THT DUYURU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

chat
Seçenekler

Ortalama insanlar üretir, başarılı insanlar öğrenir

'GonzaLes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
04/2015
Nereden:
Kayseri
Yaş:
81
Mesajlar:
11.616
Konular:
894
Teşekkür (Etti):
7130
Teşekkür (Aldı):
7566
Ticaret:
(0) %
13-06-2016 03:52
#1
Question
Ortalama insanlar üretir, başarılı insanlar öğrenir


Günümüz dünyasında yetişkinlerin en büyük korkusu, kendilerini yeterince üretken hissetmemeleri. Öyle ki, gece gündüz tatil demeden, kendilerini sürekli olarak çalışmaya veriyorlar; çünkü çalıştıkça hayatlarında bir şeylerin daha kolay hale geleceğine inanıyorlar. Ancak Parkinson Kuralı’na göre üretkenlik, değirmenin dönüş hızını artırır; bu hızı yakalamak için daha çok uğraşmanız gerekir. Sizi ümitsiz hale düşürür.
Peki üretkenliğe çok çalışmak olarak değil de, çok öğrenmek olarak baksak nasıl olur? Şimdi bakış açımızı değiştirme zamanı.

Öğrenmek, üretkenliğin doruğuna çıkarır.
Yaşayarak öğrenmek, tabi ki önemlidir; ancak öğrenmeye özel zaman ayırmak, çevrenize fark atmanızı sağlar. Belki de bu sebepten dolayı Warren Buffet, Bill Gates gibi insanlar, şu an dünya devleri arasındalar. Mesela;
Warren Buffett, günde 5 ile 6 saatini okumaya veriyor. Beş gazete ve 500 sayfalık sektör raporu okuyor. (İlk zamanlarda bu sayfa sayısı 1.000’miş.)
Bill Gates, yılda 50 kitap okuyor. 2016’da New York Times’la yaptığı röportajda Gates, okumanın yeni şeyler öğrenmenin ve anlama kabiliyetini test etmenin hala daha en iyi yolu olduğunu düşündüğünü söylemişti.


Mark Zuckerberg, her iki haftada en az bir kitap bitiriyor. Mesela 2015’te amacı yeni kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler öğrenmekti.
Kardeşinin dediğine göre Elon Musk, çocukken günde iki kitap okurmuş ve bu sayede mühendislikle roket tasarımını öğrenmiş.


Maalesef günümüze girişimciler, daha çok işleri bitirmeye odaklanıyor. Bir şeyleri okumanın daha faydalı olacağına inanıyorlar. Bu sebeple yola çıktıklarında çok şey öğreneceklerine yemin etseler bile, işin içine girdikçe, öğrenmek için vakitleri olmadığına inanıyorlar. Ta ki, bir yerde sıkışıp kalana kadar.
İçinizdeki öğrenciyi asla göz ardı etmeyin. Bunun için Yedi Saat Kuralı’nı uygulayın.

Yedi Saat Kuralı nedir?
Bu kural, Ben Franklin’in de uyguladığı bir kuraldır. Günde en az bir saatinizi, herhangi bir şeyi öğrenmeye ayırın. Yani hafta 7 saatinizi ayıracaksınız. Bunu alışkanlık haline getirmek çok önemli.


Her gün küçük adımlarla öğrendiğiniz şeyler, belirli bir süre sonra kocaman ve çok önemli bir bilgi kaynağı haline gelecek.
Düşünün, haftada yedi saat, yılda en az 52 kitap okumak demektir. 52! Hiç küçümsenemeyecek bir sayı. Düşünün, bu kadar kitap size neler katacaktır neler.
---------------------
İyi dostlar biriktirdim hepsi ailem değil " fail " im oldu..
'GonzaLes

drwx--x--x
Tüm konularım için tıkla<

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler