THT DUYURU

chat
Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Sosyal Ağ Arkadaşları Tehlikeleri

SeNZeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Green Team Lideri
Üyelik tarihi:
09/2016
Mesajlar:
5.095
Konular:
481
Teşekkür (Etti):
107
Teşekkür (Aldı):
1769
Ticaret:
(0) %
0
454
02-09-2017 21:23
#1


İki milyondan fazla kullanıcı üzerinde yapılan bir Facebook araştırmasında en çok vurgu yapılan konulardan biri de ağ arkadaşları üzerinden gelen ve iyi yapılmayan ayarlar yüzünden kullanıcıların nasıl tehlikeye düştüğü idi. Kısacası sosyal ağlardaki en büyük tehlikelerden biri elbette güvenlik ve gizlilik ayarlarını düzgün yapmayan Facebook arkadaşları üzerinden gelmektedir. Ayarları doğru yapılmamış bir ağ kullanıcısı üzerinden ağdaki başka bir arkadaşına içerik paylaşımı esnasında ya da 3. Parti uygulamalar yoluyla sıçrayan tehlikelerin neredeyse sınırı bulunmamaktadır. Bununla beraber kullanıcılar yoluyla en çok tehlike yayan tehditler:

  • bir ağ kullanıcısının gerçek arkadaşını ya da ünlü birini taklit eden kimliği sahte, tehlikeli ve aldatıcı kullanıcılar,
  • dolandırıcılar,
  • ele geçirilmiş hesaplar,
  • ve ortak arkadaşlar özelliği

olarak öne çıkmaktadır. Örneğin, Facebook’un “Ortak Arkadaşlar” özelliğinin gizlilik kaygıları dikkate alınmayacak şekilde çalışması, bir grup araştırmacıya göre Facebook kullanıcıları gizlilik ayarlarını ne kadar sıkı bir şekilde ayarlasalar da, saldırganlar için birçok özel ve kişisel bilginin elde edilmesine olanak sağlıyor. Bu doğrultuda yapılan bir araştırmada, 63,731 Facebook kullanıcısına gerçekleştirilen saldırılarda, hedef alınan üyelere ulaşmak için iki kişi (veya üçü kişi) arasındaki mesafe kuralı kullanılıp hedefin arkadaşının arkadaşları, sonra da bu arkadaşlarla hedefe ulaşmayı sağlayacak dolaylı arkadaşlıklar üzerinden hedef kişinin etrafındaki bütün Facebook arkadaşlarına ulaşılabilmiştir. Araştırmacılar bir hedefin özel arkadaşlarının %60’ına ‘ortak arkadaşlar’ özelliği ile, özel arkadaşlarının uzak komşularını ele geçirdikleri 100 Facebook hesabı yoluyla da %67’sine ulaşmayı başarmış. Yani bir saldırganın hedefe koyduğu bir ağ kullanıcısının, sadece Facebook’taki ‘ortak arkadaşlar’ özelliğinden yararlanarak özel bilgi ve bağlantılarına ulaşabiliyor olması, istenildiğinde ulaşılamayacak hiç kimsenin olmadığı kanıtlamaktadır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler