
- Kasarken elde ettiğiniz güzel itemleri npc'ye değilde stall açarak değerlendiriniz.
- Şu an sınır 90 ve son set 85-90 level arası olduğundan önceki setlerinize çok fazLa para harcamayınız.. Çünkü bir itemi en fazla 2-3 gün giyeceksiniz. Son sette alchemy sistemi için çok fazla paraya ihtiyacınız olacaktır.

Rehberde yazdıklarım silkroad hayatım boyunca gerek kendi deneyimlerimle gerekse deneyimli arkadaşlarla bilgi paylaşımlarım sonucunda elde ettiğim verilerin sonucudur.

Rehberimi buraya kadar okuyan bütün arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum

Bu rehberin Sp Farm hakkında bilgisi olmayan arkadaşlara yardımcı olmasını temenni ediyorum.
--------------------- ڪےàؤôمà Кàﺸڗễ۳ Ft. ќφĽэяд
قك - ᵾזףł

Dolfinus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2010
Mesajlar:
50
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
11-09-2010 10:05
#2
Benim az da olsa bilgim vardı ama faydalı şeyler paylaşmışsın eyv
Ze0LLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2010
Nereden:
İstanbul / ataşehir
Mesajlar:
330
Konular:
209
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
42
Ticaret:
(0) %
18-09-2010 16:04
#3
guzel paylaşım eyw
beginnerhacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2010
Mesajlar:
211
Konular:
36
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
9
Ticaret:
(0) %
18-09-2010 20:53
#4
paylaşım için saol
SucukluTosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2009
Nereden:
İSTANBUL
Yaş:
25
Mesajlar:
272
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
7
Ticaret:
(0) %
03-10-2010 00:32
#5
Saolasın yararlı bilgi
--------------------- + Sen elindekiyle mutlu ol. Ben hakettiklerimi istiyorum.
- Neyi hakediyorsun peki?
+ Dünyayı dostum ve içinde ki herşeyi..
Halerekles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2010
Mesajlar:
468
Konular:
5
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
21
Ticaret:
(0) %
03-10-2010 07:30
#6
Güzel Paylasım Teşekkürler

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler