İPUCU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

Sosyal Medya Sosyalleştirir mi Yalnızlaştırır mı ve Sosyal Medyanın İlişkilere Etkisi

10-07-2017 10:13
#1
"Squ4LL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
07/2009
Mesajlar:
13.304
Teşekkür (Etti):
101
Teşekkür (Aldı):
2210
Konular:
772
Ticaret:
(0) %
Sosyal Medya Sosyalleştirir mi Yalnızlaştırır mı ve Sosyal Medyanın İlişkilere EtkisiModern çağ, kentleşme ve teknolojinin hızla gelişimi insanları bireyleşmeye doğru götürüyor. Özellikle teknoloji ve sosyal medyanın insan ve toplum üzerinde büyük bir etkisi var. Bu etki bazen olumlu bazen olumsuz yönde olabiliyor.

İnsana getirdikleriyle beraber insandan götürdükleri de oluyor. Her şeyde olduğu gibi sosyal medya ne amaçla kullanılırsa insana onu sunuyor. Uzaktakini yakın, yakındakini uzak yapabiliyor. Eğer yabancılarla tanışmak, uzaktakiyle buluşmak, bir organizasyona dahil olmak, grubun bir parçası olmak, etkinliğin içinde olmaksa amacınız size böyle bir hizmet sunabiliyor.

Yanınızdakilerden uzaklaşmak, ortamınızdan içinize çekilmek ama bir taraftan ilişki içinde kalma ihtiyacınızı karşılamak ve kontrollü bir ilişki içinde olmak istiyorsanız bu ihtiyacınıza da cevap veriyor. Sosyal medyayla ilişkiniz bağımlılık, uzaktan bağ içinde bulunma ve boşluk doldurma niteliğinde ise kişinin içindeki patolojik döngüyü devam ettiren bir araç haline geliyor. Yok eğer kişilere, bilgiye ulaşma ve etkinlik ve organizasyonlara dahil olma amacıyla kullanıyorsanız size o yönde fayda sağlıyor.

Sosyal medyanın sunduğu bir başka hizmet bilgiye kolayca ulaşabilir olmak ve kişilerin kendini, düşüncelerini ifade edebileceği bir mecra sunmak. Bilgiye ulaşabilir olmak fayda sağlarken bilginin hızlı, akıcı, ve çabuk tüketilebilir olması sindirilmeden, özümsenmeden ve pratik edilemeden başka bilgilere geçmeye neden oluyor. Bu da insanda tatminsizlik oluşturuyor.

Kişilerin kendini ifade edebilir olmasının eşit şartlarda sansürsüz bir şekilde kendini ortaya koyabilmeleri bir yönüyle avantajken doğruluğundan emin olunmayan bilgilerin varlığı, bazen yüze bile söylenemeyecek şeyleri rahatlıkla söyleyebilir olma özgürlüğü sunduğu için yıkıcı bir etki bırakarak dezavantaja dönüşüyor.

Gerçek iletişim ekran arkasından yazışmak ve bağlantı kurmak değildir. Yüz yüze, doğal, spontan, interaktif ve duygusal anlamda bağ kurmaktır. Kişinin sanal değil de, gerçek bir ortamda maskesiz olabildiği, kendi olduğu, dokunabildiği, duygu paylaşımının olduğu ilişkiler insanda tatmin duygusu oluşturur. Oysaki sosyal medya sanal, suni olması, hayatın kendisi olmaması, çok kişiyle bağlantıda olunmasına rağmen yakınlık, temas, spontanlık ve duygu paylaşımının yaşandığı bir ambiyans olmaması ve bu ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle insanı yalnızlaştırıyor, asosyalleştiriyor ve hayata yabancılaştırabiliyor. Bu durum insanda tatminsizlik ve mutsuzluk oluşturuyor.

Sosyal medyanın sosyalleşme, asosyalleşme üzerine etkisi olabildiğinden bahsettik. Fakat birde şu soruya yanıt aramak gerekiyor. Sosyal medya asosyalleştiriyor mu yoksa asosyaller mi sosyal medyayı tercih ediyor?

Sosyal medya genellikle bağ kurma ama uzaktan bağ kurma ihtiyacı olanların ihtiyacını karşılıyor. Bu nedenle sosyal medyayı yoğun olarak kullanan kişiler genellikle bağlantısız yapamayanlar, bağımlılık yatkınlığı olup ta yakın ilişki kurmaktan korkanlar, boşluk duygusuyla baş edemeyenler, ilişki kurmaktan çekinen fakat yalnızlık duygusuyla da başa çıkamayanlar, beğenilmeye ihtiyaç duyanlar, narsistik, şizoid, kaçıngan, borderline, histriyonik kişilik yapısına sahip kişiler olmaktadır.

Bir de sosyal medya aracılığıyla evlenme amaçlı tanışmalar vardır. Bu ilişkiler gerçek ortamda deneyimlenmeden sanal ortam ve sosyal medya üzerinden tanışıp evlenme ile sonuçlandığı zaman kişilerin hayal kırıklığı yaşamalarına neden olabiliyor. Çünkü kişiler sanal ortamda karşısındaki kişiyi gerçekliğiyle değil de zihnindeki arzusuyla tanımak istiyor.

Evli olup ta eşi ve çocuklarıyla iletişim kurma ve zaman geçirme yerine sosyal medyaya yönelme ve gereğinden fazla internette oyalanma, ilişkilere zarar verdiği gibi insanın yakın olma ihtiyacını tatmin edememesine neden oluyor. Her şeyde olduğu gibi faydası olan her şeyin fazlasının zarar verdiği, insanı hayatta mutlu eden en önemli şeyin denge olduğu unutulmamalıdır.

onur2311 Teşekkür etti.

10-07-2017 11:03
#2
MyGf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Researcher
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
Hall of Fame
Mesajlar:
3.280
Teşekkür (Etti):
512
Teşekkür (Aldı):
1280
Konular:
315
Ticaret:
(0) %
Ellerine sağlık.
10-07-2017 11:15
#3
EGN57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Nereden:
TÜRKİYE
Mesajlar:
71
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
7
Konular:
6
Ticaret:
(0) %
Eklllerine Sglık

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı