İPUCU

Sosyal medya ve Sosyal Platformlar Sosyal Medya Ve Sosyal Platformlar Hakkında Her şey.

Seçenekler

[DEV] A’dan Z’ye Sosyal Medya | SMK #Türkçü

'TÜRKÇÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Mesajlar:
2.058
Konular:
277
Teşekkür (Etti):
980
Teşekkür (Aldı):
492
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 19:38
#1
[DEV] A’dan Z’ye Sosyal Medya | SMK #Türkçü#Sosyal medya kulübü


Öncelikle merhaba astlarim ustlerim bugün sizinle paylaşacağım konu sosyal medya konularının tamamını kapsayan bir konu olacak.

Başlayalım yavaştan.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Sosyal medya nedir ?
Sosyal Medya; en genel anlatımla yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği digital platformdur.


Bir çok insanın mobil ve online olduğu digital çağ da paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zemini yaratan Sosyal Medya

, kişi ve birey iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısında da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşim açısından, eğitim , araştırma ve bilgi sağlama anlamında da kapılarını ardına kadar açmaktadır.


Transmedia dediğimiz dönüşüm, “çağımız teknolojisi ile hayatımıza giren digital mecranın, diğer geleneksel mecraların yerini alması” tahmin edilenden daha hızlı olacağa benziyor. Bu dönüşüme ayak uydurabilen kuru markalar yakaladıkları ivme ile önümüzdeki 10 senenin yatırımını sağlamış olacaklar. Ta ki bu dönüşüm yerini yeni iletişim platformlarına bırakana kadar.
Ayrıca tabiki sosyal medya dendiğinde aklımıza ilk gelen Facebook.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Facebook’un Kuruluş Öyküsü ve Kısa TarihiBugün geldiği noktada yüz milyonlarca kişiyi birbirine bağlayan Facebook ağı, bundan tam 14 yıl önce, 2004 yılında doğdu. Site, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde bir öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Sitenin amacı bugünkinden çok farklı olmasa da kapsamı oldukça dardı. Zukerberg, sitesini sadece Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Yani Facebook’a (O zamanki adı The Facebook idi) sadece Harvard öğrencileri kayıt olabiliyorlardı.


Zukerberg, Facebook’un üniversitesindeki hızlı yayılışından yola çıkarak projesinin daha fazla kişiye ulaşabileceğini düşünmüş olacak ki hedefine diğer üniversiteleri de dahil etti. Kısa süre sonra Boston civarındaki diğer üniversiteleri de içine alan Facebook, iki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. Facebook’un ağına kayıt olanlar o kadar hızla arttı ki sadece bir yıl içerisinde ABD’deki tüm üniversiteler Facebook’a dahil oldu.


Amerikan üniversitelerini kasıp kavuran Facebook’un kampüslerden dışarı taşması da fazla uzun sürmedi. Bir yılın ardından Facebook ağının içine liseler ve bazı büyük şirketler de dahil oldu.


Facebook’taki kırılma ise 11 Eylül 2006 tarihinde yaşandı. Bu gün itibarıyla Facebook tüm e-posta adreslerine açıldı. Facebook’a katılan kullanıcılar diledikleri ağlara tıpkı bugün olduğu gibi liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmeye başladı.


Geldiğimiz noktada Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir. Sosyal medya siteleri arasındaki öncü görevini sürdüren sosyal ağ, bu mecralar arasında “Amiral Gemisi” olarak kabul edilmektedir.


Aradan geçen on yıla rağmen hala internet sektöründe var olan ve daha da önemlisi her geçen gün biraz daha popüler hale gelen Facebook, kurucusu Mark Zukerberg’i zengin ederken binlerce kişiye de istihdam sağlamaya başladı.


Yüz milyonlarca insanı tek bir ağa bağlamayı başaran ve kısa sürede kendi networkünüzü kurmanızı sağlayan Facebook’ta henüz yer almadıysanız geç kaldınız demektir. Size önerimiz bir an önce Facebook deneyimini yaşamanız yönünde olacaktır.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Instagram'ın tarihçesiInstagram, San Francisco'da Kevin Systrom ve Mike Krieger'ın çok-özellikli HTML5 check-in projesi olan Burbn uygulamasını mobil fotoğrafçılığa dönüştürmeye karar verdiklerinde geliştirilmeye başlandı. Krieger'a göre, Burbn Foursquare uygulamasına çok benziyordu ve her ikisi de çok abarttıklarını fark ettiler. Burbn, daha sonra fotoğraf-paylaşım özelliğine odaklanmış bir halde geri dönmüştür. Instagram kelimesi, anlık (instant) kamera ve telegram kelimelerinin birleşiminden türemiştir.5 Mart 2010'da Systrom, Burbn üzerinde çalışırken Baseline Ventures ve Andreessen Horowitz ile 500.000 dolarlık başlangıç desteği paketi sağlamıştır. Josh Riedel, Ekim ayında Topluluk Yöneticisi olarak, Shayne Sweeney Kasım ayında mühendis olarak, Jessica Zollman Ağustos 2011'de Topluluk Evanjelisti olarak Instagram'a katılmıştır.

Instagram'a ilk fotoğrafı 16 Temmuz 2010'da Kevin Systrom yüklemiştir. Meksika'da çekilen fotoğraf, bir köpek ile Systrom'un kız arkadaşının ayaklarını gösteriyordu.Fotoğrafta Instagram'ın X-Pro2 filtresi kullanılmıştı.
6 Ekim 2010'da Instagram, iOS uygulamasını App Store aracılığıyla resmen piyasaya sürmüştür.

Şubat 2011'de Instagram Benchmark Capital, Jack Dorsey, Chris Sacca ve Adam D'Angelo da dahil olmak üzere çeşitli girişimcilerinden gelen Serias A tipi yatırımı 7 milyon dolara yükselttiği rapor etmiştir.Anlaşma sayesinde Instagram'ın değeri 20 milyon dolara yükselmiştir.


Instagram, 3 Nisan 2012'de Android telefonlar için piyasa sürüldüğünde, bir günden daha az
sürede 1 milyondan fazla indirilmiştir.Mart 2012'de The Wall Street Journal, Instagram şirketinin 500 milyon dolar değerinde yeni bir finansman yelpaze oluşturduğunu ve bu ayki 500 milyon dolarlık değer sayesinde Instagram'ın risk sermayesinden 50 milyon dolarlık kazanç sağladığını bildirmiştir. Aynı ayda Facebook, Instagram'ı 1 milyar dolara satın almış ve şirketin bağımsız bir şekilde yönetilmesini sağlamak için bir plan oluşturmuştur. İngiltere'deki Fair Trading bürosu anlaşmayı 14 Ağustos 2012'de onaylamış ve 22 Ağustos 2012'de ABD Federal Ticaret Komisyonu soruşturmayı kapatarak anlaşmanın ilerlemesine izin vermiştir. 6 Eylül 2012'de Instagram ve Facebook arasındaki yapılan anlaşma resmen kapatılmıştır.
2011'in sonunda belgelenen rakamlara göre, anlaşma Facebook'un IPO değerinin belirlenmesinden hemen önce yapılmış ve Facebook'un sahip olduğu nakit miktarının yaklaşık dörtte birine mal olmuştur. Anlaşma, "ticari bağlamda olmayan çok sayıda dedikoduya" sahip olmakla karakterize edilmiş ve fiyat bağlamında, 2005'te Flickr için 35 milyon dolar ödeyen Yahoo!'yla karşılaştırılmıştır. Mark Zuckerberg, Facebook'un Instagram'ı bağımsız bir şekilde kurmayı ve geliştirmeyi taahhüt etmiş ve bunun geçmişteki uygulamalarından farklı olduğunu belirtmiştir. Wired'e göre, söz konusu anlaşma, şirketteki mülkiyet hissesi esas alındığında Systrom'a 400 milyon dolar kazandırmıştır. Kesin alım fiyatı, nakit 300 milyon dolar, hisse senedi olarak ise 23 milyon dolar olarak belirlenmiştir.Instagram Kasım 2012'de web tarayıcılarından kullanıcıların haber akışını görmesini sağlayan website profillerini yayınlamıştır.Web site arayüzünün arama çubuğu, haber akışı ve fotoğraf yükleme özelliği de dahil önemli eksiklikleri vardı.Şubat 2013'te websiteler, haber akışlarını görüntülemeyi sağlayan güncellemeyi almış ve Haziran 2015'te daha büyük fotoğrafları destekleyecek şekilde yeniden tasarlanmıştır.Uygulamanın piyasaya sürülmesinden bu yana, konum etiketlerinin isimlendirilmesi için Foursquare'nin API teknolojisini kullanılıyordu. Mart 2014'te, Instagram, bu teknolojiyi değiştirmek için Facebook'un Places' özelliğini kullanarak test etmeye başlamıştır.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Youtube’un Kuruluş Öyküsü Kısa TarihiYouTube’un kuruluş hikayesi Google’ınkine benziyor. Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç 2005 yılı Şubat ayında YouTube’u kurdu. Youtube 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık bir şirket oldu. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç, 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir ev partisinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi.Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı ve 2005 yılının şubat ayında Youtube’u kurdu. Parasal sorunlar nedeni ile ilk video 23 Nisan 2005’te Jawed Karim tarafından yüklendi.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Google Tarafından Satın AlınmasıYouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biridir. Çalışma prensibi Google tarafından düzenlenerek daha uygun bir site haline getirilen Youtube, daha çok kişiye ulaştı ve tanındı.ingilizce adıyla “broadcast yourself” yani “kendini yayınla” sloganıyla yola çıkan Youtube bugün dünyada en çok tıklanan paylaşım sitesi.Youtube’un en çok izlenen videosuYoutube’da en fazla izlenen video ise 15 Temmuz 2012 tarihinde eklenen ve 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenme sayısına ulaşan PSY – “Gangnam Style” videosudur.Albümlerin satmadığı bu devirde, artık sanatçıların şarkıları, video klipleri Youtube’dan dinleniyor, izleniyor. Televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin tekrarları, filmlerin fragmanları Youtube’da yayınlanıyor. Çektiğiniz bir video yüklediğiniz Youtube’da milyonlarca kişiye ulaşabiliyor.Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip ekleniyor ve 100 milyona yakın video klip izleniyor. Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek siliniyor. YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ve ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.YouTube’dan sonra çok sayıda video paylaşım sitesi çıksa da televizyondan daha çok vakit geçirdiğimiz YouTube’dan kullanıcıların kolay kolay vazgeçeceğe benzemiyor.Twitter’ın Kısa TarihiHer gün İngilizce karşılığı “cıvıldama”olan onlarca “tweet” atıyoruz. Tanıdığımız, tanımadığımız insanlarla sürekli etkileşim halindeyiz.

Sadece biz mi? Politikacılar, şarkıcılar, sanatçılar, akademisyenler, sıradan bir vatandaş bile 140 karakter ile Twitter sayesinde derdini rahatlıkla anlatabiliyor artık.

2006 yılında hayatımıza giren Twitter, Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana, dünya çapındaki popülaritesini gün geçtikçe arttırmıştır.

25 Nisan 2011’den itibaren Türkiye’de de yoğun şekilde kullanılan Twitter, içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde “internet dünyasının SMS”i olarak anılmaya başlanmıştır.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


LOL Nedir ?Eskiden bir şeye çok güldüğümüzde bunu sosyal medyada "Hahaha" diye belirtirdik ama artık LOL demeyi tercih ediyoruz. İngilizce'deki "laughing out loud" ya da "lots of laughs" kelime gruplarının kısaltması olan LOL sesli güldüm/çok güldüm anlamına gelmekte.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Story nedir ? #Snapchat*Arkadaşınıza gönderdiğiniz snapleri listenizdeki tüm arkadaşlarınız görsün istiyorsanız snapinizi story'inize ekleyin. Böylelikle fotoğrafınız 24 saat boyunca story'de kalacak ve o süre zarfında tüm arkadaşlarınız fotoğrafınızı görebilecek. (Lütfen yaptığınız her şeyi fotoğraflayarak snap story'inize koyup insanları bayıltmayın...)

Ve şöyle birşey den bahsedeyim ben böyle birşey olduğunu bilmediğim zamanda bütün resimleri bu şekilde yapmıştım
++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Favlamak Nedir ?*Favlamak kavramı hayatımıza Twitter'la birlikte girdiğinde beğendiğimiz bir tweeti favorilerimize eklemek anlamına geliyordu. Ama artık dilimize öyle bir yerleşti ki günlük hayatta bile "Bluzumu beğenen favlasın" "Bu plan benden fav alır" gibi cümleler kurabiliyoruz.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Sosyal Medya Uzmanı Nedir ?Sosyal Medya Uzmanı bir grafik tasarımcısı değildir, web tasarımcısı değildir,yazılımcı hiç değildir.


Sosyal Medya Uzmanı; sosyal mecrada yaşayan, kendine özgü tecrübe ve donanıma sahip, sosyal mecraların


ince çizgilerini takip eden ve yöneten özel insanlardır.++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Ana Akım Medya Nedir ?


Devlet, büyük holding veya şirketlerin elinde bulunan medya organları olarak tanımlanabilir.

Televizyon, dergi, radyo ve gazeteler gibi…


Bu mecraların kaynakları muhabirleridir veya muhabirlerin kaynaklarıdır.

Sosyal medyadan farkı, büyük şirketler tarafından yönetiliyor olmalarıdır.


Sosyal medyayı bireyler oluşturur.

Ana akım medya, yönetildiği şirket veya devletin yönlendirdiği, prensiplerini şirket ve devletin politikaları ile şekillendirmek zorunda kalan bir medya türüdür.


Geçmişten günümüze demokrasi açısından oldukça tartışmalı bir medya türü olan ana akım medyanın kitlelerin yönlendirilmesinde çok önemli etkileri vardır.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Medyanın Topluma Etkileri Nelerdir ?*Medya kavramı içine giren her araç, aslında bir bakıma toplumu etkileme aracıdır.

Dijital bir oyunun işlevi ile sanatsal bir faaliyetin medya vasıtası ile etkileri aynı olmasa da genel amaç bir ‘etkileme’ kavramı üzerine kuruludur.


Medya; niteliksiz ve kötü amaçlı niyetler için kullanıldığında da katilin elindeki bıçak gibi bir işlev görür.

Deveyi pire, pireyi deve yapabilir. Masum bir insandan katil, katilden de süt dökmüş kedi çıkarma özelliği de olan medyanın gücü kitlesel linç için de kullanılabilir.
Bir kişinin özel hayatını deşifre için medya araçları kullanılırken, bu deşifrenin bertaraf edilmesi için de medya araçlarına ihtiyaç duyulabilir.

Hastaneler için şöyle bir ifade kullanılır: Allah düşürmesin, eksik de etmesin! Belki bu ifadeyi medya için de kullanmak gerekiyor.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Sosyal medyanın dilimize yerleştirdiği kelimeler ?Youtuber

Yaptığı yemekten tutun da gece bakım rutinine kadar her şeyini videoya kaydedip Youtube'a yükleyen arkadaşlarımız Youtuber (yutubır) ünvanını almış durumda. Kulağa basit gibi gelse de bu işten para kazanıp zengin olan insanların sayısı hiç de az değil!DM'den yürümek

İngilizce Direct Message yani direkt mesaj anlamına gelen DM sayesinde beğendiğiniz bir kişiye Instagram ya da Twitter'dan direkt mesaj atarak yürüyebilirsiniz. DM'den yürüme olayı yaygınlaştığından beri "Kızlaar üst dönemlerden Ali var yaa bana DM'den yürüdüü" gibi cümleler kulağınızda çınlıyor biliyoruz

Feys, Face

İlkokul öğrencisinden tutun da 70 yaşındaki dedenize kadar herkesin kullandığı bir sosyal platform olan facebook dilimize face (evet yazıldığı gibi okuyacaksınız), feys gibi sözcükler katmayı başardı. "Feyse foto attım, face'de hiç beğeni gelmedi" gibi cümleler bugünlerde kulağımızın aşina olduğu cümlelerden.


Hashtag

Instagram'da paylaşılan fotoğrafların açıklama kısmında #günaydın #pazarkeyfi #kahve gibi kelimeler görmeye alışkınız. Bu hastagler fotoğrafları aynı başlık altında toplamaya yararken daha fazla beğeni almanıza da katkı sağlıyor unutmayın!Like atmak

Paylaştığımız fotoğraflara, durum güncellemelerine like atılması için kendimizi paralıyor ama like yerine beğenmek kelimesini kullanmayı asla tercih etmiyoruz...

++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Google+ nedir ?Google+ [artı işaretini Plus (İngilizce) ya da artı (Türkçe) olarak da okuyabilirsiniz] Facebook’a rakip olmak için Google tarafından geliştirilen yeni bir sosyal ağ. Temelde işlevi arkadaş oluşturmak ve bunlarla paylaşımlar yapmak (aynen Facebook’ta olduğu gibi).Bunu biraz karışık bir şekilde yaptığını belirteyim. Benim gibi işi gücü teknoloji olan biri için bile biraz karışık geldi arayüzü. Tabi burada asıl önemli olan Google’ın da sosyal medyaya bir şekilde girme isteği.Aslında Google arama ve diğer alanlarda sosyal medyada önemli bir oyuncu olsa da ana oyunculardan biri değil. Şimdiye kadar aradıklarımızı bulmaya çalışmanın ötesinde fazla bir faaliyeti olmadı.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Wiki Nedir ?Bir kullanıcı topluluğu tarafından ortak bir şekilde geliştirilen bir web sitesi ya da veritabanı. Tüm internet kullanıcılarının içerik eklemelerine ya da düzenlemelerine izin veren bir sistem.


Wikipedia, mediawiki, wikigentoo, pymolwiki gibi daha birçok sitenin ortak adı. İnternette aradığınız bir kaynakla ilgili birçok insanın ilk baktığı kaynakların başında geliyor. Bu arada “wiki wiki” Hawaii dilinde çok çabuk anlamına geliyor.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Sosyal ağ Nedir ?Bireyleri internet üzerinde toplum yaşamı içinde kendilerini tanımlayarak, aynı kültürel seviyesinde rahatlıkla anlaşabilecekleriinsanlara internet iletişim metotları ile iletişime geçmek için ve aynı zamanda normal sosyal yaşamda yapılan çeşitli jestleri simgeleyen sembolik hareketleri göstererek insanların yarattığı sanal ortamdaki sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara "sosyal ağlar" denilmektedir.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Web 2.0 nedir ? Önemi nedir ?*
kullanıcıların, İnsanların sadece bilgi alan konumdan bilgi veren, bilgi ürettiren, paylaşımda bulunduran, Tartıştıran yani benim yönümden bu konuya şöyle bakalim

Bu web 2.0 kısacası kullanıcının aktif olduğu internet ortamlarıdır.

Birde anladığım kadarıyla araçlar yani şöyle söyleyeyim eğitimde ihtiyaç olacak, katkısı olacak bazı araçlar
Örnek verirsek ;

Crowdmap, *Coogle, *Text 2 Mindmap, *Popplet, *Mindomo, *Gliffy, *

Vikipedi, Youtube, Ekşi sözlük, Twitter, İnstagram, Facebook vb siteler gibi diğer kullanıcıların aktivitelerini görebildikleri, takip edebildikleri,* iletişime geçebildikleri,* ortak aktivite yapabildikleri internet siteleri veya kullanılan programlardır.

Web 2.0 teknolojisinin eğitimde önemi nedir ?Okuduğum makalelere vs göre 2000 yılından sonra doğan nesile Z kuşağı denilmektedir.* Z kuşağı teknolojiye çok kolay ayak uyduran, özgüveni yüksek, analitik düşünme becerisi yüksek önem veren bir kuşak olduğunu belirtiliyor.

Z kuşağı bir öğrencinin eski standart yöntemler istenilen olanakları , nitelikleri tam verememektedir.

İşte tam burda web.2.0 teknolojisi olaya dur diyor ve araya giriyor.
Birazda öğrenci ve öğretmen açısından katkılarından bahsedeyim.


Web 2.0 teknolojisinin eğitime yararı (katkısı)
Nedir ?Eğitim ortamında grup çalışması, etkili öğrenme, üst düzey düşünme, yapılandırmacı öğrenme, bireysel öğrenme, sorumluluk alma vb becerilerin gelişmesine katkı sağlamaktadır.


Web 2.0 teknolojisinin kullanılmasının öğrencilere katkısı nedir ?

Web 2.0 uygulamalarını kullanan öğrenciler öğrenim hayatlarında ve ileriki yaşamlarında teknoloji okuryazarı,* aktif ve katılımcı bireyler olmalarına yardımcı olur.

Web 2.0 uygulamalarını kullanan öğrenciler ürün odaklı çalıştıkları için gayretlerinin sonuçlarını somut olarak elde ettikleri için derse karşı istekleri ve bir şey geliştirmiş olma mutluğunu yaşarlar.


Eğitimde kullanabileceğimiz bazı web 2.0 araçlarıBeden Eğitimi Araçları: Ubersense

E-Kitap Araçları: Cube Creator,* Wattpad,* Issuu,* Tikatok,* Ourboox,* Zooburst,* Calameo, My Storymaker,* Book Creator,* My Storybook, Flipsnack.

Fotoğraf ve Resim Araçları: Sp Studio,* Banner Snack,* Picmonkey,* Free Gif Maker,* Gifmaker,* Make A Gif,* Pıck A Face,* Imgur,* Funny Pho.To,* Blabberize,* Fodey,**++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Sosyal Medyanın Yararları Ve Zararları*Sosyal Medyanın Yararları:
 1. Sosyal medya sayesinde, sosyal medya uzmanı, içerik yöneticisi, topluluk yöneticisi gibi onlarca yeni iş tanımı oluşturmuş ve onbinlerce kişiye istihdam sağlamıştır.

 2. Anlık bilgi akışına yeni bir boyut kazandırılmış, her yeni gelişmeden çok daha hızlı haberdar olabilmemiz sağlanmıştır.
 3. Artık borsayı yakından takip eden insanlar bile televizyonları değil Twitter’ı takip eder oldular.

 4. Sosyal medya tabakalar arasındaki sınırları kaldırdı. Artık yaşadığı bölgede elektrik kesintisi yaşayan bir bire, ilgili bakana tweet atıp sesini duyurabiliyor. Belki de ömrünüz boyunca karşılaşamayacağınız insanlarla arkadaş olabiliyorsunuz.
 5. Sosyal medya ile insanlar artık daha özgür.

 6. Toplum mühendisliği denen olgu sosyal medyaya giremiyor. Eskiden bilgiyi sınırlı kaynaklardan alabiliyorduk ancak şimdi bilgi sınırsız …

 7. Sosyal medya ile insanlar daha özgür. Artık herkes düşündüğünü başkalarından korkmadan dile getirebiliyor. Bu da toplumumuza karşıt görüşlerde olunsa bile birbirinin fikirlerine saygı duymayı aşılıyor.

 8. Sosyal medya iletişimi kolaylaştırdı ve arttırdı. Olay artık yalnızca ilkokul arkadaşlarınızla seneler sonra tekrar görüşmenin çok ötesinde. Ortakları farklı şehirlerde, ülkelerde olan şirketler kurulmaya başladı ve bu şirketler geleneksel yapıyla yönetilen şirketlerden çok daha yoğun olarak çalışabiliyor.

 9. Sosyal medya yalnızca komik fotoğraflar paylaşmaktan öteye geçerek artık her İnsan Kaynakları Uzmanının vazgeçilmezi haline geldi. İş arayanlar Linkedin gibi mecralarda iş almaya çalışırken İK Uzmanları ise boş pozisyonlar için sosyal medya üzerinden elemanlar arar oldular.

 10. Müşteri İlişkileri Yönetimi dediğimiz yapı yavaş yavaş Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi halini almaya başladı. Çağrı merkezini arayarak haftalarca çözmeye çalıştığınız bir problemi artık tek bir tweetle kolayca çözebiliyorsunuz.

 11. Sosyal medyanın kanıksanmasıyla birlikte toplumsal hareketler daha kolay gerçekleştirilebilir oldu. Artık sosyal sorumluluk ve sosyal medya birbirinden ayrılmaz ikili haline geldi. Onbinlerce kişi sadece sosyal medya üzerinden yapılan duyurularla kan bağışında bulundu. Sosyal medya üzerinden kurulan ve örgütlenen sivil toplum kuruluşları doğdu.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Sosyal Medyanın Zararları;Tabi ki her şeyin artısı olduğu gibi eksileri de bulunmaktadır,


[*]Sosyal medya ve sosyal ağ ortamları yetişmekte olan gençlerimizi aşırı derecede kullanımda gerçek sosyal ortamlardan uzaklaştırıyor.

[*]asosyal insan ilişkileri zayıf, pasif ve mutsuz kişilikler ortaya çıkabiliyor.

[*]gereksiz gruplaşmalar eylemleşmeler de sosyal medya üzerinden gerçekleşebiliyor.

[*]Yayınlanan bir yalan haber anında dünyaya yayılabiliyor ve kullanıcıların akılları karışabiliyor. Bunların önüne geçilmezse internet ortamı ve sosyal medya ortamı bulunduğu kirlilikten kurtulamayacak gibi görünüyor.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Facebook Business Manager nedir ?Facebook reklam hesabınızı, sayfanızı, piksellerinizi, hedef kitlelerinizi, kişilerinizi altında bulunduran bir çatı olarak düşünebilirsiniz. Facebook ve Instagram’da yapacağınız her şeyin ayarlarını Business Manager hesabınızda yönetebilirsiniz ve her araç için ilgili kişilere yetki verebilirsiniz.


Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?


Facebook sayfanızı, Instagram hesabınızı, hedef kitlenizi ve reklam hesaplarınızı tek bir yerden kolayca yönetmenizi sağlar.
Hesabınızdaki hangi araca hangi kişilerin yetkisi olduğunu görebilir, bu yetkileri değiştirebilirsiniz.
Dijital pazarlama ajansınıza reklam hesaplarınızı ya da sayfanızı yönetmeleri için erişim verebilirsiniz.
Facebook ve Instagram’da yapacağınız tüm işlemleri tek bir yerden yönetebilirsiniz.Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma


https://business.facebook.com/overview/

adresini ziyaret edin.
Sağ üstte bulunan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.
İşletmenizin adını girin, ardından adınızı ve e-posta adresinizi girin.
“Bitir” butonuna tıklatın ve Facebook Business Manager hesabınız hazır.++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


2 Adımlı Doğrulama Nedir ?2 Adımlı doğrulama genellikle web uygulamaları olan;

Facebook, twitter, instagram vb. sosyal medya uygulamaları yada whatsapp gibi çeşitli iletişim amaçlı kullanılan programlarda hesaplarınıza zarar gelmemesi için alınan bir nevi önlem çeşididir.Gmail, Hotmail, Yandexmail, Yahoo vb. mail sunucularında da kullanılan 2 adımlı doğrulama, insanların güvenliğini 1 kademe de olsa yüksekte tutmaktadır.
---------------------
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ ?
Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ
Konu 'TÜRKÇÜ tarafından (19-04-2018 09:08 Saat 09:08 ) değiştirilmiştir.
ImCazZ, Nurullah44, CrayZCeGo, zagros0 Teşekkür etti.
R4V3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
Antalya
Yaş:
21
Mesajlar:
5.809
Konular:
318
Teşekkür (Etti):
681
Teşekkür (Aldı):
1999
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 19:40
#2
Güzel konu. Eline sağlık.
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
ImCazZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
...
Mesajlar:
927
Konular:
155
Teşekkür (Etti):
433
Teşekkür (Aldı):
445
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 19:41
#3
Öncelik ile şunu belirtiyim gerçekten emek verilmiş bir konu.
En popüler sosyal medya uygulamaları hakkında tüm bilgilere nerdeyse ulasilabilir ve genel terimleri bu konuda bulunabilir hatta bence bu konu sabite alınsın
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
THE_ORDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Sanal Dünya
Mesajlar:
885
Konular:
44
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
260
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 20:01
#4
Beynim Yandı. Eline sağlık
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
'TÜRKÇÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Mesajlar:
2.058
Konular:
277
Teşekkür (Etti):
980
Teşekkür (Aldı):
492
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 22:27
#5
Alıntı:
R4V3N´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel konu. Eline sağlık.
Teşekkürler Hocam

Alıntı:
ImCazZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelik ile şunu belirtiyim gerçekten emek verilmiş bir konu.
En popüler sosyal medya uygulamaları hakkında tüm bilgilere nerdeyse ulasilabilir ve genel terimleri bu konuda bulunabilir hatta bence bu konu sabite alınsın
Düşünceniz için teşekkürler Hocam


Alıntı:
THE_ORDER´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Beynim Yandı. Eline sağlık
öncelikle merhabalar hocam teşekkür ederim
Bu konu ile ilgili sabahleyin erkenden ilgileneceğim, duzeltecegim, konu arası resimlerle, şekillerle bir ayraç olarak
Tekrardan teşekkürler


Alıntı:
YouKnowWho´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gerçekten emek verilmiş bir konu Elinize sağlık
Teşekkürler Hocam
---------------------
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ ?
Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ
Konu 'TÜRKÇÜ tarafından (18-04-2018 22:35 Saat 22:35 ) değiştirilmiştir.
ImCazZ Teşekkür etti.
YouKnowWho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Yaş:
3
Mesajlar:
3.783
Konular:
234
Teşekkür (Etti):
2023
Teşekkür (Aldı):
989
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 22:31
#6
Gerçekten emek verilmiş bir konu Elinize sağlık
---------------------
ne kadar uzağı o kadar iyi'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
THE HACKER 21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
2.941
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
201
Teşekkür (Aldı):
921
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 22:58
#7
Elinize Sağlık Yararlı Paylaşım
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
LORDCHUCKY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2018
Nereden:
NEREYE
Mesajlar:
891
Konular:
23
Teşekkür (Etti):
39
Teşekkür (Aldı):
115
Ticaret:
(0) %
18-04-2018 23:05
#8
eline sağlık
--------------------- EFSANELER ASLA ÖLMEZ


BAŞKOMUTAN ATATÜRK
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
AXPA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2018
Nereden:
Turkey
Mesajlar:
934
Konular:
60
Teşekkür (Etti):
229
Teşekkür (Aldı):
283
Ticaret:
(0) %
19-04-2018 01:42
#9
Gayet Başarılı / Devamını Bekliyoruz...
--------------------- Işık ve Sevgiyle...

© Copyright TurkHackTeam.Net
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
'TÜRKÇÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Mesajlar:
2.058
Konular:
277
Teşekkür (Etti):
980
Teşekkür (Aldı):
492
Ticaret:
(0) %
19-04-2018 09:11
#10
Alıntı:
THE_ORDER´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Beynim Yandı. Eline sağlık
Tekrardan teşekkürler, hocam konuyu düzenledim.

---------------------
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ ?
Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ
Konu 'TÜRKÇÜ tarafından (19-04-2018 09:14 Saat 09:14 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı