THT DUYURU

Silkroad Online Silkroad oyunu hakkında herşey.

Seçenekler

Meslekler ve Önemli Kuralları

CourierC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2010
Nereden:
C:\Windows
Mesajlar:
2.662
Konular:
564
Teşekkür (Etti):
37
Teşekkür (Aldı):
499
Ticaret:
(0) %
28-05-2013 17:40
#1
Thumbs up
Meslekler ve Önemli Kuralları
TRADER ALTIN KURALLARI

Amacınız
Tüccar olarak sizin amacınız belli, bir şehirden belirli bir miktar malı alıp diğer bir şehre deve yada at kullanrak gitmek ve orada mallarınız yüksek fiyattan satarak para kazanmak. bende daha yaprağımla dolaşırken etraftaki kervanlara bakıp heves ediyordum, "bi lvl 20 olayım direk koşacam trade shop a alacam bi deve tıngır mıngır gidecem hem 1 yıldızlı olunca hırsızlarda saldıramıyomuş" diyordum kendi kendime tabi beni bekleyen zorluklardan habersizdim.


Hırsızlar ve Taktikleri
Hırsızların amacı sizi öldürüp kervanınızdaki mallara konup, olay mahalliinden gazlamaktır. Ticaret yaparken peşinize takılacak iki tür hırsız vardır

1-)NPC Hırsız
2-)Oyuncu Hırsız

Npc Hırsız: Bunlar belirli aralıklarla oyunun işinizi zorlaştırmak için peşinize saldığı bilgisayar yönetimindeki hırsızlardır, kervanınızın yıldz sayısı arttıkça ve sizin oyuncu seviyeniz yükseldikçe peşinize takılacak kişilerin sayısı ve gücü artar ve bu adamlar sizi öldürse dahi malınızı çalmazlar.

Oyuncu Hırsız: Bunlar bizim gibi bu oyunu oynayan diğer oyunculardır, yukarıdaki ile bunu ayırt etmek kolaydır NPC hırsızların üstünde sadece "Thief" yazar. Oyuncu hırsızların üstünde ise kendi ismi ve varsa mavi renkli olarak bağlı olduğu klanın adı yazar, bu mazarat heriflerde kendi içerisinde ikiye ayrılır.

1-)Full-time hırsız
2-)Part-time hırsız

Full-time hırsız: Bu adamlar muhtemelen 52+ lvl oyunculardır, ve oyundaki tek amaçları kervan soymaktır. Bu adamları şehrin içinde bile hırsız elbseleriyle gezerken görebilirsiniz.

Part-time hırsız: Bu vatandaşlar ise biraz farklıdır, sizinle beraber geerler tozarlar, sizinle beraber yaratık keserler "reeesss" deyince size gelip res atarlar, ama olay mahalliinde bir fırsat yakalayıncada hemen hırsız kıyafetini çeker cepleri doldurup vınnn.

Şimdi hırsızların kullandığı taktiklerden bahsedelim biraz, bu oyunda bir oyuncu hırsızın 1 yıldızlı bir kervana direk saldırması yasak, ama endirekte saldırıyor bu mazaratlar, peki nasıl

Aslında fazla bir taktik yok, bir iki okkalı taktik dışında,

1-) bir hırsızın sizi gördüğünde yapacağı tek şey yıldırım büyülerinden hızlandırma büyüsünü atmaktır, vatandaş ilk önce bunu bi açar, daha sonra etrafta yüksek seviyeli ne kadar yaratık varsa hepsini peşine takar ve süratle size koşmaya başlar, adam hızlı gittiği için canavarlar onu peşini bırakır, yavaş giden siz, canavarlardan kaçamayacağınız için canavarlar sizin başınza üşüşür ve sizi bir güzel tost yaparlar, siz ölünce bir sonraki hedef devenizdir hiç problem değil etrafınızdaki canavarlar onuda keserler ve mallarınız yere serilir, siz öldüğünüzde hırsız kendine hemen bi at çıkartır, ve sizin yere düşen mallarınızı toplar ve ilk elden return scrool basar dooruca hırsız Kasabasına, geçmiş olsun soyuldunuz kardeşim, bi bardak soğuk su için.


2-)Bir diğer taktik ise NPC hırsızları kullanmaktır. Adam diyelimki level 40 sizde level 20 ye yeni geçmiş bir acemisiniz. Bu durumda hırsız hemen kendine bir at çıkartır ve devamlı olarak sizin yanınızdan hatta biraz önünüzden gider, oyun belirli bir mühlet sonunda oyuncu hırsızın kervanını öldürsün diye bir tane lvl40 NPC hırsızı adamın peşine salar, peki NPC hırsızı gider ona mı saldırır hayır, en arkada kim varsa ona saldırır. yani size, hiç süpheniz olmasın, o NPC hırsız size arkadan öyle bi alevli ok sallarki devenizden girer sizden çıkar, hani ormanda avlanan adamlar vahşi hayvaları şişe geçirip öylece çevirmeli kızartma yapar ya hah aynen o vaziyet olursunuz valla. Tabi hırsızda sizin mallara konup return scroolu basar.

3-)Bazen şehirdeyken yada kervanla yolda giderken biri size yanaşır, ve korumalık teklif eder, sizde ona inanıp yola düşersiniz, daha sonra yolun en tehlikeli kısmına gelince, adam sizi ortada bırakır ve gayet doğal olarak etraftaki mahlukatlar sizi keser, adamda üstüne bir güzel thief elbisesini çekip, mallara araklar sonrada basar return scroll u dooğru hırsız kasabasına.


4-)Biraz garip bir taktiktir bu anlatacağım, mesela hırsız bir klan sizi arasına alır, derki "ticaret yapacaz sen 5 yıldızlı kervan ol biz seni koruruz", eğer kabul ederseniz başlarsınız gitmeye müsait bir yere gelincede adam kendi dostu olan ama klana dahil olmayan birini pusuya yatırır ve sizi pusu noktasına doğru çeker sonrada pusuya yatana sizi soydurur, nasıl olsa 5 yıldızlısınız bütün hırsızlar size saldırabilir değilmi? hatta dahada beter "ya kardeşim kusura bakma işte bende işte şu şu yaratıkla uğraşıyodum sana yardım edemedim" deyip olayı tezgah değilde gerçekmiş gibi gösterir, ve sizi bu şekilde soymaya devam eder taaki sizin jeton düşene kadar.


Adi taktikler
Hırsızları uyguladığı ve gerçekten çok adi taktikler var kesinlikle küfürü seven bir adam değilim ama ben bunları uygulayanları görünce küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum.

1-) Varsayalım ki grup halinde ilerliyorsunuz ve hırsızlar sizi yakaladı, adamlar direk yukarıda söylediğim 1. taktiği uyguluyorlar ve aranızdan birinin yere düşmesini bekliyorlar şayet öyle bir şey olursa hırsız gruptan birisi direk gelip yere düşen kişinin üstüne oturuyor , yani adam yere düşenin tam üstünüze geliyor ve n tuşuna basıyor, böylelikle altta yatan kişi olarak pek gözükmüyorsunuz, dolayısıyla olay mahalliinden geçen diğer vatandaşlar sizi görmüyor görse bile size res atamıyor çünkü, sizi seçmek için fareyi üzerinize getirip tıkladığında sizi değil tam üstünüzde oturan hırsızı seçiyor, sizi seçemiyor ve size res atamıyor bu durumda hırsızların işi dahada kolaylaşıyor çünkü artık partiden bir kişi eksildi, tabi bu arada hırsız takımının elemanlarıda boş durmuyor etraftaki diğer canavarlarıda sizin başınıza topluyor, ayakta kalan dostlarınız her geçen saniye biraz daha zora düşüyor,şayet sizden biri daha düşecek olursa hırsızlardan biri hemen o düşen kişinin üstüne oturuyor ve sonunuz malum.

2-)Peşinize takılan hırsız siz 1 yıldız kervan olduğunuz halde alt+click tuşlarını kullanarak sizin devenize saldırır, tamam öldürürse eğer PK olur ve o adam için oyunda çooooook can sıkıcı günler başlar, gelende vurur o adama gidende, ama adam böyle yapmıyor, adam sadece deveyi zayıflatıyorki ölmesi daha kolay olsun diye , böyle yapınca adamın adı pembe oluyor ve çok çabuk bir şekildede normale dönüyor.


Bu son ikisi gerçekten adi taktikler şayet böyle bir durumla karşılaşacak olursanız, panik yapmayın, eğer arkadaşlarınzdan biri yere düştüyse ekranın sol yanında duran ve yere düşmüş arkadaşınıza ait olan resme çift tıklayın oyun direkt olarak bu karakteri seçili duruma getirecektir, hiç beklemeyin direk res atın, karşınızdaki canavarlarla dövüşmeye çalışmayın önce yere düşen arkadaşınızı kaldırın, çünkü o kalktığında, kişi başına düşen yaratık miktarı azalacaktır, böylelikle hem kişi başı daha az zarar alacksınız hemde daha size musallat olan yaratıkları daha çabuk keseceksiniz, bu res atmak için kaybedeceğiniz bir 5-6 saniyeden daha önemlidir. Olay esnasında etrafınızda size musallat olmuş o hırsızlarla hiç bir sözlü temasa girmeyin kesinlikle küfür etmeyin, çünkü bu tip adamlar lvl 70 olmuş ama daha 3 yıldızlı bir kervanı bile soyamayacak kadar beceriksiz, şehirlerin önünde atkıyla pvp de 10 lvl altını yenemeyen, EZİK adamlardır, bu yüzden sizin 1 yıldızlı kervana musallat olmuştur, dolayısıyla siz bağırıp çağırıp küfür ederek sadece adamın egolarını tatmin edersiniz, bu yüzden sadece işinize bakın, kalkdıktan sonra direk toparlanın ve şehre gidin şehrin kapılarından girdiğiniz anda o sizin üstünüze oturan hırsıza önce bi pm çekip levelinizi söyleyin, daha sonrada "worst of thieves ever seen" deyin, işte bu onu deli edecek şey, adam zaten ezik, bi tanede siz vurun.

Tüccar taktikleri
Şimdi peki bu adamlar bize her türlü yamuğu yapıyorlar, biz onlara ne yapabiliriz, tabiki en iyi cevabımız okkalı bir hunter/avcı olmalı, ama daha öncede bahsettiğim gibi, iyi bir lvl 40 avcı ne olursa olsun, ezikte olsa, lvl 70 hırsızı deviremez, dolayısıyla bu ihtimal, biraz acemi ve yalnız takılanlar için pekde geçerli değil, bu yüzden şimdilik bunu ihtimali pas geçelim, şimdi diğer taktiklerimize bir göz atalım.


Altın Kural: Kesinlikle 1 yıldızı geçmeyin. Mallarınızı satın alırken devenizin üzerindekileri gösteren ekranda allta yıldız işareti göreceksiniz belirli bir miktardan daha fazla mal aldığınızda yıldızınız yükselir, eğer 1 yıldızlı kervansanız hırsızlar direk yoldan size saldıramaz, sadece anlattığım endirekt yolları kullanırlar,

Altın Kural 2: Kesinlikle ve kesinlikle yolda gereksiz yere durmayın azami süratle diğer şehre ilerleyin, durmayın, 3-5 dangalak şeyle uğraşmayın, kesinlikle durmayın, basın gaza, her ne olursa olsun karşı şehre varmak zorundasınız ve hırsızlar sizin peşinizde!

Altın Kural 3: Ne kadar yalvarırsa yalvarsın, Kesinlikle bir hırsıza res atmayın, şayet öyle bir şey yaparsanız adam ilk kalktığı anda direk yada endirek yollardan sizi indirir, adam zaten dürüst oynayacak olsa hırsız olmazdı değil mi?


1-) Şehirden ayrılırken yanınıza bol miktarda pot(iksir) alın, yanınızda mutlaka bir kaç tane fazladan deve/at bulundurun.

2-)Malları yükledikten sonra mümkün olduğunca şehrin kullanılmayan kapılarından çıkın,

3-)Yolda giderken avanak gibi anayoldan gitmeyin, dağ tepe bayır yolları tercih edin, şayet ana yoldan giderseniz sadece full-time hırsızlarla değil part-time hırsızlarıda peşinize takarsınız, eğer dağ-tepe-bayırdan giderseniz yolda ölseniz dahi kimse sizi yada mallarınızı görmediği için, kendinizi şehire res edip daha sonra hızlı kaçan bir atla öldüğünüz yere tekrar dönüp mallarınızı kurtarabilirsiniz, ama anayoldan gidiyorsanız kusura bakmayın, part-time hırsızlar sizin yerinize bu işi güzeeelce yapar.

4-)Seçtiğiniz rotadaki bütün canavarları kolaylıkla alt edecek bir seviyede değilseniz boş yere ticaret yapmayın hırsızlar değilse bile mahluklar sizi öldürür, kaldıki birde yukarıda anlattığım 1. hırsız taktiği var, avanak olmayın! yoksa o earth ghostlar sizi ince çekilmiş kuşbaşı kıyma yapar, earth taoistlerde bir güzel kızartır, akşama downhagda kadın budu köfte diye satarlar sizi, ağlamayın sonra.

5-)Kesinlikle auto pot kullanın o kadar karmaşaya birde pot içme derdini eklemeyin, eğer hasar aldıysanız ve auto pot henüz tetiklemediyse kendiniz pot basın çünkü yarı enerjiyle giderken, sizden bir kaç seviye üstün bir hırsız, sizin üzerinize kendi hırsızını çekerse ve o NPC hırsız okçuysa siz daha ona varmadan yere yapışırsınız, yada herhangi bir mahluğun menzilinden çıkmak için fazladan bir kaç saniyeye ihtiyacınız olabilir, tam sağlıkla ilerlemek size bu çok önemli saniyeleri kazandırabilir.

6-)sizden çok daha düşük levelli olupta peşinize takılan mahlukları kesmek için uğraşmayın, çünkü bu mahluklar size çok düşük seviyelerde zarar verebilir, daha doğrusu ancak sizi gıdıklayabilir . Bunlarla vakit kaybedip hırsızların sizi farketmesine izin vermeyin, bir tüccarın amacı mahlukat değildir, azami süratle ilerleyip diğer şehire varmaktır.

7-) Bir şehirden diğer şehre giderken güya akıllılık yapıpda en kestirme yolu tercih etmeyin! Jangandan çıktıktan sonra parayla nehri geçtiğiniz yerde western ferry den geçerseniz dağların arasından downhaga giden çok kestirme bir yol görürsünüz sakın olaki o vadiye girmeyin, orda earth taoistler var, onları ilk farkettiğiniz an muhtemelen üzerinize doğru gelen kocaman bir fireball gördüğünüz andır dönüp kaçayım diyene kadar ikinciyide yersiniz, olursunuz hafif yanmış piliç kızartma. dolayısıyla eastern ferry yi tercih edin nehrin karşısına geçince haritada sola doğru dik giden yolu tercih edin, daha güvenli.

8-)Eğer kervanınızın başına bir sürü mahluk üşüştüyse bir yandan kaçıp bir yandanda hayvanınız için pot basana kadar temiz bir köşeye çekilip bu baş belalarını temizleyin, hayvanınız yerinde durduğu mühletçe sağlık kazanır, siz belaları temizlerken hayvanınızda iyileşir. Unutmayın yerinde duran bir deveyi öldürmek hareket eden bir deveyi öldürmekten çooooook daha zordur

9-)Yolda giderken deveniz peşine takılan mahlukatlardan dolayı büyük bir hasar aldıysa ve siz geri dönüp devenizin başındaki belaları temizleyebilecek kadar güçlü değilseniz, ilk elden doğruca, civardaki oyuncuların üzerine koşun , çünkü o civardakiler muhtemelen quest yapıyorlardır ve o yaratıkları öldürmek için ordadır ve dahada önemlisi öldürecek güçleride vardır.

10-)Şayet yolda giderken deveniz öldüyse ve devenizi öldüren şeyi öldürebileceğinizden kesin olarak emin değilseniz geriye dönüp mallarınızı kurtarmaya çalışmayın, canınızla birlikte kaçın, kaçtığınızda kaybedeceğiniz sadece mallarınızdır, topu topu 15K eder, daha sonra bir tur daha atarsınız hem eğlenir hemde kaybettiğiniz paranızı kazanırsınız, ama eğer geri dönüpte mallarınızı kurtarmaya çalışırken ölürseniz exp kaybedersiniz, ve exp leri kazanmak için belirli bir süre mahlukat kesmek durumunda kalırsınız ki bu durumda gerçekten bir şey kaybetmiş olursunuz, ZAMANINIZI kaybetmiş olursunuz! , diğer durumda ise sadece sanal bir parayı, aptal olmayın, canınızla birlikte kaçın!

11-)Her zaman aklınızda bulunsun, tab tuşuna bastığınızda karakteriniz canavara dönüşüyor, bunu iyi kullanın.

12-)Tehlikeli noktalardan geçerken devenize binin, özellikle jangan->downhag arasında gidiyorsanız downhag a yaklaşınca devenize binin, lvl 20-25 bir adamın Hp si taş çatlasa 1600 dür ama deveninki 8000 küsür, deve siz şehre ulaşıncaya kadar sizi koruyabilir, devenize bir iki hap vermekten çekinmeyin.

13-)Varsayalım ki yolda giderken deveniz öldü ve siz yeni bir deve çıkartmak istiyorsunuz ama oyun kuralları gereği bir deve/at çıkarabilmeniz için en son dövüşünüzün bitiminden 20 saniye geçmesi gerekir, ama siz bir canavarı öldürmeden bir diğeri sizin başınıza çullanıyor kurtulamıyorsunuz, tehlikedesiniz ve heran bir hırsız gelip yere saçılmış mallarınızı kaçırabilir. Eğer daha önceden D&D oyunlarını oynayan varsa bilir, orda mage/cleric/paladin lerin kullandığı büyüler vardır, Sanctuary ve Protection from evil, bu büyüyü attığınızda etrafınızdaki mahluklar sizi görmezden gelir, oyunda force skillerine giderseniz orada therapy diye bir özellik var açtığınızda sarı ışıkta bir daire oluşuyor bu dairenin içine girerseniz etrafınızdaki belirli bir seviyeye kadar olan canavarlar sizi görmezden gelir, böylelikle bu bitmeyen savaştan kurtulmuş olursunuz , millet sırf iki element birden açmak için o kadar sp farm kasıyor, ama birçok lvl40+ da res özelliği dahi yok , usta kenobi ye kulak verelim "i can't win but there are alternatives to fighting",bu yüzden bir kaç sp nize kıyıp bu özelliği açın, aptal olmayın.


Grup Halinde Ticaret ve Tüccar Klanında Liderlik:

Grup halinde ticaret ve tek başına ticaret çok farklıdır, grup halinde ticaretin kendisine göre zorlukları vardır, örneğin tek başına ilerlemek grup halinde ileremekten daha zordur, grup halindeyken daha yavaş ilerlersiniz, çoğu kişiye göre grup halinde ticaret daha zordur.


1-)Grubunuzdaki elemanların moral seviyesini yüksek tutun, morali bozulmuş bir kişi, ilk olarak şok geçirir, kısa vadede adam biraz saflaşır, ne yapacağını bilemez duruma gelir ve saçmalamaya başlar, bir tüccar saçmaladığı anda kaybeden olur( nede olsa etrafta bir sürü "kurt" var ). Eğer bu kişi "ekseriyatla" kendini toplayamazsa, ve "bu esnada" "bir kaç farklı darbe daha" alırsa kızmaya başlar, yardım etmeyen olarak sizden soğur. İlk aşamada o anki gruptan ayrılıp şehre döner, eğer bu şekilde devam ederse, daha sonra eğer dahilse klanınızdanda ayrılır, buda moral bozukluğunun uzun vadede etksidir. madde 2 yi uygulayın, bencillik tüccarın değil hırsızın işidir.


2-)Düşmüş olana yardım etmekten çekinmeyin, sizin grubunuzdan biri yada yoldan geçen bir adam, eğer yardım ettiğinizde mallarınız gitse dahi farketmez, herşey yüksek lvl yada para değildir, iyi dostluklar, arkadaşlıklar, iyi zaman geçirip stres atmak daha önemlidir, yardım edin, mutlaka bir karşılık bulursunuz. Grubunuza yardım ederseniz büyük hataya düşmemiş olursunuz(bkz madde 1) , yardımlaşmak olaya moral ve eğlence katar, eğer yoldan geçene yardım ederseniz, mutlaka o da size bir mühlet eşlik edip yolunuzdaki canavarları temizleyecektir, yada en azından tüccarlar olarak o kişi üzerinde iyi bir izlenim bırakırsınız, nihayetinde yine fayda olarak size döner.(bkz. Tüccar taktikleri madde 9)

3-)Adamlarınızı bir sıraya dizin en güçlü olanları en arkaya alın çünkü oyunun gruptaki en güçlü adam için peşinize saldığı NPC hırsızlar grubunuzdaki zayıf adamları bir-iki atışta indirir, en öne ise ortancaları alın önden hem mahlukarı temizlettirip kervanın yolunu açarsınız hem adam exp kazanır level atlar, hemde biraz deneyimli biri hangi durumda hangi yoldan gideceğini bildiği için bir anda kendinizi kaybolumuş, yada hiç olmamanız gereken bir yerde bulmazsınız. En zayıf ları ise ortanıza alın ve devesinden indirmeyin, bu hem ilerleme hızınızı artırır, hemde gruptan birisin yere düşmesi durumunda, bu kişi saklandığı etten duvarın arkasından düşen adama res atar. (bkz madde 2).

4-)Tek bir bütün halinde durun eğer ayrılırsanız sizi parçalar halinde lokma-lokma yutarlar, bir anda bütün bir grubu yerde bulursunuz, bu yüzden dağılmayın gerekiyorsa geri dönün ve toplanın, bazen sunucular dolu olduğu için lag oluyor, bu tür durumlarda lag a tutulmuş oyuncunun etrafında toplanın mümkünse therapy atın ve o oyuncunun lagdan çıkmasını bekleyin, eğer adamı yarı yolda bırakırsanız grubunuzdaki moral seviyesi düşer bu da sizi kaybeden yapar.(bkz madde 1)

5-)Birbirine yakın lvl deki elemanları bulundurun bir tane lvl 40 5 tane level 20 gitmeyin çünkü başı çeken adam yere düşerse, lvl 20 adamlar ona res atamaz lvl 40 adamı en düşük lvl 30 adam kaldırabilir, şayet böyle bir durum olursa kervan lidersiz kalır ve düşük seviyeli oyuncuların başarma şansı azalır. Eğer düşen kişi sizseniz ve arkadaşlarınız size yardım edemiyorlarsa olay yerinden süratle uzaklaşmalırını söyleyin, sizi öldüren bir mekan, arkadaşlarınızıda rahatlıkla öldürebilir ve hepiniz birden başarısız olabilirsiniz, ikna olmuyorlarsa şehre dönün, bu onları bölgeyi terk etmeye ikna edecektir, nihayetinde devamlı para kaybetmekte moral bozar.

6-)Eğer grubtan biri soyulduysa, muhtemelen morali bozulur ve şehre dönmek ister, kesinlikle izin vermeyin, ona sizi hedef şehre kadar koruması karşılığı para teklif edin, gerekirse bütün kârınızı verin, bu, gruptaki moral seviyesini yüksek tutar, grubun moral seviyesini koruyun, büyük hataya düşmeyin(bkz madde 1).

7-)Eğer soyulduysanız sizi koruyan bir avcı (klan)arkadaşınız varsa malınızın parasını ondan istemeyin, kendisi teklif ederse geri çevirin, bu, soyulmuş olsanız dahi, sizi kazanan yapar. (bkz madde 2)


Tiger Girl:
Bir ara tiger mountain civarlarında gezinirken yaklaşık olarak level 18 adamların questlerini yaptıkları bir yerde 5 metrelik bir daire içinde yerde yatan 5 adam (yada daha fazlaydı) gördüm gittim yanlarına "what the hell is this some type of massacre" (bu ne ya soykırım felan mı) dedim tek bir cevap, "yes, hell, she was tiger woman" (evet, lanet, kaplan kız yaptı) diyeceğim odurki sizde yolda giderken hasbel-kader tiger girl ü felan görecek olursanız hemen deveyi yok edin(bkz Tüccar Taktikleri madde 10), ve hızlı kaçan bir at çıkartın, şayet bu yoksa, yıldırım büyülerinden hızlı koşmayı açın ve olay mahalliinden ekseriyatla topuklayın , yoksa valla devenizide sizide çarşaf gibi yere serer , o 5 adamı serdiği gibi.

Deve vs. At:
Deve saniyede 3 metre gidiyor ama attan iki kat daha dayanıklı, at ise saniyede 4 metre gidiyor fakat deveden yarı yarıya daha güçsüz

Diyelimki at kullanıyorsunuz ve bir maldan 30 parça aldınız ve hala tek yıldızdasınız, 31. parçayı alınca oyun sizi 2 yıldızlı kervan yapıyor, ama bu durumda siz deve alırsanız o maldan 40 parça aldığınızda sizi hala tek yıldızlı kervan olarak kabul eder, 41. parçayı aldığınızda sizi 2 yıldız yapar, bu da devenin bir avantajı

Peki hangisini kullanmalı, aslında bu birazda size kalmış bir şey.

Ben jangan taraflarında at kullanıyorum çünkü buralara 1 yıldızlı kervanları soymaya gelen ezik lvl 70 hırsızlar yukarıda anlattığım 2. hırsız taktiğini kullanıyorlar çünkü civardaki mahlukları üzerinize çekerek bir şey kazanamazlar siz onları bir güzel kesersiniz yada atlatırsınız, bu yüzden adam at kullanıp sizin devenizin önüne geçerek kendi hırsızını sizin üstünüze salmak zorunda, şayet at kullanırsanız adam sizin önününe geçemez.


Downhag tarafındaki ezik lvl 70 hırsızlar ise 1. taktiği kullanıyorlar çünkü ordaki mahluklar daha güçlü, bu yüzden downhag civarlarındada deve kullanıyorum, çok zor bir şey değil, eğer yeni başlayan biriyseniz tek turdan en az 20K kazanırsınız, bir atın fiyatı 1.2K fazla bir şey değil, gerektiği yerde gerekeni kullanın olsun bitsin.Karakter İnşası:
Şimdi biz bir sürü astık kestik, peki tüccar olmak isteyen biri ne tür bir karakter inşa etmelidir, avantaj hangisindedir?

Yorumlarıma başlamadan önce şunu söyliycem, eğer siz lvl 52+ bir adamsanız ve jangan ile downhag arasında gidip geliyorsanız, özelliklede grup halindeyseniz, ne tür bir seçim yaptığınızın bir önemi kalmıyor. Ama böyle biri değilseniz, o zaman biraz önerilerde bulunalım.

Ticaret yaparken önemli kavramlardan birisi yaratıklardan kurtulmaktır, bir tüccarın amacı 50 kişnin arasına girip hepsini dağıtmak değildir, tüccarın amacı karşı şehire varmaktır.

Bazen öyle bir denk geliyorki, önümdeki yüz metre boyunca sağımda solumda yaratıklar var ama yolumun üstünde sadece bi iki tane var, bu durumda ben sadece yolumun üstündekileri temizlersem paçayı sıyırabilirim, diyelimki ben str+blade kullanıyorum bu durumda ben adamın üstüne doğru koşarım ve ona saldırmaya başlarım(str olanların düşük seviyelerde iyi vuran uzun menzilli bir atışları yok) str olduğum için adamı öldürmem uzun sürer ve yolda beklemek benim zararıma olur ve daha da beter ben onu öldürmeye çalışırken civardaki mahluklar başıma üşüşebilir ama diyelimki ben nuker yada okçuyum, bu durumda belirli bir mesafeden adama okkalı bir şey fırlatıp adamı devirebilir ve ekseriyatla yol almaya devam edebilirim.


bir ikincisi ise şu var diyelimki birden fazla yıldızla gidiyoruz ve partide avcılarımız var, bir hırsız bize saldırmak istediğinde direk avcıya dalar 2+2=4, tüccara dalarsa avcıya zaman kazandırmış olur ki bu mantıklı değil, şimdi burada önemli bir husus var eğer str kasıyorsanız, o zaman elinizde muhtemelen parlayan kocaman bir silah vardır bu durumda hırsız "hafif güçlü adam ben avcıyla uğraşırken beni indirebilir çünkü çok zamanı olacak ama eğer ona saldırırsam bir kaç atışta indiririm" düşüncesiyle size dalabilir, oyunda kendini düşük profil(ezik, zavallı, işe yaramaz adam)olarak gösterebilecek ve aynı zamanda vurunca can yakacak tek tip nuker, çünkü onların silaha zırha ihtiyacı yok ihtiyaçları olan tek şey sadece bir kaç saniye, grupta kendini düşük profilde gösteren nuker, kendini hali-hazırda kolay lokma olarak lanse edip bu yolla hırsızı önce avcıya saldırmaya ikna edebilir böylelikle nuke atabilmek için gerekli olan bir kaç saniyeyi kazanabilir.

Böyle diyoruz ama, hemen bir açıklamayıda araya şıkıştıralım: varsayalımki hırsız lvl 52+ sizde iki tane lvl 40+ sınız bu durumda böyle bir taktik işe yarar, hala ve hala hayatta kalma şansınız VAR, ama siz 5 tane lvl 20 adamsanız kusura bakmayın, adam size dalmakla uğraşmaz bile, adam kendi hırsızını size musallat eder, NPC thief bir ok çakar size, en arkadaki deveden girer en öndeki adamdan çıkar, valla aynı böyle şişe dizilmiş kuşbaşı et gibi olursunuz.


En nihayetinde şu vardırki; farklı durumlar altında farklı senaryolar üretilebilir ve olaylar burda öngördüklerimizden çok daha farklı gelişebilir, ama en azından şunu söyleyebilirimki, bir tüccarın kesinlikle ama kesinlikle kodummu oturtturan menzilli bir vuruşu olmalıdır, devil cut blade olabilir, nuker olabilir, okçu olabilir, ne olursa olsun, uzaktan indirebilmek şart.

Alıntıdır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler